Siemens Surpass działa w BT

Newsy
Żródło: Siemens
Opinie: 10

Firma BT Wholesale, która w koncernie BT zajmuje się sprzedażą możliwości przesyłowych sieci oraz połączeń innym operatorom, zdecydowała się kupić rozwiązanie sieciowe Siemensa. Sercem sześciu specjalistycznych urządzeń jest węzeł STP Siemens Surpass hiS

Swoją ofertę w przetargu złożyło kilka firm liczących się na rynku. Jak mówi Graeme Geddie: "Zdecydowaliśmy się na przetarg w poszukiwaniu najlepszej technologii tej klasy, umożliwiającej budowę przyszłościowej sieci, opartej na rozwiązaniu typu STP, a ponadto dającej określone korzyści finansowe. Potrzebowaliśmy prostego i szybkiego zestawiania połączeń z innymi licencjonowanymi operatorami, dużej niezawodności i wydajności - zwłaszcza, jeśli chodzi o szybkość - oraz pojemności wystarczającej do obsługi przewidywanego wzrostu natężenia ruchu sygnalizacyjnego. Optymalnym wyborem była technologia skierowana ku przyszłości, pasująca do planów rozwoju sieci BT, a w dalszej perspektywie - rozwiązanie ekonomiczne, stwarzające okazję do rozszerzenia oferty naszych usług".
Odpowiedzią było wprowadzenie do sieci nowej, wyspecjalizowanej warstwy sygnalizacyjnej. W tradycyjnym układzie każde połączenie, przechodzące przez innego operatora, jest łączone z lokalną centralą BT. W przypadku każdego z nich, niewielka, ale istotna porcja informacji sygnalizacyjnych towarzyszy pewnej liczbie kanałów rozmównych, przechodzących przez infrastrukturę. Ten znany proces nosi nazwę sygnalizacji "skojarzonej". W nowej architekturze, nazywanej sygnalizacją "quasi-skojarzoną", informacje sygnalizacyjne o połączeniu są oddzielone od samego połączenia, czyli w tym przypadku - od dostępu do Internetu. Informacje z wielu połączeń zostają zagregowane lub zwielokrotnione w jednym strumieniu danych, nad którym kontrolę sprawują węzły STP w strategicznych punktach sieci BT.

Nowa topologia sieci nie tylko powiela, ale i ulepsza tymczasowy projekt Systemu X. Każdy węzeł STP jest zdublowany, co zapewnia nadmiarowość na poziomie wymaganym zwykle przez operatorów. W razie awarii karty sygnalizacyjnej węzła STP ruch automatycznie rozkłada się na pozostałe karty. W mało prawdopodobnym przypadku unieruchomienia całego urządzenia, jego dubler, fizycznie znajdujący się w innym miejscu, dysponuje więcej niż wystarczającą pojemnością, aby podołać dodatkowemu obciążeniu.
Przeniesienie na nową, wyspecjalizowaną sieć sygnalizacyjną, w które zaangażowali się także inni operatorzy, odbywało się nocą, gdy natężenie ruchu spadało do najniższego poziomu. Po pewnym czasie przyłączono do sieci wszystkie pary węzłów Surpass hiS 700. "Nasze ostrożne podejście, mające zapobiec przerwom w świadczeniu usług klientom, opłaciło się. Po przeniesieniu pierwszej pary na platformę Siemensa mogliśmy działać szybciej, pewni, że reszta zostanie włączona do sieci na czas i że zmieścimy się w wyznaczonym budżecie.
Nowa sieć jest zarządzana centralnie przez wydajny, zaawansowany system zarządzania domenami NetManager. Jego zadaniem jest obsługa kompleksowej konfiguracji usług, nadzorowanie alarmów oraz kontrola wydajności.

Inżynierowie z BT Exact prowadzą obecnie rozmowy z Siemensem na temat budowy instalacji próbnej, złożonej z bramy sygnalizacyjnej w laboratoriach Siemensa w Nottingham oraz bramy sygnalizacyjnej BT, w której sygnalizacja byłaby przenoszona za pomocą protokołu IP. Stanowiłoby to wstęp do kolejnej fazy rozwoju sieci, czyli przejścia na infrastrukturę sygnalizacji z wykorzystaniem protokołu IP, która wyewoluowałaby z węzłów STP.
"Węzły STP dają nam olbrzymie możliwości optymalizacji sieci rdzeniowej wokół tej wyspecjalizowanej infrastruktury" - powiedział Graeme. 
Integralną częścią platformy Siemens Surpass, stanowiącej zgodną ze standardami architekturę, jest obsługa wielu funkcji sieciowych. Dotyczy to także wszystkich funkcji niezbędnych do zastąpienia w przyszłości sieci PSTN - włącznie z konwencjonalną sygnalizacją SS7 - "siecią następnej generacji". Platforma ta obsługuje różne rodzaje sieci, m.in. stacjonarne i komórkowe, TDM, ATM i IP, sieci z komutacją pakietów i komutacją łączy - co także może przysporzyć wielu korzyści.
Projekt zakończył się dla BT Wholesale pełnym sukcesem, gdyż obniżył koszty i uprościł planowanie oraz eksploatację sieci, jak również przybliżył termin rozpoczęcia współdziałania sieci z protokołem IP. "To była świetna reklama dla pracy zespołowej - musimy podziękować Siemensowi, że mimo narzucenia szybkiego tempa projekt został zrealizowany na czas" - dodał Graeme. 

Słowniczek:
ATM (Asynchronous Transfer Mode) - tryb transmisji asynchronicznej
IP (Internet Protocol) - protokół IP
ISP (Internet Service Provider) - operator Internetu 
OFTEL (Office of Telecommunications) - Brytyjskie Ministerstwo Łączności
OLO (Other Licensed Operator) - inny licencjonowany operator 
PSTN (Public Switched Telephone Network) - publiczna komutowana sieć telefoniczna
STP (Signalling Transfer Point) - punkt przesyłania sygnału
TDM (Time Division Multiplexing) - zwielokrotnienie z podziałem czasu

Opinie:

Opinie archiwalne (10):

Komentuj

Komentarze / 10

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: