W ofercie jednego z polskich operatorów pojawił się kolejny clamshell koncernu Samsung - model SGH-E300. Oceny większości osób, które miały okazję obejrzeć tego nowego Samsunga, są bardzo dobre. Czy jednak SGH-E300 oferuje coś więcej poza estetycznym wyglądem i precyzyjnym wykończeniem?
Wygląd zewnętrzny
Wyglądem aparat przypomina trochę model X450. Różnią się tym, że E300 ma dodatkowy zewnętrzny wyświetlacz, kamerę cyfrową oraz port podczerwieni. Zewnętrzny wyświetlacz jest typu TFT i potrafi wyświetlić 64k kolorów w rozdzielczości 96x64 pikseli. Taka jakość wyświetlacza zewnętrznego zdarza się chyba po raz pierwszy wśród modeli oferowanych w Polsce.
Nad wyświetlaczem widać obiektyw cyfrowej kamery o rozdzielczości VGA, natomiast pod nim umieszczona została dioda sygnalizacyjna. Zarówno dioda jak i wyświetlacz mogą świecić w kilku kolorach. Diodę można również wyłączyć.
Na górnej krawędzi telefonu mamy wejście na zestaw słuchawkowy, zamykane specjalnym suwakiem.
Po otworzeniu telefonu ukazuje się nam wewnętrzny wyświetlacz. Jest również wykonany w technologii TFT i wyświetla 64k kolorów, ale już w większej rozdzielczości - 128x160 pikseli.
Menu
Ponieważ E300 nie ma zbyt wielu funkcji, jego menu również nie jest rozbudowane. Menu jest bardzo zbliżone do menu w modelu SGH-E800. Dlatego nie będę ponownie opisywał tych samych funkcji i zapraszam zainteresowanych do testu wcześniejszego modelu.
Menu główne podzielone jest na dziewięć grup:
SIM Extra
Rejestr połączeń
Usługi
Dźwięki
Wiadomości
Rozrywka
Organizer
Aparat fotograficzny
Ustawienia
Podczas poruszania się po menu możemy akceptować wybrane funkcje przyciskiem "i", co ułatwia nawigację.
Dźwięki
Jeśli chodzi o zestaw dzwonki, to właściwie nie zauważyłem różnicy w porównaniu z poprzednio testowanym modelem - ten sam zestaw melodii, te same dźwięki wiadomości. E300 odtwarza dzwonki z 40-tonową polifonią. W E300 mamy tego samego typu ograniczenia jak w modelu E800, czyli wymiana plików jest możliwa jedynie za pomocą oprogramowania producenta. Telefon nie obsługuje ani formatu WAV ani MP3.
Nadal, tak jak już niestety przyzwyczaił nas Samsung, nie możemy ustawić wibracji jednocześnie z melodią. Na szczęście można wyłączyć, tak uciążliwe w modelu E800, dźwięki potwierdzeń oraz wyłączyć przypominanie o nieodebranej wiadomości.
Wiadomości
Telefon obsługuje zarówno wiadomości EMS, jak i MMS oraz długie wiadomości SMS.
Podczas wpisywania SMS, telefon na bieżąco podaje nam, kiedy przekraczamy daną ilość wiadomości za pomocą odpowiednich komunikatów. Jednorazowo możemy wpisać 918 znaków. E300 posiada polski słownik T9 z polskimi czcionkami.
W pamięci telefonu można zapisać maksymalnie 200 wiadomości SMS.
Telefon, może wysłać i odebrać wiadomość multimedialną o maksymalnej wielkości 100kB. Na wiadomości multimedialne przeznaczono 1.4MB pamięci wewnętrznej. Ja można łatwo zauważyć telefon nie ma przydzielanej pamięci dynamicznie. Dziwi trochę fakt, że do wiadomości multimedialnych nie można dodać pliku wideo.
Aparat fotograficzny
Wbudowany aparat cyfrowy pozwala na robienie zdjęć w maksymalnej rozdzielczości VGA, czyli 640x480 pikseli. Oprócz tego, dostępne są jeszcze trzy formaty zdjęć: QVGA (320x240), QQVGA (160x120) oraz Mobile (176x120). Dodatkowo zdjęcia można poddać kompresji (Economy, Normal, Fine, Super Fine). Zdjęcie w maksymalnej rozdzielczości i w najmniejszej kompresji, zajmuje około 80kB. Musze przyznać, że aparat robi całkiem przyzwoite zdjęcia - oczywiście jak na urządzenie wbudowane w telefon.
Przykładowe zdjęcia wykonane aparatem telefonu Samsung SGH-E300:
Do zdjęć można dodać ramkę, ustawić efekty (sepia, negatyw, czarno białe itd.) oraz ustawić samowyzwalacz. Aparat potrafi również wykonywać zdjęcia w trybie Multishot, czyli zdjęcia seryjne.
Kamera pozwala na kręcenie krótkich sekwencji wideo (30 sekund) w formacie MPEG. Niestety nagrania są pozbawione dźwięku. W dodatku, jak już wspomniałem wcześniej, nie można takich filmów wysyłać za pomocą MMS, nie można ich także zgrać do komputera. Mam nadzieję, że wersja finalna nie będzie posiadała takich ograniczeń.
Kamerę można uaktywnić także przy zamkniętej klapce telefonu.
W przypadku zdjęć i sekwencji wideo, pamięć przydzielana jest dynamicznie. Żeby jednak nie było zbyt różowo to przydzielana jest w ramach 4MB przeznaczonych na pliki tego typu.
Książka telefoniczna
Pamięć książki telefonicznej została również przydzielona. Na nasze kontakty dostajemy 1000 numerów w pamięci wewnętrznej oraz do 250 na karcie SIM. Do każdego użytkownika można dopisać 5 numerów telefonu oraz adres e-mail. Numery z książki możemy podzielić na 10 grup, a grupy odpowiednio personalizować przypisując melodię dla połączeń przychodzących, dźwięk SMS, ustawić zdjęcie.
Rozrywka
W menu tym dokonujemy konfiguracji WAP. W telefonie możemy skonfigurować do pięciu profili łączenia z WAP, w zależności od tego z jakiego operatora sieci korzystamy.
W telefonie standardowo zapisane są 4 gry: BubbleSmile, Fun2link, Ultimate Golf Challange oraz MobileChess. E300 obsługuje Javę, więc jest możliwość ściągnięcia większej ilości gier poprzez WAP. Na aplikacje Java, przewidziano 512 kB oraz dodatkowo 716 kB na obrazki i dźwięki.
Przeglądarka w telefonie wyświetla strony XHTML
Bateria
Standardowo w telefonie funkcjonuje ogniwo o pojemności 850 mAh. Jest to trochę większa bateria niż w przypadku E800, ale ponieważ telefon posiada dwa wyświetlacze TFT, jego zapotrzebowanie na energię jest prawdopodobnie większe. Bateria, przy niewielkim korzystaniu z telefonu wytrzymuje maksymalnie 4 dni. Przy częstszym korzystaniu należy się liczyć z doładowywaniem baterii co około 2 doby. Wynik byłby słabszy, ale Samsung stosuje całkowite wygaszanie wyświetlaczy w stanie czuwania, co trochę wydłuża żywotność baterii.
Inne
Większość funkcji jest bardzo zbliżona do funkcji modelu E800 np.: Organizer. Boli trochę brak klienta e-mail. Pomimo, że telefon nie jest skierowany do odbiorców biznesowych, to jednak coraz więcej osób używa poczty elektronicznej w telefonach komórkowych i taka aplikacja powinna znajdować się w telefonie.
Podsumowanie
Samsung SGH-E300, który otrzymałem do testów był jeszcze prototypem. Być może niektóre błędy w finalnej wersji zostaną usunięte. Do ułomności tego modelu można zaliczyć stosunkowo słabą baterię, brak klienta e-mail oraz niemożność przesyłania ktrótkich filmików poprzez MMS-y.