Orange podał kolejne informacje o swojej sieci stacjonarnej i komórkowej.
Zasięg sieci światłowodowej na koniec roku osiągnął poziom ponad 2,47 mln mieszkań, domów jednorodzinnych oraz firm. Orange ma 45 porozumień z samorządami miast, dotyczących inwestycji w sieć fiber. W firmie pracuje ponad 200 osób, które zajmują się pozyskiwaniem zgód na dostęp do nieruchomości na potrzeby inwestycji światłowodowych. Na koniec 2018 r. liczba klientów korzystających ze światłowodu przekroczyła 200 tys. Klient rekordzista przesłał światłowodem w ciągu zeszłego roku 165 TB (terabajtów) danych. Wszyscy nasi klienci indywidualni korzystający z internetu „po kablu” (zarówno miedzianym jak i światłowodowym) przesłali 1,68 eksabajta danych.
W listopadzie klienci Orange mogli korzystać z 10 tys. stacji bazowych z 4G LTE. W grudniu uruchomiono 140 kolejnych. Agregacja pasm działa na 4 tysiącach nadajników - na koniec 2016 roku było to nieco ponad 450. Na ponad 1100 stacjach bazowych uruchomione zostały trzy pasma nośne (prędkość do 300 Mb/s).
W zeszłym roku poprawiono zasięg na autostradzie A2. Ulepszono jakość transferu danych i ograniczono udział zerwanych połączeń do wszystkich nawiązanych poniżej progu 1%.
Transfer w sieci 4G LTE przekroczył już prawie trzykrotnie transfer w sieci 3G i 2G, a klienci Orange przesłali w ubiegłym roku ponad 450 PB (petabajtów) danych.
Wykres prezentujący transfer danych w sieci mobilnej Orange Polska w latach 2015-2017
1/4 rozmów klientów Orange odbywa się w standardzie HD Voice. HD Voice działa już na numery wszystkich operatorów infrastrukturalnych. Klienci do dzwonienia najczęściej wykorzystują technologię 3G, na drugim miejscu jest 2G i na trzecim VoLTE.
Sieć szkieletowa pozwala na jednoczesne przesyłanie 1,7 Tb/s z pełną redundancją. Orange zmigrował w pełni ze standardu 10 Gb/s na standard 100 Gb/s. Dzięki systemowi cPOP, czyli content POP ponad 50% treści internetowych jest dostępne z najbliższych miast wojewódzkich.
W grudniu Orange zmigrował system dystrybucji czasu – NTP (ang. Network Time Protocol). Jego zadaniem jest dostarczanie informacji o bieżącym czasie i dacie do urządzeń sieciowych – serwerów, komputerów, routerów i Set Top Box-ów. Dotychczasowy pracował od ponad 10 lat. Nowy składa się z mniejszej liczby wysokospecjalizowanych serwerów. Jako źródło wzorcowego wykorzystywany jest teraz GPS oraz lokalne zegary atomowe.