Test został przeprowadzony przez redakcję serwisu www.pocketpage.pl
Wśród producentów palmtopów zaczynają się już pojawiać hybrydy łączące w sobie funkcje komunikacyjne z możliwościami komputerków kieszonkowych. Początkowo do już istniejących palmtopów dostępne były dodatkowe przystawki i moduły komunikacyjne, a dalsza ewolucja tych urządzeń doprowadziła do powstania sprzętu integrującego funkcje telefonu i komputerka w jednym, gotowym produkcie. Obecnie podejście potencjalnych nabywców do tego typu modeli jest dość sceptyczne, jednak w niektórych zastosowaniach zaleta zintegrowanych rozwiązań jest niezaprzeczalna, a coraz to nowocześniejsze i wydajne konstrukcje zyskują sobie nowych zwolenników.
Takim produktem jest wchodzący na rynek Siemens SX 45 MultiMobile. Obeznany z dostępnymi na rynku modelami obserwator od razu dostrzeże podobieństwo do modelu Casio Cassiopeia i to nie przypadkowo – SX45 jest właśnie wynikiem prac Siemensa nad stworzeniem opartego na konstrukcji Cassiopei komunikatora bazującego na platformie Pocket PC, łączącego w sobie renomę produktów Casio z doświadczeniem Siemensa na rynku komunikacyjnym, a dokładniej telefonu SL45.
Dostarczony do testu model jest w pełni działającym prototypem, a nie modelem, który dopiero od kilku dni dostępny jest w sprzedaży (dzięki czemu mogliśmy dostać go tak wcześnie). Jest to jednak praktycznie rzecz biorąc finalna wersja SX45 – model, który będzie można kupić oficjalnie, nie będzie się praktycznie niczym od niego różnił.
Pierwsze wrażenie
Większość czytelników widziała już MultiMobile na zdjęciach w Internecie, gdzie urządzenie prezentuje się raczej estetycznie. Podobne wrażenie można odnieść widząc Siemensa „na żywo”, jednak dopiero tutaj widać jego prawdziwe, niestety spore rozmiary. Można śmiało stwierdzić, że MultiMobile jest ogromny, jego wymiary to 132 x 82 x 25mm (nie licząc wystającej na około 2 cm antenki telefonu), co oznacza, że jest on o pół centymetra grubszy niż uważana za sporą Cassiopeia serii E-100. Nie tylko rozmiary uniemożliwią nam noszenie MultiMobile’a w kieszeni, także jego waga (280 g) nie napawa entuzjazmem - to około 100 g więcej niż iPAQ. Trzeba szczerze powiedzieć że Siemens nie jest raczej sprzętem, który można potraktować jak PDA; jest to raczej mały komputer z funkcją bezprzewodowej łączności, który możemy schować w każdej saszetce czy aktówce, nie nadaje się on jednak zdecydowanie do kieszeni.
Siemens przypomina komputerek Cassiopeia serii E-100, na której jest oparty. Różnicą jest inny wygląd i srebrno-szary kolor obudowy (wykonanej niestety z plastiku), jednak wszystkie przyciski pozostały na swoich miejscach. Należy podkreślić, że z Siemensem można wykorzystać dostępne dla Cassiopei akcesoria np. klawiatury.
Hardware
Z lewej strony przedniego panelu umieszczono czterokierunkowy przycisk nawigacji, jednak niestety podobnie jak w oryginalnej Cassiopei nie oferuje on możliwości uruchomienia zaznaczonego obiektu poprzez wciśnięcie, tak jak ma to miejsce w iPAQu. Pośrodku umieszczono głośnik oferujący zadowalającą jakość dźwięku, jednak sporo cichszy w porównaniu do iPAQa; jest on jednak wystarczający do odtwarzania dźwięków systemowych, alarmów i notatek głosowych. Nagrywanie dźwięku umożliwia mikrofon, umieszczony na lewo i w górę od 4-kierunkowego przycisku przewijania, odwrotnie niż w Cassiopei, gdzie znajduje się on idealnie w lewym dolnym rogu komputerka. To umiejscowienie nie jest niestety tak wygodne, jak mikrofony umieszczone w górnej części palmtopa, gdyż zmusza do nienaturalnego sposobu trzymania komputerka podczas nagrywania.
Niewielki otworek powyżej 4-kierunkowego klawisza przewijania skrywa mikrofon
Po prawej stronie umieszczono 3 klawisze, do których przyporządkowano kontakty, terminarz oraz menu dające szybki dostęp do poszczególnych funkcji komunikacyjnych, jak np. wysłanie e-maila czy wiadomości SMS, oraz pozwalające na rozłączanie aktywnego połączenia z Internetem. Wszystkie klawisze charakteryzują się dobrze wyczuwalnym momentem naciśnięcia, dodatkowo umieszczone zostały w niewielkich zagłębieniach, co zapobiega ich przypadkowemu naciśnięciu podczas przenoszenia palmtopa.
Menu przyporządkowane do górnego przycisku
Centralnie nad ekranem umieszczono czerwoną diodę służącą jako wizualna sygnalizacja alarmu oraz wskaźnik ładowania akumulatora; przy pełnej baterii dioda zmienia swój kolor na zielony.
Tył palmtopa jest praktycznie całkowicie płaski, poprzecznie karbowana obudowa z tworzywa bardzo skutecznie zapobiega wyślizgiwaniu się urządzenia z ręki.
W lewej górnej części widoczny jest niewielki suwak, blokujący kartę CF w slocie, a pośrodku znajduje się przycisk resetujący urządzenie. Na podobnej wysokości po lewej stronie, blisko krawędzi znajduje się otworek z przyciskiem zwalniającym blokadę klapki portu SD/MMC. W dolnej części umieszczono akumulator Li-Ion o pojemności 1550 mAh. Tak duża pojemność baterii uzasadniona jest integracją z telefonem, mimo wszystko jednak maksymalny czas pracy nie jest zbyt długi, w trybie rozmowy telefonicznej to 2 godziny, a jako organizer około 2-3 godziny pracy. Dość irytujący jest jednak długi czas pełnego ładowania akumulatora, wynoszący aż 7 godzin!
Po lewej stronie baterii umieszczono suwak, umożliwiający jej wyjęcie. Przesunięcie go najpierw powoduje wyłączenie palmtopa (jednak bez kasowania danych, jak miało to miejsce w przypadku wyłącznika w iPAQu), a następnie zwalnia blokadę baterii. Należy wspomnieć, że obsługa wszystkich suwaków i ukrytych przycisków odbywa się za pomocą końcówki piórka, dzięki czemu użytkownik nie musi szukać spinaczy biurowych ani innych tego rodzaju rozwiązań.
Zdjęta baterii, po jej odłączeniu mamy dostęp do karty SIM
Po zdjęciu baterii możemy zamontować kartę SIM. Port karty wyposażony jest w sprężynę - aby wyjąć kartę, wystarczy wcisnąć ją lekko, po czym sama się wysunie; podobnie działa port SD/MMC palmtopa.
Lewy bok palmtopa wyposażono w układ przycisków wzorowany również na produkcie Casio, aczkolwiek Siemens nie posiada niestety przycisku „Exit”, pozwalającego na zwolnienie zaznaczenia lub wyjście z aktywnego menu.
Casio Cassiopeia E-125
Siemens SX 45 MultiMobile
Nowością jest suwak włączający moduł GSM, dzięki czemu nie trzeba przechodzić do programu odpowiedzialnego za komunikację. Dalej znajduje się włącznik palmtopa, jest on niestety dość mały i zbytnio angażuje uwagę przy używaniu palmtopa "na szybko". Dalej umieszczono kółko służące do przewijania, co przydaje się szczególnie podczas czytania dłuższych tekstów i poczty elektronicznej. Jego profilowanie powoduje że nie ślizga ślizga się ono pod palcem, jednak wizualnie sprawia dość kiepskie wrażenie. Następnie znajduje się przycisk inicjujący nagranie głosowe.
W typowym dla Cassiopei miejscu znajduje się port podczerwieni: boczne umiejscowienie jest kwestią gustu, wiadomo jednak, że większość użytkowników przyzwyczajona jest, że znajduje się on na górze, gdzie jest to bardziej naturalne i wygodniejsze podczas wymiany informacji z drugim urządzeniem.
Siemens SX 45 wyposażono w baterię typu CR2032, podtrzymującą dane, której szufladka widoczna jest w dolnej części obudowy. Jest to doskonałe rozwiązanie, skutecznie zapobiegające przypadkowej utracie danych.
Na prawym boku znajduje się gniazdko służące do podłączenia zasilacza umożliwiającego ładowanie akumulatora, a w środkowej części umieszczono slot SD/MMC. Po tej stronie umieszczono także stylus. Jest on dość silnie utrzymywany w slocie, ale jednocześnie łatwo jest go wyjąć.
Samo piórko jest dość charakterystyczne, a mianowicie teleskopowo składane, dzięki czemu można było zmniejszyć fizyczne rozmiary slotu przechowującego rysik.
Złożony i rozłożony stylus
Podczas wyciągania piórka ze slotu jest ono samoczynnie rozciągane do maksymalnej długości, a podczas chowania zsuwane. Stylus dość dobrze leży w ręku, jest jednak zdecydowanie zbyt lekki.
Palmtopa wyposażono w port USB, chroniony odsuwaną klapką, która jednak trochę słabo utrzymuje się na swojej pozycji. Po prawej stronie umieszczono gniazdko, do którego podłącza się zestaw słuchawkowy, niezbędny do prowadzenia rozmów telefonicznych. Kształt i rodzaj portu są charakterystyczne dla telefonów Siemensa.
Górna część palmtopa zajmowana jest głównie przez port CF typu II, typowy dla produktów bezklawiaturowych opartych na Windowsie. Na górze umieszczono także antenkę telefonu, która, mimo że dość ładnie zintegrowana z linią telefonu, niepotrzebnie powiększa jego i tak już pokaźne rozmiary. Szkoda, że Siemens nie zastosował zintegrowanej anteny, jak czyni to w najnowszych modelach swoich telefonów.
Port CF typ II umieszczony u góry urządzenia
Sloty
Urządzenie wyposażone zostało w dwa złącza, umożliwiające podłączenie do niego dodatkowych akcesoriów oraz rozbudowę pamięci. Pierwszym złączem jest umieszczony u góry urządzenia port CF typu II, który SX 45 "odziedziczył" po Cassiopei. Nieużywany port zasłonięty jest zaślepką, której brakowało w modelu testowym.
Drugi slot to SD/MMC, umieszczony jest pod niewielkimi drzwiczkami, świetnie integrującymi się z obudową i utrzymywanymi przez zatrzask zwalniany końcówką piórka. Po włożeniu karty do środka klapkę można zamknąć, jednak jeśli użytkownik będzie chciał korzystać z kart dłuższych niż standardowa pamięć MMC (np. karta Bluetooth, mająca pojawić się wkrótce na rynku), drzwiczki muszą pozostać otwarte i "latają" nieprzyjemnie z tyłu obudowy.
Umieszczone po boku złącze MMC
Mimo że Siemens wyposażony jest w oba sloty, z których jeden uważany jest za standard, a drugi powoli się nim staje, użytkownik może korzystać tylko z jednego na raz, co jest dość poważnym ograniczeniem.
Ekran
Wyświetlacz palmtopa znamy już z komputerka Cassiopeia - to typowy dla platformy Pocket PC ekran o rozdzielczości 240x320 pikseli. Siemens zastosował aktywną, 16-bitową matrycę HAST, oferująca doskonałą jakość w pomieszczeniach: ekran jest jaśniejszy od ekranu iPAQa. Do wyboru dostępnych jest kilka stopni jasności podświetlania, dzięki czemu można zawsze dokonać kompromisu pomiędzy jakością a czasem pracy na bateriach.
Ekran nie jest jednak typu reflective, co należy uznać za ogromną wadę w urządzeniu mającym ambicje być także telefonem komórkowym – wyświetlacz jest mianowicie prawie całkowicie niewidoczny w świetle słonecznym, nawet korzystanie z komputerka na ulicy w zachmurzony dzień wymaga ustawienia podświetlania na maksimum w celu osiągnięcia chociażby akceptowalnego komfortu pracy. Właśnie ze względu na swoją uniwersalność i widzialność w każdych warunkach oświetleniowych praktycznie każdy nowy Pocket PC 2002 wyposażony będzie w wyświetlacz reflective.
Warstwa dotykowa ekranu przypomina swoją charakterystyką papier, jest dość chropowata, podczas pracy jednak nie wzbudza wrażenia, że użytkownik ją rysuje.
Synchronizacja danych
Do Siemensa nie została niestety dołączona stacja dokująca, a jedynie kabel USB, przez który odbywa się synchronizacja danych. Nie trzeba chyba dodawać, że w tak drogim urządzeniu użytkownik mógłby spodziewać się normalnej stacji, która znacznie zwiększa komfort pracy. Poza tym niemiłe wrażenie robi zasilacz podłączany z boku urządzenia – w rezultacie mamy 2 kable plączące się na biurku. Sam przewód do synchronizacji ma jednak tę zaletę, że możemy go łatwo zabrać ze sobą, np. gdy nie mamy drugiego, aby synchronizować urządzenie w pracy. Stacja dokująca jest natomiast dostępna w ofercie jako wyposażenie dodatkowe.
Stacja dokujący byłaby znacznie wygodniejsza od dwóch niezależnych przewodów
System operacyjny i oprogramowanie
MultiMobile pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Pocket PC. Trochę szkoda, że Siemens nie wyposażył swojego komputerka w Pocket PC 2002, pod którego kontrolą będzie pracować większość wchodzących na rynek urządzeń. Ponieważ SX45 wyposażony jest w procesor MIPS odziedziczony po Cassiopei, nie będzie niestety możliwy upgrade do Pocket PC 2002, gdyż najnowszy system Microsoftu pracuje jedynie z procesorami ARM. Wytłumaczeniem może być próba utrzymania cen tego modelu na dostępnym poziomie. System wyposażono we wszystkie standardowe aplikacje oraz dodatkowo w oprogramowanie odpowiedzialne za funkcje komunikacyjne palmtopa.
Na płycie dołączono oprogramowanie ActiveSync 3.1, oczywiście Siemens działa również z najnowszą wersją 3.5. Na CD-ROMach znajdują się także gry (w tym V-Rally), Windows Media Player, Transcriber, sterowniki i programy do obsługi kamery oraz konfiguracji połączeń, przeglądarka WAP i szczegółowe instrukcje obsługi, wyjaśniające oprócz strony użytkowej telefonu także jego ograniczenia i ewentualne problemy.
Ponieważ Siemens wyposażony jest jedynie w 32 MB pamięci RAM, użytkownik będzie stale borykał się z problemem zajętości pamięci i brakiem wolnego miejsca. Można śmiało powiedzieć, że przy tak ogromnej ilości funkcji komputerek powinien zdecydowanie mieć 64 MB RAMu.
Funkcje komunikacyjne palmtopa
Siemens SX45 oferuje możliwość prowadzenia rozmowy głosowej, przesyłania wiadomości tekstowych i danych. Aby zalogować się do sieci, należy podać kod PIN. Po zalogowaniu na pasku wyświetla się ikonka informująca o stanie baterii i sile sygnału. Niestety podczas pracy z popularnym menadżerem zadań „WisBar” nachodzi ona na jego wskaźniki zasłaniając je. Wskaźnik sygnału działa w tle, można go więc wyłączyć.
Wskaźnik siły sygnału i naładowania baterii
Aplikacja PocketDialer odpowiedzialna za funkcje komunikacji głosowej została zaprojektowana bardzo przejrzyście: klawisze są na tyle duże, że można bez problemu naciskać je palcami. Dodatkowo interfejs można personalizować przy pomocy „skór”. Obsługa telefonu jest bardzo prosta, głównie dzięki obszernemu ekranowi, na którym można wyświetlić bardzo dużo informacji.
Interfejs aplikacji można dostosować do własnych upodobań przy pomocy „skór”
Siemens umożliwia także nagrywanie fragmentów rozmów, choć długość nagrania ograniczona jest do 20 sekund. Nagrania można także odtwarzać podczas rozmowy. Aktualne rozmowy można zawiesić, oraz wykonywać połączenia konferencyjne.
Ogromną wadą Siemensa jest jednak konieczność rozmowy przez zestaw słuchawkowy, nie można urządzenia po prostu przyłożyć do ucha. Wtyczka zestawu dodatkowo wystaje z dołu palmtopa, zwiększając jego rozmiar. Do palmtopa dołączono zestaw słuchawkowy od Siemensa SL45, nie pozwalał on więc odbierać rozmów przy pomocy pilota, można jednak sądzić że w finalnym modelu problem ten zostanie rozwiązany. Ponieważ Siemens nie posiada standardowego wyjścia słuchawkowego, użytkownik jest ograniczony jedynie do dołączonego zestawu, np. przy odtwarzaniu plików MP3.
Brak alarmu wibracyjnego, który obecnie jest standardem w telefonach, nie jest w przypadku Siemensa problemem, telefon jest po prostu zbyt duży aby nosić go w kieszeni, więc funkcja ta jest zbędna. Poza tym wibracje mogłyby zaszkodzić skomplikowanej elektronice komputerka.
Jak przystało na telefon komórkowy, SX 45 potrafi wysyłać i odbierać SMSy, ich obsługa została zintegrowana z Inbox (klient poczty elektronicznej), jako oddzielna zakładka i również podzielona jest na foldery skrzynki nadawczej, odbiorczej itp. Konfiguracja opcji wysyłania wiadomości odbywa się w ustawieniach funkcji komunikacyjnych palmtopa. Z SMSami wiążą się jednak pewne ograniczenia, dłuższe niż dozwolone wiadomości nie zostaną wysłane o czym użytkownika informuje stosowny komunikat błędu. Inną dziwną rzeczą jest możliwość załączania plików do wiadomości tekstowych – oczywiście taki SMS nie zostanie wysłany, a na dodatek nie pojawi się o tym żadna informacja!
Bardzo ważną funkcją jest możliwość przesyłania danych bezpośrednio z aplikacji palmtopa; tu Siemensowi należą się wyrazy szacunku za doskonałe zintegrowanie funkcji komunikacyjnych z systemem. Należy podkreślić, że przesyłanie danych jest możliwe bezpośrednio z poziomu systemu, bez uruchomionej w tle aplikacji telefonu. Także np. wybranie numeru w celu wykonania połączenia głosowego sprowadza się do wskazania i przytrzymania wpisu w książce adresowej, po czym wyświetli się menu kontekstowe umożliwiające wybranie numeru, wysłanie wiadomości tekstowej czy e-maila. Gdy np. podczas pracy z dowolnymi aplikacjami ktoś do nas zadzwoni, na ekranie wyświetli się niewielkie okienko, umożliwiające odebranie lub odrzucenie połączenia w sposób nie zakłócający pracy aktualnego programu. Znacznym minusem telefonu jest natomiast brak dostępu do numerów telefonów zapisanych na karcie SIM.
Integracja funkcji komunikacyjnych z książką adresową
Oprócz standardowego dla platformy Pocket PC klienta poczty elektronicznej i przeglądarki internetowej, na CD-ROM dołączono przeglądarkę WAP AnnyWap. WAP w Siemensie oferuje wygodę, jakiej naprawdę chcielibyśmy oczekiwać od telefonu komórkowego, pojemny kolorowy wyświetlacz (z możliwością pracy w trybie pełnoekranowym) oraz łatwe wprowadzanie adresów i danych w ewentualnych formularzach na stronach znacznie poprawiają komfort pracy. Aby zakończyć proces przesyłania danych, wystarczy nacisnąć przycisk Menu na panelu czołowym palmtopa, co wyświetli menu umożliwiające rozłączenie.
Przesyłanie danych w Siemensie wiąże się jednak z poważnym ograniczeniem, jakim jest oferowana szybkość: jedynie 9600 kbps. Ponieważ MultiMobile nie jest wyposażony w transmisję pakietową GPRS, korzystanie z mobilnego Internetu naraża użytkownika na spore koszty związane z opłatami za połączenia. Brak GPRS spowodowany był problemami z implementacją tego standardu transmisji danych w urządzeniu, Siemens zapewnia jednak, że dla obecnych modeli będzie dostępny upgrade z obsługą GPRS. Sprowadzać się on będzie do wymiany jednego układu wewnątrz palmtopa, czym zajmą się autoryzowane serwisy. Wiadomo, że w Niemczech uaktualnienie dostępne będzie za darmo, na razie nie mamy informacji, jak sprawa będzie przedstawiać się w Polsce.
Kamera
Do zestawu dołączona została niewielka cyfrowa kamera Casio w formacie CF II, oznaczona symbolem JK-710DC. Mimo, że początkowo użytkownik zastanawia się nad takim posunięciem ze strony Siemensa (nie jest to raczej standardowe wyposażenie PDA), to jednak wystarczy wyobrazić sobie, że dzięki funkcjom komunikacyjnym urządzenia nagrania można od razu przesłać przez Internet. W ten sposób kamera znacznie zwiększa i tak już spore możliwości komputerka, szczególnie w profesjonalnych zastosowaniach, do jakich Siemens został stworzony.
Do poprawnej pracy kamery potrzebne jest dostarczone na CD-ROMie Siemensa oprogramowanie, oferujące spory wybór funkcji i m.in. możliwość ustalenia jakości zapisu. Posiada ono jednak pewną wadę, mianowicie spore wymagania pamięciowe. 32 MB w Siemensie nie pozostawia szczególnie dużo miejsca na nagrania, szczególnie że każdy użytkownik ma zawsze na swoim komputerku dodatkowe programy i dane.
Kamera umożliwia nagrywanie krótkich sekwencji wideo z dźwiękiem oraz wykonywanie zdjęć. Ich jakość jest wystarczająca do prostych zastosowań i np. przesłania ujęć pocztą elektroniczną dla zilustrowania informacji, jednak mała rozdzielczość 640x480 eliminuje wykorzystanie urządzenia w poważnych zastosowaniach. Ciekawostką jest obracany o 180 stopni obiektyw, umożliwiający wykonanie dowolnego ujęcia bez utraty możliwości kadrowania poprzez wyświetlacz. Kamera jednak dość słabo sprawuje się w gorszym oświetleniu, a fakt, że nie została wyposażona w lampę błyskową, skutecznie ogranicza możliwości jej zastosowania. Wadą kamery jest także spore zużycie energii, którą pobiera z komputerka. Należy jednak podkreślić, że obecnie praktycznie wszystkie kamery do palmtopów oferują tak słabe parametry.
Podstawowe dane techniczne kamery:
Element światłoczuły: Matryca CCD, 350,000 pikseli
Zakres ostrości: tryb normalny: 80 cm – nieskończoność, tryb makro od 10 cm.
Ogniskowa: stała F2.8
Tryb zapisu:
- zdjęcia: (640 x 480, 320 x 240, 3 stopni kompresji)
- video: format CMF (208 x 160 – sekwencje po 15 sekund, 160 x 120 – sekwencje po 30 sekund)
- Czas pracy: 45 minut ciągłej pracy
Cena palmtopa z akcesoriami: 1068 EURO netto
Podsumowanie
Siemens jest urządzeniem bardzo dopracowanym z technicznego punktu widzenia i spełnia pokładane w nim oczekiwania, jednak jest to produkt wyraźnie spóźniony - wchodzi na rynek równocześnie z urządzeniami z Pocket PC 2002. Uwagę potencjalnych nabywców Siemensa może zwracać mnogość oferowanych funkcji, których integracja w jednym produkcie daje ogromne możliwości zastosowania komputerka i stawia jego produktywność dość wysoko, z drugiej jednak strony pozostaje ona w cieniu nienajlepszych parametrów oraz kiepskiej ergonomii. Mówiąc krótko, Siemens SX45 MultiMobile to bardzo dobre połączenie techniki i jakości produktów Casio i Siemensa, jednak w średnim wykonaniu. Firmę usprawiedliwia jednak chęć zmieszczenia się w akceptowalnym dla większości potencjalnych nabywców poziomie cenowym i tu kompromis pomiędzy możliwościami a ceną wygląda znakomicie.
Plusy:
połączenie palmtopa i telefonu
świetna integracja funkcji komunikacyjnych z systemem
dopracowanie konstrukcji pod względem technicznym
niezła jakość dźwięku w rozmowach telefonicznych
2 sloty (CF II i MMC/SD)
rewelacyjna jakość ekranu w pomieszczeniach
kompatybilność z akcesoriami dla Cassiopei
Minusy:
spore rozmiary
ciężar
ekran niewidoczny w świetle słonecznym
niewielka pamięć (biorąc pod uwagę dostępne funkcje)
konieczność rozmowy przez zestaw słuchawkowy
brak GPRS (dostępny jednak będzie darmowy upgrade)
brak obsługi obu kart pamięci jednocześnie
długi czas ładowania akumulatora
słabe jak na nowy model parametry techniczne
Do testu dostarczył:
Fujitsu-Siemens PL
Numer infolinii: 0 801 300 100