N100 jest bardzo małym i dość lekkim telefonem. Obudowa o szarometalicznym kolorze jest elegancka i dobrze koresponduje z niewielkimi srebrnymi akcentami na klapce zakrywającej klawiaturę. Obraz całości burzy nieco zewnętrzna antena, coraz rzadziej spotykana w produktach konkurencji. Klawiatura jest zakrywana przez klapkę, którą jak zapewnia w instrukcji producent, można łatwo założyć z powrotem w przypadku jej odpadnięcia. Ekran jest bardzo czytelny, stosunkowo duży jak na wymiary aparatu, ma zielone podświetlenie, a z menu możemy regulować jego jasność. W porównaniu do Nokii lub Ericssona ekran Samsunga N100 to zupełnie inna jakość, choć są tacy co twierdzą , że ww. producenci montują w swoich telefonach najlepsze wyświetlacze - sic!. Nad ekranem, obok anteny umieszczona została migająca na zielono diodka, którą można wyłączyć z poziomu menu telefonu.
Gniazda ładowania telefonu oraz słuchawkowe zaślepione są gumowymi zatyczkami zabezpieczającymi przed kurzem.
W pudełku telefonu oprócz ładowarki stacjonarnej 110/220V znajduje się także bardzo dobrej jakości zestaw słuchawkowy z przyciskiem do odbierania rozmów. Dodatkowo producent dołączył też wieszadełko umożliwiające zawieszenie telefonu na szyję.
Telefon wyposażony jest standardowo w baterię Li-ion, o niezbyt dużej pojemności, która wystarcza do wykonania ok. 1,5 godziny rozmów i 48 godzin czuwania.
Aparat ma dość rozbudowane menu, po którym możemy się poruszać korzystając z klawiszy nawigacyjnych, bądź też używając kodów dostępu właściwych dla poszczególnych opcji menu.
Jeżeli chodzi o podstawowe funkcje aparatu to mamy do dyspozycji książkę telefoniczną. Dostęp do niej umożliwia jeden z klawiszy lub menu główne aparatu. Korzystając z książki telefonicznej możemy wyszukiwać nazwiska przez podanie, np. pierwszej litery, lub przeglądać wszystkie wpisy ułożone w kolejności alfabetycznej. W samej książce nie ma opcji dodania nowego wpisu, aby dopisać nowy kontakt należy wybrać numer na głównym ekranie i nacisnąć klawisz zapisz.
Oprócz pamięci karty SIM dostępna jest także dodatkowo pamięć 100 numerów w telefonie. Z obu pamięci możemy korzystać jednocześnie.
Telefon zapamiętuje po 10 numerów rozmów wychodzących, odebranych i nie odebranych . Wiemy kto dzwonił i kiedy, a jak zostawił nagranie na lokalnej sekretarce, możemy odsłuchać pozostawioną wiadomość. Aparat mierzy też czas i opcjonalnie koszt rozmów. Rozmowę przychodzącą możemy odebrać bez otwierania klapki wciskając srebrny klawisz regulacji głośności znajdujący się z boku obudowy.
Kolejnym menu jest menu wiadomości, z poziomu którego możemy wysyłać SMS, dzięki temu menu możemy także połączyć się z pocztą głosową. Niestety telefon nie posiada dodatkowej pamięci na SMS, może przechowywać ich jedynie 10. W czasie pisania SMS'ów możemy korzystać ze słownika T9, ale niestety tylko w języku angielskim lub niemieckim.
Aparat obsługuje odbiór kanałów informacyjnych. Funkcja ta działa poprawnie i np. w Plus GSM oprócz nazwy operatora wyświetlana jest informacja o miejscu w którym się aktualnie znajdujemy, aktualna data, godzina i dzień tygodnia. Wszystkie ta informacje są rozmieszczone w czytelny sposób.
Następne menu to wybieranie głosowe. Możemy przypisać do 20 etykiet głosowych numerom z książki telefonicznej. Istnieje też możliwość przypisania etykiet głosowych do funkcji dostępnych w aparacie. Po aktywowaniu z poziomu menu wybierania głosowego możemy rozpoczynać połączenie z danym numerem lub też przejść do konkretnej funkcji aparatu. Jeżeli jednocześnie z aktywnym wybieraniem głosowym aktywujemy funkcję aktywnej klapki to po jej odchyleniu telefon prosi po angielsku o wybranie jednej z zapamiętanych etykiet głosowych. Jeżeli etykieta zostanie prawidłowo rozpoznana, przypisana do niej funkcja lub wpis z książki telefonicznej wyświetlane są na ekranie. Minusem tych opcji jest brak możliwości jednoczesnego korzystania z wybierania głosowego numerów telefonicznych i funkcji aparatu. Mamy do dyspozycji w danej chwili albo jedną albo drugą funkcję.
Niestety, nie ma róży baz kolców. Korzystając z ww. funkcji Samsunga w ciągu ponad 3 miesięcy dwa razy mój N100 zawiesił się i to w sposób bardzo skuteczny. Po wybraniu etykiety głosowej została ona poprawnie rozpoznana, co zostało potwierdzone przez aparat stosownym komunikatem. Na ekranie wyświetliła się ikonka symbolizująca nawiązywanie połączenia, a pod nią zaczął przewijać się ciąg "chińskich krzaczków". W tym momencie aparat przestawał reagować na jakiekolwiek klawisze, przez cały czas nie wyłączał podświetlenia ekranu - ciekawostka, i w żaden cywilizowany sposób nie dał się wyłączyć. Nie pomagały próby odłożenia słuchawki lub też nawiązania innego połączenia. Jedyną skuteczną receptą na ww. zdarzenie okazało się zamknięcie klapki - tylko trzeba mieć włączoną opcję aktywnej klapki lub też wyjęcie baterii.
Kolejną opcją menu wybieranie głosowe jest dyktafon , który pozwala na zapisanie trzech notatek głosowych po około 35 sekund każda. Samsung N100 posiada też rzadko spotykaną u innych producentów opcję automatycznej - wewnętrznej sekretarki, pozwalającą na zapisanie do trzech wiadomości po około 35 sekund. Używając jej nie musimy łączyć się z pocztą głosową operatora. Opcje te są bardzo interesujące, ale niestety mają pewne ograniczenia. Z dyktafonu nie możemy niestety korzystać podczas prowadzenia rozmów do ewentualnego zapisywania istotnych informacji - vide modele Panasonica, natomiast automatyczna sekretarka nadpisuje stare wiadomości, nie informując o tym, że zabrakło już pamięci na nowe.
W menu melodie mamy możliwość wybrania dźwięku dzwonka spośród 47 melodii zapisanych przez producenta. Dla chętnych dostępny jest także moduł kompozytora melodii dzięki któremu możemy stworzyć 3 własne dzwonki. Dostępnych jest też kilkanaście sygnałów informujących o otrzymaniu wiadomości SMS. Różne dzwonki mogą być przypisane poszczególnym wpisom z książki telefonicznej. W tym samym menu mamy możliwość włączenia powiadomienia o upłynięciu minuty w czasie prowadzenia rozmowy oraz o nawiązaniu połączenia.
N100 posiada bardzo skuteczny, a przy tym naprawdę cichy alarm wibracyjny, który może być aktywny zarówno razem z dzwonkiem jak i bez. Istnieje też możliwość powiadomienia o przychodzącym połączeniu tylko przez miganie diodki.
Samsung w modelu N100 zaoferował 11 gier, co jak na razie jest rekordem. Gry mają bardzo ładną, skomplikowaną grafikę, do każdej z nich są przypisane inne dźwięki i melodie.
Spośród pozostałych funkcji warto wymienić terminarz umożliwiający zapisywanie zdarzeń planowanych w przyszłości, alarm - jednorazowy, codzienny i cotygodniowy, funkcjonalny kalkulator i czas światowy - umożliwiający automatycznie przestawianie wbudowanego zegara. Telefon został wyposażony w przeglądarkę WAP firmy Phone.com, która niestety nie działa stabilnie.
|