Siemens M35i jest bardziej "kuloodpornym" modelem C35i. W zasadzie te dwa modele różnią się tylko obudową i tym, że M35i ma wenetrzną antenę. Jeśli chodzi o oprogramowanie - to różnic w ogóle nie ma. Telefon ten posiadam już od 6 miesięcy, więc zdążyłem się z nim bardzo dobrze zapoznać. Wcześniej byłem posiadaczem Siemensa C25, i muszę powiedzieć, iż w stosunku do tamtego modelu, M35i jest o niebo lepszy, to już nie ta klasa telefonów. Wiele osób zalicza ten telefon do klasy niższej, jednak ja uważam, że nie zasługuje na takie miano; jest to raczej klasa średnia-niższa.
Telefon dostajemy w estetycznym pudełku, z instrukcjami obsługi w kilku językach (oczywiście również w polskim), z ładowarką , z zaślepkami i kluczykiem.
Subiektywnie oceniając, telefon jest dość ładny. Mówię dość, bo nie należy on może do najpiękniejszych, ale jak już wspomniałem jest to moja subiektywna ocena.
Menu telefonu jest bardzo udane, szczerze powiedziawszy o wiele bardziej mi się podoba od menu stosowanego w Nokiach. Po włączeniu aparatu, widzimy prośbę o PIN, a następnie naszym oczom ukazuje się jedna z trzech animacji, które możemy ustawiać, i to rożną dla każdego z profili. Jeśli już mówimy o profilach to Siemens posiada ich aż 7, wszystkie konfigurowane! Mamy do nich dostęp poprzez pozycję Menu lub po naciśnięciu gwiazdki. Dłuższe przytrzymanie gwiazdki powoduje włączenie lub wyłączenie wszystkich dźwięków (prawie wszystkich, gdyż informacja dźwiękowa o rozładowanej baterii pojawia się zawsze, i nie da się jej wyłączyć - jest to poważny minus tego telefonu). Natomiast po naciśnięciu kratki (krzyżyka) mamy dostęp do kanałów informacyjnych, lub przez dłuższe przytrzymanie blokujemy klawiaturę. Telefon posiada 4 klawisze funkcyjne, tworzące pary, w taki sposób, że czasami dwa z nich spełniają funkcję jednego. Przyciski są całkiem przyzwoitej wielkości, tzn. nie ma problemów z wybraniem żądanego klawisza. Lewy przycisk funkcyjny może odpowiadać za uruchamianie jednej z wybranych przez nas funkcji (wybierać jeden, najczęściej używany nr. telefonu, uruchamiać funkcję edycji SMS-a, przelicznik walut, gry, kalkulator, bądź internet). Do Menu wchodzimy poprzez prawy przycisk funkcyjny - ukazuje się nam menu w następującej kolejności: Internet, Praca & Rozrywka, Wiadomości, Historia połączeń, Profile, Dźwięki, Czas Opłaty, Przeniesienie, Ustawienia.
Internet (i wyświetlacz)
Telefon ma zaimplementowaną przeglądarkę WAP firmy Phone.com. Przeglądarka jest bardzo wygodna w obsłudze, posiada 5 definiowanych profili. Jak wszystkie przeglądarki tej firmy, tak i ta działa bardzo stabilnie, nie udało mi się ani razu jej zawiesić. Ogólnie rzecz ujmując, WAP w wydaniu Siemensa to fajna sprawa. Pewnym problemem może być tutaj nie za wielki wyświetlacz, ale mi całkowicie wystarcza, mieści do 5 linii, i wbrew temu co można przeczytać w wielu testach, jest całkiem nieźle podświetlony. W każdym bądź razie nigdy nie miałem problemu z odczytaniem żadnych informacji, nawet w całkowitych ciemnościach.
Praca &Rozrywka
W tym podmenu znów mamy dostęp do Internetu (zupełnie nie rozumiem po co producent umieścił dwa razy tą samą funkcję w dwóch różnych menu, to samo tyczy się Pomocy, która występuje prawie wszędzie, pytanie tylko po co, ja nigdy z Pomocy nie korzystałem). Kolejną pozycją w tym menu są Spotkania. Jest to coś w rodzaju terminarza, przeciętnemu użytkownikowi zupełnie taka funkcja wystarcza. Jest możliwość ustawienia danego wydarzenia w cyklu cotygodniowym, comiesięcznym, corocznym, czy jednorazowo. Następnie mamy Kalkulator, a potem Przelicznik walut - tych pozycji chyba nie muszę opisywać. Piątą pozycją w tym podmenu są Gry. Jest ich 4, nie zbyt ciekawych: Labirynt, Reversi, 4 wygrywa, Saper. Ale w końcu telefonu nie kupuje się po to by grać, choć wiem, że wielu osobom tylko temu służy aparat. Ostatnią już pozycją jest Zegarek. I znów tutaj mamy dostęp do funkcji Spotkania, z tym, że pod inną nazwą: Alarm Zegar, w dalszej kolejności mamy Stoper i Odliczanie - praktycznie nieprzydatne funkcje.
Wiadomości
To menu jest odpowiedzialne za SMS-y, Kanały informacyjne i Skrzynkę głosową (do której mamy również dostęp poprzez przyciśnięcie klawisza 1 w stanie oczekiwania. Jeśli chodzi o SMS-y to w pierwszej pozycji mamy możliwość napisania wiadomości (również z gotowych szablonów, nawiasem mówiąc trochę dziwnych, bo dlaczego np. nie można zmienić wyrazu "Szanowny" na "Szanowna"), w drugiej mamy wiadomości odebrane, a w kolejnej wysłane. Niestety telefon nie posiada własnej pamięci na SMS-y. Dalej ukazuje się nam podmenu Ustawienia wiadomości (centrum serwisowe, typ wiadomości, okres ważności, raport przyjęć i odpowiedź bezpośrednia). Jeżeli chodzi o raporty przyjęć to funkcję tę rozwiązano w rewelacyjny sposób. Informacja o dostarczeniu bądź nie dostarczeniu wiadomości pokazywana jest automatycznie na wyświetlaczu, a nie jak to jest w przypadku np. Nokii - odbierana jako zwyczajny SMS - w ten sposób nie zaśmieca się skrzynki. Pewnym nie dopatrzeniem jest brak informacji o pozostałych znakach na jakie pozostało miejsce w edytowanej wiadomości. Pozostałymi pozycjami tego menu są już wcześniej wspomniane: Wiadomość głosowa i Kanały informacyjne. I jeszcze jedno: telefon ma możliwość wysyłania grafiki (jest ich 25), która ukaże się tylko na telefonach Siemensa.
Historia połączeń
Mamy tu możliwość sprawdzić jakie połączenia odebraliśmy, jakie nie, a jakie my sami wywołaliśmy, oraz dodatkowo istnieje opcja sprawdzenia opuszczonych alarmów. Telefon zapamiętuje po 10 pozycji do każdej z grup z datą i godziną danego połączenia (nie dotyczy to niestety wykazu połączeń, które my inicjujemy) ale bez czasu trwania takiego połączenia. Na szczęście telefon podczas rozmowy na bieżąco pokazuje jej czas.
Profile
To jedna z najfajniejszych i najczęściej używanych przeze mnie funkcji. W każdym profilu można ustawić dźwięki połączeń, SMS'ów, głośność, filtrowanie, tony serwisowe (pojawiające się np. przy znalezieniu sieci), tony klawiszy, włączyć lub wyłączyć alarm wibracyjny, który jest trochę za słaby, czy ustawić bitmapę, która będzie się pokazywać przy włączaniu i wyłączaniu telefonu. Cztery z tych profili możemy dowolnie nazwać, natomiast 3 z nich mają na stałe przyporządkowane nazwy (Normalny, Ciche otoczenie, Głośne otoczenie).
Dźwięki
Ta pozycja menu jest w zasadzie nie potrzebna, gdyż wszystko co znajduje się w tym menu jest dostępne w pozycji Profile, no prawie wszystko, bo znajdziemy tu pozycję, która umożliwia nam skomponować melodię, niestety tylko jedną.
Czas, Opłaty
Pozycja menu Czas Opłaty jest właściwie w przypadku polskich operatorów bezużyteczna, może jedynie poza użytkownikami Simplusa. Można tu sprawdzić koszt ostatniej rozmowy, wszystkich rozmów, czy ustawić limit opłat. Można też sprawdzić ile trwała ostatnia i wszystkie na raz rozmowy. Rekompensuje to pewne niedociągnięcie w menu Historia połączeń, gdzie nie można było sprawdzić czasu trwania danych połączeń.
Przeniesienie
To standardowa pozycja chyba wszystkich telefonów. Ustawia się tutaj przeniesienia na pocztę głosową lub na jakikolwiek inny numer telefonu. Nic nadzwyczajnego.
Ustawienia
To najbardziej rozbudowana pozycja menu. Podzielona jest na następujące podmenu: Rodzaj Menu, Własne, Zabezpieczenia, Sieć, Podczas rozmowy, Tryb FAX/DANE, Zegar, Zestaw samochodowy, Słuchawka + mikrofon, no i oczywiście Info dla użytkownika, czyli wspomniana wcześniej Pomoc. W pozycji Rodzaj Menu możemy zmienić wyświetlanie menu na postać Pełne lub Szybko. Wybranie tej drugiej powoduje wyświetlanie tylko najbardziej potrzebnych funkcji. Następna pozycja czyli Własne oferuje nam zmianę języka, wybór opcji dotyczących przycisków (np. odbiór połączenia dowolnym przyciskiem, czy autoblokada klawiatury), włączenie podświetlania wyświetlacza, zmianę jego kontrastu, włączenie/wyłączenie animacji towarzyszących menu, ustawienie treści powitania, które ukaże się nam przy włączaniu aparatu, odczytanie nr. IMEI, przywrócenie początkowych (standardowych) ustawień, poprawienie zasięgu (nie widzę różnicy kiedy opcja ta jest włączona), oraz najciekawsze: oszczędzanie baterii, szczególnie przydatne do zastosowanej w tym telefonie baterii NiMh. Kolejną pozycją podmenu są Zabezpieczenia. Mamy możliwość włączenia szeregu blokad (np. Niania), czy zmianę kodów PIN, PIN 2 i kodu telefonu. Następnie widzimy pozycję Sieć, która oczywiście umożliwi nam zmianę operatora jeśli, ma się rozumieć, jesteśmy " w roamingu". Piątą pozycją w tym menu jest Podczas rozmowy. Ustawia się tu włączenie informowania sygnałem dźwiękowym o upływającej minucie, włączenie/wyłączenie CLIR (ta opcja występuje pod nazwą Incognito), jak również można włączyć/wyłączyć Połączenie oczekujące. Z opcji FAX/DANE nigdy nie korzystałem, tak jak z pozycji Zestaw samochodowy i Słuchawka + mikrofon, więc nie będę ich opisywał, w każdym bądź razie takie funkcje istnieją. W podmenu Zegar istnieje możliwość ustawienia godziny i daty wyświetlanej na ekranie aparatu, jak również włączenie samoczynnego wyłączania się telefonu o ustalonej godzinie.
Książka telefoniczna
Oddzielną funkcją jest książka telefoniczna. Nie jest powiązana z Menu aparatu. Dostajemy się do niej poprzez specjalny przycisk z symbolem książki. Telefon posiada własną pamięć na 100 kontaktów + to ile mieści karta SIM. Konkretnym nr. możemy przyporządkować okonki, które będą się pojawiały jeśli dana osoba do nas zadzwoni, lub status VIP-a. Dla grupy numerów oznaczonych jako VIP można przyporządkować inny dzwonek. Jeśli chcemy aby wyświetliła się tylko lista VIP-ów wystarczy 2 razy nacisnąć przycisk z książką. Daną pozycję w książce możemy wysłać do innej osoby jako tekst, istnieje też opcja umożliwiająca wykasowanie całej zawartości książki.
Bateria
Jak już wcześniej wspomniałem telefon został wyposażony w baterię Nim, czyli trzeba się o nią trochę troszczyć. Bardzo przydatna w tym jest funkcja Oszczędzania baterii, która rozładowuje akumulator do końca, a następnie go również do pełna ładuje. Szkoda, iż ta opcja nie jest częściej stosowana u innych producentów. Bateria wystarcza na około 2-3 doby. Ale to oczywiście zależy o tego jak często rozmawiamy, ile "bawimy się" menu, czy w końcu od zasięgu. Dlatego nigdy nie wierzę w tego typu dane, nawet jeśli są to dane przybliżone. Producent podaje czasy czuwania i rozmów jako 180h i 5h.
Obudowa, wymiary
Jak wspomniałem na początku testu, telefon jest "kuloodporny". Chodzi o to, że jest to telefon zaprojektowany do "zadań specjalnych". Z tyłu obudowa wykonana jest z materiału przypominającego gumę, wejście do ładowarki może być zasłonięte zaślepką, która ma za zadanie chronić styki przed kurzem i wodą. Pomiędzy baterią a tylną częścią obudowy jest uszczelka, z dość twardego plastyku, dlatego nie wieżę w jej stuprocentową skuteczność. Mimo to telefon rzeczywiście jest bardziej pancerny od Siemensa C35i czy innych "zwykłych", nie pancernych telefonów, co pewnie wpływa na wagę telefonu, która wynosi około 130 g. Siemens podaje wymiary aparatu jako 118/47/22 mm (wys., szer., gr ub.). Jeszcze jedno słowo o kluczyku. Otwieramy nim pokrywkę, która zasłania baterię, ale możemy go zastąpić zwykłą monetą, byleby nie za grubą.
Podsumowanie
Nie wspomniałem o kilku rzeczach, ale moim zdanie nie są one aż tak ważne (chociażby dźwięk, który jest całkiem znośny, może nie jest to wieża z systemem Digital 5.1, ale do rozmowy całkowicie wystarczy). Również nie widzę różnicy w czułości aparatu, w Warszawie pokazuje zwykle 4-5 kresek, czyli tak jak inne i to takie, które mają antenę zewnętrzną. Telefon poza kilkoma (niewielkimi) mankamentami jest bardzo udanym produktem. Mimo, iż pojawił się już całkiem dawno, bo na CeBIT 2000 to z całą odpowiedzialnością mogę go polecić, gdyż jak dotąd niewiele pojawiło się równie interesujących telefonów w tej klasie. Brakuje mu dziś coraz popularniejszych funkcji takich jak dyktafon, czy wybieranie głosowe nr. Ale miejmy nadzieję, że już nie długo Siemens wypuści następcę tego modelu, i że będzie równie udany co M35i. Pragnę również dodać, że na rynku dostępnych jest wiele dodatkowych akcesoriów, niedługo również powinien pojawić się odtwarzacz MP3 działający m.in. z tym modelem. Ocena końcowa: 4+.
|