Jedno urządzenie, które zawsze mamy przy sobie – tylko tyle trzeba dziś, by pracować czy oddawać się ulubionej rozrywce. Jeszcze parę lat temu ta wizja wydawałaby się kompletnie nierealna. Teraz smartfony często mają procesory mocniejsze od komputerów. Mają też coraz większe ekrany, ale nadal są wygodne i poręczne. Pracować na smartfonie możemy w taksówce, w samolocie, na ławce w parku, a nawet w wannie. Gdy chcemy wyprzedzać trendy to już dziś możemy sprawdzić, czy da się całkowicie przesiąść tylko na komórkę. Samsung chce nam to ułatwić i jego tegoroczne flagowce są dostępne w sprzedaży w specjalnych wersjach z ogromną pamięcią 1TB. My do testów otrzymaliśmy Galaxy S10+ Performance Edition, w specjalnej ceramicznej obudowie i właśnie z 1TB pamięci. Telefon jest piękny, ale to nie design jest w nim najważniejszy. Jego kosmiczną pamięć 1 TB (dla użytkownika pozostaje 935.6 GB) można „dopalić” kartą pamięci 512 GB, a dodatkowo część danych trzymać w Samsung Cloud. Mój laptop ma dysk SSD 256 GB, a ten telefon ma w środku 1 TB z możliwością natychmiastowego i taniego rozszerzenia do 1.5 TB. Czym możemy zapełnić tak dużą pamięć i czy jest to w ogóle możliwe?
Gdy fotografia mobilna zaczyna być naszym hobby, a Instagram staje się ważniejszy od Facebooka, to może się okazać, że nasz smartfon, który ma 32, 64 lub nawet 128 GB pamięci nie nadąży za naszą nową pasją. W trybie PRO zdjęcie w formacie RAW z Galaxy S10+ potrafi zajmować ponad 20 MB. Do tego dochodzi kopia JPG. Gdy zdjęcia robimy tradycyjnym aparatem to pliki bez kompresji zajmują podobną wielkość. Jedna krótka sesja to kilka lub nawet kilkanaście GB danych. Dysponując Galaxy S10+ Performance Edition możemy zatem zrobić i zapisać w pamięci smartfonu ponad 40 000 zdjęć. A to nie koniec - na smartfonach jest coraz więcej bardzo zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, więc nawet szybka postprodukcja na małym ekranie jest coraz bardziej popularna. Tradycjonaliści będą się krzywić, ale szybkość publikacji materiału jest coraz ważniejsza, a sam wielogodzinny retusz i cyzelowanie jakości schodzą często na dalszy plan.
Nawet, gdy nie fotografujemy „na poważnie”, to nasz smartfon może być świetnym magazynem naszych rodzinnych zdjęć. W dowolnym miejscu na ziemi możemy pochwalić się naszymi dziećmi, jachtem, apartamentem, wakacjami lub super jedzeniem. Wszystkie nasze zdjęcia będziemy mieć w szybkiej pamięci Galaxy S10+ Performance Edition bez konieczności ich żmudnego i często kosztownego pobierania z chmury.
Producenci urządzeń mobilnych (smartfonów i tabletów) już od dawna namawiają nas na poważną pracę na urządzeniach mobilnych. Smartfony firmy Samsung potrafią współpracować z profesjonalnymi zabezpieczeniami sieci korporacyjnych, a dane w smartfonie są chronione przez platformę KNOX. Dzięki 1 TB pamięci nasz smartfon może mieć w pamięci całe archiwum plików, z których korzystamy w pracy. Pozwoli nam to na wygodną i wydajną pracę w samolocie, w Bieszczadach i w roamingu na samym końcu świata. Nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo firmowych danych – smartfony tego producenta są zabezpieczone często znacznie lepiej i nowocześniej niż nasze laptopy.
W czasie podróży nasz telefon zastępuje już nam niemal całkowicie tradycyjny aparat fotograficzny. Często zastępuje nam także kamerę wideo. Jakość obrazu nagrywanego przez Galaxy S10+ jest genialna. 60 klatek na sekundę, HDR, 4K to technologie i standardy, które pozwalają na zapis wideo porównywalny z tym, które jeszcze do niedawna był dostępny wyłącznie dla profesjonalnych ekip i kamer. Wszystko to jednak ma pewną drobną wadę – każde nagranie wideo w najwyższej dostępnej jakości zajmuje bardzo dużo miejsca w pamięci. Gdy mamy 1 TB pamięci wewnętrznej to nawet najdłuższa podróż może zostać zapisana w naszym smartfonie. Są już także dostępne bardzo zaawansowane aplikacje, które pozwolą nam ten materiał na smartfonie zmontować i wyeksportować np. do serwisu Youtube.
Gdy nagrywanie własnych filmów nas „nie kręci” to pamięć naszego telefonu możemy spróbować zapełnić filmami pobranymi z serwisów wideo-streamingowych. Galaxy S10+ to bezpieczny wybór dla prawdziwego kinomaniaka lub fana nowych seriali. Średni rozmiar jednego odcinka popularnego serialu to około 300MB, co oznacza, że w pamięci Galaxy S10+ Performance Edition pomieścimy nawet około 3000 odcinków.
Mobilni gracze dobrze znają wielkość najbardziej zaawansowanych gier. To już nie są dziesiątki megabajtów. W sklepie Google PLAY znajdziemy wiele gier, które zajmują po kilka GB! Wystarczy wymienić tak popularne tytuły jak najnowszy Asphalt 9 (1.6 GB), PUBG Mobile (2.5 GB), Mortal Combat X Mobile (około 2 GB). Real Racing 3 czasami potrafi zająć w pamięci nawet 4 GB. Do pobrania Resident Evil 5 jest potrzebne 5.5 GB miejsca, a wielu z nas ma w swoim telefonie (poza grami) po kilkadziesiąt różnych innych aplikacji. Zapełnienie nimi standardowej pamięci 64 GB zajmie bardziej wymagającym użytkownikom Androida naprawdę chwilę. Jeśli jesteśmy fanami gier to duża pamięć jest dla nas superważna. Pamiętajmy – z zapełnieniem pamięci smartfonu Galaxy S10+ Performance Edition nie poradzimy sobie tak łatwo.
Pamiętajmy, że gdy chcemy przegrać do swojego telefonu setki GB zdjęć, filmów, dokumentów, to musimy poświęcić na to chwilę. Nawet przy bardzo szybkim łączu w standardzie USB 3.1 taki transfer trwa kilkadziesiąt minut.
Gdy 1TB to dla nas nadal za mało, to przy zakupie karty pamięci (do 512 GB) pamiętajmy o wybraniu najszybszej dostępnej jej wersji. Będzie ona nieco droższa, ale będzie nam gwarantowała niezawodny i superszybki dostęp do naszych danych.
Pamiętajmy też, aby najważniejsze dla nas dane zapisywać również w chmurze Samsunga. To tanie i bezpieczne rozwiązanie. Pakiet 200 GB będzie nas kosztował niecałe 13 zł miesięcznie.