Samsung na początku roku zaskoczył wszystkich tym, że objął trzecią pozycję na rynku producentów telefonów komórkowych. Wyprzedził firmę Sony Ericsson i Siemens, pomimo tego, że ten ostatni wydał naprawdę ogromne pieniądze na promocje swych produktów. Według analityków, w 2002 roku sytuacja się powtórzy, i Siemens nie zdoła wyprzedzić swego koreańskiego konkurenta. Samsung tym samym stał się bardzo poważnym graczem na rynku telefonów komórkowych. Również na polskim rynku firma zaczyna odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę - telefony tego producenta pojawiają się już prawie we wszystkich promocjach trzech polskich operatorów, co jeszcze rok temu się nie zdarzało. Koreańskie słuchawki reklamowane są zarówno w telewizji, jak i w prasie. Samsung nie zasypuje gruszek w popiele i przygotowuje kolejne modele. Jednym z nich jest testowany Samsung SGH-N620.
Wygląd
Samsung SHG-N620 jest dużo mniejszy od serii R2XX, rozmiarami przypomina trochę Alcatela OT 501. Telefon mierzy 100 x 43 x 19.9 mm i waży zaledwie 83 g. Sam wygląd słuchawki prawie niczym nie różni się od obecnej już na polskim rynku serii R2XX, ale wydaje się, że ma jeszcze bardziej podkreślać dbałość Samsunga o jakość wykonania produktów. Telefon nie skrzypi (pomimo, że testowany egzemplarz nie jest produktem finalnym). Obudowa oraz klawisze wykonane są z dobrego jakościowo materiału. Perłowy kolor obudowy oraz chromowane przyciski menu mają podkreślać, że jest to telefon z wyższej półki. Bardzo wygodna klawiatura oraz ekran podświetlone są na ładny, niebieski kolor. Podświetlenie jest wyraźne, co ostatnio udaje się, nie wiadomo dlaczego, niewielu producentom. Małą wadą klawiatury jest niekonsekwencja, która polega na tym, że niektóre klawisze mają tzw. click a inne nie. Na lewym boku telefonu znajduje się zintegrowany przycisk służący do regulacji głośności aparatu. Antena nie została umieszczona wewnątrz obudowy, co wydaje się być już rozwiązaniem nieco archaicznym. Najważniejszą innowacją w wyglądzie jest ogromna dioda nad ekranem, która w trybie czuwania może migać jednym z 6 kolorów (niebieskim, jasnoniebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym lub różowym). Świecenie możemy wyłączyć, co pozwoli cieszyć się Samsungiem osobom lubiącym bardziej subtelne rozwiązania techniczne. Dioda "szaleje" najbardziej w momencie nadejścia połączenia - miga wtedy na zmianę w różnych kolorach, co szczególnie w ciemności bardzo przypomina małą dyskotekę.
Dzwonki
Dzwonki w telefonie nie są chyba najważniejsze, ale miliony młodych (i nie tylko) osób na całym świecie myśli dokładnie inaczej. Samsung właśnie dla nich stworzył model SGH-N620. Po pierwsze dzwonki odtwarzane są poprzez dodatkowy głośnik z tyłu obudowy, po drugie dzwonki odtwarzane są za pomocą układu Yamaha MA2. Układ tej znanej z produkcji instrumentów muzycznych firmy zapewnia polifoniczność odtwarzanych dźwięków. N620 to prawdziwa orkiestra, której nie można porównać nawet z telefonami Sony lub Panasonic, które już wcześniej próbowały odtwarzać bardziej skomplikowane melodie w ten sposób. Do dyspozycji użytkownika jest 25 dzwonków (nie więcej niż np. w Nokiach). 8 z nich jest predefiniowanych, 12 możemy wymienić, 2 możemy skomponować (przy pomocy aplikacji Melody Composer), 3 otrzymać poprzez SMS. Dzwonki otrzymywane poprzez SMS muszą być zgodne z najpopularniejszym standardem Nokii, czyli systemem Smart Messaging. Standard ten został zaimplementowany we wcześniejszych modelach koreańskiego producenta. Rozwiązaniem innowacyjnym jest możliwość wymiany dzwonków polifonicznych, których nie można ściągnąć poprzez SMS. Samsung dla użytkowników N620 przygotuje specjalną płyta CD (ma na niej być aż 300 dzwonków do wyboru), i każdy telefoniczny meloman będzie mógł je sobie wgrać do telefonu przy pomocy kabelka i komputera. Nie wiadomo jeszcze czy będzie to zestaw dodawany standardowo do zakupionego Samsunga.
W trybie oczekiwania do funkcji ustawień dzwonków możemy dostać się poprzez naciśnięcie górnego klawisza menu.
W menu dźwięki możemy ustalić również dźwięk sygnalizujący nadejście wiadomości tekstowej. Do dyspozycji mamy 5 polifonicznych sygnałów, pojedynczy "beep", migającą diodę oraz wibracje (co wydaje się być małą rewolucja w telefonach tej firmy). Wibracje Samsunga SHG-N620 są wyraźne i ciche.
Dla oszczędnych telefon oferuje sygnał przypominający o upływających minutach w trakcie rozmowy.
Książka telefoniczna
Przy wprowadzaniu tekstu, również do książki telefonicznej, można stosować następujące metody:
korzystanie ze słownika T9 (w wersji testowej niestety brak było polskiego języka)
zwykłe wprowadzanie liter
tryb wprowadzania cyfr
tryb wprowadzania symboli.
Wszystkie te metody można stosować również przy wprowadzaniu terminów do kalendarza oraz przy wprowadzaniu powitania pojawiającego się po włączeniu telefonu. Książka telefoniczna telefonu pozwala na zapisanie 500 rekordów, co stanowi wystarczająca liczbę kontaktów dla większości użytkowników. Książka ma wadę w postaci braku możliwości przypisania dodatkowych informacji do wpisu, co w tym segmencie rynku jest funkcją często spotykaną u konkurentów. Do pięciu numerów możemy przypisać wybrany dzwonek, do czterech wybrany kolor diody (do dyspozycji są cztery kolory). Trochę zastanawia dlaczego tych parametrów nie można przypisywać do wszystkich rekordów zapisanych w telefonie.
20 wpisom możemy przyporządkować etykiety głosowe.
Funkcje głosowe
Do dyspozycji użytkownika Samsung pozostawił następujące funkcje głosowe:
wspomniane już głosowe wybieranie
komendy głosowe
notatki głosowe
automatyczną sekretarkę w telefonie (funkcja ta była opisana w instrukcji telefonu, lecz w rzeczywistości nie była zaimplementowana)
Etykiet głosowych może być 20, każda o długości około 1.5 sekundy. Komendy głosowe możemy przypisać do 17 najczęściej używanych funkcji menu. W dyktafonie istnieje możliwość zapisania tylko trzech, 35 sekundowych nagrań. W trybie oczekiwania do funkcji głosowych (alternatywnie do wybierania głosowego lub komend) możemy dostać się poprzez naciśnięcie dolnego klawisza kursora.
Wiadomości
Samsung dostrzegł przewagę Nokii w zakresie przesyłania wiadomości tekstowych i graficznych. Koreański producent nie chciał tworzyć kolejnego standardu, który prawdopodobnie poniósł by rynkową klęskę, nie postawił również na standard EMS, który standardem przesyłania wiadomości graficznych i dźwiękowych jest tylko na papierze. Zaimplementowany system Nokii - "Smart Messaging" sprawia, że posiadacz Samsunga SGH-N620 może korzystać z kilkudziesięciu serwisów z dzwonkami, logo i wiadomościami graficznymi. Funkcja działa znakomicie, a na ekran N620 można ściągnąć poprzez SMS nawet logo operatora (jest dużo mniejsze niż na ekranie Nokii). Wiadomości graficzne można wymieniać ze znajomymi posiadającymi telefony fińskiego producenta.
W N620 możemy zapisać 10 wiadomości graficznych oraz 5 schematów wiadomości tekstowych. Niestety, podobnie do większości produkowanych telefonów, Samsung nie zawiera własnej pamięci na wiadomości tekstowe, więc użytkownik jest zmuszony do ciągłego kasowania otrzymanych, często ważnych, informacji.
Oprócz zwykłych wiadomości tekstowych Samsung poprawnie obsługuje kanały informacyjne (w Polsce jest to głównie kanał o numerze 50).
WAP
Przeglądarka WAP to już standardowe wyposażenie telefonu. Niestety transmisja danych została w Samsungu potraktowana marginalnie i telefon obsługuje tylko standardową prędkość 9600 bps obsługiwaną przez sieci GSM od wielu lat. Przeglądarka działa bez problemów, ale koszty korzystania z niej są bardzo wysokie. Dodatkowe problemy sprawia bardzo mała czcionka na ekranie. W Samsungu można zapisać do 5 różnych ustawień serwerów dostępowych, co ma pewne znaczenie dla osób często wymieniających karty operatorów. Przeglądarkę można uruchomić szybciej naciskając w trybie czuwania klawisz C.
Gry
Samsung zawsze słynął z tego, że można w nim znaleźć atrakcyjne gry. W N620 gry dodatkowo okraszono wspaniałym dźwiękiem, oczywiście dzięki chip'owi Yamahy. W telefonie zaimplementowane są trzy gry: Squares, Fortress oraz Ice Cave.
W pierwszej grze celem jest rozbicie jak największej liczby bloków skalnych - po każdym rozbiciu powstaje diament. W Fortress bronimy Ziemi przed atakiem UFO, a w Ice Cave jako pingwin transportujemy jajka, które w każdej chwili mogą spaść w przepaść. Gry mają trochę zbyt skomplikowaną grafikę w porównaniu do rozmiarów samego ekranu.
Menu Organizer
W menu Organizer możemy znaleźć następujące aplikacje:
scheduler - pozwala na zapisywanie dat urodzin, terminów spotkań lub innych czynności, które użytkownik planuje wykonać
alarm
kalkulator
world time - aplikacja pozwala na sprawdzenie czasu w 21 najważniejszych miastach świata
clock - zegar, który może być wyświetlany w trybie czuwania
W Schedulerze zdarzenia przeglądamy miesiącami. Do dowolnej daty możemy przypisać:
reminder
call
meeting
birthday
Do każdego z powyższych zapisów możemy ustawić konieczność uruchomiania alarmu.
Popularniejszą aplikacją od Schedulera będzie zapewne zwykły Alarm, który w Samsungu ma następujące możliwości:
daily alarm - alarm uruchamiany jest codziennie o tej samej porze
once alarm - alarm uruchomi się jednokrotnie
weekly alarm - alarm uruchomi się raz w tygodniu, danego dnia, o określonej porze.
Inne funkcje
Samsung może automatycznie blokować swą klawiaturę po 15, 30, 60 i 120 sekundach. Jeśli chcemy zablokować klawiaturę ręcznie to należy dłużej przytrzymać klawisz "*". W kolejnym już modelu tego producenta na ekranie telefonu nie ma pomocy, jak odblokować zablokowaną wcześniej klawiaturę.
Ekran możemy "oszczędzać" korzystając z pięciu animowanych wygaszaczy, które oferuje nam Samsung.
W trakcie testów udało się wykryć jedną poważną wadę Samsunga - jeśli w tle rozmowy słychać sygnał połączenia oczekującego, to prawie nie da się kontynuować trwającej rozmowy. Zbyt częsty i wyraźny sygnał call waiting wycina po prostu spore fragmenty docierającego do nas głosu rozmówcy.
Bateria
Według zapewnień producenta bateria o pojemności 800 mA powinna działać w trybie oczekiwania 80-90 godzin lub pozwalać na 130-140 minut rozmów. W czasie testów, przy około 40 minutach rozmów dziennie, telefon działał, bez ładowania i wyłączania na noc, ponad dwa dni, co jest wynikiem zbliżonym do konkurencyjnych produktów.
Podsumowanie
Samsung poważnie traktuje produkcję telefonów komórkowych i coraz poważniej traktuje polski rynek. SGH-N620 ma pojawić się na nim jeszcze przed wakacjami. Już spolszczone menu świadczy o tym, że najprawdopodobniej terminy zostaną dotrzymane. Model ten ma należeć do rynku produktów droższych, przeznaczonych dla klientów wymagających od telefonu małych rozmiarów, ciekawych funkcji, ale nie wykorzystujących telefonu jako elementu zestawu z laptopem czy palmem. N620 nie nadaje się do tego, nie oferując nawet transmisji HSCSD - nie ma również portu podczerwieni, nie obsługuje także modnej ostatnio transmisji Bluetooth. Należy jednak pamiętać, ze dla większości użytkowników funkcje te nie mają żadnego znaczenia. Chcą oni kupić tylko mały, ładny telefon z pięknymi melodyjkami; telefon , z którego można wysłać serduszko do dziewczyny lub ściągnąć na niego logo z roznegliżowaną panią. Samsung spełnia wszystkie te potrzeby i najprawdopodobniej stanie się dużym przebojem na europejskim rynku.