Solorz: 5G zbudujemy razem, a Huawei to rywalizacja globalna

Najważniejsze | Newsy
Żródło: Rzeczpospolita
Dodaj opinię
Opinie: 0

Zygmunt Solorz, właściciel Cyfrowego Polsatu, udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita, w którym ocenia najnowsze zmiany personalne w swojej firmie, przedstawia swój pomysł na budowę sieci 5G oraz ocenia zagrożenia związane z Huawei.

Solorz powiedział dziennikowi Rzeczpospolita m.in.:

Moją intencją jest, aby firma pozostała w rękach mojej rodziny na pokolenia. Dlatego już kilka lat temu zdecydowałem się przekazać posiadane przeze mnie akcje Cyfrowego Polsatu pośrednio do fundacji rodzinnej, której konstrukcja prawna uniemożliwia sprzedaż kontrolnego pakietu akcji. Chcę, by moje dzieci i wnuki mogły funkcjonować w stworzonym przeze mnie biznesie, ale naszą główną rolą jest sprawowanie nadzoru właścicielskiego z poziomu rad nadzorczych. Zarządzanie powierzyłem sprawdzonym i zaufanym menedżerom, których znam od wielu lat, którzy sprawnie i skutecznie zarządzali moimi firmami.

Solorz dodaje:

Kiedyś intuicja podpowiadała mi, że przyszłością będzie symbioza mediów i telekomunikacji. Kiedy przejmowałem Polkomtel, mówiłem o tym, że LTE będzie dostępne w całej Polsce. A dzisiaj uważam, że dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu powinien mieć każdy dom i każda rodzina w Polsce. Miałem rację w dwóch pierwszych przypadkach, a teraz chcemy zrealizować kolejny krok – dostarczenie szybkiego internetu do każdego domu czy mieszkania w Polsce. Chcemy też rozbudować naszą pozycję na rynku treści, żeby dostarczać je razem z naszym internetem.

Solorz przedstawił także swój pomysł na budowę sieci 5G:

Co do 5G, to nasze stanowisko jest takie, że aby skutecznie i szybko wdrożyć w Polsce tę technologię, trzeba myśleć o jednej sieci i jednej infrastrukturze. Tym bardziej że jedna sieć to cztery razy mniej nadajników i problemów z tym związanych, niż gdyby każdy z czterech dużych operatorów chciał budować oddzielnie. Trwają dyskusje i zobaczymy, co z tego wyniknie. Na pewno jest to również bardzo ważny projekt z punktu widzenia interesów państwa, więc nie można na to patrzeć jedynie przez pryzmat interesów poszczególnych operatorów, zwłaszcza że dwóch z nich ma pośrednio w akcjonariacie rządy innych państw.

Solorz ocenił też sytuacją związaną z Huawei:

Trudno mi oceniać decyzje innych krajów i to, czym kierują się w swoich działaniach. Trwa pewna rywalizacja na poziomie globalnymi i nas, czyli Polski, jak widać, również to nie ominęło. Nie wiem, co z tego wyniknie. Mieliśmy przecież spektakularne zatrzymanie w Polsce w tej kwestii, ale do tego, jak do każdego biznesu, należy podchodzić rozważnie i z chłodną głową.

Pełna treść wywiadu znajduje się tutaj

Nasza analiza sytuacji związanej z Huawei jest tutaj

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: