Tym razem do testowania otrzymałem nie telefon, lecz palmtopa. Urządzenie to zawiera w sobie także moduł telefonu, lecz oferuje możliwości zbliżone raczej do komputera. Sam osobiście nie posiadam elektronicznego asystenta dlatego mój test nie będzie aspirował do pełnego opisu funkcji tego urządzenia. Skoncentruje się przede wszystkim na funkcjach telefonu oraz ich integracji z pozostałymi modułami palma. Opiszę też te możliwości komputera, które mi wydały się najbardziej przydatne.
Sam pomysł na stworzenie komputerów mieszczących się w kieszeni narodził się już dość dawno. Jednakże dopiero ostatnich kilka lat pozwoliło na realizację tej idei. Coraz szybsze, mniejsze i bardziej energooszczędne procesory pozwalają na ogromna miniaturyzację. Ważnym elementem postępu był również rozwój rynku ekranów ciekłokrystalicznych. W dużym stopniu na cenę przenośnych komputerów wpływa właśnie cena posiadanej przez nie matrycy. Choć pokonano już wiele trudności technicznych i stworzono już wiele modeli nowoczesnych przenośnych komputerów, wciąż są one drogie. Potrzebna jest kolejna rewolucja - tym razem cenowa, by już wkrótce każdy nosił ze sobą elektronicznego asystenta.
Otrzymany przeze mnie do testowania Siemens SX 45 nie jest oryginalnym tworem Siemensa. Niemiecki koncern dokonał jedynie integracji palma E-125 firmy Casio z modułem telefonicznym. Tak właśnie powstał wskazany model. Rozwiązanie takie ma pewne wady, przede wszystkim nie do końca zintegrowano oba moduły. Szczególnie jest to widoczne na początku użytkowania telefonu. Można bowiem poprzez zainstalowanie dodatkowych aplikacji zwiększyć ten poziom integracji.
Wraz z SX 45 otrzymujemy dwie płyty kompaktowe z oprogramowaniem i instrukcjami, futerał, kabel USB do połączenia z komputerem, ładowarkę i stereofoniczny zestaw słuchawkowy.
Wygląd zewnętrzny
SX 45 jest dość duży. I nie tylko jeśli porównujemy go z telefonami, ale także z konkurentami na rynku komputerów typu palm. Jest podobnej wielkości jak inne modele tych komputerów, lecz jest od nich prawie dwa razy grubszy (82x132x25), co uniemożliwia niestety noszenie go w zwykłej kieszeni marynarki czy spodni. Także waga urządzenia, prawie 300 gramów, nie zachęca do tego.
Najważniejszym elementem determinującym wygląd i kształt SX-a jest ciekłokrystaliczny kolorowy wyświetlacz. Jest to ekran dotykowy o przekątnej 3,5 cala w postaci matrycy TFT. Wyświetla on obraz w rozdzielczości 250x320. Jest to jeden z najmocniejszych elementów tego urządzenia.
Z wyświetlaczem nie tylko bardzo przyjemnie się pracuje, ale można także komfortowo wyświetlać na nim obrazki lub oglądać filmy o mniejszej rozdzielczości. Ja osobiście zainstalowałem na SX-ie ACDSee for Pocket PC i bez problemu mogłem oglądać składowane w pamięci urządzenia zdjęcia.
Komputer jest dopracowany pod względem wyglądu. Jedynym co różni go od innych palmtopów jest wystająca antena, podobna trochę do tej z telefonu Siemens SL45. Z przodu znajdują się programowane przyciski.
Pozwalają dostać się do kalendarza, kontaktów lub innych dowolnie wybranych aplikacji.
Na dolnej krawędzi znajduje się gniazdo zestawu słuchawkowego, takie samo jak w innych modelach Siemensa. Obok, jest zasłonięte gniazdo do połączenia urządzenia z komputerem.
Z lewej strony natomiast znajdują się dodatkowe przyciski sterujące oraz port podczerwieni. Dodatkowo po tej stronie umieszczono gniazdo baterii podtrzymującej pamięć (CR 2032 - taka jak na płytach głównych) oraz gniazdo na karty pamięci Multimedia Card. Na górze natomiast znajduje się duże gniazdo na karty Compact Flash.
Obsługuje ona zarówno karty typu I (np. karty pamięci) jak i II (np. dyski twarde IBM Microdrive). Z lewej strony znajduje się kieszeń w której jest umieszczony stylus, czyli rysik, którego używamy do sterowania palmtopem.
Bateria
Z tylu znajduje się gniazdo na baterię. SX 45 jest wyposażony w baterię litowo-jonową o pojemności 1550 mAh. I znowu jak dla telefonu jest to bardzo dużo, ale dla palmtopa już nie. Dość powiedzieć, że z włączoną sesją GPRS-u urządzenie wytrzymuje jedynie 4-5 h bez ładowania. Do tego po 2/3 tego czasu wyłączany jest moduł telefoniczny (co kończy sesje GPRS) w celu zmniejszenia ilości pobieranej energii. Jeśli natomiast nie korzystamy z GPRS-u to najprawdopodobniej będziemy musieli ładować nasz komputer przez noc, tak by mógł pracować przez cały kolejny dzień. Pod baterią znajduje się gniazdo do umieszczenia karty SIM.
Procesor
Sercem tego miniaturowego komputera jest, podobnie jak w jego pierwowzorze Casio E-125, procesor MIPS VR4122 taktowany zegarem o częstotliwości 150 MHz. Komputer jest tez standardowo wyposażony w 32 MB pamięci RAM oraz 16 MB pamięci ROM. W pamięci ROM został umieszczony system operacyjny. Natomiast pamięć RAM jest dynamicznie rozdzielana pomiędzy dwie funkcje: pamięć przechowywania aplikacji i pamięć operacyjną. Komputer sam dobiera odpowiednio stosunek między tymi dwoma typami pamięci. Jeśli jednak nagramy zbyt wiele aplikacji to komputer zdecydowanie zwolni. Pamięć RAM możemy rozszerzać, zarówno przy użyciu kart pamięci MMC/SD jak i Compact Flash.
Komputer jest szybki i z większością aplikacji radzi sobie bardzo dobrze. Jedynym programem z jakim sobie nie poradził była gra Quake. Ma ona swoja odmianę dla komputerów przenośnych i postanowiłem wypróbować ją na SX-ie. Niestety procesor jest odrobinę za wolny dla tego typu aplikacji. Grafika Quake'a była wyświetlana prawidłowo, lecz gra działała tak wolno, że praktycznie była bezużyteczna. Ale to i tak był wielki wyczyn, dla tak małego urządzenia.
System operacyjny
Systemem operacyjnym Siemensa jest Microsoft Windowa CE 3.0 zwany także Pocket PC. Jest to już starsza wersja systemu operacyjnego, ponieważ niedawno Microsoft wypuścił Pocket PC w wersji 2002.
W skład systemu w wersji 3.0 wchodzą także mobilne wersje najpopularniejszych programów Microsoftu. Jest więc Word, Excel, Media Player oraz Internet Explorer.
Wszystkie one są uproszczonymi wersjami, lecz pozwalają na edycje dokumentów stworzonych na stacjonarnych komputerów i odwrotnie. Czasami dokumenty stworzone tymi programami musza być poddane konwersji by mogły być odczytane na komputerze typu desktop. Jednak program służący do łączenia palma z komputerem stacjonarnym ActivSync konwertuje tego rodzaju pliki automatyczne.
Wbudowany Windows Media Player pozwala na odsłuchiwanie plików muzycznych. Niestety nie ma on możliwości bezpośredniego odsłuchiwania plików mp3. Wszystkie "empetrójki" musza być przekonwertowane przy użyciu programu Media Encoder do formatu akceptowalnego przez Media Player'a. Jeśli jednak dokonamy konwersji, to możemy wykorzystywać SX-a jako przenośny odtwarzacz multimedialny.
Inne aplikacje pozwalają także na odtwarzanie na Palmie plików .avi o mniejszej rozdzielczości.
System operacyjny autorstwa Microsoftu jest próbą przeniesienia filozofii Windows na grunt komputerów przenośnych. Każdy kto korzystał kiedykolwiek z Windows nie powinien mieć z obsługa plama żadnych problemów. Jego użytkowanie jest jeszcze bardziej intuicyjne niż zwykłego Windowsa. Poza tym jest on zwyczajnie dużo prostszy w obsłudze.
Wykorzystanie ekranu dotykowego powoduje, że z wieloma aplikacjami pracuje się tak, jak ze zwykła kartka papieru. System zapewnia dwa sposoby wprowadzania znaków. Pierwszy polega na wpisywaniu ich przy użyciu wyświetlonej na ekranie klawiatury. Drugi to tryb rozpoznawania kreślonych na ekranie znaków. Znaki musza być pisane pojedynczo w specjalnych polach. Poza tym musimy nauczyć się specjalnych sposobów pisania pewnych znaków, jeśli to jednak zrobimy, to będziemy potrafić naprawdę szybko wprowadzać tekst do naszego palma. Poza tym a rynku dostępne są aplikacje, które pozwalają na przekształcanie pisma odręcznego w tekst w czasie rzeczywistym. Niestety w taki program SX 45 nie jest fabrycznie wyposażony.
O prawdziwej wartości systemu operacyjnego, poza łatwością jego użytkowania, świadczy także ilość dostępnych dla niego aplikacji. Pod tym względem Windows for Pocket PC nie ma sobie równych wśród komputerów przenośnych. W sieci Internet funkcjonują setki, jeśli nie tysiące aplikacji dostępnych dla tego systemu operacyjnego. Wiele firm tworzy także specjalne "mobilne" wersje swojego oprogramowania.
Z tego skrzętnie skorzystałem. Napisałem, że zainstalowałem ACDSee for Pocket PC, udało mi się zainstalować także kilka gier w tym szachy czy tetris.
Subiektywnie najbardziej wartościową aplikacją było ICQ w wersji dla Pocket PC. Jest ono jeszcze opisywane jako wersja Beta, jednak funkcjonuje prawidłowo. ICQ w połączeniu z wbudowanym modemem GPRS pozwala na pozostawanie ciągle w zasięgu sieci i na pozostawanie zawsze online bez względu na położenie.
Instant messaging ma być podobno technologią przyszłości, a aplikacje tego typu mają stać się integralnym elementem telefonów komórkowych. SX pozwala na uzyskanie takiej technologii już dziś. I to właśnie w GPRSie i ICQ tkwi prawdziwa wartość tego palmtopa.
Samo ICQ w wersji na palma jest dużo prostsze od wersji na komputery PC. Wszystko robi się niezwykle prosto. Pomimo tej prostoty, program pozwala na wykonywanie większości głównych funkcji w które wyposażony jest jego większa wersja.
Telefon
Wbudowany moduł telefoniczny można w dowolnym momencie włączyć lub wyłączyć przy użyciu przełącznika znajdującego się z lewej strony obudowy Siemensa. Wyłączenie modułu pozwala na korzystanie z palma w miejscach gdzie korzystanie z telefonów komórkowych jest zabronione np. w samolotach czy na stacjach benzynowych.
Modułem telefonicznym steruje aplikacja o nazwie Pocket dialer. Jest ona niezwykle łatwa w użytkowaniu, ponieważ na ekranie komputera wyświetla wirtualną klawiaturę telefonu oraz klawisze zielonej i czerwonej słuchawki. Wszystkich czynności przy użyciu tego programu dokonujemy jak w zwykłym telefonie. Poza tym wygląd Pocket dialer może być zmieniany poprzez wczytanie nowej "skórki", która kompletnie zmieni jego wygląd zgodnie z naszym życzeniem.
Z telefonu można korzystać tylko z załączonym zestawem słuchawkowym. Pomimo, ze SX jest wyposażony w głośnik i mikrofon brak jest możliwości rozmowy w sposób głośnomówiący. Jest to dość duże utrudnienie - pomimo dużych rozmiarów palma trzeba zawsze i wszędzie mieć jeszcze ze sobą zestaw głośnomówiący.
Pocket dialer korzysta z książki telefonicznej zawartej w aplikacji Kontakty. Niestety nie ma możliwości bezpośredniego dostępu do książki telefonicznej zawartej na karcie SIM. Aby móc korzystać z zapisów na tej karcie trzeba najpierw zaimportować zawartość tej pamięci do aplikacji Kontaktów. Do tego celu służy dostarczone przez Siemensa oprogramowanie.
Najważniejsze z wpisów w naszej książce telefonicznej możemy zaliczyć do grupy VIP. Wtedy połączenia od tych osób będą przez telefon sygnalizowane innym, wybranym przez nas dzwonkiem nadejścia połączenia. Poza tym aplikacja pozwala na bardzo czytelne skonfigurowanie wszystkich funkcji telefonu.
E-mail + SMS
W telefonie usługi E-mail i SMS zostały zintegrowane. Stało się to w podobny sposób do integracji usług w programie Microsoft Outlook. W SX-ie aplikacja o nazwie Inbox służy do odbierania zarówno wiadomości pocztowych jak i wiadomości SMS. Każda z zainstalowanych usług posiada własny zestaw folderów wiadomości. Dzięki temu wiadomości odebrane w różny sposób nie mieszają się ze sobą.
Czytanie wiadomości SMS jest przy pomocy Siemensa wielka przyjemnością. Bez względu na ilość otrzymywanych SMS-ów (a ja otrzymuje ich dużo) przeczytanie ich nie będzie stanowiło żadnego problemu. Wiadomość otwiera się jednym kliknięciem podobnie się ja zamyka i usuwa. Wszystkie usunięte wiadomości są grupowane w folderze wiadomości usuniętych.
Podobnie jest z poczta elektroniczną, a palm obsługuje zarówno serwery pocztowe POP3 jak i IMAP. Można je skonfigurować samodzielnie lub skorzystać z dołączanego programu Siemensa który większość ustawień konfiguracyjnych uzupełni sam, pytając nasz tylko o najważniejsze z nich.
Warto wspomnieć, że pamięć na SMS-y i e-maile jest ograniczona tylko wielkością pamięci RAM komputera, dlatego możemy przechowywać duże ilości wiadomości. Ja zgromadziłem w czasie testu około 1000 SMS-ów i ponad 100 e-maili, z czym telefon sobie całkiem dobrze radził.
Standardowe oprogramowanie nie pozwala na wysyłanie SMS-ów do wielu odbiorców, ani na pokazywanie ilości wprowadzonych znaków przy pisaniu SMSów. Jednak Siemens dostarcza specjalne programy, które eliminuje te niedogodności.
GPRS
Telefon ma możliwość korzystania ze zwykłej transmisji danych w standardzie GSM z prędkością 9,6 kbit/sek. Model , który my otrzymaliśmy do testowania mógł także korzystać z pakietowej transmisji danych GPRS. Moduł telefonu obsługuje GPRS typu B, co oznacza, że nie jest możliwe jednoczesne korzystanie z tryby przesyłu danych i mowy. W momencie gdy inicjujemy rozmowę telefoniczną przesyłanie danych zostaje zawieszone. Jest ono wznawiane po zakończeniu rozmowy.
SX pozwala na przesyłanie danych w trybie 4+1, czyli wykorzystuje 4 kanały dla odbioru danych (53,6 kbit/sek) i 1 kanał dla wysyłania danych (13,4 kbit/sek).
Po skonfigurowaniu połączenia GPRS może być używane przez wszystkie zainstalowane aplikacje. Można przeglądać strony WWW korzystając z Internet Explorer'a, można odbierać pocztę elektroniczną, czy używać, tak jak ja, ICQ. Na komputery Pocket PC dostępne są także inne aplikacje wykorzystujące usługi sieciowe np. ftp, czy news'y.
Podczas sesji GPRS wyświetlane jest specjalne okno statusu w którym pokazana jest ilość przesłanych w danej sesji danych. Niestety podawana jest zsumowana ilość danych wysłanych i odebranych, co nie daje pełnej informacji o prowadzonej sesji.
W telefonie może być także utworzone oddzielne połączenie GPRS dla aplikacji WAP. Należy wtedy zainstalować specjalna przeglądarkę WAP. Osobiście w czasie testu z WAP-u nie korzystałem, bowiem kiedy mam dostęp do zwykłego Internetu wykorzystywanie WAP-u traci sens (poza jedna sytuacją, gdy mamy wykupiony ryczałtowy dostęp do WAP poprzez GPRS).
Niestety podczas pracy z GPRS-em bardzo szybko wyładowuje się bateria komputera. Szczególnie uciążliwe jest wyłączanie się modułu telefonicznego, a co za tym idzie przerwanie sesji GPRS, gdy poziom naładowania baterii spada do ok. 1/3. Ma to w założeniu chronić komputer przez całkowitym wyładowaniem się, lecz znacznie utrudnia z nim pracę.
Moduł GPRS jest jednym z mocnych punktów SX-a. Dzięki niemu możemy mieć pełny dostęp do zasobów Internetu w dowolnym czasie i miejscu. W połączeniu z zestawem odpowiednich aplikacji tworzy z Siemensa prawdziwe mobilne centrum komunikacyjne.
Połączenie z komputerem
Do komunikacji SX 45 z komputerem wykorzystywany jest kabel USB. Po podłączeniu do komputera, ten automatycznie wykryje i zainstaluje palma. Pod jednym wszakże warunkiem, że wcześniej zainstalowaliśmy na nim oprogramowanie Microsoft ActiveSync. Dostępne jest ono obecnie w najnowszej wersji 3.5.
Oprogramowanie to pozwala na synchronizację danych z aplikacji mobilnych z danymi z naszego stacjonarnego komputera. Pozwala także na bezpośredni dostęp do pamięci palma, tak jakby był on jednym z dysków podłączonych do naszego stacjonarnego komputera. Co ważniejsze, jeśli jakieś pliki wymagają konwersji, ponieważ nie są przez palma obsługiwane, program ten przekonwertuje je w czasie rzeczywistym, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji w ten proces ze strony użytkownika.
Możliwa jest synchronizacja wiadomości poczty elektronicznej, kontaktów i kalendarza. Program współpracuje z programem Microsoft Outlook pakietu Office.
Podłączenia do komputera wymaga także instalowanie nowych aplikacji do pamięci palma. Program instalacyjny należy uruchomić na komputerze stacjonarnym z podłączonym palmem. Najpierw program uruchomi się na komputerze PC, wykona wszystkie odpowiednie działania i uruchomi specjalny moduł ActiveSync służący do instalowania nowego oprogramowania. Po wybraniu katalogu w pamięci palma w którym program ma być zainstalowany, wszystkie konieczne pliki zostają przekopiowane do jego pamięci i dalsza instalacja przebiega już w SX-ie. Odinstalowanie oprogramowania jest możliwe w sposób analogiczny lub z poziomu palma bez konieczności udziału komputera PC.
Podsumowanie
Podsumowując SX 45 jest bardzo nowoczesnym i pożytecznym urządzeniem. Wyposażony w moduł telefoniczny z GPRS-em może być narzędziem skutecznej komunikacji. Szczególnie we współpracy z ICQ może być używany w Instant Messaging'u. Jego system operacyjny pozwala na korzystanie z wielu interesujących i przydatnych aplikacji. Możliwa jest tez łatwa rozbudowa komputera.
Główną wada tego urządzania są natomiast jego rozmiary. Jest on prawie dwa razy większy od innych komputerów podobnej klasy. Powoduje to, że trudno jest go umieścić w kieszeni, a o to przecież chodziło twórcom komputerów Pocket PC. Mnie również nie podoba się to, że żeby korzystać z telefonu wymagany jest zestaw słuchawkowy.
Generalnie Siemens działa bardzo dobrze i jest naprawdę dobrym urządzeniem. Gdy jednak okazuje się, że trzeba za niego zapłacić ponad 3000 zł mój entuzjazm bardzo spada.
Każdy, kto planuje zakupienie palma podobnej klasy pewien taki zakup dokładnie przeanalizować.