I znowu telefon dla wyczynowców. Nie jest bynajmniej tak "opancerzony" jak Ericsson R310, ale po wzięciu do ręki czuć, że obudowa powinna trochę wytrzymać. Dzięki mniejszemu pancerzowi jest również zdecydowanie lżejszy. Bardzo dobrze leży w dłoni a dodatkowo guma pokrywająca pokrywę baterii zapobiega wyślizgiwaniu się słuchawki z dłoni. Rozmiary też ma odpowiednie :-). Ogólnie jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to telefon bez zastrzeżeń. Estetyczny, ergonomiczny i ładny. W porównaniu z konkurentem (R310) ma zdecydowanie mniej elementów gumowych. Mogłoby to wskazywać ma gorsze właściwości wstrząsowe. Postanowiłem więc to sprawdzić. Niestety potwierdziło się w praktyce, że nie jest równie odporny. Telefon "wypadł" mi z ręki, z wysokości ok. 1,5 na drewniany parkiet. I co?. Podniosłem go z podłogi... niby wszystko było w porządku, ale po chwili ukazał się komunikat błąd karty SIM i trzeba było rozebrać aparat :-(. Trochę słabo, jak na telefon "antywstrząsowy".
Wracając do gumowych elementów aparatu - tylna część telefonu wymaga od czasu do czasu przeczyszczenia, gdyż łatwo się brudzi (jak to zazwyczaj bywa z żółtym kolorem). Zaślepka chroniąca złącze telefonu jest trochę tandetna. Dużo ładniej rozwiązał to Ericsson. Poza tym, aby naładować telefon, należy ją wyjąć. A ponieważ nie jest w żaden sposób przymocowana, to można w prosty sposób "pozbyć się" tej części.
|
Jeszcze jedna uwaga, odnośnie obudowy. Tak jak R310 tak i ten model posiada śrubę, mocującą tylny panel. Tylko, że ma ona jedną wadę. Ponieważ model, którego byłem szczęśliwym posiadaczem nie był pierwszej młodości, tak więc miałem okazję przekonać się jak wygląda owa część po dłuższym okresie eksploatacji. Jeśli nie widać dokładnie na poniższym zdjęciu stanu w jakim się znajdowała, to zapewniam, że wręcz w opłakanym. Tworzywo z jakiego została wykonana jest na tyle miękkie, że po dłuższym czasie całkowicie się wyrabia. W efekcie są dość spore problemy z dotarciem do baterii i SIM'a. Pocieszające jest jedynie to, że można ją wymieniać. Wraz z telefonem producent daje: instrukcje (pełną, skróconą i WAP w czterech językach), ładowarkę, baterię oraz mały woreczek zawierający: zapasową śrubę do tylnej klapki, dwie zatyczki złącza, dwie zatyczki gniazda antenowego (wejście anteny zewnętrznej zestawu samochodowego) i "kluczyk" do śruby zamykającej tylna klapkę wykonany z plastiku. Niestety nie mieliśmy tyle szczęścia. Oprócz ładowarki, telefonu z baterią i kompletu instrukcji nie dostaliśmy nic więcej. Tak więc byłem zmuszony do korzystania z telefonu, którego śruba mocująca tylną klapkę wyglądała jak na zdjęciu poniżej.
|
Wyświetlacz
Wyświetlacz telefonu niby niewielki, a jednak potrafi wyświetlić dużo informacji (maksymalnie w pięciu wierszach). Żółtawe podświetlenie bardzo ładnie współgra z kolorem telefonu, chociaż jest trochę zbyt blade (czego nie można niestety wyregulować). Istnieją również modele w innych kolorach (szary). W czasie czuwania na wyświetlaczu widać datę i czas. Dodatkowo jak większość (jeśli nie wszystkie) modeli tego producenta, tak i ten ma ładnie wygaszający się wyświetlacz. Zawsze mi się to podobało :-).
Klawiatura
Klawiatura Siemensa działa miękko i bez specjalnych problemów. Wymaga użycia co prawda nieco siły, ale nieznacznej. Tak jak Siemensie S11 (którego kiedyś posiadałem :)) blokowanie/odblokowywanie klawiszy następuje po dłuższym przyciśnięciu #. W równie łatwy sposób uzyskuje się dostęp np.: do listy numerów kierunkowych innych krajów. Wystarczy przycisnąć dłużej 0 i na wyświetlaczu, w lewym dolnym rogu, pojawia się napis +Lista, wciskając w tym momencie lewy klawisz nawigacyjny uzyskujemy spis wszystkich krajów do wyboru. Równie prosto można wyłączać/włączać dzwonki. Należy jedynie nacisnąć dłużej * i... już.
Menu
|
Jeśli chodzi o menu Siemens niestety mnie nie zaskoczył. Znowu jest lekko pokomplikowane. Póki nie poznałem telefonu dokładniej, traciłem sporo czasu na odnalezienie pewnych funkcji. Jednego nadal nie potrafię zrozumieć - dlaczego Siemens rozdzielił ustawianie zegara znajdujące się w Ustawieniach (ustawianie czasu i daty) z funkcją ustawiania alarmu, budzika, stopera i odliczania, znajdującymi się w Pracy&Rozrywce !!!. Albo funkcja Internet - nie dość, że pojawia się w menu głównym to jeszcze dodatkowo w Pracy&Rozrywce. Już nie wspomnę o info, które producent umieścił chyba wszędzie, gdzie tylko było można. Takie dublowanie funkcji powoduje bałagan i utrudnia czytelność.
Niedogodności w poruszaniu się po menu nadrabia telefon swoimi możliwościami. Alarm można praktycznie ustawić na dowolną porę, w dodatku z możliwością powtarzania cyklicznego (codziennie, co tydzień, co miesiąc i co rok!). Ale to nie wszystko, można zapisać tekst jaki ma się pojawiać przy uruchomieniu alarmu oraz w jakiej postaci powiadomienie ma być wyświetlane (notatka tekstowa, telefon, spotkanie czy urodziny). Minusem jest to, że w momencie ustawienia alarmu w postaci notatki tekstowej czy telefonu, automatycznie ustawienie takie pojawia się w spotkaniach.
Model ten posiada 7 profili, w tym cztery do ustawiania według własnych preferencji. Trzy pozostałe profile są ustawione fabrycznie przez producenta, ale można je modyfikować (z wyjątkiem nazwy).
Książka telefoniczna
Telefon mieści 100 wpisów numerów telefonów. Do 100 wybranych wpisów z książki można przypisywać odpowiednie ikony (twarze, serca itd.). Jest ich ponad 30. Tak utworzone numery umieszczane są w książce telefonu, co niestety powoduje ich dublowanie -zmniejszając jednocześnie miejsce w pamięci telefonu. Podczas wywołania przychodzącego od osoby, do której taką ikonę się przypisze w książce, na wyświetlaczu ukazuje się wybrany rysunek. Jednak wystarczy zamienić na chwilę karty SIM, by po ponownym uruchomieniu telefonu okazało się, że rysunków już nie ma. Pozostają jedynie numery w książce telefonu. Korzystając z opcji dostępnych w książce, można wysłać wybrany numer jako wiadomość tekstową.
Wiadomości
Telefon posiada miejsce na 30 wiadomości tekstowych (z kartą Ideii). Aparat pomaga redagować treść SMS'a. Tak jak Nokia, telefon na początku wiadomości wstawia wielką literę, po czym przechodzi automatycznie do liter małych. I tak przy każdej zmianie liter na wielkie. Z punktu widzenia językoznawcy (nie mówię bynajmniej o sobie) na pewno wygląda to lepiej niż gdy tekst wpisywany jest samymi wielkimi, bądź małymi literami. Telefon ma raport dostarczenia wiadomości. Można również ustawić możliwość bezpośredniego odpowiadania na SMS'y.
Internet
Przeglądarka tego telefonu, jak zresztą większości WAP'owskich pochodzi od Phone.com. Nie sprawiała mi problemów. Chociaż samo poruszanie się w niej za pomocą klawiszy nawigacyjnych jest mało wygodne. Uważam, że rozwiązania z Nokii 7110 są lepsze. Przeglądarka działa w miarę szybko. Podczas korzystania nie zawiesiła się ani razu.
Historia Połączeń
Standardowo podawana jest data z godziną połączenia oraz z numerem oczywiście. Mnie zaciekawiła opcja Alarmy Opuszczone. Zapisywane są tu wszystkie alarmy, które nie zostały wyłączone w ciągu 5 minut.
Dźwięki
Dźwięk dzwonków jest trochę za wysoki, jak zresztą we wszystkich aparatach Siemensa, które miałem w dłoniach.
Telefon ma za delikatny alarm wibracyjny. Za to na pewno jest on cichy.
Podsumowanie
Według mnie Siemens M35 to niezły aparat. Mankamentem jest bardzo słaba bateria. W trybie czuwania wytrzymuje zaledwie dwa dni. To nie dużo. W trakcie testów raz się zawiesił. W momencie próby dodania nowego kanału informacyjnego w Menu-> Wiadomości-> Kanały informacyjne, telefon odmówił posłuszeństwa. Po dłuższych próbach odblokowania telefon wrócił do ekranu głównego, ale nie reagował na żadne klawisze. Tak zwany zupełny pad (no może nie zupełny... działał zegar ;-) ). Brakuje mu kalendarza. Poza tym posiada w dosyć sporo funkcji. Ciekawy jest kalkulator, który oprócz standardowych operacji -, +, *, / posiada także zmianę znaku liczby, %, funkcję e (exponent, ale tylko 1 miejscowy), oraz pamięć jednej liczby.
Dane techniczne:
System: |
GSM 900/1800 |
Wymiary: |
118/47/22.6 |
Waga (z baterią ultra slim): |
110g |
Szybkość przesyłania danych: |
9.600 bit/s |
Faks: |
9.600 bit/s |
Czas rozmów: |
do 180 minut |
Czas czuwania: |
do 300 godzin |
Wyświetlacz: |
graficzny pięcioliniowy |
Książka telefoniczna: |
100 |
Ilość dzwonków: |
21 + 1 własna |
Pozostałe funkcje: |
zegar, budzik, alarm wibracyjny, profile, szablony SMS, WAP, gry (labirynt, Reversi, 4 wygrywa, Saper), przelicznik walut, kalkulator, stoper, słownik T9.
|
|