Nasza redakcja otrzymała do testowania telefon Samsung SGH-A400. Jest to stosunkowo nowa i w pewnym sensie nowatorska konstrukcja. Jest to bowiem pierwszy na rynku telefon przeznaczony wyłącznie, czy tez prawie wyłącznie, dla kobiet. Pod względem potrzeb "płci pięknej" został zaprojektowany nie tylko wygląd zewnętrzny telefonu ale także menu, które zostało wyposażone w wiele specjalnych funkcji.
W zestawie dostarczonym naszej redakcji znalazły się: telefon w specjalnym pudełku, zestaw słuchawkowy będący jednocześnie paskiem do noszenia telefonu na szyi, pasek do noszenia telefonu w ręce, mała ładowarka podróżna oraz instrukcje obsługi w języku angielskim. Złożenie telefonu i baterii oraz umieszczenie w nim karty SIM jest bardzo proste. Po wykonaniu tej czynności możemy cieszyć się już ze wszystkich funkcji oferowanych przez Samsunga.
Wygląd zewnętrzny
Z zewnątrz telefon prezentuje się świetnie. Obudowa telefonu wykonana jest z plastiku, który jednak wygląda jak metal. Przód telefonu ozdobiony jest symbolem róży. Dostarczony nam egzemplarz był koloru czerwonego, inne dostępne kolory to biały, czarny i niebieski. Telefon jest naprawdę bardzo mały (wymiary 78 x 41.5 x 21). Z korpusu telefonu wystaje antenka, której nie udało się już zmieścić w jego wnętrzu. Telefon jest także niezwykle lekki i wraz z bateria wazy jedynie 80 gramów.
Z boku telefonu znajdują się dwa przyciski regulacji głośności oraz zaślepione gniazdo zestawu słuchawkowego i port podczerwieni. Z dołu znajduje się gniazdo podłączeniowe dla ładowarki, natomiast wyświetlacz i klawiatura ukażą nam się dopiero po otwarciu klapki.
Wyświetlacz telefonu jest duży i czytelny (rozdzielczość 128 x 96 punktów). Jego układ jest taki sam jak w innych modelach Samsunga. Praca z nim jest komfortowa, także przeglądanie stron WAP, które wymagają większych wyświetlaczy, jest przyjemne.
Klawiatura poza klawiszami numerycznymi składa się z: klawisza nawigacyjnego w postaci owalu ze strzałkami w 4 kierunkach, dwóch klawiszy funkcyjnych oraz zielonej i czerwonej słuchawki. Klawisze są dobrze usytuowane i nie ma problemu z ich naciskaniem. Także komfort pracy z klawiaturą jest wystarczający, nawet wpisywanie długich SMSów nie jest dla użytkowników Samsunga czynnością nieprzyjemną.
Klawiszowi nawigacyjnemu można samodzielnie przypisywać funkcje, tak że poprzez pojedyncze jego naciśnięcie można uzyskać bezpośredni dostęp do wybranego menu. Klawisze funkcyjne maja dynamicznie przydzielane funkcje, których opisy są zawsze widoczne na wyświetlaczu telefonu.
Generalnie za wygląd i ergonomię należy się Samsungowi ocena bardzo dobra. Moim zdaniem jest to najmocniejsza strona i największy atut tego telefonu.
Bateria
Telefon dostarczany jest standardowo z małą bateria litowo-jonową o pojemności 750 mAh. Według producenta bateria powinna wystarczyć na 100 h pracy telefonu w stanie czuwania i maksimum 180 minut ciągłej rozmowy. W naszym teście telefon z naładowaną baterią pracował w trybie czuwania przez około 55 h (około 30 minut rozmów + 50 smsów / 24h).
Menu
Menu telefonu nie zmieniło się znacząco w stosunku do innych, starszych modeli Samsunga. Funkcje podzielone zostały w 9 grup którym odpowiadają pozycje w menu głównym. Są to: Połączenia, Wiadomości, Dźwięk, Ustawienia, Organizer, Bezpieczeństwo, Usługi sieci, WAP oraz Życie.
W menu Połączenia znajdują się listy połączeń odebranych, nieodebranych i wychodzących oraz liczniki czasu połączeń. Menu Wiadomości służy do wykonywania funkcji związanych z SMSami. W menu Dźwięk można zmieniać bieżące ustawiania dotyczące sygnału nadejścia połączenia lub wiadomości SMS. Można także regulować głośność dzwonka oraz określić tryb w którym ma pracować telefon i czy ma być uruchamiany alarm wibracyjny. Dostępny jest także kompozytor pozwalający na samodzielne tworzenie nowych dzwonków.
Menu Ustawienia kryje w sobie opcje konfiguracyjne odnoszące się do telefonu, natomiast w menu Usługi sieci znajdują się funkcje związane z ustawieniami sieci. W menu Ustawienia możemy zdecydować czy chcemy by otwarcie klapki telefonu powodowało odebranie nadchodzącego połączenia czy tez nie. Możemy także ustawić wygaszacz ekranu i wybrać jego odpowiednią formę. Możemy także zdefiniować tekst powitania, który będzie prezentowany podczas włączania telefonu.
Organizer to zestaw opcji związanych z zarządzaniem czasem użytkownika telefonu wzbogacony dodatkowo o kalkulator. To właśnie w tym menu możemy także przypisywać funkcje klawiszom nawigacyjnym.
Życie to zestaw dodatków w którego skład wchodzą Gry oraz menu Zdrowie. To właśnie Zdrowie kryje w sobie funkcje przeznaczone specjalnie dla pań.
Po menu poruszamy się korzystając z klawisza nawigacyjnego oraz przycisków funkcyjnych. Sam układ menu jest czytelny i intuicyjny, nie ma więc niebezpieczeństwa, że się w nim zagubimy.
Trzeba powiedzieć, że poza dodatkami przeznaczonymi dla kobiet, telefon ten posiada standardowy zestaw opcji, w które wyposażone są wszystkie telefony. W porównaniu jednak do innych najnowszych produktów na rynku zestaw ten wydaje się być bardzo ubogi, już dawno bowiem odeszły w zapomnienie czasy gdy telefony posiadały jedynie minimum niezbędnych funkcji. Dziś producenci prześcigają się w dostarczaniu użytkownikom nowych możliwości i zastosowań telefonów, natomiast Samsung zadowolił się w tym telefonie zestawem minimum. Szczególnie brak jest mi w tym telefonie możliwości wybierania numerów telefonów głosem, jest to już dość powszechna funkcja w telefonach, tym bardziej że Samsung dostarcza wraz z telefonem zestaw głośnomówiący, który mógłby tą funkcje świetnie uzupełniać. Podobnie uboga jest książka telefoniczna oraz pamięć na wiadomości SMS.
Książka telefoniczna i SMS-y
Książka telefoniczna telefonu obsługuje wpisy zgromadzone na karcie SIM oraz posiada własną pamięć na 100 numerów telefonów. Każdy z numerów może zostać przydzielony do jednej z 5 grup użytkowników. Każda z grup ma własny sygnał nadejścia połączenia, odebrania wiadomości SMS oraz własne logo.
Telefon nie posiada własnej pamięci na wiadomości SMS i korzysta jedynie z pamięci karty SIM. Wiadomości można wpisywać przy użyciu słownika T9, lecz niestety nie w języku polskim. Możliwe jest zdefiniowanie 5 szablonów, które później możemy wykorzystać do tworzenia SMSów.
EMS nie jest obsługiwany przez ten telefon. Nie został w nim także zaimpelmentowany Smart messaging kompatybliny z Nokią, w który były wyposażane niektóre modele Samsunga.
Życie
Tym co różni Samsunga SGH-A400 od innych telefonów są funkcje zawarte w menu Zdrowie. Jak już wcześniej wspominałem telefon został stworzony z myślą o kobietach i pod ich kątem dobrano też dostępne w tym menu funkcje.
Po pierwsze telefon ma możliwość tworzenia biorytmów. Po podaniu naszej daty urodzenia wygeneruje nam zestaw wyników naszego cyklu zdolności fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych. Możliwe jest tworzenie biorytmów na dowolny dzień.
Druga funkcja to możliwość obliczania współczynnika otyłości. Jest to proste narzędzie które po podaniu płci oraz wzrostu danej osoby obliczy prawidłową dla niej wagę oraz wskaże, o ile waga rzeczywista się od niej różni. To narzędzie może się przydać także mężczyznom.
Kolejna funkcja to zestawienie różnych czynności wraz z przypisanymi im ilościami spalanych kalorii. Aby skorzystać z tej opcji należy wybrać czynność którą wykonywaliśmy, podać czas jej wykonywania a telefon poda nam ilość spalonych w tym czasie kalorii.
Ostatnią funkcja jest kalendarzyk dla kobiet. Po podaniu daty ostatniej menstruacji oraz średniej długości okresu jej trwania, telefon wskazuje przybliżone prawdopodobieństwo zajścia w ciąże danego dnia oraz potrafi wskazać okres kiedy to prawdopodobieństwo będzie największe (dni płodne). Funkcja, jak się wydaje bardzo interesująca i kilku moim koleżankom, które poprosiłem o jej przetestowanie bardzo się spodobała.
Trzeba przyznać, że projektanci Samsunga rzeczywiście stworzyli funkcje, które mogą być przydatne, i to nie tylko kobietom.
Inne funkcje
Telefon wyposażono w 7 gier. Bardzo przydatny jest także Organizer w postaci terminarza i listy rzeczy do zrobienia (to-do list). Do każdego dnia można przypisać notatkę wraz z alarmem. Poza tym można tworzyć alarmy cykliczne: codzienne lub cotygodniowe. Niestety nie można przypisać alarmu pozycjom z listy zadań. Organizer w wydaniu Samsunga to bardzo proste, ale bardzo przydatne narzędzie.
Telefon jest także wyposażony w możliwość przesyłania danych. Niestety jest to możliwe tylko z prędkością 9600 bit/sek, czyli w podstawowym trybie GSM. Telefon pozwala zarówno na wysyłanie danych, jak i na przesyłanie faksów.
Komunikacja z komputerem następuje poprzez złącze IrDA, w które telefon został wyposażony. Niestety złącze to służy jedynie do przesyłania danych. Nie jest możliwe przesyłanie do telefonu pozycji z książki telefonicznej lub notatek z kalendarza. Funkcjonalność portu podczerwieni została więc ograniczona do minimum, a dla tych którzy nie będą korzystać z przesyłania danych jest on tak naprawdę bezwartościowy.
WAP w telefonie także działa bez zarzutu, choć zwykłe połączenia z prędkości 9600 bit/sek wydają się już być anachronizmem w dobie coraz powszechniejszego GPRSu.
Podsumowanie
Trzeba przyznać, ze wygląd zewnętrzna Samsunga jest jego głównym atutem. Niestety konstruktorom nie udało się stworzyć menu na równie wysokim poziomie. Menu jest kopią tego ze starszych Samsungów wzbogaconym o funkcje dla kobiet. O tym czy funkcje te będą przydatne, tak naprawdę trzeba oceniać w każdym indywidualnym przypadku.
Moim zdaniem jednak wygląd rekompensuje w pełni dość ubogie menu i dlatego uważam, że zakup Samsunga jest dobrym wyborem. I to nie tylko dla kobiet.