Słaba ocena projektu "ustawy antyspamowej"

Newsy
Żródło: One-2-One Sp. z o.o.
Opinie: 12

Prezes firmy "One-2-One", zajmującej się marketingiem interaktywnym (głównie w oparciu o technologię SMS), skrytykował projekt ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

W ramach pakietu "Przedsiębiorczość-Rozwój-Praca" uchwalona została w Parlamencie ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną. W zamyśle autorów dotyczy ona głównie marketingu i handlu internetowego, jednakże jej uchwalenie będzie miało poważne konsekwencje dla tworzącego się dopiero, lecz niezwykle obiecującego rynku reklamy mobilnej i m-commerce.
Zgodnie z zasadami utworzonymi przez Mobilie Marketing Association - ze względu na wysoką inwazyjność marketingu mobilnego - dla jego stosowania wymagana jest czynna i potwierdzona zgoda adresata. Oznacza to, że klient sam musi zaznaczyć opcję zgody na otrzymywanie reklamy na swój telefon komórkowy, a kolejnym kroku jeszcze to potwierdzić.
Polski projekt ustawy mówi, że "zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy za pomocą środków komunikacji elektronicznej", przy czym "informację handlową uważa się za zamówioną, jeżeli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywania takiej informacji, w szczególności udostępnił w tym celu identyfikujący go adres elektroniczny".
"W praktyce wiele firm będzie więc uważać, że skoro otrzymały od swoich klientów numer telefonu komórkowego to będą mogły "legalnie" wysyłać np. smsy reklamowe. Już dziś w spamie smsowym celują np. banki internetowe, które posiadają bazę numerów przekazanych przez klientów do zupełnie innych celów. Tak więc nieprecyzyjne zapisy ustawy zamiast wprowadzić porządek w tej dziedzinie usankcjonują pośrednio fatalna praktykę, niezgodną z interesem branży. "Zaszycie" zgody w regulaminie nagminnie stosowane przez niektóre polskie firmy jest absolutnie niezgodne z branżową zasadą czynnej i potwierdzonej zgody, mimo że wyczerpuje wymogi ustawy." - mówi Tomasz Długiewicz, prezes One-2-One.
Dodatkowo ustawa mówi że usługodawca jest zobowiązany do udostępnienia usługobiorcy regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną przed zawarciem umowy, lecz za pomocą systemu teleinformatycznego, którym posługuje się usługobiorca.

"Zapis taki wydaje się sensowny w odniesieniu do usług stricte internetowych. Jednak nie wiem, kto będzie w stanie zawrzeć regulamin usługi smsowej w smsie, a nawet w dziesiątkach smsów i to na własny koszt. Jeżeli w rozumieniu ustawodawcy komunikacja za pomocą telefonii cyfrowej jest komunikacją elektroniczną (a trudno przypuszczać, że jest inaczej) nie można spodziewać się, aby ustawa zaproponowana przez rząd i przegłosowana przez Sejm w obecnym kształcie mogła uczynić coś dobrego dla rozwoju polskiego m-commerce. Obecnie ostatnią szansą na poprawienie tego dokumentu jest głosowanie w Senacie" - dodaje Tomasz Długiewicz.

Opinie:

Opinie archiwalne (12):

Komentuj

Komentarze / 12

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  dwx pisze: 2002-08-01 13:25
  Niestety tak tu jest powiedziane "zaszycie" zgody na wykorzystywanie adresu, numeru, e-maila dla celów marketingowych firmy jest prawie zawsze stosowane, poniewaz klient wyraził na to zgodę (nie zawsze świadomie) ustawę bedzie mozna ominąć. Osobiście uważam że należy ten projekt jeszcze dopracować, szczególnie jeśli juz teraz mówi się że są w nim dziury.
  0
 • Users Avatars Mini
  marek pisze: 2002-08-01 13:46
  zgadzam sie z toba:)
  0
 • Users Avatars Mini
  byku pisze: 2002-08-01 13:50
  Standartowo jak z wszystkimi pomysłami najpierw sie wprowadza a później zastanawia jakie przynossi to sskutki i zazwyczaj sa niepożadane . Czasami można odnieść wrażenie że za zgłoszenie jakiegokolwiek pomysłu ktoś bierze kase , bo tyle kretyńskich ustaw nie zgłasza się chyba łącznie w całej europie .Sama idea jest jak najbardziej prawidłowa ale po co wprowadzać jak to nic nie zmieni .
  0
 • Users Avatars Mini
  dwx pisze: 2002-08-01 13:59
  Oczywiście idea jest prawidłowa! Ale już ktoś powiedział "DOBRYMI CHĘCIAMI PIEKŁO JEST WYBRUKOWANE". Jeżeli już sie ktoś za coś bierze niech to zrobi dobrze. Jeśli się na tym nie zna co chce zrobić (a tak najcześciej jest) to albo niech nic nie robi albo zapyta innych którzy sie znają akurat właśnie na tej rzeczy. Myślę że ciekawym pomysłem byłoby stworzenie jakiejś strony internetowej na której umieszczałoby się co ciekawsze projekty ustaw i rozporzadzeń, zbudowane może podobnie jak GOL z opcją punktów i komentarzy - wtedy można by było zobaczyć co się szykuje w prawie i jednocześnie wypowiedzieć się na ten temat z nadzieja że ktoś to przeczyta i wyciągnie wnioski
  0
 • Users Avatars Mini
  GAGA pisze: 2002-08-01 13:59
  Ja pracuje w firmie w której pozyskane z netu e-maile używamy do wysyłki seryjnej oferty naszej firmy! Wystarczy dołączyć tylko tekst:"Wiadomość została wysłana jednorazowo na adres e-mail publicznie dostępny w Internecie zgodnie z art. 25, ust. 2, pkt 2 Ustawy o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883 z dnia 29 sierpnia 1997 r. z póź. zm.). Przepraszamy za zajęcie cennego czasu jeżeli ta oferta Państwa nie interesuje. Jeżeli w przyszłości nie życzą sobie Państwo otrzymywać podobnych informacji proszę o przesłanie zwrotnego listu z tematem "Usuń"." - i wszystko jest OK!Po co ustawa!
  0
 • Users Avatars Mini
  dwx pisze: 2002-08-01 14:00
  CD... A może by GOL wprowadził dział Akt7y prawne i projekty, gdzie zamieszczałby te związanez telekomunikacją i łącznością?
  0
 • Users Avatars Mini
  adminek pisze: 2002-08-01 14:30
  dobre jest to ze nie beda juz wysyłać spamu - mam przynajmniej taką nadzieję ;)
  0
 • Users Avatars Mini
  spiro pisze: 2002-08-01 15:07
  ale lipa... a i tak jakis koles zarobi na tych poprawkach.
  0
 • Users Avatars Mini
  siwy256 pisze: 2002-08-01 16:29
  m.kubiczek: no tak ale przy tych oszutach to trudno się dziwić operatorom. A zresztą kupuje się telefon w promocji czesto za symboliczną złotówkę więc można pozowlić sprawdzić czy jesteśmy uczciwi. A jak ktoś nie chce to niech buli za sam telefon, potem za aktywację.
  0
 • Users Avatars Mini
  SZ3RYF pisze: 2002-08-02 03:20
  pan prezes boi sie, ze zarobi mniej kasy a ludzie beda mieli swiety spokoj...
  0
 • Users Avatars Mini
  Qba pisze: 2002-08-02 10:01
  Nawet jezeli juz ustawa wystartuje, to i tak spamowanie sie nie skonczy, a przestrzeganie ustawy bedzie praktycznie nizauwazalne!
  0
 • Users Avatars Mini
  Manciarz pisze: 2002-08-03 22:27
  no wlasnie
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: