Do testów trafił najnowszy produkt firmy Siemens, który jest już sprzedawany w jednej z polskich sieci. Model M50, bo o nim mowa, ma swojego brata bliźniaka MT 50, który już od dawna jest sprzedawany w sieciach kapitałowo związanych z globalnym operatorem T-Mobile, a więc także w polskiej Erze. Jego młodszy brat, Siemens M50 doczekał się jednak bardziej uroczystej premiery, która odbyła się na jednym z warszawskich basenów. Nowy Siemens chyba bardzo lubi wodę, ponieważ również na innych warszawskich basenach prowadzona jest jego kampania reklamowa. Nie znaczy to jednak, że telefon ten jest wodoodporny. Raczej może to świadczyć o tym, że jest skierowany przede wszystkim do młodych, aktywnych odbiorców, uprawiających sport. Świadczy o tym nawet prosta animacja przy wpisywaniu kodu PIN - widzimy wówczas małego windserfingowca zmagającego się ze swoim żaglem.
Wygląd zewnętrzny
Siemensa M50 otrzymujemy w częściach. Obudowa, korpus, bateria stanowią oddzielne części, które należy złożyć w całość. Może to mniej zaawansowanych technicznie klientów przestraszyć. Plastykowa obudowa jest delikatna, należy się obawiać, że jej wystające części mogą zostać wyłamane przy częstym składaniu i rozkładaniu telefonu. Telefon po przyciśnięciu obudowy lekko skrzypi.
Aparat wielkością przypomina dawne Siemensy - mierzy 109 x 46 x 23 mm i waży 97 g. Jego waga mogłaby być nieco mniejsza. Względy wizualne sprawiły, że obudowa przykrywa część ekranu (jego rogi), co zmniejsza dodatkowo jego powierzchnię. Ekran ma dużą rozdzielczość 101 x 64 pikseli i doskonałe niebieskie podświetlenie. Na wyświetlaczu mieści się nawet bardzo duże logo, w naszym przypadku Plus GSM, które wgrywane jest już przez producenta telefonu.
Gorsze, pomarańczowe podświetlenie ma natomiast klawiatura. To niestety coraz częstsza przypadłość niektórych marek - boki klawiatury są nieczytelne przy słabym podświetleniu (natomiast w pełnej ciemności wszystko wraca do normy). Wygoda korzystania z klawiatury jest natomiast bardzo dobra, z wyłączeniem czterech klawiszy znajdujących się pod ekranem. Są one za małe, i umieszczone zbyt blisko siebie. Reszta klawiszy działa znakomicie: "wyraźnie" i szybko. Klawisze "*" i "#" mają dodatkowe funkcje: odpowiednio "*" włącza tryb milczy, a "#" uruchamia blokadę klawiatury.
Telefon jest bardzo ładny, szczególnie, gdy włączone jest niebieskie podświetlenie ekranu.
Menu
Spis funkcji Siemensa M50 to standardowe rozwiązanie znane od wielu lat z innych modeli tego producenta. Menu składa się z następujących pozycji:
Wiadomości
Hist. połączeń
Kontakt
Rozrywka
Profile
Dźwięki
Przeniesienie
Ustawienia
Moje menu
Pomoc
Książka telefoniczna
Jak widać w głównym menu brakuje książki telefonicznej, do której dostęp zapewnia specjalny klawisz skrótu. Książka w telefonie zawiera jedynie 50 wpisów. Każdy z nich może zawierać dodatkowo obrazek, który się wyświetli, gdy dana osoba do nas zadzwoni. W tej małej książce możemy zapisać tylko jeden numer przy każdym nazwisku. Siemens M50 nie pozwala na zapisanie dodatkowego numeru stacjonarnego, faksu czy adresu poczty elektronicznej. Wpisy możemy natomiast dzielić na grupy, co ułatwi nam później wysyłanie wiadomości tekstowych do wielu osób jednocześnie. Grupę można dowolnie nazwać i przypisać jej odpowiedni obrazek. Wiadomość SMS można wysłać bezpośrednio z książki adresowej.
Wiadomości
Siemens dopiero w tym miesiącu zaplanował premierę telefonu z obsługą MMS-ów. M50 obsługuje więc tylko długie SMS-y (do 760 znaków) oraz niepopularny standard EMS, pozwalający na przesyłanie bardzo prostych grafik oraz dźwięków.
Długie SMS-y są wysyłane są jako kilka wiadomości tekstowych. Osobom wysyłającym często podobne wiadomości Siemens pozwala na zapisania gotowych schematów wiadomości. 5 z nich może dodać sam użytkownik, 9 jest zapisanych na stałe. Edycję SMS-ów wspomaga polski słownik T9, co dla wielu osób jest już wymaganą opcją w telefonie komórkowym. Czasami przy odczytywaniu nowych wiadomości SMS telefon zawiesza się na parę sekund.
W menu wiadomości mamy też pełen dostęp do opcji kanałów typu cell broadcast.
Kontakt
W menu Kontakt znajdziemy m.in. podmenu Grupy. To tutaj możemy sprawdzić ile osób należy do danej grupy, możemy im wysłać SMS-a, lub zestawić połączenie konferencyjne (opcja nie testowana).
W menu Organizer użytkownik Siemensa ma dostęp do aplikacji pozwalającej na "zarządzanie czasem". W Terminach możemy zapisać datę i godzinę 50 różnych terminów z kategorii połącz, memo lub spotkanie.
Liczba ta zadowoli na pewno mniej wymagających użytkowników. Przy dodawaniu terminu określamy też, czy jest to wydarzenie jednokrotne, czy też ma się powtarzać co określony przedział czasu. Ustalony termin możemy przesłać jako wiadomość tekstową.
W menu Budzik możemy ustawić godzinę pobudki. Zaznaczyć też można, w jakich dniach tygodnia budzik ma być aktywny. W dodatkowym menu Zegar ustalamy, o której godzinie telefon ma się automatycznie wyłączyć. To przydatna funkcja np. dla osób wyłączających telefon komórkowy na noc.
Rozrywka
Przeglądarka WAP-u w wersji 1.2.1 Siemensa to znane i często wykorzystywane rozwiązanie firmy Openwave. Zastanawiające jest to, że aplikacja internetowa dosyć długo się uruchamia.
Malutki ekran nie sprzyja częstemu surfowaniu po WAP-ie, ale możliwość ściągania poprzez GPRS (klasy 8, transfer do 57,6 kbps) aplikacji Java, dzwonków i obrazków skusi wielu młodych mobilnych internautów. M50 wspomaga też technologię WAP Push, czyli zapisuje do swojej pamięci (w katalogu odebrane) strony WAP przesyłane nam przez operatora.
W menu Rozrywka znajduje się kolejne menu Rozrywka (to trochę dziwna nomenklatura), które zawiera dwie gry wykonane w technologii Java. Dodatkową opcją w tym podmenu jest link do strony WAP niemieckiego producenta, z której teoretycznie można ściągać dodatkowe aplikacje. W telefonie pracującym w sieci Plus GSM nie udało się połączyć z polską stroną zawierającą (chyba?) dodatkowe gry lub programy. Należy więc korzystać z innych serwisów zajmujących się rozwojem tej ostatnio bardzo popularnej platformy. Według zapowiedzi polskich operatorów już za pół roku powinien zacząć się wysyp polskich płatnych i bezpłatnych serwisów oferujących nowe programy. Java ma powtórzyć sukces logo i dzwonków.
Dwie gry wgrane na stałe to Flowboarding oraz Stack Attack 2. Gry bardzo wolno się uruchamiają, co może świadczyć, że Siemens ma stosunkowo słabą moc obliczeniową lub wolną pamięć.
Flowboarding to oryginalna gra, w której możemy zamienić się w surfera, który pływa na stromej, sztucznej fali. Grze towarzyszą wibracje aparatu. Niestety w telefonie nie ma pełnej wersji tej aplikacji. Można ją teoretycznie pobrać ze stron producenta.
W Stack Attack 2 zajmujemy się bardziej prozaiczną czynnością. Pracujemy jako magazynier zapobiegając zablokowaniu naszego składu skrzynek.
Technologia Java zmieniła sposób patrzenia na to, jakie funkcje ma aparat: nowe gry, konwertery walut itd. - nawet gdy nie ma ich w standardowym oprogramowaniu telefonu, który można zakupić w salonie, to zawsze możemy połączyć się ze stroną WAP i pobrać aplikację, które są nam potrzebne.
W menu Rozrywka znaleźć można także przeglądarkę bitmap oraz menadżera melodii. Jakość rysunków oraz dźwięków znacząco odstaje od tych znanych z najnowszych terminali. Siemens nie obsługuje dźwięków polifonicznych, które powoli stają się standardem w telefonach komórkowych. Ważne jest jednak to, że użytkownik może personalizować swój terminal, co kiedyś mogli robić tylko posiadacze aparatów Nokii.
Profile
Siemens M50 obsługuje aż 8 profili, w tym profil "tryb samolot", w którym wyłączone są wszystkie alarmy w telefonie. W profilu możemy ustalać dźwięk i głośność wszystkich sygnałów dźwiękowych (nadejścia połączenia, SMS-a, dźwięk klawiatury itd.), filtry połączeń, podświetlenie, włączenie trybu wielkich liter oraz rodzaj grafiki, którą widzimy przy włączaniu i wyłączaniu aparatu.
Dźwięki
W menu dźwięków możemy ustalić jaka melodia lub sygnał będzie odtworzony podczas nadejścia "zwykłego" połączenia, nadejścia połączenia od osoby zapisanej w książce adresowej lub od osoby należącej do grupy. Ustalamy też sygnał alarmu, sygnał nadejścia wiadomości tekstowej oraz wiadomości z kanałów informacyjnych. Siemens oferuje 20 dzwonków na stałe wgranych do telefonu, 4 dzwonki można ściągnąć poprzez SMS lub WAP. Do zarządzania melodyjkami służy specjalny Menadżer melodii. Jakość melodyjek nigdy nie była domeną Siemensa, a przecież nastała już era dzwonków polifonicznych. M50 jeszcze ich nie obsługuje. Dopiero najnowszy model Siemensa S55 będzie wspomagał tę coraz popularniejszą technologię.
W menu dźwięków możemy też włączyć filtrowanie połączeń - słychać będzie tylko połączenia od osób z książki telefonicznej lub z wybranej grupy. Reszta połączeń będzie widoczna jedynie na wyświetlaczu. Alarm wibracyjny w M50 jest trochę głośny, ale dobrze spełnia swoją rolę. Dla oszczędnych Siemens oferuje także sygnał dźwiękowy co 1 minutę w trakcje rozmowy.
Nowe dzwonki i logo przygotowane przez polskiego Siemensa we współpracy z firmą Jippii znajdują się tutaj: www.jippii.pl/mysiemens
Moje menu
Moje menu to funkcja spotykana w Siemensach, Motorolach i Ericssonach. Użytkownik ma możliwość zgromadzenia w jednym miejscu funkcji, które najczęściej wykorzystuje w swoim telefonie np. budzik, czy nowy SMS. Moje menu jest wspomagane przez lewy klawisz szybkiego dostępu pod ekranem, do którego można przypisać jedną, wybraną funkcję z najczęściej używanych.
Bateria
Ogniwo w nowym Siemensie to bateria litowo-jonowa o pojemności 650 mAh. Wydaje się, że te 650 mAh to trochę za mało dla tego aparatu. Po dwóch dniach przy dużej ilości rozmów i długim czasie podświetlania klawiatury i ekranu M50 się rozładowywał. Wydaje się, że zbyt dużo energii pobiera on w trakcje trwającego połączenia. Producent obiecuje czas czuwania do 260 h oraz czas rozmowy do 6 h. Ciekawe są dodatkowe dane producenta o wpływie czasu rozmowy, podświetlenia klawiatury oraz szukania sieci na czas czuwania. 1 minuta rozmowy zmniejsza czas czuwania o 30-60 minut, 1 minuta podświetlania ekranu to ubytek 30 minut czasu oczekiwania. Szukanie sieci przez minutę zmniejszy czas czuwania o 5 do 10 minut.
Podsumowanie
Siemens tak opisuje swój nowy produkt: "M50 to komunikacja przyszłości. Ta gwiazda wśród komórek łączy modne wzornictwo z możliwością stworzenia własnego niepowtarzalnego stylu.". Te słowa to oczywiście przesada. M50 obsługuje tylko jedną technologię, którą można nazwać technologią przyszłości. Java, bo o niej mowa, wraz z technologią GPRS, możliwością przesyłania dzwonków i obrazków sprawia, że M50 jest dobrym produktem skierowanym na masowy rynek. W tym segmencie będzie musiał walczyć o udział w rynku z Ericssonem T65 oraz nowymi, tanimi Nokiami 3410 i 3510. Wszystkie te telefony mają podobne funkcje oraz podobną cenę, więc ich popularność będzie zależała tylko i wyłącznie od wydatków producentów i operatorów na ich promocję.