Samsung SGH -T100 jest jednym z najładniejszych telefonów prezentowanych na tegorocznych targach CeBIT. Swym kształtem zdystansował nawet zgrabne konstrukcje NEC-a, czy innych japońskich producentów. W prezentacji umieszczonej na płycie CD kształt terminalu porównywany jest do futurystycznej linii samochodu sportowego, o wyjątkowym, aerodynamicznym kształcie. T100 jest bardzo zgrabny i lekki - jednak jego wadą jest wystająca, 18-sto milimetrowa antena, która powinna zostać umieszczona wewnątrz obudowy. T100 waży 94 g, a jego wymiary to 88*50*21.9 mm. W testowanym przez nas modelu, pomimo że był jeszcze prototypem, obudowa nie skrzypiała i była dobrze złożona, co świadczy o tym, że koreański producent przywiązuje coraz większą wagę do jakości. T100 jest przeznaczony dla osób zamożnych, które zwykle stawiają największe wymagania co do parametrów sprzętu. Zgodnie z najnowszymi trendami T100 ma dwa wyświetlacze - jeden mały, zewnętrzny, podświetlony na niebiesko - służący głównie do wyświetlania daty, godziny, do obsługi funkcji Caller ID oraz drugi - "normalny".
Największą zaletą Samsung SGH -T100 jest jego główny ekran. Śmiało można powiedzieć, że jest to obecnie najlepszy wyświetlacz oferowany w telefonach systemu GSM w Europie. Bardzo słabo wypada nawet Ericsson T68, którego ekran wywoływał dotychczas prawdziwy zachwyt. Gdy T68 położymy obok T100, to ten drugi po prostu dystansuje konkurenta. 1.8 cala, 4096 kolorów, rozdzielczość 128*160 pikseli, ekran wykonany w technologii TFT, znanej z laptopów, to zapewne granica, do której niektórzy producenci będą dążyć przez najbliższe dwa lata. Ekran niewątpliwie kojarzy się z terminalami trzeciej generacji, które dopiero w przyszłości będą dostępne w naszych sklepach. Tapety, animowane wygaszacze ekranu, animacje startowe oraz nawet samo menu (podobne do wcześniejszych modeli Samsunga) wyglądają na tym ekranie zniewalająco pięknie. Dodatkowo możemy wgrać do aparatu (poprzez załączony kabelek) własne, ulubione zdjęcie lub z paru zdjęć stworzyć pokaz slajdów. Główną zaletą technologii TFT - aktywnej matrycy - jest lepsze odwzorowywanie kolorów, szybsze działanie wyświetlacza (brak widocznych śladów przy ruchu jasnych elementów) oraz lepsza widoczność wyświetlanego obrazu w jasnym otoczeniu.
Oprócz ekranu Samsung podkreśla również to, że T100 jako jeden z nielicznych telefonów, wyposażony jest w 16-to głosowe dzwonki. Polifoniczne melodyjki mogą być dogrywane przez użytkownika z załączonej płytki CD - nie ma na niej najnowszych przebojów, ale znawcy mogą na niej znaleźć np. kilkadziesąt utworów z gatunku muzyki poważnej. Zgrać z CD można aż 12 melodyjek - 8 z nich może mieć 8kb, kolejne 4 - 16kb. T100 ma standardowo 30 własnych melodyjek, 3 kolejne można przesłać za pośrednictwem smart messagingu. Dla osób z talentem kompozytorskim producent przygotował także kompozytora z możliwością zapisania do dwóch własnych dzieł. Za melodyjki przegrywane z komputera odpowiedzialny jest program PCLink for GSM ver. 1.0. Oprogramowanie instaluje się w ciągu paru sekund i działa bez zastrzeżeń (choć komunikacja wykorzystuje kabel szeregowy). Brakuje w nim możliwości odsłuchu melodii. Utrudnieniem jest konieczność wyłączenia terminala na czas połączenia z komputerem - przy dłuższej zabawie wiele osób po prostu się do nas nie dodzwoni.
Ten sam program odpowiedzialny jest za przesyłanie do T100 obrazków zapisanych na dostarczonej płycie lub przygotowanych przez użytkownika. Zdjęcia dostarczone przez Samsunga są bardzo dobrej jakości, a ich różnorodna tematyka zadowoli każdego. Najciekawsza jest jednak możliwość kompozycji własnego albumu, który będzie się wyświetlał rotacyjnie w trybie czuwania. Możemy go sworzyć w ciągu paru minut - wystarczy poszukać zdjęć na własnym twardym dysku, a sam program PCLink pozwoli zmniejszyć proporcjonalnie fotografię oraz wykadrować z niej wybrany szczegół np. twarz. Następnie możemy wybrać w telefonie, czy jedno zdjęcie ma wyświetlać się cały czas, czy fotografie mają zmieniać się rotacyjnie - w czasie od 300 ms do 5 s. Dla osób, które komputera PC nie posiadają, w telefonie wgranych jest 5 standardowych tematów (m.in. słoneczniki, piłka nożna oraz kalendarz). Dla większego efektu możemy też w trybie oczekiwania wygasić wyświetlanie nazwy sieci i innych danych - wówczas obrazki ważniejsze są od tego do jakiej sieci jesteśmy zalogowani.
Menu
Główne menu aparatu składa się z 8 podstawowych działów:
call records - spis połączeń
messages - dział wiadomości SMS
voice function - funkcje głosowe
tones - dzwonki
settings - ustawienia telefonu
organizer - scheduler, alarm, kalkulator itd.
games
www services
Dodatkowo do dyspozycji użytkownika jest książka telefoniczna, do której dostęp mamy jedynie w trybie oczekiwania.
Książka telefoniczna
Samsung SGH-T100 pozwala na zapisanie aż 500 rekordów plus dane, które można zanotować na karcie SIM. Zarówno wpisom z telefonu, jak i z karty możemy przypisywać etykiety głosowe oraz wybrany, unikalny dzwonek. Telefon nie pozwala na dopisywanie do kontaktu żadnych dodatkowych danych, jak np. drugi numer czy e-mail.
SMS
Telefon jest wyposażony w słownik T9 wspomagający pisanie wiadomości (w testowanej wersji nie było jednak polskiej wersji językowej). Oprócz zwykłych SMS-ów (aparat nie obsługuje EMS-ów oraz MMS-ów) możemy przysyłać wiadomości obrazkowe kompatybilne z systemem Nokia Smart Messaging. W folderze istnieje możliwośc zapisania do 10 różnych wiadomości obrazkowych. T100 pozwala również na odbieranie logo operatora, choć na ekranie jest ono nieproporcjonalnie małe. Wciskając lewy kierunek zintegrowanego kursora w trybie czuwania mamy bezpośredni dostęp do menu wiadomości.
Funkcje głosowe
Oprócz etykiet głosowych SGH -T100 pozwala na nagrywanie notatek (funkcja dyktafonu). Każda z trzech notatek ma do 35 sekund. 17 różnych funkcji aparatu może być sterowanych głosem. Wszystkie funkcje głosowe działają bez zarzutu - oprócz komend wyświetlanych na ekranie wyraźnych wskazówek udziela anglojęzyczna lektorka.
Organizer
Menu Organizer zawiera w sobie wszystkie aplikacje "biznesowe" Samsunga SGH -T100. Scheduler pozwala na dopisanie do każdej daty jednego z czterech rodzajów wydarzeń: reminder, call, meeting, birthday. Do każdego z wydarzeń możemy przypisać alarm o wybranej godzinie. W liście "to do" użytkownik może określić priorytet zapisanego zadania oraz jego "deadline". Kalendarz jest aplikacją podobną do Schedulera, jednak bez możliwości zapisania jakichkolwiek notatek.
Gry
Samsung ma zaimplementowane 3 gry. AirShooting to bardzo ładna "zręcznościówka". Grafika nie przypomina w żaden sposób gier znanych z telefonów komórkowych - raczej jest to grafika znana z prostszych przenośnych konsoli do gier. Kolorowy ekran daje niesamowite efekty, choć wydaje się, że gra nabrałaby dynamiki przy szybszym procesorze (chipie) w telefonie. Grze towarzyszą wspaniałe, głośne efekty dźwiękowe. SpaceWar to gra z dużo prostszą grafiką. Niestety, lot statkiem kosmicznym jest bardzo wolny i producent powinien poprawić tę grę w finalnej wersji aparatu. MyPet do wersja offline gier typu Tamagotchi. Prawdopodobnie operatorzy nie będą zadowoleni z zaimplementowania tej gry, ponieważ większość z nich przygotowała już sieciowe wersje zwierzątek, za które pobierane są opłaty (zwykle za transmisję danych lub aktywację).
WAP
Samsung nie obsługuje transmisji GPRS, więc surfowanie po serwisach internetowych jest bardzo drogie. W testowanym modelu nie powiodło się połączenie z serwerem dostępowym sieci Plus GSM, ale również nie udało się ustalić, gdzie leży przyczyna tego niepowodzenia. Pewne jest jednak to, że transmitowanie danych z prędkością 9600 bps nie jest najwygodniejszym i ekonomicznie uzasadnionym sposobem na zdobywanie podstawowych informacji o pogodzie lub kursach walut.
Bateria
Według producenta, który do telefonu dołączać będzie aż dwa ogniwa, T100 będzie osiągał następujące wartości czasów działania:
Bateria standardowa 720 mA Li-Ion
czas rozmów do 80 min
czas czuwania do 60 h
Bateria rozszerzona 900 mA Li-Ion
czas rozmów do 140 min
czas czuwania do 90 h
Krótki czas testu nie pozwolił na przetestowanie rzeczywistego czasu działania baterii, ale można założyć, że przy dużej ilości rozmów telefon będzie trzeba codziennie podłączać do ładowania, przy mniejszej telefon będzie działał około dwóch dni.
Podsumowanie
Samsung SGH-T100 jest wyposażony w najlepszy wyświetlacz oferowany w telefonach komórkowych na europejskim rynku. Prawdopodobnie posiada też najlepszą jakość dźwięku dzwonków. Wiele osób, które go zobaczą, oceni, że jest to również jeden z najładniejszych telefonów. Niestety, nie jest on pozbawiony wad. Nowoczesny terminal nie obsługuje transmisji GPRS (choć Samsung produkuje inne modele z obsługą tej technologii), nie współpracuje z wygodnymi akcesoriami Bluetooth, a duży ekran żwawo konsumuje zasoby energetyczne baterii. T100 jest udaną wprawką projektantów, a wykorzystany kolorowy ekran TFT będzie wspaniałą platformą (już w kolejnych modelach tego producenta) dla zbliżającej się usługi MMS. Samsung SGH-T100 został w tym tygodniu dostarczony w finalnej wersji polskim operatorom i teraz należy tylko czekać na jego rynkową premierę w Polsce.
Zestaw, który pojawi się niebawem w polskich sklepach zawierać będzie:
telefon (w eleganckim etui)
bateria standardowa
bateria o zwiększonej pojemności
zestaw słuchawkowy (ze sznureczkiem do powieszenia na szyi)
ładowarka sieciowa
ladowarka biurkowa (umożliwia ładowanie samej baterii)
kabel połączeniowy telefon-komputer (do wgrywania melodii polifonicznych i kolorowych tapet)
płyta CD z dużą ilością gotowych tapet i dzwonków polifonicznych do wgrania
Autor: