Trzej operatorzy polskich sieci komórkowych mają kolektywną pozycję dominującą na rynku – stwierdził prezes UOKiK. Takie orzeczenie Cezarego Banasińskiego umożliwia podjęcie skuteczniejszych działań w celu zwiększenia konkurencji w tym sektorze
15 lutego 2005 roku zakończyło się postępowanie wyjaśniające dotyczące rynku telefonii komórkowej w Polsce. Wykazane w jego toku cechy – ograniczona konkurencja cenowa, podobne udziały przedsiębiorców, jednorodność produktów – pozwoliły na stwierdzenie, że funkcjonujący na nim operatorzy (właściciele sieci Era, Orange i Plus) posiadają tzw. kolektywną pozycję dominującą. Oznacza to, że razem są w stanie funkcjonować niezależnie od konkurentów, dostawców, a nawet konsumentów i przez to skutecznie powstrzymywać rozwój konkurencji na rynku.
Ustalenia poczynione przez UOKiK pozwalają ponadto stwierdzić, że w efekcie równowagi między Polską Telefonią Cyfrową, Polkomtelem i Polską Telefonią Komórkową Centertel, ewentualne wejście na rynek nowego przedsiębiorcy uzależnione jest od zgody dotychczasowych operatorów i udostępnienia posiadanych przez nich sieci.
Postanowienie UOKiK umożliwia Prezesowi Urzędu Komunikacji Elektronicznej wydanie decyzji w powyższej sprawie i nałożenie na operatorów obowiązków regulacyjnych. Pozwoli to na wprowadzenie równowagi między interesami spółek już obecnych na rynku i tych dopiero na niego wchodzących oraz przywrócenie skutecznej konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych.