Nasza redakcja otrzymała do testowania jeden z najnowszych telefonów Samsunga - model SGH-S300M. Pojawił się on na rynku w kwietniu tego roku i zastąpił, model SGH-S300. Zresztą SGH-S300M to dokładna kopia S300, wyposażona dodatkowo w obsługę wiadomości multimedialnych MMS.
Model S300 jest już dostępny w Europie od początku roku, lecz nie był jeszcze przez nas testowany. Dlatego postaramy się dość dokładnie opisać S300M.
SGH-S300M jest telefonem trzyzakresowym pracującym jako telefon GSM 900/1800 lub GSM 1900. Przełączanie między tymi dwoma pasmami następuje poprzez wybór odpowiedniej funkcji w menu.
Otrzymany przez nas egzemplarz posiadał pod baterią naklejkę, stwierdzającą, że jest to egzemplarz prototypowy. Podobnie instrukcję (w języku angielskim) wzbogacono o adnotację, że nie jest to jeszcze wersja ostateczna. Jak się później jednak okazało otrzymana słuchawka była już w pełni gotowym modelem, takim jak te, które pojawiły się w sklepach w całej Europie.
W zestawie wraz telefonem otrzymaliśmy, poza wspomnianą instrukcją, ultralekką ładowarkę podróżną, zestaw słuchawkowy zintegrowany z paskiem do noszenia telefonu na szyi oraz dwie baterie.
Wygląd
Telefon robi bardzo dobre wrażenie - jest bardzo mały (wymiary 88 x 40 x 20 mm, z anteną wysokość 23 mm) i lekki, waży jedynie 77 gramów. Dominującym elementem jego obudowy jest wystająca antena, której inżynierom nie udało się umieścić wewnątrz tak małej bryły. Srebrny kolor powoduje, że telefon wygląda bardzo elegancko.
Przy zamkniętej obudowie wyróżniają się: lampka sygnalizacyjna i zewnętrzny wyświetlacz. Wyświetlacz jest kolorowy i wyświetla obraz w 256 kolorach. Zewnętrzny wyświetlacz moim zdaniem powinien pokazywać stan telefonu bez przerwy. Nie jest tak niestety i wyświetlacz uruchamia się tylko na chwilę po zamknięciu klapki, a później gaśnie. Aby sprawdzić na przykład godzinę, trzeba minimalnie otworzyć klapkę. To dosyć istotna wada w konstrukcji telefonu.
Z dołu słuchawki znajduje się łącze do podłączenia ładowarki, oraz do połączenia kabla do komputera. Z lewej strony obecny jest, zaślepiony kawałkiem gumy, port dla zestawu słuchawkowego, a obok niego przyciski regulacji głośności oraz port podczerwieni.
Po otwarciu klapki telefonu naszym oczom ukazuje się wielki kolorowy wyświetlacz oraz klawiatura.
Wyświetlacz
Wewnętrzny wyświetlacz to matryca TFT o rozdzielczości 128 na 144 pikseli, wyświetlająca 65.000 kolorów. Wyświetlany obraz jest znakomitej jakości, charakteryzuje się bardzo dobrym kontrastem i nasyceniem barw.
Szczególnie dobrze można to zobaczyć, gdy korzysta się z jednej ze standardowych tapet pulpitu, które zostały w bardzo przyjemny sposób animowane. Mnie najbardziej przypadła do gustu tapeta z gałązką drzewa, na której mieni się poranna rosa. Poza standardowymi tapetami, możliwe jest także wybranie własnego obrazka, cyfrowego lub analogowego zegara albo kalendarza. Na wyświetlaczu może być także wyświetlone, obok tapety, logo operatora. Samsung już od dłuższego czasu obsługuje standard Nokii - smart messaging.
Wyświetlacz może być, zgodnie z życzeniem użytkownika, podświetlany przez 1/4, 1/2, 1, 3 lub 10 minut od momentu, w którym użytkownik po raz ostatni korzystał z telefonu.
Wyświetlacz jest mocnym punktem aparatu i korzysta się z niego bardzo przyjemnie.
Klawiatura
Z klawiatury także korzysta się bardzo komfortowo. Do poruszania się po menu służy zestaw klawiszy znajdujący się ponad klawiaturą numeryczną. W jego centrum znajdują się przyciski strzałek w 4 kierunkach oraz pomiędzy nimi klawisz szybkiego dostępu do przeglądarki WAP. Po bokach i poniżej w formie łuku zgrupowano kolejne przyciski: dwa klawisze z dynamicznie przypisywanymi na wyświetlaczu funkcjami, zieloną i czerwoną słuchawkę oraz przycisk C. Poniżej znajduje się standardowa klawiatura numeryczna.
Wszystkie klawisze zbudowano z plastiku, wciskają się w sposób łatwy i mają wyczuwalny klik. Klawisze funkcyjne, choć sprawiają wrażenie położonych blisko siebie, są w rzeczywistości wystarczająco odseparowane, tak by unikać przypadkowego wciśnięcia dwóch klawiszy naraz.
Bateria
Telefon wyposażony jest fabrycznie w dwie baterie. Standardową o pojemności 800 mAh (litowo-polimerowa, symbol BST1318SE) oraz slim o pojemności 570 mAh (Litowo-jonowa, symbol BSL1315SE). W naszym teście korzystając ze standardowej baterii, telefon działał trybie oczekiwania bez ładowania przez około 80 h. W warunkach testowych rozmowy trwały koło 30 minut oraz odbierano około 100 SMS-ów w ciągu doby.
Jeśli dość aktywnie korzystamy z GPRS-u, lub wysyłamy dużo MMS-ów, to czas pracy telefonu bez ładowania jeszcze bardziej się skraca.
Menu
Menu telefonu jest bardzo dobrze skonstruowane, poszczególne funkcje zostały rozplanowane logicznie w odpowiednich podmenu. Menu może być wyświetlane na dwa sposoby - na całym wyświetlaczu jest pokazana jedna pozycja menu lub też wyświetlane są 3 pozycje głównego menu jednocześnie. Moim zdaniem menu jest dużo bardziej czytelne, gdy na wyświetlaczu posiadamy jednoczesny podgląd 3 pozycji.
Menu pozwala też przy użyciu jednego klawisza na dostęp do wiadomości SMS, kalendarza oraz listy zadań. Naciskając zielona słuchawkę uzyskujemy dostęp do spisu połączeń. Telefon zapamiętuje po 20 połączeń wybieranych, odebranych i nieodebranych.
Menu Samsunga należy ocenić dobrze, brak tam spektakularnych funkcji lub usprawnień, lecz zapewnia ono logiczne i intuicyjne korzystanie z możliwości telefonu.
Książka telefoniczna
Pamięć telefonu umożliwia zapisanie 500 numerów telefonów lub adresów e-mail. Książka jest skonstruowana w taki sposób, że do każdej pozycji w niej, możemy przypisać dowolną ilość numerów telefonów lub adresów e-mail. Tyle tylko, że w sumie, w całej książce nie może być ich więcej niż 500.
Każdy numer telefonu może należeć do jednej z 3 kategorii: Mobile, Office lub Home.
Jeśli w pamięci telefonu i w pamięci karty SIM są pozycje o tej samej nazwie to telefon wyświetli taką pozycję na liście tylko raz, a po jej wybraniu, zobaczymy telefony z obu pamięci. Jest to, trzeba przyznać, system bardzo wygodny i przyjazny użytkownikowi.
Osoby z książki mogą być zaliczane do jednej z 10 grup użytkowników. Każda taka grupa może posiadać własny, indywidualny sygnał nadejścia połączenia, sygnał nadejścia SMSa oraz logo.
Wiadomości
Telefon został wyposażony w pamięć na 50 wiadomości SMS, dodatkowo obsługuje także pamięć karty SIM. Spoza standardem SMS obsługuje on również wysłanie i odbieranie wiadomości EMS, które są wzbogacone o obrazki i dźwięk.
Szczególnie przypadł mi do gustu sposób, w jaki w Samsungu kasuje się wiadomości SMS. W specjalnym menu dokonujemy wyboru, jakie wiadomości mają być wykasowane, określając czy telefon ma wykasować tylko wiadomości przeczytane czy nie. Sposób ten pozwala na bardzo szybkie opróżnienie pamięci dla nowych wiadomości. W pamięci telefonu możemy także zapisać 5 szablonów wiadomości, które wykorzystamy przy tworzeniu SMS-ów.
Tym, co różni model S300M od S300 jest obsługa standardu MMS. Wysyłanie i odbieranie wiadomości multimedialnych testowaliśmy w sieci Plus GSM. Telefon sprawował się bardzo dobrze i bez problemu radził sobie z różnymi typami wiadomości.
Otrzymane w MMS-ach obrazki możemy zapisać i wykorzystać jako tapety na wyświetlaczu, a odebrane dźwięki jako dzwonki.
Dźwięki
Telefon posiada imponujące możliwości muzyczne. Kluczowa jest możliwość generowania dźwięków o 40-głosowej polifonii. Telefon wyposażono w dużą ilość standardowych dźwięków, dodatkowo posiada on pamięć na zapisanie przez użytkownika, kolejnych, nowych melodii.
Choć generowany przez Samsunga polifoniczny dźwięk jest wyśmienitej jakości to ja osobiście coraz częściej wracałem do monofonicznych, prostych dzwonków. Przyznam się, że nie czułem się do końca komfortowo, gdy dźwięki mojego telefonu brzmiały jak orkiestra symfoniczna, choć to jest już oczywiście kwesta gustu.
Wadą Samsunga jest natomiast brak profili, czyli możliwości automatycznej zmiany dźwięków telefonu, zależnie od otoczenia, w jakim się znajduje jego użytkownik. Jedyna taka możliwość to całkowite wyciszenie telefonu, które następuje poprzez dłuższe przyciśniecie klawisza #.
Pozostałe ustawienia dźwięku należy zmieniać już ręcznie. Telefon pozwala na wybranie kilku opcji informowania o przychodzącym połączeniu, Mogą to być: tylko lampka sygnalizacyjna, tylko melodia, wibracja, wibracja i melodia. Podobnie można wybrać opcję informowania o nowych wiadomościach.
Możliwy jest także wybór dźwięku odgrywanego przy otwieraniu lub zamykaniu klapki telefonu oraz przy jego włączaniu i wyłączaniu. Niestety tutaj wybór ogranicza się tylko do 2 zdefiniowanych dźwięków.
Z opcji dźwiękowych warto jeszcze wspomnieć, że telefon może informować sygnałem o nawiązaniu połączenia oraz o upływie jego każdej kolejnej minuty.
GPRS i WAP
Telefon korzysta z pakietowej transmisji danych GPRS. Może łączyć się z siecią wykorzystując 4 kanały dla pobierania danych (53,6 kbit/sek.) oraz 1 kanał dla wysyłania danych (13,4 kbit/sek.). Do połączenia z komputerem może służyć specjalny kabel podłączeniowy lub port podczerwieni.
Do ustanawiania połączeń GPRS służy specjalny program komputerowy EasyGPRS. Płyta z tym programem nie jest jednak standardowo dołączana do telefonu. Program ten służy także do edycji książki telefonicznej i pamięci wiadomości SMS z poziomu komputera.
Przeglądarka telefonu obsługuje WAP w wersji 1.2.1. Sprawowała się ona bardzo dobrze, wyświetlając prawidłowo wszystkie kolorowe strony. Pozwala ona także na zapisanie najczęściej odwiedzanych witryn WAP w postaci zakładek, co umożliwia szybszy do nich dostęp.
Inne funkcje
Telefon został wyposażony w funkcję Organizera. W jego skład wchodzi kalendarz, lista zadań i alarmy.
Kalendarz pozwala na zapisywanie notatek pod dowolna datą i opatrzenie ich alarmem. Lista zadań służy do zarządzana czynnościami do wykonania. Wszystkie już wykonane czynności są na liście odznaczane lub skreślane. Alarm pozwala na zaprogramowanie jednorazowych lub codziennych (także w wersji poniedziałek-piątek i poniedziałek-sobota) alarmów telefonu.
World Time to narzędzie pozwalające sprawdzić, jaki jest czas w dowolnym miejscu na ziemi. Kalendarz i prosty kalkulator walutowy pozwalają na wykonywanie niezbyt skomplikowanych działań matematycznych.
Samsunga wyposażono także w 2 gry: Money Ball i Hamster Box.
Telefon jest wyposażony także w możliwość korzystania z aplikacji Java w wydaniu Java 2 Micro Edition. W ten sposób użytkownik może ściągać i uruchamiać w telefonie nowe gry i programy. Pamięć telefonu na aplikacje Java wynosi zaledwie 100 KB.
Podsumowanie
Nowy Samsung wydaje się być bardzo dobrze zaprojektowanym i wykonanym telefonem. Choć S300M jest tylko drobnym ulepszeniem modelu S300, to zachował wszystkie zalety poprzednika, otrzymując dodatkowo możliwość korzystania z coraz popularniejszych wiadomości MMS (niestety nie ma wbudowanego aparatu).
Gustowny wygląd, przyjazne menu i wspaniałe dźwięki to główne atuty Samsunga. Boli trochę brak profili. Wydaje się, że model ten można polecić każdemu, kto oczekuje dobrego telefonu za rozsądną cenę. Szczególnie powinni się nim zainteresować wszyscy, dla których najważniejszą cechą telefonu są jego możliwości muzyczne oraz naprawdę niewielki rozmiar aparatu. Nowy Samsung jest jednym z najmniejszych telefonów GSM dostępnych w sprzedaży.