Siemens podpisał umowę na dostawę technologii UMTS. Zamówienie na dostawę tej technologii złożyła w Siemens mobile firma P&T Luksemburg, operator sieci LUXGSM, największej sieci telefonii komórkowej w Luksemburgu. Zgodnie z podpisaną ostatnio umową ramową, sięgającą 2007 r., Siemens mobile będzie wyłącznym dostawcą sieci telefonii komórkowej trzeciej generacji (3G) w Luksemburgu.
Umowa przewiduje, że Siemens mobile dostarczy i zainstaluje wszystkie niezbędne elementy kompleksowej sieci telefonii komórkowej 3G dla firmy P&T Luksemburg. Będą to urządzenia przełączające dla sieci transmisji głosu i danych opartych na komutacji obwodów oraz pakietów, a także stacje bazowe Node B - niezbędne moduły nadawczo-odbiorcze działające w systemie UMTS. Dzięki technologii telefonii komórkowej 3G operatorzy mogą oferować klientom szerokopasmowe usługi transmisji danych, takie jak szybki, bezprzewodowy dostęp do Internetu czy transmisja wideo.
Siemens mobile jest od 1992 r. wyłącznym dostawcą technologii telefonii komórkowej GSM i GPRS dla firmy P&T Luksemburg. Świadczy jej także usługi w zakresie inteligentnych sieci. Operator sieci LUXGSM obsługuje ponad 280 000 klientów, a jego udział w rynku wynosi ponad 60%. Firma ta jest więc największym operatorem telefonii komórkowej w Luksemburgu.
"Podpisanie umowy z Siemens mobile jako niezawodnym partnerem jest bardzo ważnym krokiem. Dzięki niemu już niedługo będziemy mogli zaoferować naszym klientom w Luksemburgu nowoczesne usługi multimedialne 3G" - powiedział Marcel Gross, dyrektor generalny P&T Luksemburg.
"Cieszy nas możliwość kontynuacji wieloletniej, udanej współpracy z firmą P&T Luksemburg poprzez udostępnienie jej technologii UMTS" - powiedział Lothar Pauly, członek zarządu Siemens Information and Communication Mobile Group.
Siemens mobile i współpracujące z nią przedsiębiorstwo NEC zawarły ostatnio umowy na dostawę technologii UMTS z prawie wszystkimi głównymi operatorami telefonii komórkowej. Obydwie wymienione wyżej firmy zademonstrowały już możliwości i niezawodność technologii UMTS w ramach testów przeprowadzonych u 21 operatorów telefonii komórkowej w Europie i w Azji.
W ramach tych testów odbyły się międzynarodowe transmisje głosu i danych zarówno w ramach testowych sieci UMTS, jak i w istniejących sieciach GSM oraz w sieciach telefonii stacjonarnej. W jednej z tych testowych sieci UMTS utworzonych przez Siemens mobile we Francji udało się w ramach testów prowadzonych w ruchu (przy prędkości 120 km/godz.) osiągnąć transmisję głosu i danych z szybkością sześciokrotnie większą od zapewnianej przez sieć ISDN.
Pod koniec 2001 Siemens IC Mobile i NEC uruchomiły kompleksowe sieci UMTS na wyspie Isle of Man oraz w Monako. Sieci te wykorzystuje się do transmisji pomiędzy terminalami zarówno głosu, jak i obrazów, a także w celu zapewnienia bezprzewodowego dostępu do intranetów oraz Internetu. Zastosowania sieci UMTS obejmują dotychczas bezprzewodowe wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail, bezprzewodową, strumieniową transmisję wideo oraz usługi lokalizacyjne.