Test Samsung SGH-Q200 GPRS

Recenzje
Opinie: 77

Galeria zdjęć telefonu Samsung SGH-Q200 znajduje się tutaj

 

Samsung SGH-Q200 to telefon, który zastąpi w 2002 roku model Q100. Q100 nigdy nie pojawił się na naszym rynku i prawdopodobnie już się na nim nie pojawi. Pierwszym modelem koreańskiego producenta z obsługa GPRS na polskim rynku będzie więc prawdopodobnie Q200. Według nieoficjalnych informacji egzemplarze testowe zostały przekazane już polskim operatorom i to od nich będzie zależało kiedy rzeczony model znajdzie się w naszych sklepach. Nasz egzemplarz był wyposażony w oprogramowanie zawierające kilka błędów, ale ich waga nie była znacząca co świadczy o dużym zaawansowaniu prac Samsunga nad tym projektem. Większą niedogodnością był brak oprogramowania i kabla transmisji danych co wykluczało testy wzajemnej współpracy komputera i koreańskiego telefonu.

 


Wygląd

Samsung Q200 to jeden z najładniejszych telefonów, jakie miałem okazję mieć w ręku. Nie podoba się jedynie osobom, które w ogóle nie przepadają za tego typu konstrukcją aparatu. Głównym konkurentem Q200 będzie oczywiście Motorola wraz z całą serią swych "skrzydełek". Na przykład Motorola V66 jest mniejsza, ale przez to sama klawiatura i przyciski menu są znacznie mniej ergonomiczne.

 


Telefon jest bardzo mały, mierzy 85 (110 wraz anteną) x 48 x 20 mm. Q200 jest może jedynie troszkę zbyt pękaty. Terminal waży niecałe 90 gramów. Już chyba standardowo tego typu konstrukcja została wyposażona w dwa ekrany. Trochę niezrozumiałe jest dlaczego są one podświetlane w różnym kolorze. Zewnętrzny jest podświetlony na niebiesko, olbrzymi, wewnętrzny na zielono. Na zielono podświetlona też jest cała klawiatura oraz przyciski nawigacyjne pod samym ekranem. Podświetlenie jest bardzo ładne i wydajne, ale Q200 nie ma już tej przydatnej funkcjonalności latarki (zresztą niezamierzonej przez producenta), znanej z modeli R200 i R210. Główny ekran jest bardzo duży w porównaniu do wymiarów samego telefonu a jego wysoka rozdzielczość dystansuje większość dostępnych na rynku telefonów.
Samsung nie pokusił się o umieszczenie całej anteny wewnątrz obudowy. Na lewym boku jest przycisk służący do regulacji głośności klawiatury a w trakcie rozmowy do regulacji głośności w słuchawce. Pod nim znajduje się zaślepione gumową zatyczką gniazdo zestawu słuchawkowego. Blisko anteny jest dioda (można ją wyłączyć z poziomu menu), która sygnalizuje nadejście połączenia lub SMS'a oraz stan, w którym znajduje się telefon.
Q200 nie posiada łącza podczerwieni, co może być wadą przy konieczności częstego korzystania z transmisji GPRS.
Jakość materiałów z których zrobiona jest obudowa może świadczyć o tym, że telefon ten ma walczyć na rynku z najbardziej zaawansowanymi (i raczej droższymi) konstrukcjami, które pojawią się w I połowie 2002 r.

Klawiatura

Klawiatura to jedna z największych zalet Q200. Klawisze są olbrzymie, wygodne, napisy wyraźnie podświetlone. Jedna z osób podziwiających telefon skrytykowała tylko brak ich wyraźnej wypukłości, ale w praktycznym, codziennym użyciu, nie ma to żadnego wpływu na ergonomię.

 

Pod ekranem znajduje się panel z klawiszami funkcyjnymi. Przypomina on trochę miniaturowy pad do sterowania konsolami do gier. Niebieski klawisz w centralnym miejscu to bezpośrednie połączenie z mobilnym Internetem, czyli WAP'em. Obok zintegrowanego "pada" służącego głownie do "chodzenia" po poziomach menu są też dwa klawisze służące do wyboru poszczególnych opcji, dwa klawisze z czerwoną i zieloną słuchawką oraz klawisz "C".


Menu

Menu to standardowe rozwiązanie Samsunga, które obok Nokii jest jednym z najwygodniejszych spisów opcji telefonu. Obok opisu słownego główne opcje mają też swoje opisy w postaci bardzo ładnych ikon. Dla osób bardziej wprawionych w obsłudze telefonu Samsung oferuje też skróty cyfrowe, które prowadzą bezpośrednio do żądanej opcji np. menu 2 2 to wejście do edytora wiadomości SMS. Jeszcze szybciej można dostać się do najczęściej używanych czterech funkcji poprzez przypisanie im skrótów - wówczas wystarczy w trybie czuwania nacisnąć jeden z kursorów "pada" pod ekranem i wybieramy bezpośrednio jedną z czterech, dowolnych funkcji. Menu działa bardzo szybko. Tak jak w innych Samsunach w głównym spisie brakuje książki telefonicznej, która dostępna jest tylko z głównego ekranu w trybie czuwania.
W menu dostępne są następujące opcje: połączenia, wiadomości, dźwięk, ustawienia, organizator, bezpieczeństwo, usługi sieci, gry, WAP.

Połączenia

Połączenia to spis połączeń nieodebranych, odebranych i wykonanych. Każda z list ma po 10 pozycji. Każde połączenie opisane jest data i godziną, nowy numer możemy po edycji dopisać do własnej książki telefonicznej.

Wiadomości

Menu wiadomości niestety nie zaskakuje nas zaimplementowaniem klienta poczty elektronicznej (pomimo obsługi GPRS). Możemy wysyłać jedynie SMSy. Pocztę będziemy mogli oczywiście czytać, łącząc się np. z laptopem, ale prosty klient e-mail na pewno byłby przydatny. Przy edycji tekstu możemy korzystać ze słownika T9 (w obecnej wersji oprogramowania nie jest dostępna wersja polska). Dla osób często wysyłających podobne wiadomości jest folder z 5 szablonami, które można dowolnie edytować. W ustawieniach mamy do dyspozycji aż 5 profili centrów SMS. Niedogodnością jest to, że przy każdym wysyłanym SMS'ie należy podejmować decyzję, z którego profilu chcemy korzystać. Jak to niestety zwykle bywa, telefon nie ma własnej pamięci na SMS'y, do wykorzystania mamy więc jedynie pamięć karty SIM. Komunikaty local area information wyświetlają się w postaci wiadomości podobnych do SMS'ów i niestety nie można ich zmusić do automatycznego wyświetlania na ekranie (np. jako przewijanego tekstu w trybie oczekiwania).

 


Dźwięk

Do dyspozycji mamy 18 dzwonków, dwie melodyjki możemy skomponować sami układając nuty na pięciolinii. O połączeniu może nas informować: sama dioda, migająca szybciej niż zwykle w ładnym niebieskim kolorze, wibracje (są delikatne i ciche), melodia lub najpierw wibracje a po chwili włączający się dzwonek. Dla oszczędnych jest także sygnał informujący o upłynięciu minuty w trakcie trwającego połączenia. O SMS'ach może nas informować 11 różnych sygnałów lub sama migająca dioda. Samsung w tym zaawansowanym modelu nie wdrożył smart messagingu znanego już z modeli R200 i R210. Trochę szkoda, ponieważ serwisy z dzwonkami i logo pojawiają się jak grzyby po deszczu, a i operatorzy coraz częściej myślą o zwiększeniu dochodów płynących z transmisji danych.
Telefon jest wyposażony w zaledwie jeden profil - Milczy, który możemy włączyć dłużej przyciskając klawisz C (opcja, którą możemy edytować).

 


Ustawienia

W menu "Ustawienia" możemy ustalić większość standardowych opcji Q200, takich jak używany język (menu po polsku jest już dostępne), włączenie lub wyłączenie migającej cały czas diody, włączenie automatycznego powtarzania numeru w przypadku jego zajętości oraz odbierania klapką połączeń po jej otwarciu. Z poziomu menu możemy też regulować kontrast doskonałego wyświetlacza. Q200 nie oferuje wyboru animacji powitalnych (jest tylko jedna, bardzo ładna, kosmiczna), ale możemy wpisać własne powitanie wyświetlające się po włączeniu aparatu.

Organizator

W menu Organizator najciekawsze usługi to Kalendarz, Lista zadań oraz Alarm i Kalkulator. Kalendarz to bardzo wygodna aplikacja pozwalająca na zapisywanie terminów dowolnego rodzaju. Użytkownik ma wygodny podgląd całego miesiąca na jednym ekranie a pod nim przegląd wpisów na dany dzień. Warunkiem jest jednak to, aby użytkownik Samsunga miał bardzo dobry wzrok ponieważ cyfry i litery wyświetlane w Kalendarzu są naprawdę niewielkie i nie ma możliwości ich powiększenia (choćby na chwilę).

 


Lista zadań to spis czynności, które musimy lub powinniśmy wykonać. Przy ich wpisywaniu możemy nadać im priorytet, możemy też oczywiście podać datę, do której dana czynności powinna zostać wykonana. Tak stworzoną listę możemy posortować np. po priorytecie.
Alarm Samsunga ma bardzo wiele opcji. Możemy ustawić alarm jednorazowy, codzienny, oraz cotygodniowy. Do dyspozycji jest też opcja działania alarmu przy wyłączonym telefonie. Samsung nie ma funkcji dobudzania. Dla często podróżujących lub dzwoniących za granicę jest dostępna funkcja "Czas na świecie" dzięki której możemy dowiedzieć się, która godzina jest obecnie w wybranej strefie czasowej. Odpowiednią metropolię (z danej strefy) wygodnie wybieramy z mapy świata.
Kalkulator Samsunga według moich ustaleń nie posiada funkcji przeliczania walut, ale w dobie euro funkcja ta będzie miała coraz mniejsze znaczenie.

Bezpieczeństwo i Usługi sieci

Menu te odpowiadają za obsługę standardowych opcji karty SIM (numerów PIN, PUK) oraz samej sieci GSM, jak np. obsługi funkcji CLIR, połączenia oczekującego czy wyboru danego operatora.

Gry

Samsung różnie traktuje aplikacje rozrywkowe w swych telefonach. W A300 nie ma żadnej gry, w Q200 jest ich aż 7: Casino, Roulette, Black Jack, Sniper, Snake, Mole, Othello. Wszystkie gry mają bardzo ładną i skomplikowaną grafikę. Grom może towarzyszyć też dźwięk, który oczywiście w towarzystwie (np. w przedziale pociągu) należy wyłączyć. Dla graczy, którzy pierwszy raz grają w daną grę jest też rysunkowa instrukcja pozwalająca zapoznać się z "klawiszologią".

 


WAP

W związku z tym, że rok 2002 został mianowany zawczasu rokiem GPRS a nie UMTS to właśnie telefony z obsługą pakietowej transmisji danych mają sprzedawać się najlepiej. Również polscy operatorzy marzą o choć minimalnym zmniejszeniu dysproporcji pomiędzy przychodami z transmisji danych i połączeń głosowych. Q200 powinien im w tym pomóc. Po wstępnej konfiguracji (dosyć prostej) wystarczy wcisnąć wyraźny niebieski klawisz i telefon powinien połączyć się z odpowiednią witryną WAP. Korzystanie z GPRS nie jest już tak stresujące kosztowo. WAP testowałem w sieci Plusie GSM i kilkukrotnie nie doszło do połączenia z serwerem dostępowym (sam proces logowania do sieci był zawsze zbyt długi). Prawdopodobnie często przyczyną były błędy po stronie samego operatora, bowiem w innych testowanych telefonach też często zdarzały się równego rodzaju perturbacje. Inną sprawą jest oczywiście jeszcze testowa wersja oprogramowania telefonu, która w finalnej wersji ma być pozbawiona większości błędów.

 


Serfowanie po stronach WAP przy wykorzystaniu transmisji GPRS jest nieporównywalne z "pełzaniem" transmisji ciągłej CSD. Dzięki Q200 udało mi się wreszcie "zwiedzić" cały portal WAP mojego macierzystego operatora. Dla zmieniających często karty SIM, Samsung przygotował aż pięć profili dostępu do sieci internetowej co powinno zadowolić najbardziej wybrednych. Mamy też możliwość zapisania sześciu adresów naszych ulubionych witryn.

Książka telefoniczna

Do książki telefonicznej można dostać się jedynie z ekranu w trybie oczekiwania. Pamięć aparatu jest bardzo mała - możemy w niej zapisać jedynie 99 nazwisk wraz z numerami telefonu (plus dane z karty SIM). Samsung nie pozwala na zapisywanie dodatkowych danych, takich jak adres czy drugi numer telefonu. Możemy natomiast przypisać każdy z kontaktów do jednej z pięciu grup dzwoniących. Każda z grup może mieć odrębny typ dzwonka, ton SMS'a oraz ikonę (np. bardzo ładne serduszko). Dostęp do edycji grup oraz do informacji o ilości zapisanych rekordów uzyskujemy poprzez dwukrotne naciśnięcie prawego klawisza menu.

Bateria

Samsung wyposażył SGH-Q200 w baterię 3.7V Li-ion o nieznanej wartości mAh. Było to najlepsze ogniwo pośród innych testowanych Samsungów. Telefon działa bez ładowania przez ponad dwa dni (z dużą ilością rozmów bez wyłączania na noc).

 


Podsumowanie

Samsung SGH-Q200 jest kolejnym testowanym telefonem z obsługą transmisji pakietowej GPRS. Q200 jest jednym z najładniejszych terminali jakie udało nam się przetestować. W ciągu dwóch tygodni używania go, nie sprawiał większych problemów, choć wyposażony był w bardzo wczesną wersję oprogramowania. Jak każdy telefon, Samsung nie jest pozbawiony pewnych braków - jako aparat z wyższej półki powinien mieć większą pamięć w książce telefonicznej oraz port podczerwieni. Według nieoficjalnych informacji Samsung przygotowuje już kolejne niespodzianki....kolorowe ekrany w swych terminalach GSM i telefony coraz bardziej przypominające przenośne komputerki.

 

Galeria zdjęć telefonu Samsung SGH-Q200 znajduje się tutaj

Opinie:

Opinie archiwalne (77):

Komentuj

Komentarze / 77

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: