21 października 2002 niemiecki koncern zaprezentował w Nowym Jorku długo oczekiwany trzyzakresowy model Siemens S55. To pierwszy telefon tej firmy wyposażony we wszystkie najnowsze funkcje, którymi dysponują obecnie najnowocześniejsze telefony komórkowe. Siemens S55 należy do najnowocześniejszych i najlepszych telefonów komórkowych. Już niebawem będzie sprzedawany także w Polsce. W chwili obecnej wśród promocji niemieckich operatorów jego cena wynosi około 200 euro.
Wygląd zewnętrzny
Nie ma wątpliwości, że S55 nawiązuje stylistyką do poprzednich modeli producenta. Srebrne elementy mają podkreślać, że to model ekskluzywny, a więc przeznaczony dla najbardziej wymagających użytkowników. Kształt klawiatury jest nowoczesny i dotychczas niespotykany w innych modelach. Niestety, trochę ucierpiała na tym ergonomia - trudno wcisnąć klawisze z gwiazdką i siódemką.
Reszta klawiszy działa bez zarzutu, w tym także klawisz zintegrowanych kursorów pod ekranem. Nad wyświetlaczem widoczny jest duży głośnik, który obsługuje także wbudowany w Siemensa zestaw głośnomówiący. Z boku telefonu dostępne są jeszcze dwa klawisze, które mają przypisane różne funkcje - lewy pozwala na szybką zmianę profilu, na przewijanie menu i stron WAP, prawy natomiast aktywuje dyktafon. Lewy klawisz pozwala także na regulację głośności - zarówno dzwonka, jak i głośnika. Z boku telefonu znajduje się port podczerwieni. Nie wzbudza w Siemensie zaufania jedynie klapka przykrywająca baterię - cienki plastik przywodzi na myśl najtańsze modele niemieckiego koncernu.
Telefon jest mały (101 x 42 x 18 mm) i lekki zarazem, waży zaledwie 85 g. Siemens S55 wyposażony jest w kolorowy ekran 101 x 80 pikseli, wyświetlający 256 kolorów. Nie da się ukryć, że najnowsze ekrany telefonów Samsunga są lepsze jakościowo, ale jakość obrazu jest wystarczająca (podobna jak w modelu Sony Ericsson T68).
Menu
Graficzne menu Siemensa do złudzenia przypomina ikonki znane z modelu T68. Główne menu składa się z 9 folderów. Tak jak w poprzednich modelach Siemensa, do jednej wybranej funkcji (np. edytora SMS-ów), można się dostać szybciej, wciskając lewy klawisz pod ekranem w trybie oczekiwania.
Szybszemu dostępowi do wybranych funkcji służy też funkcja własnego menu, które użytkownik może dowolnie zmieniać wybierając najważniejsze dla siebie opcje. Nawet gdy nie skorzystamy z funkcji własnego menu, to dostęp to wszelkich możliwości drzemiących w Siemensie S55 jest bardzo szybki i wygodny. Funkcje pogrupowane są we właściwy sposób. Poza głównym menu, funkcje są wypisane w sposób znany z poprzednich modeli tego producenta. Czasami śmiesznie brzmią polskie nazwy opcji np. OdpDowPrzyc. - czyli "odbiór połączenia dowolnym przyciskiem".
Personalizacja
Siemens S55 to prawdopodobnie lider, jeśli chodzi o możliwości personalizacji wyglądu i funkcji aparatu. Przy uruchomianiu telefon może nas witać animacją (np. gifem ściągniętym z Internetu) lub wpisanym przez użytkownika tekstem powitania. Przy wyłączaniu aparatu inna animacja może nas "pożegnać". Wygaszacz ekranu, który włącza się po określonym czasie, również może być dowolnym obrazkiem ściągniętym z sieci lub zegarkiem analogowym. W trybie oczekiwania możemy delektować się grafiką widoczną na pulpicie, którą sami wgramy do telefonu poprzez WAP lub kabelek z komputera. Dowolnie zmieniać możemy także polifoniczne dźwięki, służące w telefonie jako sygnały nadejścia połączenia lub wiadomości. Tak jak w systemie Windows, z Internetu można też ściągać całe schematy kolorystyczne wyglądu menu - takie pliki są już dostępne na niemieckich stronach fanów tego modelu. Gracze mogą też dowolnie ustalać ilość i rodzaj gier wgranych do Siemensa.
Książka telefoniczna
Do książki telefonicznej dostajemy się szybciej, wciskając kursor do dołu w trybie oczekiwania. Siemens S55 dzieli wpisy na te zapisane na karcie SIM (książka telefoniczna) oraz te zapisane w pamięci telefonu (książka adresowa). Każda z tych książek może być książką domyślną użytkownika. Pojemność książki telefonicznej podawana jest w ilościach rekordów, a książki adresowej w ilościach kilobajtów (np. : 82 KB wolnych). Wpis w książce adresowej Siemensa może zawierać chyba wszelkie możliwe opcje: nazwisko, imię, telefon, telefon biurowy, telefon komórkowy, faks, faks2, e-mail, e-mail2, url, grupa, firma, ulica, kod pocztowy, miasto, kraj, urodziny, przypomnienie o urodzinach
obrazek (czyli zdjęcie abonenta).
Każde z pól może zostać wyłączone w książce, gdy wyda nam się bezużyteczne. Również sam użytkownik może stworzyć swoją obszerną m-wizytówkę i przesyłać ją później poprzez port podczerwieni lub Bluetooth w standardzie V-card lub jako zwykły tekstowy SMS-a. Podobnie wysyłać i drukować można wszystkie kontakty z książki adresowej. Wpisy można posegregować na 8 grup, z której 7 może mieć dowolną nazwę i ikonę. Każdej grupie możemy przypisać później odpowiedni dzwonek. Siemens S55 wyposażony jest także w filtrowanie rozmów, co oznacza, że po wybraniu odpowiedniej opcji tylko osoby należące do wybranej grupy będą się mogły z nami połączyć. Wpisy z książki mogą być wybierane głosowo. Głosowo możemy też wybierać wybrane komendy telefonu (w sumie wszystkich poleceń głosowych może być 20).
Wiadomości
Siemens S55 obsługuje zarówno standard SMS, EMS jak i MMS, dodatkowo jest też wyposażony w klienta poczty elektronicznej.
W pamięci telefonu można zapisać do 100 wiadomości tekstowych SMS. Telefon obsługuje przesyłanie wiadomości dłuższych niż standardowe 160 znaków - wysyła je jako kilka SMS-ów. Wprowadzanie tekstu może być wspomagane przez polski słownik T9. S55 obsługuje także raporty SMS - są one jednak dostarczane w postaci zwykłych wiadomości tekstowych, co przy dużej ilości SMS-ów bywa uciążliwe - nie wiadomo czy nadeszło powiadomienie, czy też normalna wiadomość od innej osoby. Do dyspozycji użytkownika telefonu jest 5 profili ustawień wiadomości SMS. SMS-y możemy wysyłać za jednym razem do całej grupy zdefiniowanej w książce.
Edytor wiadomości MMS w Siemensie pozwala na tworzenie skomplikowanych wiadomości z dużą ilością obrazków, dźwiękiem i tekstem. Tutaj, podobnie jak w programie Power Point, możemy ustalić jak długo będzie widoczny dany slajd na ekranie telefonu odbiorcy. MMS-y przychodzące są odbierane przez Siemensa bez najmniejszego problemu (dostępna jest opcja pobierania wiadomości multimedialnych automatycznie z serwera). Do dyspozycji użytkownika telefonu jest 5 profili ustawień wiadomości MMS. Również klient e-mail Siemensa wzbudza zachwyt. Pocztę możemy wysyłać nawet z załącznikami, które wybieramy posługując się Explorerem. W każdej chwili możemy sprawdzać do 5 kont poczty elektronicznej w standardzie SMTP, POP3, IMAP4.
Największą wadą Siemensa jest to, że nie ma on wbudowanego aparatu cyfrowego. Każdy telefon bez takiego aparatu, a za to wyposażony w obsługę standardu MMS i e-mail, wydaje się być ułomnym. Do Siemensa możemy podłączyć zewnętrzny aparat cyfrowy z lampą błyskową Quick Pic Camera IQP500.
WAP, GPRS, Java, wymiana danych z komputerem
Siemens S55 obsługuje WAP w wersji 1.2.1, czyli może współpracować np. z najnowszym serwisem WAP sieci Era - Omnix. Za transmisję danych odpowiada szybki GPRS klasy 10. Z komputerem Siemens łączy się wszelkimi dostępnymi metodami: za pośrednictwem podczerwieni, najnowszego standardu Bluetooth lub dołączonego do zestawu kabelka szeregowego (niestety nie USB). W testowanym przez nas telefonie nie dołączono płyty CD, ale w pełnym zestawie jest dostępny na płycie pakiet Siemens Data Suite, który pozwala na synchronizację danych z programem Microsoft Outlook, a także na zapisywanie w telefonie dźwięków, grafiki, gier itp.
Wielbiciele Javy będą również zadowoleni z modelu S55. Telefon pozwala na pobieranie gier przez WAP lub bezpośrednio z komputera, do którego wcześniej pobierzemy aplikacje z Internetu. Obecnie w sieci dostępne są już setki aplikacji Java - niektóre z nich nie działają poprawnie, ale na pewno każdy znajdzie parę gier lub innych programów, które wzbudzą jego zainteresowanie.
Explorer
Zarówno gry, jak i wygaszacze, obrazki, dzwonki możemy przeglądać, kasować, kopiować w pamięci telefonu w jednym miejscu - w Explorerze. Explorer z Siemensa działa na identycznej zasadzie jak Explorer z systemu Windows. Po podłączeniu telefonu do komputera i zainstalowaniu programu Data Exchange Software na ekranie komputera widzimy foldery telefonu, niczym nie różniące się od tych znanych z popularnych "okienek" Microsoftu. Bez problemu możemy przegrywać dane pomiędzy pamięcią aparatu a twardym dyskiem PC. Również z pozycji klawiatury telefonu operacje na pamięci są proste i intuicyjne. Szybko możemy tworzyć nowe foldery lub kasować istniejące, które już nam nie będą potrzebne. Każdy z plików (a nawet kilka na raz) możemy wysłać za pośrednictwem portu podczerwieni lub Bluetooth do innego telefonu np. Sony Ericsson T68i. Transmisja poprzez Bluetooth przebiega znacznie wolniej niż zapewnia to specyfikacja techniczna tego standardu. Za pośrednictwem Explorera możemy także łatwo przegrywać nagrania z dyktafonu Siemensa S55. Pliki audio są "w locie" konwertowane na pliki standardu wav, które odtwarzane są przez niemal każdy odtwarzacz w środowisku Windows. W każdej chwili w Explorerze możemy sprawdzić ilość dostępnej w telefonie pamięci. Pamięć Siemensa S55 dedykowana użytkownikowi ma 921.61 KB. Po wgraniu kilku aplikacji Java, kilkunastu obrazków i paru dzwonków pamięć okazuje się być za mała i np. telefon odmawia nagrania dźwięku przez dyktafon.
Profile
W Siemensie S55 dostępnych jest: 5 profili standardowo ustawionych przez producenta, 2 profile, które użytkownik może ustalić od początku sam oraz profil samolot, którego ze względów bezpieczeństwa nie można edytować. W profilu "lotniczym" aparat wyłącza całkowicie moduł GSM zainstalowany w telefonie. W 7-miu pierwszych profilach edytować możemy rodzaj dzwonka, jego głośność, włączać/wyłączać powiadamianie wibracjami, włączać/wyłączać filtrowanie rozmów, włączać tony serwisowe i tony przycisków, regulować podświetlenie oraz włączać tryb dużych liter dla osób słabowidzących. Profile szybko zmieniamy wciskając klawisz "plus" umieszczony z boku obudowy telefonu.
Organizer
Organizer Siemensa składa się z następujących aplikacji: kalendarz, przypomnienia, zadania, uwagi, alarmy opuszczone, strefy czasu.
W kalendarzu przy dodawaniu zdarzeń musimy określić typ wpisu: memo, pam. głosowa, połącz. Następnie dodajemy opis i miejsce zdarzenia, daty i godziny jego rozpoczęcia i zakończenia. Na końcu zaznaczamy, czy telefon ma nam przypomnieć o zdarzeniu i czy zdarzenie to ma się powtarzać. Kalendarz możemy przeglądać w widoku miesięcznym, tygodniowym i z podziałem na poszczególne dni. Cały czas mamy bezpośredni dostęp do agendy na dany dzień. Dane z kalendarza można wymieniać z Outlookiem. Kalendarz jest wspomagany przez wymienione wcześniej aplikacje pozwalające na zapisywanie zadań i notatek. Dla osób kontaktujących się z osobami mieszkającymi w innych strefach czasowych przydatna jest funkcja podawania aktualnej godziny w najważniejszych miejscach na kuli ziemskiej.
Inne aplikacje na stałe wgrane do telefonu to budzik, kalkulator, przelicznik walut, stoper oraz minutnik.
Dźwięki
Testowany Siemens S55 standardowo miał wgrany jeden dzwonek - nie wiadomo zatem ile wgranych dzwonków ma telefon sprzedawany przez operatora. Resztę dzwonków można dograć sobie z Internetu. S55 w czasie testów odtwarzał pliki midi oraz pliki z rozszerzeniem mmf (zauważalnie głośniej od plików midi). S55 zapewnia odtwarzanie dzwonków z 16-nasto stopniową polifonią. Dzwonki "zwykłe" przesyłane są do telefonu w formacie AMR.
Bateria
W Siemensie zainstalowano baterię Li-Ion 700 mAh. Producent podaje optymistyczne wartości 360 minut rozmów lub 12 dni czuwania pomiędzy kolejnymi ładowaniami tego ogniwa. W rzeczywistości baterię trzeba było ładować co 48 godzin przy dość intensywnych "zabawach" z menu telefonu, kilkunastu SMS-ach i kilkudziesięciu minutach rozmów. W czasie ładowania znacznie nagrzewa się ładowarka dołączona do zestawu.
Podsumowanie
Siemens S55 to jeden z najlepszych telefonów dostępnych już w sprzedaży (niestety jeszcze nie w Polsce). Można go bezpośrednio porównać do Sony Ericssona T68 oraz do dużo większej Nokii 7650. S55 obsługuje wszystkie możliwe standardy, jakie powinny być obsługiwane przez telefon z najwyższej półki. Sceptycy zarzucą mu brak wbudowanej kamery, złącza na dodatkowe karty pamięci oraz odtwarzacza MP3 (w który jest wyposażony stary już SL45). Są to chyba jedyne wady tego aparatu. Niemieckiemu producentowi model Siemens S55 po prostu bardzo się udał.
Aplikacje JAVA
http://midlet.org
http://www.siemens-s55.de/java/
Tła
http://www.siemensinfo.de/backs55.htm
Animacje
http://www.siemensinfo.de/s55anim.htm
Kolorystyczne schematy menu
http://www.siemensinfo.de/s55colschemes.htm
Pliki MIDI
http://www.mididb.com/