S23 Ultra wygrywa z iPhone 14 Pro Max

Najważniejsze | Newsy
Opinie: 0
Samsung S23 Ultra wygrał fotopojedynek z iPhone 14 Pro Max

Popularny kanał na YouTube Mrwhosetheboss zajmujący się smartfonami (ponad 13 mln subskrypcji) opublikował szczegółowe porównanie aparatów Samsung S23 Ultra z iPhone 14 Pro Max w 12 kategoriach. Według prowadzącego, iPhone zawsze był niekwestionowanym zwycięzcą, który oferował użytkownikowi lepszą jakość wideo, lepsze zdjęcia nocne i skuteczniejszą stabilizację. Dlatego w porównaniu sprzed 4 miesięcy zeszłoroczny S22 Ultra zdobył zaledwie 3,5 punktów na 12 możliwych, a iPhone 14 Pro Max aż 8,5 punktów. Premiera Samsunga S23 Ultra całkowicie odmieniła wyniki porównania, a Arun twierdzi, że nowy flagowiec Samsunga jest bezpośrednią odpowiedzią na najnowszego iPhone’a.

W najnowszym porównaniu to Samsung zdobywa przewagę uzyskując 7,5 punktów na 12 możliwych, a iPhone 14 Pro Max spada na druga pozycję z wynikiem 4,5 punktów. W ocenie prowadzącego kanału Mrwhosetheboss sytuacja odwróciła się niemal o 180 stopni w porównaniu do testu sprzed 4 miesięcy.

Wyniki w poszczególnych kategoriach

 1. Wideo selfie – wygrał Apple, oferując mniej zaszumiony obraz
 2. Zdjęcia selfie – wygrał Samsung bezbłędnym AF i atrakcyjniejszym odcieniem skóry
 3. Stabilizacja wideo – wygrał Samsung, zmieniając swoją słabość w przewagę nad konkurentem
 4. Zoom – wygrał Samsung – bez zaskoczenia, ma aż dwa teleobiektywy
 5. Jakość wideo – wygrał Apple, mimo wielu usprawnień po stronie Samsunga
 6. Jakość audio – remis, Samsung zmienił mikrofony i głośniki, doganiając Apple
 7. Jakość zdjęć – remis, wyrównana walka, każdy smartfon ma swoje mocne strony
 8. Zdjęcia nocne – wygrał Samsung pokonując iPhone w jednej z jego najmocniejszych stron
 9. Zabawa aparatem – wygrał Samsung mając więcej trybów i możliwości
 10. Tryb portretowy – wygrał Samsung ponownie dzięki lepszym odcieniom skóry, ale nie tylko
 11. Tryb makro – wygrał Apple, oferując większe powiększenie i ostrzejszy obraz
 12. Tryb slow motion – remis, obaj producenci oferują zbliżony poziom spowolnionego wideo

Komentarz do wyników

Według Aruna Samsung zamiast zmienić design swojego flagowca, skupił się na funkcjach aparatu. Dzięki temu chociaż telefon wygląda identycznie jak starszy model, zmiany przyniosły wymierną poprawę w jakości zdjęć i wideo. Telefon Apple wciąż jest lepszy w nagrywaniu wideo, ale poza tym zostało niewiele aspektów, w których Samsung nie okazał się lepszy.

Prowadzący zwrócił uwagę, że Samsung bardzo dobrze radzi sobie z HDR. Nawet gdy tylko niewielki fragment zdjęcia jest bardzo jasny, S23 Ultra zadba o to, aby nie był prześwietlony. Z drugiej strony iPhone wciąż reaguje szybciej na polecenie wyzwolenia migawki.

Niezależnie od wyników należy pamiętać, że większość nowych smartfonów z wyższej półki oferuje bardzo dobrą jakość zdjęć. Rodzaj zdjęć, który wykonujemy najczęściej jest jednocześnie pod względem jakości najbardziej zbliżony do siebie. Z kolei pozostałe kategorie specjalistycznych funkcji i okoliczności można dobrać tak aby przechylić szalę zwycięstwa na dowolną stronę. Są kategorie w których różnica jest obiektywnie mierzalna – S23 Ultra oferuje x10 powiększenie optyczne teleobiektywu i wideo 8K, których w iPhone 14 Pro Max po prostu nie znajdziemy. To co jest mniej oczywiste, to jak dużą różnicę zrobi to w codziennym użytkowaniu smartfonu. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sam, uwzględniając swoje potrzeby. Sam dla przykładu z wideo 8K korzystałbym sporadycznie, ale zoom do fotografowania dzikich zwierząt wykorzystuję regularnie.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: