Samsung wprowadza na polski rynek swój "nowy" terminal SGH-E330. Określenie nowy należy zapisać w cudzysłowie, ponieważ jest to kolejna edycja znanego już na polskim rynku modelu SGH-E300. Główne różnice tych dwóch telefonów komórkowych to szybszy GPRS w nowej edycji (już klasy 10), wbudowana lampa błyskowa oraz większy ekran zewnętrzny. Oba telefony mają identyczne wyświetlacze wewnętrzne oraz taki sam aparat fotograficzny o rozdzielczości VGA. W E330 producent zrezygnował z portu podczerwieni. Taka decyzja może budzić delikatnie mówiąc zdziwienie. W obu modelach zastosowano tę samą baterię, a więc np. waga terminali jest również identyczna.
Wygląd telefonu
Samsung SGH-E330 to telefon pozycjonowany w klasie "średniej-wyższej". Takie określenia są nieco śmieszne, ale w miarę dobrze oddają zamierzenia producenta, co do pozycji danego modelu wobec innych produktów tej samej firmy oraz modeli konkurentów. Na pewno nie jest to telefon tak wysoko pozycjonowany ze względu na swoje zawansowane funkcje, bo tych po prostu nie posiada, ale głównie na wspaniałą jakość wykonania oraz zastosowane materiały. Samsung SGH-E330 jest też po prostu bardzo elegancki, mały i lekki i pewnie dlatego podoba się większości osób, które go miały okazję zobaczyć.
Projektowi tego telefonu można zarzucić jedynie bardzo małą oryginalność, bowiem E330 wygląda jak klon większość innych modeli koreańskiej firmy. Samsung dopracował do perfekcji metalowe obudowy, ergonomiczne kształty oraz niewielką wagę swoich skrzydełek. Telefon waży zaledwie 85 g i bez problemu można go schować w zamkniętej męskiej dłoni. Małe rozmiary zamkniętej obudowy (87,2 x 46,1 x 23,3mm) nie oznaczają straty ergonomii podczas korzystania z koreańskiego cacka. Po rozłożeniu muszli klawiatura jest bardzo wygodna, a wewnętrzny ekran wystarczająco duży.
Z boku obudowy mamy do dyspozycji klawisze funkcyjne, które mogą służyć do wykonywania zdjęć, regulacji głośności lub odrzucania/wyciszania nadchodzących połączeń. Na zewnątrz obudowy znajdujemy obiektyw kamery (zabezpieczony przed zarysowaniem 1 milimetrową tulejką) oraz diodę, która pokazuje stan aparatu, a przy wykonywaniu zdjęć służy jako lampa podświetlająca.
Gniazdo słuchawek dołączanych do zestawu startowego jest ukryte pod małą, metalową pokrywką.
Sama klawiatura jest bardzo wygodna, ma wyczuwalny klik, a znajdujące się pod ekranem zintegrowane kursory spełniają swoją rolę. Dziwne jest natomiast to, że niebieskim klawiszem wewnątrz kursorów nie możemy akceptować swoich wyborów, co zmusza nas do "skakania" po klawiaturze podczas chodzenia po menu.
Do kursora przypisane są "na sztywno" skróty do czterech najczęściej używanych funkcji Samsunga - są to funkcje najczęściej używane przez projektanta telefonu, bo użytkownik nie ma szansy personalizować tych ustawień.
Bateria
W nowym Samsungu bateria kolejny raz nie zachwyca. W trybie czuwania telefon sprawuje się bardzo dobrze i baterii prawie nie ubywa. Gorzej jest, jak zaczniemy często korzystać z podświetlenia ekranu np. podczas pisania SMS-ów - wówczas telefon na pewno trzeba będzie ładować codziennie lub maksymalnie co dwa dni. W telefonie zastosowano ogniwo Li-ion o małej pojemności 800mAh.
Samsung ma ewidentne problemy z bateriami, bo np. w swoich telefonach UMTS dostarcza po dwa ogniwa oraz specjalną ładowarkę do baterii wyjętych z telefonu.
Ekran
Jakość wyświetlacza w Samsungach chyba nadal nie ma sobie równych, pomimo, że ekran wyświetla "tylko" 65 tys. kolorów. Samsung dobrze sobie radzi z produkcją monitorów i chyba to doświadczenie pozwala mu produkować dobre wyświetlacze do telefonów komórkowych. Rozdzielczość wewnętrznego ekranu to 128x160 pikseli, co zupełnie wystarcza w telefonie niesłużącym jako przenośny asystent menadżera. Również zewnętrzny ekran ma bardzo dobrą jakość: spore rozmiary 96x96 pikseli i 65 tys. kolorów. Takie parametry są przydatne podczas wykorzystywania funkcji Photo Call, czyli gdy przypiszemy do kontaktu zdjęcie dzwoniącej do nas osoby.
Menu
Menu Samsunga SGH-E330 jest bardzo proste i składa się z 9 animowanych ikonek. Sama nawigacja jest więc bardzo łatwa i niekłopotliwa. Po wciśnięciu klawisza Menu od razu domyślnie wybieramy ikonę wiadomości, co przyspiesza wprowadzanie SMS-ów lub MMS-ów.
Główne menu składa się z funkcji: SIM Application Toolkit, historia połączeń, funkcje sieci (wybór sieci, caller ID), ustawienia dźwięków, wiadomości, Fun BOX (z grami i przeglądarką WAP), organizer, aparat cyfrowy oraz kolejne ustawienia telefonu. W menu dziwi tylko jedno - dlaczego rzadko używane ustawienia sieci znalazły zaszczytne miejsce w menu głównym.
Menu wiadomości
Do edycji wiadomości SMS możemy wejść wciskając lewy klawisz kursora. Gdy chcemy stworzyć MMS-a należy już korzystać z "normalnego" menu. Największą wpadką nowego Samsunga jest brak możliwości wyłączenia słownika T9 na stałe. Dla osób, które z niego nie korzystają mordęgą jest konieczność ciągłego wyłączania tego modułu.
W pamięci telefonu zapisać można 200 SMS-ów oraz aż 150 wiadomości MMS. Szkoda, że Samsung nie ma wspólnej skrzynki odbiorczej dla obu rodzajów wiadomości, bo jest to rozwiązanie o niebo wygodniejsze od żmudnego szperania po menu.
Dźwięki
40 głosowa polifonia powinna większość komórkowych melomanów zadowolić. Standardowy zestaw dzwonków w Samsungu jest znany z poprzednich modeli, ale użytkownik może bez problemu pobrać sobie kolejne, ulubione melodie z serwisów WAP lub poprzez SMS. W Samsungu SGH-E330 brakuje profili, które są bardzo wygodnym i szybkim sposobem dostosowania ustawień do danej sytuacji. Wibra Samsunga jest dobrze wyczuwalna, ale troszkę głośna. W tryb cichy możemy przejść szybko wciskając dłużej klawisz #.
Aparat cyfrowy
Samsung na polskim rynku nie może się ze względu na wysoką cenę chwalić telefonami z aparatami cyfrowymi o wysokiej rozdzielczości, a według badań firm analitycznych to właśnie ten koreański producent jest liderem tego segmentu. Samsung SGH-E330 ma więc tyko aparat cyfrowy VGA (640 x 480 pikseli), który na domiar złego nie może nagrywać krótkich filmów wideo. MMS-y z załącznikami wideo są coraz popularniejsze, ale krótkie filmy coraz częściej goszczą na ekranach telefonów także jako tapety oraz wygaszacze.
Aparat jest wspomagany przez diodę oświetlającą, ale jej moc ma raczej symboliczny charakter. Bardzo wygodna jest natomiast możliwość kontrolowania stanu zapełnienia pamięci w dowolnej aplikacji, także podczas korzystaniu z aparatu. Cała pamięć Samsunga ma wielość 9 MB.
Wadą aparaciku jest to, że podczas kadrowania na ekranie widzimy dużo mniej niż znajdzie się w pliku ze zdjęciem - do takiej przypadłości należy się po prostu przyzwyczaić.
Przykłady zdjęć wykonanych telefonem Samsung SGH-E330 znajdują się tutaj:
Przeglądarka WAP i Java
WAP w SGH-E330 obsługiwany jest w nowej wersji 2.0, co pozwala na korzystanie z większości nowoczesnych portali przygotowanych dla telefonów komórkowych. Z takich serwisów internetowych użytkownik będzie mógł pobierać aplikacje Java w standardzie MIDP 1.0.3. Większość osób jednak pewnie nie pobierze żadnej nowej gry z Internetu i dla nich Samsung przygotował dwie zabawne gry: SnowBallFlight praz BubbleSmile. Ich grafika pozostaje jednak w tyle za najnowszymi produkcjami dla komórek.
Organizer
Samsung zawsze pamiętał o aplikacjach, które pozwalają na zarządzanie naszym czasem. W SGH-E330 nie zabrakło m.in. kalendarza, listy zadań, alarmu. Bardzo zaawansowaną aplikacją jest dyktafon, który przy niewielkiej zajętości pamięci telefonu pokazuje, że jest w stanie nagrać około 2h dźwięku. Sportowcy amatorzy będą mogli korzystać ze stopera i timera.
Dużą wadą SGH-E330 jest brak interfejsu podczerwieni lub Bluetooth do łączenia się z komputerem. W zestawie nie dostarczono także żadnego kabelka do przegrywania zdjęć lub plików innego typu. Do współpracy z komputerem po zakupie kabelka należy używać pakietu SGH-E330 Easy Studio.
Książka telefoniczna
Książka telefoniczna w nowym modelu Samsunga jest bardzo rozbudowana. Użytkownik ma szansę zapisać do 1000 kontaktów. Każdy z nich składać się może z kilku numerów telefonicznych, adresu e-mail, charakterystycznego dzwonka. Kontakty mogą być grupowane. Dodatkowo do wpisu możemy dołączyć zdjęcie, które będzie się wyświetlało, gdy dana osoba do nas zadzwoni.
Podsumowanie
SGH-E330 to telefon, który na pewno wyróżnia się jakością wykonania. Niestety poza doskonałą jakością model ten nie wyróżnia się, ani oryginalnym wyglądem, ani zaawansowanymi funkcjami. Przewagą nowego terminala są świetne wyświetlacze, bardzo małe wymiary oraz waga. Do ułomności koreańskiego produktu należy słaba bateria oraz utrudniona komunikacja z komputerem. Na pewno jednak trzeba oddać cześć Samsungowi za to, że w tak krótkim czasie stworzył markę, która stała się symbolem wysokiej jakości i precyzji wykonania.