Test Samsung I9000 Galaxy S

Recenzje
Opinie: 7

Wstęp

Jaki jest Samsung I9000 Galaxy S? Przez parę tygodni badaliśmy jego wersję brytyjską z oprogramowaniem, które nie było jeszcze finalne. Na pewno możemy powiedzieć, że Galaxy S jest najlepszym Samungiem jakiego do tej pory testowaliśmy. „Galaktyka” należy też do naszego TOP6 smartfonów z iPhone 4, iPhone 3GS, Nexusem, Desire i może jeszcze Wave. Jaka jest kolejność na tej liście – tego na razie nie jesteśmy w stanie uzgodnić ;-)

W naszym testowym telefonie harware działał już znakomicie, minimalnie gorzej było z oprogramowaniem, które jeszcze płatało niewielkie figle.

Zestaw

Z telefonem otrzymaliśmy „polską” i brytyjską ładowarkę. To raczej nie zdarzy się w pudełku sprzedawanym w Polsce. Do tego dodano słuchawki i kabel USB. Szkoda, że kabel nie jest zintegrowany z ładowarką. W komplecie nie ma karty pamięci, ale my w testach wykorzystaliśmy kartę 16 GB Lexar i spisywała się znakomicie.

   
 

Obudowa

Obudowa jest lekka, bardzo cienka i telefon wydaje się być dużo delikatniejszy od iPhone 4, który w metalowej obudowie jest teraz prawdziwym czołgiem.

   

Ekran Galaxy S ma rozdzielczość 480x800 pikseli i wielkość aż 4 cali. Jest wykonany w technologii Super AMOLED i jest genialny! Wspaniale wygląda, ma wspaniałe kolory i bardzo dobrze działa tzw. „dotyk”. Jego jedyną wadą jest bardzo słaba widoczność w słońcu. Oprócz ekranu obudowa nie ma zbyt wielu elementów. Pod wyświetlaczem są trzy klawisze sprzętowe. Są to przyciski dotykowe, które według nas mogłyby być zastąpione „normalnymi” przyciskami. Są bowiem trochę zbyt delikatne w działaniu – lekkie muśnięcie już powoduje ich aktywność.

Ekran jest chroniony szkłem, którego chyba nie sposób porysować. Tył obudowy jest bardzo krytykowany, bo tylna klapka jest „bardzo plastikowa” i wygląda na super delikatną. My ją trochę sadystycznie pozginaliśmy i wszystko wskazuje, że zastosowano w niej również jakąś bardzo nowoczesną mieszankę tworzyw.

Wadą obudowy jest to, że łącze ładowarki jest na górze telefonu, co np. w trzymadełkach samochodowych jest nieco kosmicznym rozwiązaniem.

Obudowa niestety nie ma żadnej diody sygnalizacyjnej, a kamera w Galaxy S nie ma lampy błyskowej. Są to bardzo poważne ułomności tego modelu. Szkiełko zasłaniające obiektyw nie jest niczym chronione.


System/ustawienia

Po włączeniu telefonu zaczyna działać automatycznie „skaner multimediów” – osoby z dużą ilością plików narzekają na tę funkcję. My mieliśmy trzy piosenki oraz parę plików wideo więc skaner nie był problemem.

Opis naszego oprogramowania (2.1 Eclair) dotyczy tylko wersji testowej. Nie mieliśmy w niej niestety dostępu do pobierania plików w Android Market. Sam sklep był dostępny, ale pobieranie aplikacji było przerywane. Wynikało to najpewniej z tego powodu, że telefon pochodził z Wielkiej Brytanii. Software działał szybko, ale po paru tygodniach zdarzały mu się opóźnienia. Po zakończeniu testów otrzymaliśmy także kolejny egzemplarz z nową wersją oprogramowania, w której usunięto większość błędów z pierwszej wersji. Niestety dla wielbicieli Androida nie była to nadal wersja 2.2 Froyo.

Ciekawą sprawą jest to, że dedykowane aplikacje przygotowane przez samego Samunga uaktualniają się poprzez sklep Samsung Apps. Sklep ten jednak nie jest w pełni dostępny i pozostałe aplikacje należy już pobierać przez Android Market.

Za zarządzanie uruchomionymi aplikacjami odpowiada wspaniały Menadżer Aplikacji. Dzięki niemu możemy podejrzeć, który program najbardziej obciąża procesor lub pamięć, możemy szybko zamknąć dany program działający w tle oraz szybko sprawdzić stan wolnej pamięci. W naszym telefonie RAM był zajęty w stosunku 262 MB do 362 MB zgłaszanej całej pamięci RAM. Żadna aplikacja nie działała wówczas w tle.

Ekran główny

Tak jak we wszystkich Androidach na ekranie głównym możemy mieć linki niemal do dowolnych funkcji, kontaktów, zakładek itd. itp. Ekran główny składa się z maksymalnie 7 pulpitów. Oprócz skrótów do dyspozycji użytkowników są także widgety – Samunga oraz Androida. Ich przydatność jest nieco ograniczona i chyba lepiej na ekranie wyświetlić więcej bezpośrednich skrótów do aplikacji (tak jak to seryjnie rozwiązał Apple). Taks Manager jest odpalany środkowym klawiszem pod ekranem.

     
     

Wprowadzanie tekstu

Wprowadzanie tekstu w Samsungu Galaxy S zostało potraktowane bardzo poważnie. Do dyspozycji użytkownika są cztery różne sposoby wprowadzania tekstu (pomijając komendy głosowe):

  • SWYPE – sławny już sposób suwania palca po klawiaturze QWERTY – nam nie przypadł do gustu

  • klawiatury QWERTY – pozioma i pionowa – bardzo wygodne ze względu na rozmiar ekranu

  • zwykła klawiatura telefonu – tylko dla cierpliwych fanów tego archaicznego rozwiązania

  • panele dotykowe – 4 pola lub jedno duże do ręcznego pisania znaków

     
     
     


Poczta elektroniczna

W Galaxy S są dwie aplikacje do obsługi poczty – GMAIL oraz klient obsługujący konta Exchange i POP3/SMTP. Poczta działa znakomicie – testowaliśmy rozwiązanie push Google. Jedyny błąd pojawił się wówczas, że przy próbie podejrzenia załącznika telefon napisał nam, że nie ma karty pamięci i nie można załącznika obejrzeć. Telefon pominął fakt, że był wyposażony we własną pamięć – w naszym przypadku ponad 13.4 GB wolnego miejsca.

Kontakty

O kontaktach od wielu lat w testach telefonów już się nie pisało, może tylko o ilości kontaktów. Teraz aplikacja kontakty jest coraz ważniejsza. W Galaxy oprócz kontaktów, które synchronizujemy z serwerem możemy też widzieć nasze kontakty z Facebooka – Galaxy potrafi je łączyć w pary. Widzimy zdjęcia, statusy itp. itd. Posiadacze konta Google Talk widzą także status swoich przyjaciół. Książka w Galaxy jest naprawdę genialna.

Kalendarz

W aplikacji kalendarz możemy monitorować kilka kalendarzy, w tym kalendarz z Facebooka. Pomijając samą funkcjonalność aplikacja kalendarza jest także po prostu bardzo ładna.

Telefon

Galaxy S ma bardzo dobrą jakość dźwięku podczas rozmowy. Gorzej jest tylko w miejscach gdzie zasięg jest tragiczny – tam Samsung traci go wcześniej od Nokii. W przypadku słabszego zasięgu na ekranie ilość kresek szybko się zmienia, ale nie wpływa to na jakość połączenia. Testowaliśmy także połączenie Galaxy S z zestawem słuchawkowym Bluetooth firmy Nokia. Niestety występowały w nim dziwne trzaski, szczególnie podczas sygnału oczekiwania na odebranie telefonu.

Kamera

Samsung Galaxy S ma kamerę 5 megapikseli z obsługą autofocus. Jak już wspominaliśmy nie ma on lampy błyskowej, co jest dużym niedopatrzeniem. Nie mamy także dedykowanego klawisza spustu migawki. Interfejs aparatu jest natomiast bardzo dopracowany, wygodny i w miarę szybki.

Kamera Galaxy S doskonale nagrywa wideo z rozdzielczością HD 720p. Przykład filmu nagranego tym aparatem prezentujemy poniżej. W odtwarzaczu Youtube należy włączyć opcję HD.

Bardzo dobrze prezentują się także testowe zdjęcia wykonane na zewnątrz pomieszczeń. Zdjęcia we wnętrzach są bardzo słabe.

   

Przykłady zdjęć:

   
   
   
   
   
   

Przykładowy film:

Mapy

W naszym testowym telefonie zainstalowano tylko Google Maps oraz nawigację Google, która jeszcze nie działa w Polsce. Telefon bardzo szybko ustala pozycje w oparciu o A-GPS. W mapach mamy dostęp do nowych usług z Labs firmy Google. Dodatkową atrakcją jest także tapeta mapa, która pod ikonami głównego ekranu pokazuje nam naszą aktualną pozycję.

Przeglądarka

Przeglądarka Samsunga Galaxy S jest świetna. Dodatkowym bonusem jest obsługa Flash, choć nie działa ona zawsze poprawnie - niektóre banery się nie wyświetlały. Sama przeglądarka działa bardzo szybko i poprawnie wyświetlała wszystkie testowane przez nas strony. Przeglądarka trochę nie wiadomo po co ma własną regulację jasności ekranu.

Odtwarzacz muzyczny

Odtwarzacz muzyczny jest bardzo wygodny, ładny i szybko działa. Jak już wspominaliśmy, wadą dotyczącą multimediów jest przeszukiwanie plików multimedialnych przy każdym włączaniu telefonu, co spowalnia jego start. Plikami można się dzielić poprzez standard DLNA wykorzystujący transmisję WiFi pomiędzy laptopami, wieżami hi-fi, konsolami do gier i telewizorami.

     

Odtwarzacz wideo

Odtwarzacz wideo w Samsungu Galaxy S już w standardzie odtwarza Divxy i Xvidy oraz pliki MP4. Rozdzielczość plików nie może być większa od 1280x720 pikseli – większe pliki z automatu nie są odtwarzane. Telefon filmy w rozdzielczości HD odtwarza bardzo płynnie.

Obsługa Divxów jest sporą przewagą Galaxy S nad najpoważniejszymi konkurentami. Tylko Wave może poszczycić się tym, że po wyciągnieciu z pudełka od razu odtwarza pliki w tym formacie wideo.

Instant messaging

Android pozwala na instalację klientów większości znanych komunikatorów, w tym Gadu-Gadu. Niestety ze względu na brak dostępu do Android Market byliśmy skazani wyłącznie na prostego Google Talk. Program ten działa znakomicie, ale niestety jego popularność w naszym kraju jest marginalna.

Serwisy społecznościowe

Samsung poważniej traktuje serwisy społecznościowe. Stworzono specjalną aplikację Social Hub, a dodatkowo jest pełna integracja Facebooka i Tweetera z galeriami, książkami telefonicznymi itd. W Android Market jest także natywny klient Facebooka.

Youtube

W Samsungu Galaxy S zainstalowano natywnego klienta Youtube. Działa on bardzo szybko, a jakość filmów jest świetna (w zasięgu sieci WLAN). Z aplikacji można także wgrywać filmy z telefonu na Youtube.

   


Obsługa plików Office

Samsung Galaxy S to chyba pierwszy testowy telefon, który bardzo szybko otworzył nasze wszystkie pliki testowe. Ich skomplikowanie jest na tyle duże, że zawsze były z tym spore problemy. Szybki procesor w Samsungu oraz pakiet ThinkFree Office to bardzo dobry biurowy „team”.

     

Sklep z aplikacjami

Android Market to po sklepie Apple najlepsze miejsce w Internecie do pobierania aplikacji mobilnych. W naszych dwóch testowych telefonach sklep działał „prawie”. Można go było zwiedzać, ale niestety samo pobieranie aplikacji z internetu było przerywane już na starcie. Zapewne była to wina tego, że były to telefony oferowane na rynku brytyjskim, ale z polskim oprogramowaniem. Android Market to największa przewaga Galaxy S (oprócz ekranu) w stosunku do Wave.

   

Współpraca z PC

Gdy mamy dostęp do pełnej synchronizacji maili, kalendarza i kontaktów w trybie online to synchronizacja z PC nie jest już aż tak ważna. Galaxy S korzysta z pakietu kies, tego samego, który został stworzony specjalnie dla telefonu Wave. Jest to duży i poważny pakiet, który do złudzenia przypomina oprogramowanie firmy Apple.

Bajery

W Samsungu Galaxy S znajdziemy kilka seryjnych aplikacji, które mogą nam ułatwić życie:

Daily Briefing – rodzaj osobistej sekretarki – w jednej aplikacji mamy dostęp do pogody, notowań akcji, wiadomości ze świata oraz naszego kalendarza

Write and Go – edytor, który pozwala z jednej aplikacji wysyłać wiadomości SMS oraz zmieniać statusy w serwisach społecznościowych – najpierw piszemy tekst, a dopiero później decydujemy co z nim zrobić

Voice Recorder – wygodny dyktafon

Mini Diary – fajny pamiętnik integrujący tekst, zdjęcia, naszą lokalizację, a nawet bieżącą prognozę pogody

Bateria

Nasz telefon na początku testów wytrzymywał bez ładowania mniej niż dobę, ale w kolejnych tygodniach ładowaliśmy go już co 2 dni przy stałej synchronizacji danych i małej ilości rozmów. Jest to średnia podobna do innych zaawansowanych smartfonów dostępnych na rynku i nieco lepsza od telefonów Apple.

 


Podsumowanie

Jak ktoś chce kupić dobrego i drogiego Androida to ma wybór: Galaxy S, Desire lub Nexus (produkcja nowych już wstrzymana) - to najlepsze obecnie Androidy dostępne w sprzedaży. Gdy ktoś wielbi Apple nie ma wyjścia – wtedy warto zaczekać na iPhone 4. Galaxy S na pewno jest natomiast lepszy od Wave i 3GS. Samsung I9000 Galaxy S to naprawdę świetny telefon, który z czystym sumieniem możemy wszystkim polecić.

Zalety:

  • Szybki procesor 1 GHz

  • Ekran 4 cale SUPER AMOLED

  • Szybkość działania

  • Multitasking

  • Rozwojowy system

  • 8 lub 16 GB pamięci na multimedia

  • DivX, XviD, MPEG4

  • Nagrywanie wideo HD 1280 x 720 @ 30fps

Wady:

  • Brak lampy błyskowej

  • Brak spustu migawki

  • Średnia bateria

  • Android na razie w wersji 2.1

  • Słabe zdjęcia wewnątrz pomieszczeń

 

 
 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    stasiu_j pisze: 2010-08-26 14:55
    mimo, że dobry telefon, to za bardzo stara się byc iPhonem, przez co nie jest fajny...
    0
  • Users Avatars Mini
    mc pisze: 2010-08-27 10:53
    Ciekawe urządzenie. Miałem kupować HTC Desire, ale chyba jednak Samsung wygra.
    0
  • Users Avatars Mini
    mohamed pisze: 2010-08-27 16:22
    Chciałem kupic ten telefon ale po przeczytaniu tego "testu" bardziej skłaniam się do Nokii N8. Zraziłem się do Galaxy S tym że nie ma lampy błyskowej, a od czasu do czasu w pomieszczeniach też się robi zdjęcia ;-)
    0
  • Users Avatars Mini
    rcicho pisze: 2010-09-03 18:49
    Nokii N8 nie ma jeszcze w sprzedaży, nie ma nawet jej testów. Ta Nokia będzie miała całkiem nowego Symbiana i bardzo niewiele dodatkowego oprogramowania. Na Androida jest obecnie ok 80-100 tys różnych progamów i gier w Markecie.
    0
  • Users Avatars Mini
    Linkman pisze: 2010-10-16 16:51
    Telefon rewelacyjny. Wykonanie mogłoby być jak w wave ale nie ma tragedi przy bliższym poznaniu, nawet po niekąt zaczyna się rozumieć całą filozofie dlaczego. Jest przede wszystkim do użytkowania a nie do ciągłego głaskania i patrzenia czy nie ma ryski na metalowej klapce tylniej. Plastik nie rysuje się. Sprytnie ukrywa to szereg kropeczek na tylniej klapce. Jeśli chodzi o sam software to rewelacja. Techniczne możliwości to super. Szczególnie jak się go podrasuje bo się łatow da.Polecam!
    0
  • Users Avatars Mini
    retro pisze: 2013-11-08 21:10
    telefon sprawuje sie świetnie nawet po 3 latach uzytkowania
    0
  • Users Avatars Mini
    Roberto pisze: 2014-07-08 21:26
    A to mnie w ogóle nie przekonał ten telefon, dożo bardziej podoba mi sie smartfon Diamond TD1 od Telefunken. Jakoś bardziej przemawia do mnie jego kształt i jakoś wykonywanych zdjęć. Mi osobiście bardzo na tym zależy.
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: