Nasza redakcja otrzymała do testowania kolejny nowy produkt Siemensa - model M55. Telefon ten został przedstawiony w marcu br. na targach CeBit, a już dziś jest dostępny w promocyjnej sprzedaży na polskim rynku. W związku z bogactwem swych funkcji oraz niską ceną sprzedaży, wydaje się, że ma on duże szanse na osiągniecie wielkiej popularności.
M55 jest telefonem zaprojektowanym dla ludzi młodych. Świadczy o tym wygląd telefonu, nawiązujący do poprzednich modeli Siemensa oznaczonych symbolem M. Tym razem konstruktorzy zrezygnowali z wodoszczelności, a telefon jedynie sprawia wrażenie bardziej wytrzymałego. Wewnętrzna konstrukcja telefonu opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach z bardzo udanego modelu S55. Oczywiście, ponieważ technologia idzie ciągle do przodu, niektóre elementy poprzedniego modelu zdążyły się już zestarzeć. Zostały one, jak choćby wyświetlacz, unowocześnione.
Telefon jest na rynku dostępny w dwóch wersjach, samodzielnie oraz wraz z aparatem fotograficznym QuickPic IQP-530. My do testu otrzymaliśmy wersję bez kamery. Egzemplarz, który otrzymaliśmy był już w pełni funkcjonalnym telefonem, lecz w momencie rozpoczęcia testu nie były jeszcze dostępne polska instrukcja oraz elementy sprzedawanego pakietu. Dlatego otrzymaliśmy tylko samą słuchawkę wraz z ładowarką.
Wygląd
Jak już wspomniałem wygląd telefonu został zaprojektowany "pod ludzi młodych". Zrezygnowano co prawda z uczynienia go modelem "pancernym", tak jak wcześniejsze telefony Siemensa z serii M, lecz widać wyraźnie sportowy rys w jego wyglądzie.
Mnie zastosowane połączenie czerwieni, bieli i szarości bardzo przypadło do gustu. Telefon prezentuje się świetnie, a całość dopełniają migające po obu stronach obudowy czerwone diody. Słuchawka waży 83 gramy przy wymiarach 101 x 46 x 21 mm.
W telefonie w porównaniu z S55 zastosowano zupełnie nowy 4096-kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 101 na 80 punktów. Wyświetla on obraz bardzo dobrej jakości, o zadowalającym nasyceniu barw.
Klawiatura telefonu jest wygodna i nie sprawia w użytkowaniu żadnych problemów. Do poruszania się po menu służą w Siemensie dwa klawisze z dynamicznie przypisywanymi funkcjami oraz jeden duży przycisk ze strzałkami w 4 kierunkach. Ułożenia i wyprofilowanie klawiszy dynamicznych jest takie, że czasami zdarza się iż naciśniety przycisk nie "załapuje" od razu i musi być wciśnięty jeszcze raz. Natomiast przycisk ze strzałkami jest zaprojektowany bardzo dobrze i pomimo bardzo bliskiego usytuowania klawiszy bardzo rzadko zdarza się wciśnięcie kilku z nich naraz.
Bateria
Telefon jest wyposażony w litowo-jonową baterię o pojemności 700 mAh. W naszym teście przy około 30 minutach rozmowy i 100 odebranych SMSach na dobę, telefon wytrzymywał bez ładowania około 75 h.
Menu
Menu telefonu jest podobne do tego z Siemensa S55. Zostało ono tylko nieznacznie poprawione. Główne menu składa się z 9 grup, w których zostały posegregowane funkcje. Interesujące jest potraktowanie dynamicznej pamięci telefonu jak dysku w komputerze, który można przeglądać oraz tworzyć i kasować z niego pliki. Ten pomysł pojawia się w Siemensach od czasu pamiętnego modelu SL45, i jak się wydaje jest to bardzo wygodne. Dynamiczna pamięć telefonu ma rozmiar 1920 KB. W pamięci tej umieszczana jest większość informacji gromadzonych przez telefon.
Niestety, jedna z wad wszystkich Siemensów, jest powolność, z jaką telefon wykonuje wszystkie funkcje. Samo poruszanie się po menu nie wywołuje opóźnień, lecz próba skorzystania z bardziej skomplikowanych funkcji już tak. Zdarzają się momenty, kiedy słuchawce "przepełnia się bufor" i w ogóle przestaje reagować na jakiekolwiek czynności użytkownika.
Dostęp do niektórych funkcji menu możemy zabezpieczyć korzystając z kodu aparatu, także kodem aparatu może być zabezpieczony wygaszacz ekranu, tak, że nikt niepowołany nie będzie mógł skorzystać z telefonu bez naszej zgody. Możemy zezwolić na wykonywanie połączeń tylko pod jeden wyznaczony numer (tryb Niania) lub 10 ostatnio wybieranych numerów. Możemy także ustawić, by po każdej wymianie karty SIM konieczne było wprowadzanie kodu aparatu.
Telefon dysponuje listami połączeń odebranych, nieodebranych i wybieranych liczącymi po 10 pozycji każda. Posiada także liczniki czasu połączeń i ilości przesyłanych danych. Podczas prowadzonej rozmowy, może on nam sygnalizować specjalnym dźwiękiem, upływ każdej kolejnej minuty.
Książka telefoniczna i adresowa
Wewnętrzna książka telefonu nosi nazwę książki adresowej, nazwa książka telefoniczna jest używana w odniesieniu do książki zapisanej na karcie SIM. Książka adresowa może liczyć do 500 pozycji. Każda pozycja może zawierać imię i nazwisko osoby, 3 numery telefonów, 2 numery faksów, 2 adresy e-mail, jeden adres URL, nazwę firmy, adres pocztowy oraz datę urodzenia danej osoby. Dodatkowo każdej pozycji można przypisać własny obrazek, który jest wyświetlany, gdy nadchodzi połączenie od tej osoby. Jeśli skorzystamy z aparatu fotograficznego i zrobimy zdjęcia naszym znajomym, będziemy mogli wykorzystać tę funkcję jako photo caller ID.
Książka adresowa jest przechowywana w pamięci dynamicznej telefonu, więc im więcej mamy rekordów tym mniej miejsca na inne, przechowywane w tej pamięci, treści.
Każda pozycja z książki może należeć do jednej z 7 grupy użytkowników. Dla każdej grupy można ustawić indywidualny dźwięk dzwonka nadchodzącego połączenia. 20 pozycji z książki może być wybieranych głosowo.
Przeglądanie książki może następować z wykorzystaniem filtrów, które pozwalają na wyświetlenie tylko pozycji w książce zawierających wybrane pole np. adres e-mail czy adres URL.
Wiadomości i klient e-mail
Telefon posiada wewnętrzną pamięć na 100 SMS-ów. Jest to pamięć dodatkowa, która nie wchodzi w skład pamięci dynamicznej. W pamięci dynamicznej są natomiast przechowywane MMS-y, e-maile oraz wszystkie do nich załączniki.
Wiadomość SMS można tworzyć z wykorzystaniem polskiego słownika T9. Wysyłany SMS może mieć długość nawet do 760 znaków, a telefon podzieli go na pojedyncze wiadomości. SMS-y można wysyłać zarówno do pojedynczych osób jak i do całych grup użytkowników. Bardzo przydatna jest możliwość wykasowania wszystkich wiadomości znajdujących się w pamięci, bez wzglądu czy zostały już przeczytane czy nie. Do wiadomości można załączać obrazki i melodie zgodne ze standardem EMS.
Dużo problemów sprawiły nam natomiast wiadomości MMS. Testowaliśmy telefon w sieci Plus GSM i niestety nie udało nam się go skłonić do odbierania wiadomości multimedialnych. Pomimo najróżniejszych prób konfiguracyjnych, telefon otrzymywał informacje o MMS-ie, rozpoczynał jego ściąganie i przy końcu wyświetlał komunikat "Uszkodzony MMS". Próbowaliśmy rozwiązać ten problem pogarszając parametry wysyłanych do telefonu zdjęć i obrazków, niestety bez rezultatu. Wydaje się, że jest to błąd, zresztą bardzo poważny, oprogramowania telefonu. Telefon testowany przez nas posiadał oprogramowanie w wersji 04 z 2003-05-08.
Problemów nie sprawił nam natomiast klient poczty elektronicznej POP3 i IMAP4 (klient nie obsługuje kodowania SSL). Bardzo dobrze odbierał pocztę przy użyciu GPRS-u. Wszystkie odebrane w ten sposób wiadomości są składowane w pamięci dynamicznej telefonu. Maksymalnie można w niej przechowywać 50 wiadomości e-mail, a ograniczenie wielkości jednej wiadomości to 99 KB.
Dźwięki
Telefon odgrywa dźwięki z wykorzystaniem 16-głosowej polifonii. Poza dźwiękami midi może on także odtwarzać sample w formacie wav. Z wykorzystaniem M55 nie da się zorganizować "dyskoteki", tak jak to ma miejsce w przypadku telefonów z 40-głosową polifonią, lecz moim zdaniem, dźwięk brzmi bardzo dobrze, a jego jakość jest zadowalająca.
Dźwięki są przechowywane w specjalnym folderze w pamięci dynamicznej telefonu. Dodatkowe sygnały można pobierać z sieci poprzez WAP lub też wgrywać bezpośrednio z komputera.
Telefon posiada także wbudowany cyfrowy dyktafon. Może on zapisywać dźwięk, wykorzystując do tego całą dynamiczną pamięć telefonu. 1 minutowe nagranie zajmuje w pamięci telefonu około 100 KB.
Poza pozycjami z książki adresowej, głosowo mogą być wybierane również niektóre funkcje z menu telefonu.
Warto wspomnieć także o wbudowanej funkcji rozmowy głośnomówiącej, można ją aktywować w dowolnym momencie połączenia.
Profile
Profile pozwalają na dostosowanie zachowania telefonu do otoczenia, w którym znajduje się posiadacz telefonu. Telefon posiada 7 profili oraz specjalny profil Samolot, służący do wyłączenia telefonu i dezaktywacji wszystkich mogących go uruchomić alarmów.
Wszystkie profile mogą być przez użytkownika edytowane. W ustawieniach profilu można zmienić to czy dzwonek ma być odgrywany czy nie i z jaką głośnością, można zdecydować o uruchomianiu alarmu wibracyjnego, włączyć świecące po bokach telefonu diody oraz włączyć filtr nadchodzących połączeń. 5 z 7 profili ma już nadane fabrycznie nazwy. Nazwy dwóch pozostałych mogą być nadane i zmieniane przez użytkownika.
GPRS i WAP
Siemens został wyposażony w obsługę technologii pakietowej transmisji danych GPRS 8 klasy. Oznacza to, że do odbierani danych wykorzystuje on 4 kanały (53,6 kbit/sekundę) a do wysyłania 1 kanał (13,4 kbit/sekundę). GPRS może służyć do korzystania z WAP jak również do połączenia z Internetem przy użyciu komputera.
Niestety telefon w porównaniu do S55 został pozbawiony portu podczerwieni oraz interfejsu Bluetooth. Jedyną drogą na podłączenie telefonu z komputerem jest skorzystanie z kabla. Nie jest on standardowo dostępny w zestawie z telefonem i trzeba go dokupić oddzielnie. Z jego zastosowaniem można jednak dokonywać synchronizacji książki adresowej i wiadomości e-mail z komputerowymi programami Microsoft Outlook i Lotus Notes. Odpowiednie oprogramowanie można ściągnąć z Internetu ze strony www.my-siemens.com
Telefon wyposażony jest w przeglądarkę WAP firmy Openwave. Obsługuje ona WAP w wersji 1.2.1, jak podaje producent, posiada on także obsługę "elementów" standardu WAP 2.0. Wszystkie strony wyświetlają się prawidłowo i w kolorze. Nie zauważyliśmy w pracy przeglądarki żadnych niedociągnięć.
Java
Telefon obsługuje także gry i aplikacje napisane Javą. Programy, uruchamiane potem na telefonie mogą być ściągane poprzez WAP lub wgrywane z poziomu komputera przy pomocy kabla połączeniowego.
Telefon jest standardowo wyposażany w aplikację Cubasis Mobile, która jest bardzo zaawansowanym kompozytorem służącym do tworzenia polifonicznych dzwonków. Dodatkowo użytkownik otrzymuje grę, a właściwie zestaw kilku gier - Extreme Games.
Natomiast samodzielnie ściągnąłem mobilną wersję bardzo popularnego komunikatora internetowego Tlen - TlenMobile w wersji 1.13. Niestety nie udało się jej skłonić do prawidłowej pracy na Siemensie.
Ogranizer
Organizer to zestaw narzędzi służących do zarządzania czasem użytkownika telefonu. Składa się on z Kalendarza, który pozwala na tworzenie zadań pod wybraną datą. Terminy to menu pozwalające tworzyć przypomnienia o ważnych, nadchodzących zdarzeniach. Zadania to lista spraw "do zrobienia", z której wykreśla się te już wykonane.
Dodatkowo telefon jest wyposażony w prosty kalkulator, przelicznik walutowy, budzik, stoper i minutnik.
Podsumowanie
Reasumując, według mnie Siemens M55 jest bardzo dobrym telefonem, i to nie tylko dla ludzi młodych. Jest wyposażony prawie we wszystkie funkcje, w które nowoczesny telefon powinien być wyposażony, posiada bardzo atrakcyjny wygląd, oraz przystępną cenę.
Bardzo dużą wada posiadanego przez nas egzemplarza była niemożność odbierania wiadomości MMS. Na szczęście, problem taki producent może łatwo wyeliminować poprawiając oprogramowanie telefonu.
Dlatego Siemensa M55 mogę, z czystym sumieniem, polecić każdemu, kto szuka bardzo dobrego telefonu za nieduże pieniądze.