Na zakończonych w Cannes światowych targach telefonii komórkowej 3GSM World Congress 2005 firma Siemens pod hasłem „Odkryj nowe wymiary komunikacji" przedstawiła gamę nowych produktów i rozwiązań dla operatorów oraz przedsiębiorstw.
Premierowy pokaz w Cannes: transmisja radiowa z szybkością 1 Gb/s
Siemens zademonstrował transmisję danych w czasie rzeczywistym z szybkością 1 Gb/s, wykorzystując w tym celu eksperymentalny system opracowywany w laboratoriach badawczych firmy. Aby uzyskać tak dużą szybkość, pracownicy badawczy połączyli „inteligentny system anten”, złożony z trzech anten nadawczych i pięciu anten odbiorczych, z technologią OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing — zwielokrotnienie kanałów poprzez ortogonalny podział częstotliwości). Moduły te, szczególnie efektywnie wykorzystujące dostępne pasmo częstotliwości, są w kręgach naukowych uważane za bardzo obiecującą technologię, nadającą się do wykorzystania w nowej generacji urządzeń bezprzewodowych, która zastąpi generację urządzeń W-CDMA/UMTS.
Transmisja na żywo z wykorzystaniem systemu FLASH-OFDM
We współpracy z firmą Flarion, twórcą systemu szerokopasmowego FLASH-OFDM, Siemens przeprowadził w Cannes transmisję danych na żywo z wykorzystaniem tego systemu, osiągając szybkość odbioru na poziomie 1 1,5 Mb/s. Siemens i Flarion pracują wspólnie nad produktami działającymi w paśmie 450 MHz. Już w drugim kwartale 2005 r. Siemens zaoferuje kompleksowe rozwiązanie dla systemu FLASH-OFDM, obejmujące także usługi towarzyszące w zakresie integracji systemu.
Technologia komunikacji bliskiego zasięgu NFC (Near Field Communication)
Goście, zaproszeni do obejrzenia wystawy firmy Siemens zorganizowanej na statku pokazowym „Corsica Victoria” zacumowanym u wybrzeża Cannes, mieli okazję przetestować nową technologię. Zamiast tradycyjnych papierowych biletów otrzymali karty pokładowe wielkości kart kredytowych, które odczytywano bezkontaktowo i szybko za pomocą telefonów komórkowych. Dzięki temu personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo mógł w każdej chwili określić, ilu pasażerów jest na statku i nie dopuścić — bez żadnego dodatkowego wysiłku — do przekroczenia maksymalnej liczby osób, które ze względów bezpieczeństwa mogły jednocześnie przebywać na pokładzie. Było to możliwe dzięki nowej technologii komunikacji bliskiego zasięgu NFC (Near Field Communication), stanowiącej bardziej zaawansowaną wersję technologii RFID (Radio Frequency Identification — identyfikacja częstotliwości radiowych). Technologia NFC będzie szczególnie przydatna w takich zastosowaniach telefonów komórkowych, jak mobilna sprzedaż i sprawdzanie biletów, mobilne dokonywanie płatności lub kontrola dostępu z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Na stoisku firmy przeprowadzono szereg pokazów praktycznych takich zastosowań.
Protokół SIP umożliwia nowe zastosowania: PhotoTalk, MultiChat i wiele innych
Najbardziej znaną aplikacją, która wykorzystuje protokół SIP (Session Initiation Protocol) jest system Push and Talk, który zamienia telefony komórkowe w zaawansowane urządzenia typu walkie-talkie. Jednak na targach 3GSM World Congress 2005 Siemens przedstawił wiele nowych pomysłów na zastosowanie protokołu SIP z wykorzystaniem podsystemu IMS (IP Multimedia Subsystem). IMS to znormalizowana platforma do sterowania usługami multimedialnymi w sieciach pakietowych. Z punktu widzenia użytkownika ma ona wiele zalet. Umożliwia jednoczesne wykonywanie wielu czynności, tak jak w przypadku funkcji PhotoTalk — w czasie sesji Push and Talk osoby telefonujące mogą wysyłać do swego rozmówcy lub rozmówców zdjęcia zrobione za pomocą aparatu fotograficznego wbudowanego w telefon. Zademonstrowana przez Siemensa funkcja PhotoTalk stanowi atrakcyjne rozszerzenia funkcji walkie-talkie.
Funkcja MultiChat umożliwia użytkownikom jednoczesne prowadzenie rozmów z wieloma osobami na zasadzie chatu — podczas takiej konwersacji użytkownicy mogą wysyłać do siebie nawzajem zdjęcia lub wiadomości głosowe. Każdy z użytkowników może również udostępnić na specjalnej stronie swój profil ze zdjęciami i tekstem. Aplikacja Animated Instant Voice Messaging (natychmiastowe przesyłanie animowanych wiadomości głosowych) umożliwia użytkownikom wysyłanie wraz z wiadomością głosową swoich zdjęć. W czasie odsłuchiwania wiadomości głosowej przez odbiorcę aplikacja ta lokalizuje na zdjęciu oczy, nos i usta i animuje je komputerowo w sposób zsynchronizowany z odtwarzaną wiadomością.
Firma Siemens pokazała również w Cannes, że platforma IMS może realizować usługi w sieciach konwergentnych. Możliwe są na przykład połączenia VoIP z sieci telefonii komórkowej do komputerów PC i telefonów stacjonarnych oraz sesje Push and Talk między telefonami komórkowymi i komputerami PC.
Na przykładzie notebooka wyposażonego w kartę sieci UMTS zademonstrowano gościom, że na terminalu bezprzewodowym można jednocześnie korzystać z kilku usług IMS, takich jak whiteboard, telefonia wideo i przesyłanie plików.
Mobilna strumieniowa transmisja telewizyjna i M2Y Mobile Music — nowe usługi w systemie Media Delivery Solution firmy Siemens: Siemens rozszerzył Media Delivery Solution, kompleksowy system do strumieniowej transmisji wideo i pobierania plików w sieciach bezprzewodowych, o dwie nowe usługi: mobilną strumieniową transmisję telewizyjną oraz usługę M2Y Mobile Music.
Usługa M2Y Mobile Music pozwala operatorom zaoferować abonentom spersonalizowane kanały muzyczne i listy przebojów, umożliwiające strumieniową transmisję muzyki do telefonów komórkowych i stacjonarnych. Jeśli użytkownikowi spodoba się jakaś piosenka, może ją pobrać za pomocą animowanego asystenta.
W ramach usługi mobilnej strumieniowej transmisji telewizyjnej operator zapewnia klientom interaktywny dostęp do kilku kanałów wideo emitujących przygotowane wcześniej programy informacyjne, muzyczne lub sportowe, ale również z transmisjami na żywo z wydarzeń sportowych lub z sytuacji na drogach. Użytkownicy mogą się przełączać między różnymi kanałami, pobierać filmy wideo lub klipy muzyczne i głosować na nie oraz uczestniczyć w grach.
Rozwiązanie Media Delivery Solution firmy Siemens pozwala operatorom administrować treściami usług mobilnych i bezpiecznie naliczać opłaty za te usługi. Dodatkową atrakcję dla abonentów stanowią elastyczne modele płatności. System Digital Rights Management (DRM — cyfrowe zarządzanie prawami autorskimi) nie tylko zapobiega nielegalnemu kopiowaniu tych treści, ale zapewnia również kontrolę nad masową dystrybucją materiałów autorskich, takich jak popularne pliki muzyczne.
Wykorzystywanie telefonu komórkowego do prowadzenia rozmów z wykorzystaniem sieci stacjonarnej
Na targach 3GSM World Congress 2005 firma Siemens zademonstrowała nową koncepcję techniczną umożliwiającą wykorzystywanie telefonu komórkowego do prowadzenia rozmów w sieci stacjonarnej. Zaprezentowany system wykorzystuje technologię Bluetooth do przekazywania połączeń mobilnych realizowanych w domu do sieci stacjonarnej. W ten sposób Siemens połączył to, co najlepsze z obu środowisk — telefonii komórkowej i stacjonarnej — w jednym urządzeniu.
Komunikacja mobilna w przedsiębiorstwie
E-Mail Push i Personal Information Manager (PIM) to nowatorska aplikacja do komunikacji mobilnej w przedsiębiorstwie. Aplikacja ta jest instalowana w sieci operatora telefonii komórkowej lub w korporacyjnym intranecie i zapewnia bezpieczny dostęp do Internetu i intranetu. W przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku rozwiązań, rozwiązanie firmy Siemens jest zgodne z otwartymi standardami, może być w pełni wdrożone w sieci korporacyjnej i obsługuje wszystkie znane inteligentne telefony, podłączone do sieci cyfrowe asystenty osobiste (PDA) i inne urządzenia bezprzewodowe działające pod kontrolą systemów operacyjnych Symbian Series60, Symbian UIQ i MS Windows Mobile 2003 (Smartphone i PPC PE).
Podsystem stacji bazowej nanoGSM to rozwiązanie IP zapewniające dostęp do sieci GSM/EDGE w budynkach. W skład tego systemu wchodzą małe, ekonomiczne nadajniki do komunikacji bezprzewodowej, tzw. wewnętrzne stacje bazowe, które integruje się z istniejącą korporacyjną siecią IP. Na targach 3GSM World Congress 2005 Siemens we współpracy z firmą Monaco Telecom wykorzystał to rozwiązanie po raz pierwszy do zapewnienia komunikacji bezprzewodowej na swoim statku „Corsica Victoria” w porcie w Cannes.
MobileCentrex@vantage, mobilne rozwiązanie PBX (Private Branch Exchange) Siemensa, to wirtualny system telefoniczny dla małych i średnich firm, integrujący wszystkie telefony komórkowe w firmie w sieć prywatną działającą w ramach publicznej sieci telefonii komórkowej. Rozwiązanie to pozwala ponadto firmom bezproblemowo rozszerzyć zakres działania funkcji dostępnych w ich istniejących centralach PBX na sieć telefonii komórkowej.