Poseł Koalicji Obywatelskiej, Waldemar Sługocki, podejrzewa, że technologia 5G może wywoływać raka. Sądzą tak też jego wyborcy, członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Płotów i Zagórza. Według posła prace nad 5G wstrzymała już Belgia. Parlamenty Holandii i Niemiec badają zagrożenia. Głównym celem działań posła jest zablokowanie budowy stacji bazowej w jednej ze wsi z jego regionu.
Oto treść interpelacji posła:
Interpelacja nr 8744
do ministra cyfryzacji
w sprawie wprowadzenia w Polsce technologii 5G
Zgłaszający: Waldemar Sługocki
Data wpływu: 09-07-2020
Szanowny Panie Ministrze,
wprowadzanie w Polsce technologii 5G budzi wiele kontrowersji wśród obywateli, co wynika z faktu planowania w naszym kraju budowy 100 stacji bazowych, pomimo braku rzetelnych badań nad ich wpływem na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Liczni przeciwnicy technologii 5G krytykują również rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2019 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku (Dz. U. 2019 poz. 2448), podnoszące normy dopuszczalnego promieniowania pól elektromagnetycznych (PEM), które ma służyć budowie przedmiotowej sieci. Ich zdaniem istnieje związek między zwiększoną zachorowalnością na nowotwory a promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez stacje bazowe 5G.
26 kwietnia 2019 roku profesor Henryk Banach z Politechniki Lubelskiej prowadził w Sejmie RP wykład na temat szkodliwości sieci 5G, wymieniając szereg negatywnych skutków związanych z promieniowaniem sieci komórkowych, do których można zaliczyć m.in. bóle głowy, bezsenność, zakłócenia funkcjonowania systemu odpornościowego, zaburzenia wzroku i słuchu. Choć opracowane normy dla promieniowania elektromagnetycznego uznawane są za bezpieczne, to w dalszym ciągu nie wiemy, jakie są długotrwałe skutki działania fal o wysokoenergetycznym promieniowaniu sieci 5G. Należy również podkreślić, że oprócz szkodliwości technologii 5G nie wykazano również bezpieczeństwa fal elektromagnetycznych emitowanych przez przedmiotowe stacje bazowe.
W dodatku żadne przeprowadzane badania nie wykluczają ich wpływu na rozwój raka i innych chorób. W tym miejscu należy podkreślić, że profesor Andrew Wood z Australijskiego Centrum Badań nad Efektami Biologicznymi Pola Elektromagnetycznego uważa, że nie można stwierdzić, iż długotrwała ekspozycja na promieniowanie elektromagnetyczne nie będzie sprzyjać rozwojowi chorób nowotworowych.
Internet jest pełen przeróżnych informacji mówiących o szkodliwości anten 5G, dlatego budowa stacji bazowych telefonii komórkowej wzbudza wiele kontrowersji wśród obywateli. Przykładowo, do mojego biura poselskiego zgłosili się przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Płotów i Zagórza, którzy obawiają się szkodliwego wpływu powyższej inwestycji na zdrowie ich rodzin. Jak informują zainteresowani sprawą, firma P4 sp. z o.o. planuje w miejscowości Płoty (województwo lubuskie) budowę wyżej wymienionej stacji. Z uwagi na fakt, iż przedmiotowa inwestycja miałaby powstać w centrum wsi, w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań mieszkalnych, a także w otoczeniu szkoły i przedszkola, budzi ona duże społeczne niezadowolenie. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim potencjalnego zagrożenia płynącego z promieniowania elektromagnetycznego, jakie emituje taka stacja, i jego wpływu na stan zdrowia ludzi. Choć nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających szkodliwość fal elektromagnetycznych, podzielone zdania w tej sprawie oraz liczne artykuły na temat negatywnego działania promieniowania na organizm ludzki stwarzają niepokój mieszkańców o zdrowie ich i ich dzieci. Jak zauważają zainteresowani sprawą, coraz więcej artykułów naukowych mówi o konkretnych schorzeniach, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy, którzy swoje domostwa posiadają w pobliżu podobnych stacji. I choć na dzień dzisiejszy nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby szkodliwość promieniowania emitowanego przez taką stację, nie można dziwić się mieszkańcom, że boją się o swoje zdrowie, ponieważ, jak sami zaznaczają, podobne problemy miały miejsce przy użyciu azbestu, o czym przez kilkadziesiąt lat nie było wiadomo.
Szanowny Panie Ministrze, sytuacja na świecie związana z wprowadzaniem technologii 5G jest niepewna. Z obawy przed negatywnymi skutkami fal elektromagnetycznych dla zdrowia ludzi prace nad wdrażaniem niniejszej sieci zawiesiła Belgia. Z kolei parlamenty Holandii i Niemiec żądają uprzedniej oceny zagrożeń związanych z promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez staje bazowe 5G.
Mając na uwadze liczne protesty mieszkańców i sprzeczne informacje na temat szkodliwości technologii 5G, proszę o ustosunkowanie się do przedmiotowej interpelacji i odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Cyfryzacji posiada badania, potwierdzające bezpieczeństwo fal elektromagnetycznych emitowanych przez stacje bazowe 5G? Jeśli tak, proszę o ich natychmiastowe upublicznienie.
2. Jakie jest stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji w sprawie szkodliwości technologii 5G?
3. Jakie działania podejmuje kierowany przez Pana Ministra resort w celu rozwiania obaw obywateli zaniepokojonych wprowadzeniem technologii 5G w Polsce? Czy Ministerstwo Cyfryzacji współpracuje z Ministerstwem Zdrowia w celu przeprowadzenia odpowiednich badań i tym samym określenia właściwych norm bezpieczeństwa ekspozycji na pola elektromagnetyczne?
Z poważaniem
Waldemar Sługocki
Poseł na Sejm RP