Przez LTE przesłano 94% wszystkich danych w mobilnym Orange

Newsy
Opinie: 0
Przez LTE przesłano 94% wszystkich danych w mobilnym Orange

O połowę więcej niż przed rokiem, bo ponad 5 mld gigabajtów przesłali w 2020 roku użytkownicy sieci Orange Polska

Epidemia przyczyniła się do znaczącego wzrostu ruchu w sieci stacjonarnej. Skokowy wzrost nastąpił w marcu, wraz z początkiem obostrzeń, następnie ruch ustabilizował się na nowym, wyższym poziomie. W miesiącach wakacyjnych statystyki te nieco się obniżyły, co jest naturalnym zjawiskiem sezonowym. Natomiast kolejny wzrost był widoczny począwszy od września, ze skokiem po ogłoszeniu zdalnej edukacji. Łącznie, klienci przesłali w 2020 r. o połowę więcej, a użytkownicy światłowodu dwukrotnie więcej danych niż w 2019 r.

Jeśli chodzi o przesył danych w sieci mobilnej, po skoku w marcu ruch ustabilizował się na poziomie ok. 15% wyższym, niż przed pandemią. Następnie, podobnie jak w przypadku sieci stacjonarnej, obserwowalny był kolejny wzrost począwszy od rozpoczęcia roku szkolnego aż do końca roku kalendarzowego. Za pomocą LTE przesłano ponad 94% wszystkich danych, jakie przepłynęły przez sieć mobilną Orange. 

Zarówno w przypadku sieci mobilnej, jak i stacjonarnej, najgorętszym miesiącem był grudzień. W grudniu 2020 użytkownik internetu światłowodowego przesłał średnio aż o 52% więcej danych, a użytkownik korzystający z LTE aż o 60% więcej w porównaniu do 2019 r. Rok do roku ruch w sieci mobilnej w całym 2020 był większy o ok. 46% niż w całym 2019. 

Z kolei ruch głosowy w sieci mobilnej był w 2020 r. wyższy o ponad 14% niż w poprzednim roku. Zwiększyło się też wykorzystanie sieci LTE do rozmów – niemal co trzecia minuta rozmów była realizowana za pomocą VoLTE. 

Od połowy marca 2020 r., w robocze dni tygodnia ruch w sieci Orange przypomina typowy, weekendowy model sprzed pandemii: znacznie rośnie już od rana, w ciągu dnia utrzymuje się na stałym poziomie, a wieczorem notuje kolejny, mniejszy już wzrost. W godzinach „roboczych”, czyli w czasie zdalnych lekcji i pracy na odległość, ruch „do sieci”  przekraczał download. W pozostałych godzinach oba kierunki ruchu miały zbliżony profil.

W zasięgu LTE od Orange Polska jest dziś 99,88% ludności kraju. Standardem stała się agregacja pasma. Dziś blisko 10 tys. stacji z agregacją zapewnia dostęp do jeszcze szybszego internetu w komórkach 85% populacji Polski. Niemal połowa, bo ponad 4 tys. obiektów, obsługuje wszystkie 4 częstotliwości LTE, dając największe możliwości. 

W czerwcu 2020 operator zakończył po trzech latach projekt refarmingu w pasmach 2100 oraz 1800 MHz. W ramach tego przedsięwzięcia modernizowane zostały wybrane stacje, dzięki czemu możemy więcej miejsca przeznaczyć na ruch w technologii LTE. W rezultacie LTE w paśmie 2100 MHz zostało uruchomione na 9 256 stacjach, a pojemność tej sieci wzrosła nawet o 50%. 

W trakcie trwających od jesieni 2019 roku testów 5G w pasmie 3,6 GHz, do których zaproszeni zostali m.in. mieszkańcy Warszawy i Lublina, przesłano ponad 22 TB danych i osiągnięto transfer przekraczający 1 Gb/s. Z kolei próby w paśmie milimetrowym, 26 GHz, realizowane w Zakopanem, zaowocowały przekroczeniem 3 Gb/s.  

Długość łącz pracujących dla klientów Orange Światłowodu od 2017 roku wzrosła ponad trzykrotnie do 225 tys. km. Światłowody wspierają również sieć mobilną. Obecnie blisko 60% stacji bazowych Orange korzysta z łącza światłowodowego. 

W latach 2017-2020 Orange Polska zainwestował w sieć mobilną ponad 1,1 mld zł. Na rozbudowę sieci światłowodowej firma przeznaczyła w tym czasie niemal 2,8 mld zł.

Inne informacje o wynikach Orange za 2020 rok:

 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: