Z początkiem nowego roku otrzymaliśmy do testowania telefon Siemens C45. Ten najnowszy produkt niemieckiego producenta jest przeznaczony dla masowego odbiorcy. W jego zamyśle miał to być tani i prosty w obsłudze telefon, który mógłby rywalizować o klienta z Nokią serii 33XX. Wydaje się, że przewidywania producenta sprawdziły się i Siemens C45 zyska uznanie klientów.
Wygląd
Siemens jest zbliżony kształtem do innych produktów tej firmy, a najbardziej chyba do swojego starszego brata, czyli modelu S45. Producent zrezygnował z zewnętrznej anteny co nadało bryle telefonu harmonii i symetrii. Wymiary C45 są prawie takie same jak S45 i wnoszą 109x46x23 mm. Telefon waży 107 gramów.
W wersji standardowej telefon występuje w dwóch kolorach Oriental Blue i African Gray. W obu tych wersjach kolorystycznych telefon wygląda bardzo tradycyjnie, a wręcz konserwatywnie, dlatego Siemens, wykorzystując sprawdzony patent Nokii, wprowadził możliwość zastosowania wymiennych obudów. System ten nazywa się CLIPit i pozwala na łatwą zmianę przedniego i tylnego panelu obudowy telefonu. Obecnie Siemens ma w swojej ofercie 8 dodatkowych, kolorowych obudów.
Zmiana obudowy, jak i możliwość wgrywania loga, wygaszaczy ekranu i własnych melodii pozwalają użytkownikowi na zindywidualizowanie telefonu. Pracujący dla Siemensa specjaliści od marketingu uznali właśnie tę cechę telefonu za najważniejszą dla grupy potencjalnych jego odbiorców, czyniąc ja głównym motywem kampanii reklamowej słuchawki.
Wyświetlacz telefonu jest czarno-biały i pracuje w rozdzielczości 64 x 101 pikseli. Podświetlany jest, podobnie jak w innych nowszych modelach Siemensa, na pomarańczowo i może wyświetlić do pięciu linii tekstu na raz.
Na wyświetlaczu w jego górnej części znajdują się wskaźniki poziomu sygnału i naładowania baterii. W środku umieszczona jest nazwa operatora sieci z której korzystamy. Napis ten może zostać zastąpiony logiem w postaci bitmapy. Poniżej znajdują się data i godzina oraz opis klawiszy funkcyjnych położonych pod wyświetlaczem.
To właśnie budowa i rozplanowanie tych klawiszy wydały nam się rozwiązaniem nie do końca przemyślanym. Producent połączył bowiem dwa klawisze funkcyjne (skrajne) z klawiszami strzałek w górę i w dół. Stworzył w ten sposób dwa przyciski składające się z dwóch części. Przeze mnie i przez wiele innych osób, które korzystały z tego telefonu, zostało to uznane za mylące i powodujące dyskomfort w pracy z telefonem. O ile dłuższa praca z telefonem pozwala się do takiego rozwiązana przyzwyczaić, to pierwsze wrażenie ciągłego naciskania nie tych klawiszy co trzeba jest zdecydowanie negatywne.
Pod klawiszami funkcyjnymi znajdują się przyciski czerwonej i zielonej słuchawki oraz dostępu do książki telefonicznej. Pod nimi znajdują się klawisze numeryczne, które wciskają się łatwo i mają dość wyraźny klik. Praca z klawiaturą jest komfortowa. W przypadku Siemensa, inaczej niż w Nokii 3310, klawiatury nie można wymieniać wraz z obudową ale jest ona wbudowana na stałe.
Na dolnej krawędzi telefonu znajduje się złącze do podłączenia ładowarki oraz kabla łączącego telefon z komputerem. Złącze jest standardowe, takie samo jak w innych telefonach Siemensa np. S35 czy S45. Można zatem wykorzystać kable od tych telefonów. Do łączenia z komputerem używa się programu Soft Data Link 5.0. Siemens, inaczej niż najtańsze Nokie, ma wbudowany modem i może służyć do przesyłania danych z prędkością 9.600 kbit/sek.
Bateria
Po zdjęciu tylnej pokrywy telefonu, ukazuje się bateria. Po jej usunięciu uzyskujemy dostęp do gniazda na małe karty SIM. I tu ważna uwaga, telefon obsługuje wyłącznie karty SIM 3-V, nie współpracuje natomiast z kartami pięciowoltowymi.
Siemens jest standardowo wyposażony w baterię NiMH o pojemności 550 mAh. Według producenta telefon wyposażony w takie ogniwo powinien działać bez przerwy w trybie stand by przez od 60 do 200 godzin. W naszym teście telefon dość intensywnie użytkowany wytrzymał 75 h. Maksymalny czas jednej rozmowy telefonicznej wykonywanej z telefonu ze wskazaną baterią wynosi wg producenta od 100 do 300 minut.
Spośród akcesoriów dodatkowych do telefonu można również zakupić baterię Li-Ion o pojemności 600 mAh, która waży mniej i jest bardziej wydajna.
Menu
Menu telefonu jest to odpowiednio przystosowane dobrze znane menu z modeli SL45 i S45. Jest to dość klarowny zestaw opcji pogrupowanych w zestawy. Co do jasności i logiczności menu Siemensa nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Jak zwykle nabycie biegłości w posługiwaniu się nim wymaga trochę czasu, jednak potem dotarcie do każdej jego funkcji jest szybkie i komfortowe.
Na główne menu telefonu składają się następujące grupy funkcji: Wiadomości, Historia połączeń, Kontakt, Rozrywka, Profile, Dźwięki, Przeniesienie, Ustawienia, Moje menu, Pomoc i Usługi SIM (opcjonalne). Dostęp do poszczególnych opcji i ich zmiany dokonuje się przy użyciu przycisków funkcyjnych. W trybie gotowości prawy przycisk funkcyjny służy do otwarcia menu, lewy natomiast może być dowolnie zaprogramowany przez użytkownika i zapewniać bezpośredni dostęp do wybranej przez niego opcji.
Naciskając klawisze strzałek uzyskamy dostęp do list połączeń odebranych, nieodebranych i wychodzących. Książka telefoniczna ma swój własny przycisk dostępu znajdujący się po lewej stronie klawisza zielonej słuchawki.
Opisując w tym miejscu ogólne wrażenie, jakie wywarło na mnie menu Siemensa C45, chce dalej wspomnieć o kilku funkcjach, które wydały mi się w nim nowe lub bardzo przydatne.
Bardzo spodobała mi się funkcja przypomnienia o konieczności wykonania telefonu. Jeśli próbowaliśmy do kogoś zadzwonić i w tym czasie jego numer był zajęty, to telefon zapyta nas czy za 15 minut ma alarmem przypomnieć nam o konieczności zadzwonienia pod ten numer. Funkcja ta jest interesująca i przydatna, a ja spotkałem się z nią w tanim telefonie po raz pierwszy.
Ważna, jak już wspomniałem pisząc o indywidualizacji telefonu przez użytkownika, jest możliwość współpracy telefonu z komputerem. Kabel do połączenia jest taki sam jak do starszych modeli telefonów Siemensa. Wykorzystuje się również ten sam program - Soft Data Link 5.0. Pozwala on na wczytanie do telefonu obrazków w postaci bitmap oraz dzwonków stworzonych przez użytkownika. Do ich przechowywania w telefonie służą specjalne foldery Przeżyj BMP i Menadżer Melodii. Bitmapy mogą być wykorzystane jako loga lub wygaszacze ekranu.
Podczas rozmowy telefon może pokazywać czas jej trwania oraz informować sygnałem dźwiękowym o każdej upływającej minucie połączenia. Interesujący jest również tryb Niania, który pozwala na inicjowanie połączeń tylko z jednym wybranym i zaprogramowanym numerem.
Menu może być również przełączone w tryb dużych liter co pozwala na korzystanie z telefonu osobom niedowidzącym lub bez okularów osobom mającym słabszy wzrok.
Co mnie najbardziej irytuje w telefonie Siemensa to animacje pojawiające się podczas włączania i wyłączania telefonu. Użytkownik może wybierać między ich dwoma stylami: "Mysz i ryba" oraz "Kaczka". Oba typy animacji są szalenie proste, nie maja żadnego związku z telefonem i według mnie raczej nie powinny się w nim znaleźć. Być może według Siemensa użytkownikami docelowymi tego telefonu są dużo młodsze osoby i im takie animacje przypadną do gustu.
Dźwięki i wibracje
Bateria wibracyjna działa w telefonie bardzo dobrze i jest zawsze wyczuwalna, nawet jeśli umieścimy telefon na dnie torby lub w głębokiej kieszeni.
Także dźwięki są głośne i nie ma raczej problemu z ich usłyszeniem. Telefon posiada 20 wbudowanych melodii i 4 melodie, które mogą być wczytane do telefonu przez użytkownika. Zapisane w telefonie dzwonki są różnorodne i każdy pewnie znajdzie coś dla siebie, choć osoby które lubią je często zmieniać będą zawiedzione tym, że jest ich tak mało.
Dzwonki mogą być różne dla różnych profili w których pracuje telefon, mogą być też w każdym profilu różne dla różnych grup z książki telefonicznej. Daje to ogromną możliwość kombinacji i uatrakcyjnienia dźwięków z telefonu.
Książka telefoniczna
W pamięci Siemensa możemy zapisać 50 rekordów składających się z nazwy i numeru telefonu. Poza tym telefon obsługuje również pamięć karty SIM. Nie jest to dużo, Nokia 3330 posiada pamięć 100 numerów, nie wspominając o droższych modelach.
Każdy z rekordów może zostać przypisany do jednej z 5 grup użytkowników. Poszczególnym numerom lub grupom mogą być przypisane specjalne buźki, które będą pojawiać się na wyświetlaczu gdy będzie do mas dzwonić dana osoba. Co interesujące możemy nie tylko wysyłać do całych grup użytkowników SMSy, ale również do nich dzwonić. Telefon pozwala na automatyczne zestawienie połączenia konferencyjnego z osób wchodzących w skład danej grupy. Po jej uruchomianiu telefon dzwoni po kolei do członków grupy włączając ich do połączenia konferencyjnego.
Każdej grupie można przypisać, o czym już wspomniałem, własny sygnał dzwonka nadejścia połączenia.
Rekordy z książki mogą być wysyłane w formacie vCard poprzez SMS do innych telefonów obsługujących ten standard.
SMS - EMS
Telefon nie posiada własnej pamięci na SMSy i przechowuje je w pamięci karty SIM. Pozwala jednak na szybkie kasowanie wszystkich zawartych na karcie wiadomości poprzez funkcję "Kasuj wszystko". Jest to dość ważne dla wszystkich którzy dostają dużo SMSów, bowiem kasowanie ich pojedynczo zajmuje naradę sporo czasu.
Wprowadzanie SMSów następuje z wykorzystaniem słownika T9. Telefon jest wyposażony w słownik w języku polskim, co znacznie przyspiesza wpisywanie wiadomości. Słownik pozwala także użytkownikowi na dodawanie do niego słów, które nie znalazły się w nim standardowo.
Siemens obsługuje wiadomości EMS. EMS (Enhanced Messaging Service) pozwala na przesyłanie przy użyciu zwyczajnych wiadomości SMS obrazków i dźwięków. Główną zaletą EMS jest jego stosowanie przez różnych producentów telefonów, co pozwoli na przesyłanie tych obiektów między ich produktami.
EMS który zastosowano w Siemensie jest dość ubogi i pozwala jedynie na przesłanie 10 melodyjek (zaimplementowanych w standard EMS) lub 15 obrazków wyrażających uczucia (znowu głowa kaczki!!!). Prawdopodobnie EMS zastosowany w Siemensie nie jest niestety kompatybilny z rozwiązaniami innych producentów. Przesłane przeze mnie do Ericssona R520 obrazki i dźwięki nie zostały przez ten telefon poprawnie odczytane.
Tych, których zainteresowała problematyka EMS pragną zachęcić do przeczytania artykułu o tym standardzie. (LINK)
Profile
Telefon zawiera 7 profili, 5 z nich jest już stworzonych fabrycznie choć mogą być edytowane, dwa są zupełnie czyste i mają być przez użytkownika dopiero stworzone.
W każdym profilu możemy ustawić dźwięki dzwonków, ich głośność i alarm wibracyjny. Dla każdego profilu możemy włączyć również oddzielnie tryb dużych liter w menu.
W danym profilu połączenia mogą być filtrowane, tzn. telefon będzie informował o nadejściu połączenia tylko z numerów wcześniej zaprogramowanych. Może to być jeden numer z książki lub cała ich grupa. O nadejściu innych połączeń telefon informuje tylko na wyświetlaczu, bez dzwonka lub wibracji.
Dla każdego profilu możemy tez zmieniać tryb grafiki, możemy wybrać czy wolimy "Kota i rybę" czy "Kaczkę".
Ostatnia funkcja w menu Profile to Tryb samolot. Telefon po ustawieniu odpowiedniego alarmu uruchamia go bez względu na to czy telefon jest włączony czy nie. Może się zatem tak zdarzyć, że telefon pomimo wyłączenia uruchomi się w najmniej odpowiednim momencie np. właśnie w samolocie. Temu zapobiega Tryb samolot, który powoduje wyłączenie telefonu oraz wyłączenie wszystkich alarmów.
Organizer
Organizer to menu w którym zostały zgromadzone następujące opcje: Terminy, Urodziny, Notatki i Budzik. Terminów możemy zapisać w telefonie 50 i mogą to być przypomnienia o spotkaniach, telefonach lub innych czynnościach do wykonania. Urodziny pozwalają na wprowadzenie do telefonu terminów urodzin naszych znajomych i włączenie odpowiedniego przypomnienia na 24 godziny przed oraz w dniu ich urodzin. Notatki to miejsce przeznaczone na dowolne wpisy użytkownika. Może on niektórym z notatek nadać status Poufne i wtedy ich odczytanie będzie wymagało wprowadzenia kodu aparatu. W telefonie można zapisać do 10 notatek.
Jeśli alarm nie mógł być z jakiegoś powodu dokonany, to pojawia się on na liście opuszczonych alarmów, która może być oglądana przez użytkownika.
Funkcja Budzik to normalny budzik który możemy programować na konkretne dni tygodnia i godziny.
Wszystkie terminy mogą być w formacie vCalendar przesyłane do innych telefonów obsługujących ten standard.
WAP
W telefonie zastosowano przeglądarkę firmy Phone.com. Pozwala ona na skonfigurowanie 5 profili dostępu do WAP, zawierających odpowiednie ustawienia, takie jak numer dostępowy czy numer IP.
Przeglądarka działa stabilnie, choć czasem bardzo wolno. Jeśli bramka naszego operatora na to pozwala to w przeglądarce możemy zapisać 10 adresów URL naszych ulubionych stron. Generalnie bez zastrzeżeń, ale i bez rewelacji.
Gry
Większość producentów najtańszych telefonów stara się jak najbardziej uatrakcyjnić swoje produkty poprzez dodawanie gier. Coraz częściej są one także wyposażane w funkcje pozwalające na grę z innymi użytkownikami lub porównywanie wyników gier.
Tak właśnie jest w przypadku Siemensa C45. Został on wyposażony w trzy gry. Jedna z nich BattleMail Kung-Fu pozwala użytkownikom na grę między sobą poprzez SMS. Gra jest prosta i polega na walce dwóch wojowników kung-fu. Zawodnik naprzemian atakuje i broni się. Każdy ruch następuje na 3 sposoby: dół, środek lub góra. Przed grą uczestnik wybiera 5 kolejnych ruchów ataku i 5 kolejnych ruchów obrony. To samo robi jego przeciwnik i rozpoczyna się gra. Następuje przeprowadzenie pierwszej tury, 1. zawodnik atakuje w formie dół, środek lub góra. Natomiast drugi gracz broni się w ten sam sposób. Jeśli obaj wybrali ten sam tryb, co oznacza że zawodnik wybronił atak przeciwnika, to żaden z nich nie traci punktów mocy, jednakże jeśli wybrali różne tryby to zawodnik broniący traci punkty mocy. Potem atakuje drugi gracz, potem pierwszy i tak przez 10 tur. Jeśli któryś z zawodników straci odpowiednio dużo punktów mocy to przegrywa, jeśli nie, gra kończy się remisem.
Jest to na tyle prosta gra, że dane na temat ruchów mogą być przesyłane poprzez SMS. Nie następuje to jednakże bezpośrednio między uczestnikami, lecz poprzez serwer firmy BattleMail.
Standardowo telefon wyposażony jest tylko w tryb treningowy gry i nie pozwala na grę z innymi użytkownikami. Aby stało się to możliwe ta usługa musi zostać udostępniona przez operatora sieci GSM. Następuje to poprzez podanie specjalnego kodu dzięki któremu telefon melduje się na serwerze firmy prowadzącej grę. W Polsce żaden z operatorów nie obsługuje jeszcze tej usługi, na razie tylko nieliczne sieci w Europie ją udostępniają (np. kod dla sieci Vodafone w Wielkiej. Brytanii to #*#*28*84002109# - kod ten trzeba wpisać w trybie gotowości i nacisnąć zieloną słuchawkę).
W tą grę można grać również przez internet. Wszystkie informacje o niej można znaleźć na stronie www.bmkungfu.com.
Dwie pozostałe gry to Stack Attack oraz Ballon Shooter znane już chociażby z modelu S45 - nie pozwalają one na grę poprzez SMS.
Podsumowanie
Na zakończenie należy stwierdzić że Siemens C45 to naprawdę dobra słuchawka. Wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla osób potrzebujących taniego i prostego telefonu. Poza kilkoma wytkniętymi w teście niedoróbkami telefon sprawia wrażenie starannie zaprojektowanego i wykonanego. Posiada też niektóre funkcje, których inne telefony z tej klasy nie posiadają jak np. wbudowany modem. Myślę, że nowy Siemens podejmie walkę z Nokią 3330. Sukces rynkowy będzie zależał głownie od relacji niemieckiego producenta z operatorami i wspólnych akcji reklamowych.