Siemens otworzył wczoraj oficjalnie swoje Laboratorium testowe w Centrum Rozwoju Oprogramowania we Wrocławiu.
W ramach centrum funkcjonują obecnie następujące działy:
Network Integration - zajmuje się dostosowaniem oprogramowania komórkowych sieci szkieletowych do indywidualnych wymagań klienta
Cordless Products - zajmuje się rozwojem oprogramowania dla przyszłych generacji stacjonarnych telefonów bezprzewodowych Gigaset.
Network Engineering - zajmuje się badaniem możliwości optymalizacji sieci
Network Aplications and Solutions - zajmuje się rozwojem aplikacji sieci inteligentnych i multimedia
Network Radio - zajmuje się rozwojem i integracją oprogramowania dla UMTS
Laboratorium testowe we Wrocławiu to najbardziej rozbudowane środowisko testowe firmy Siemens w Europie Wschodniej. Laboratorium pozwala na wdrażanie oprogramowania dla sieci telefonii komórkowej GSM i UMTS. Wyposażenie umożliwia prace dotyczące central, usług sieci inteligentnych np. prepaid, VPN ( Virtual Private Network), czy też rozwój oprogramowania części radiowej systemu UMTS, po integrację tego systemu dla poszczególnych operatorów.
Obecnie w centrum trwają pracę nad testami nowej platformy prepaid IN "@vantage" dla sieci Era. Platforma działa w centrum na platformie SUN. Pracownicy centrum nie chcieli zdradzić, czy dla oferty Heyah zakupiono osobną platformę IN. W centrum stworzono także system autoryzacji WLAN dla sieci Era, który umożliwia komercyjną ofertę dostępu WiFi. Obecnie Siemens testuje także dla PTC rozwiązania UMTS (system nadzoru RNC oraz oprogramowanie stacji bazowych). W czasie pokazów usługi video call w sieci 3G jakość dźwięku i obrazu nie była najlepsza. Usługa ta będzie w sieci Era korzystać z transmisji komutowanej, a nie z transmisji pakietowej, a więc jakość połączeń video nie będzie za dobra. Rozwiązaniem tego problemu ma być wdrożenie kolejnej wersji standardu UMTS, w którym video call będzie działał już poprzez transmisję pakietową. Bardzo dobrze działa natomiast video streaming. We Wrocławiu testuje się także elementy sieci 3G czeskiego oddziału T-Mobile oraz litewskiego Tele2. Centrum jest odpowiedzialne za integrację części IN (Inteligent Networks) dla większości operatorów europejskich.
Prezes Siemensa w Polsce, Karol Romanowski, stwierdził , że liczy na wygranie trwającego obecnie przetargu na UMTS w sieci Plus GSM oraz na rozszerzenie dostaw UMTS dla PTC na inne regiony kraju. Prezes stwierdził także, że żaden z posiadaczy licencji MVNO w Polsce nie zwrócił się do Siemensa z zapytaniem ofertowym dotyczącym zakupu sprzętu potrzebnego do rozpoczęcia działalnosci jako operator komórkowy.
Pracownicy laboratorium testowego integrują też oprogramowanie sieci GSM-R przeznaczonej dla kolejnictwa. Tydzień temu Siemens podpisał umowę ze spółką Telekomunikacja Kolejowa (PKP) na pilotaż elementów sieci GSM, która zostanie w przyszłości przekształcona w standard GSM-R. W dziedzinie GSM-R SDC stanowi centrum kompetencji dla usług IN.
W ciągu 3 najbliższych lat Siemens zainwestuje w rozbudowę Centrum około 15 mln EUR i zwiększy zatrudnienie o około 40% do końca przyszłego roku. Wcześniej niemiecka firma również zainwestowała we Wrocławiu 15 mln EUR.