CMD-J5 to pierwszy telefon Sony testowany w redakcji. Japońska firma słynęła zawsze ze znakomitej jakości swych produktów, ale nie zasłynęła dotychczas z produkcji telefonów komórkowych. Udział procentowy Sony w tym rynku jest znikomy. Ostatnio jednak głośno było o synergii działu komórkowego Sony ze szwedzkim potentatem komórkowym - Ericssonem. Sony CMD-J5 już od dosyć dawna jest obecny na polskim rynku. Obecnie można go kupić w promocji jednego z polskich operatorów. Kosztuje znacznie więcej od najtańszych oferowanych aparatów, więc powinien oferować użytkownikowi znacząco więcej funkcji. |
||
Wygląd Telefon ma elegancki wygląd pomimo tego, że części obudowy różnią się pomiędzy sobą kolorem- tył jest szary, antena i boki czarne, przód srebrny a wyświetlacz otoczony jest niebieską lamówką. Pod ekranem znajdują się trzy duże klawisze - do aktywacji menu służy jednak scroll (kółko) umieszczony na lewym boku telefonu. Podobne rozwiązanie występuje w produktach Philipsa. Ekran J5 jest niezbyt duży, ale wysoka rozdzielczość 996x92 piksele) pozwala na wyświetlanie naprawdę imponujących animacji oraz sporej ilości znaków (w SMS około 44 sztuk bez przewijania). Obok scrolla znajduje się mały suwak, który służy zarówno do wygodnego blokowania klawiatury, jak i do wyboru profilu: spotkanie, wibracje, dzwonek jednokrotny i profil normalny. Profili nie można edytować. Środkowy klawisz pod ekranem służy do szybkiego połączenia się z Internetem. Sony CMD-J5 jest bardzo lekki (waży około 85 gramów), ale jest dosyć długi (z anteną mierzy aż 144 milimetry) |
||
Menu Tak jak w Philipsie główne menu oparte jest na zasadzie karuzeli, czyli kręcąc scrollem mamy dostęp do kolejnych funkcji menu. Każda z nich ma odpowiadającą sobie ikonkę, która jest opisana na małej kuli. Obracające się kule rzucają nawet cień, więc nie można trójwymiarowemu menu głównemu J5 zarzucić braku uroku. Pozostałe podmenu (wybierane po wciśnięciu scrolla) są natomiast rozwiązane na zasadzie znanej z większości telefonów - są po prostu listą dostępnych funkcji. Wadą jest to, że przewijanie menu nie jest możliwe "na okrągło".
SMS Menu wiadomości pozwala na wysłanie SMS lub SMS'a wraz z załącznikiem. Załącznik może stanowić jeden z 12 obrazków lub wybrany dźwięk - ich przesyłanie działa jedynie pomiędzy modelami Sony. Opcje menu wiadomości pozwalają na ustalenie klasy wysłanego SMS'a. Możemy wybrać, czy wiadomość ma on się pojawić jedynie bezpośrednio na ekranie, czy ma być zapisana w pamięci SIM lub pamięci aparatu odbiorcy. Wygodną opcją jest opcja powiadomień o dostarczeniu naszej wiadomości. Największe ułatwienia dla użytkowników stanowi słownik T9 , który w Sony CMD-J5 występuje w polskiej wersji językowej. Zaimplementowanie tej wersji nadal jest rzadko spotykane, nawet w telefonach masowo sprzedawanych u polskich operatorów. W Sony, tak jak w większości modeli, brakuje dodatkowej pamięci na SMS'y - ciągłe kasowanie wiadomości i raportów doręczenia jest bardzo kłopotliwe. W menu wiadomości mamy możliwość włączenia funkcji Local Area Information - w Sony jest ona zaimplementowana w nieużyteczny sposób. Informacja o obszarze nie może być wyświetlana na głównym ekranie wraz z innymi danymi - telefon wyświetla ja na całym ekranie z pominięciem daty, godziny, nazwy sieci.
Dźwięki W menu dźwięków największą ciekawostką jest możliwość nagrania własnego sygnału (5 sygnałów po 10 sekund) poprzez mikrofon telefonu. Budzikowi możemy przypisać np. swój krzyk "Wstawaj!" a sygnałem nadchodzącego połączenia może być głos naszej sympatii. Własne 3 sekundowe dźwięki możemy przypisać większości zdarzeń np. błędom, nadejściu wiadomości, włączaniu i wyłączaniu aparatu itd. Personalizować możemy również dzwonki przypisane aż 30 grupom naszych kontaktów w książce - każda grupa ma swą własną ikonkę. Każdy z 20 standardowych dźwięków J5 jest polifoniczny i bardzo przypomina te znane z Panasoniców. Przy ustalonej dużej głośności głośnik aparatu nie wytrzymuje i zaczyna lekko rzęzić. Według subiektywnej oceny wydaje się, że Sony ma zbyt ciche dzwonki i w głośnym otoczeniu bardzo trudno jest je usłyszeć.
Ustawienia W Sony CMD-J5 można zmieniać naprawdę wiele ustawień. Oprócz zmiany powitania, możemy ustalić obrazek na pulpicie (usługa znana z systemu Windows). Dla oszczędnych przewidziano możliwość wyłączenia bocznego podświetlenia oraz regulacji jego kontrastu wprost z menu. W ustawieniach dotyczących samej rozmowy można włączyć sygnał informujący o upłynięciu kolejnej minuty.
Książka telefoniczna Sony CMD-J5 oferuje bardzo dużą książkę telefoniczną. W telefonie można zapisać aż 500 kontaktów (20 znaków nazwy i 40 cyfr numeru). Dodając numer do książki możemy wybrać, czy jest to numer komórki, stacjonarny w domu lub w pracy, faks - później obok wpisanego nazwiska (etykiety) widnieje odpowiednia ikona. Do każdego wpisu możemy dodać jeszcze dwa numery (w sumie 3) i 2 notatki, również opatrzone jedną z wielu ładnych ikon. Każdy z wpisów może należeć do odpowiedniej grupy. W trakcie wyszukiwania żądanego numeru możemy korzystać z przeszukiwania po nazwie, bądź grupie.
Spis połączeń Spis został rozwiązany wzorcowo. Różne rodzaje połączeń zostały podzielone na foldery. Po wejściu do folderu widzimy numer na który dzwoniliśmy (lub odpowiadająca mu etykietę), godzinę połączenia i jego datę. Numer możemy skasować, zadzwonić pod niego, zapisać do książki.
Menu dodatków Extras to najciekawsze menu w Sony CMD-J5. Zegarek to złożona aplikacja pozwalająca sprawdzić godzinę w najdalszym zakątku świata - nieocenione narzędzie dla często podróżujących. Strefę czasową wybieramy korzystając z map poszczególnych półkul. Na głównym ekranie możemy wyświetlić godzinę wraz z datą, ale Sony pozwala także na jednoczesne wyświetlanie dwóch czasów np. w Warszawie i Nowym Yorku (jeśli często tam bywamy lub dzwonimy). Oprócz tego niesamowitego narzędzia mamy do dyspozycji alarm (z opcją codziennego powtarzania) oraz timer. Sony może sygnalizować (melodyjką) upłyniecie kolejnej godziny (można ustalić, że opcja ta będzie aktywna tylko w godzinach od 8 do 20, aby nie przeszkadzać w śnie). Kalkulator w Sony to proste narzędzie, którego główną zaletą jest jego wizualizacja. Na ekranie widzimy mały kalkulator i aż kusi, aby wybierać cyfry dotykając wyświetlacza (niestety jest to niemożliwe). Po wciśnięciu środkowego klawisza menu podczas korzystania z kalkulatora mamy dostęp do przelicznika walut. W Sony CMD-J5 zapaleni gracze znajdą 4 gry: Bananas, PicPuz, Mindblaster i SandArt. W Bananas małpy próbują zrzucić się z bananaowców rzucając w siebie bananami. PicPuz to znana układanka, w której możemy przesuwać jednocześnie tylko jeden z 9 kafelków aż do ułożenia obrazka. Mindblaster to gra polegająca na odgadywaniu podanej liczby, SandArt to zabawa mająca prawdopodobnie japońskie korzenie, polegająca na tworzeniu obrazu sypiąc piasek. Ważniejsza od gier aplikacją jest klient poczty elektronicznej. Po ustawieniu parametrów połączenia z internetem i parametrów własnego konta możemy odczytywać i wysyłać pocztę elektroniczną. Aplikacja Microsoftu oraz samo połączenie z siecią dzięki transmisji CSD działają bardzo ślamazarnie, ale ściągnięcie paru z 78 nagłówków poczty zakończyło się sukcesem.
Scheduler Aplikacja pozwala na zapisanie planowanych zajęć oraz na uruchomienie alarmu, który nam o nich przypomni. Zdarzeniu możemy przypisać odpowiadającą mu ikonę. Kalendarz możemy przeglądać tylko miesiącami. To dyspozycji jest także lista "to do".
WAP Za przeglądanie Internetu w telefonie Sony odpowiedzialny jest Microsoft. Przeglądarka obsługuje WAP 1.1 i ma również pozwalać na przeglądanie prostych stron HTML. Konfiguracja Microsoft Mobile Explorer jest standardowa - należy jedynie pamiętać, że w Sony w wielu miejscach należy wpisywać kod bezpieczeństwa (domyślnie: 0000), który pozwala np. na zmianę haseł providera lub konta e-mail. W aplikacji Microsoft nie udało się wyświetlić żadnej strony HTML - być może należy jedynie łączyć się z bardzo prostymi, starymi witrynami lub witrynami specjalnie dedykowanymi Mobile Explorerowi.
Czułość Sony CMD-J5 nie należy do najczulszych telefonów. Na "testowym" Ursynowie często przerywał połączenie, w przypadku gdy telefony innych producentów próbowały "walczyć" gwałtownie obniżając jakość połączenia (ale go nie zrywając). Przy silnym sygnale takie zjawisko w Sony SMD-J5 nie występuje.
Bateria Bateria powinna starczać na dłużej. Przy sporej ilości rozmów (30-40 minut dziennie) ogniwo należało ładować co 2 doby.
Dźwięk Dźwięk w słuchawce nie jest najlepszej jakości. Rozmówcę słyszymy bardzo cicho i np. jadąc samochodem należy pozamykać okna i wyłączyć radio, aby móc prowadzić rozmowę. Telefon testowany był w sieci Plus GSM, co zapewne jeszcze bardziej wpłynęło na jakość dźwięku. Przy podłączonej ładowarce słychać w trakcie rozmowy rytmiczny odgłos (szum), prawdopodobnie spowodowany źle ekranowanymi zakłóceniami elektromagnetycznymi. Telefon posiada dodatkową funkcje speakephone, która pozwala na prowadzenie rozmowy w większym gronie.
Podsumowanie Sony CMD-J5 to telefon przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców. Młodzież będzie zadowolona z możliwości nagrywania oryginalnych dzwonków. Biznesmeni korzystać będą ze znakomitego światowego zegara i organizera. 500 miejsc w książce zadowoli większość użytkowników. Sony powinno poprawić jakość dźwięku oraz czułość telefonu, teraz już korzystając z know-how szwedzkiego partnera.
Zalety
Wady
|