Model K300i należy do segmentu najtańszych telefonów, o czym świadczy przede wszystkim wielkość wyświetlacza oraz oczywiście cena. Popularność modeli K700i i K500i zapewne sprawi, że i ten model będzie cieszył się sporym powodzeniem, szczególnie, że posiada całkiem spore możłiwości. K300i jest mniejszy od swoich starszych kolegów, ma wyświetlacz o mniejszej rozdzielczości (128x128 pikseli) i różni go jeszcze kilka innych detali, ale mamy do czynienia z podobną technologią.
Mimo, że K300i należy do najprostszych i najtańszych telefonów, to nie zaniedbano w nim istotnych dla użytkownika szczegółów. Przede wszystkim do produkcji obudowy użyto solidnych materiałów, a części złożono bardzo dokłądnie.
Drobne zastrzeżenia można mieć do działania joystika. Joystik jest zbyt czuły i niejednokrotnie zamiast wybrania kierunku przez przypadek go naciskamy. Nieco kłopotów może sprawić klawisz szybkiego dostępu do internetu, umieszczony w dolnym lewym rogu klawiatury - ciężko go wcisnąć, gdyż "zaskakuje" dopiero poniżej powierzchni obudowy. Ma to zapewne chronić przed przypadkowym łączeniem z przeglądarką, na co skarżą się posiadacze telefonów z bezpośrednim skrótem do WAP. Do reszty klawiatury większych zastrzeżeń nie ma, chociaż generalnie dla osób z grubszymi palcami wciskanie klawiszy może sprawić pewne problemy. W modelu K500i klawiatura funkcjonuje lepiej.
Menu
K300i ma nieco skromniejszy wygląd menu od poprzedników. Główne menu podzielone jest na 9 grup: Camera, Internet Services, Entertainment, File Manager, Messages, Organizer, Connectivity, Phonebook oraz Settings. Generalnie menu jest rozmieszczone bardzo przejrzyście i logicznie. Poruszanie się po nim nie sprawia problemu. Do wybranego podmenu można się dostać (oprócz sterowania joystikiem oczywiście) po wybraniu odpowiedniego numeru z klawiatury.
Kamera
K300i ma wbudowany aparat cyfrowy o rozdzielczości VGA (640x480 pikseli). Dzięki interpolacji telefon umożliwia robienie zdjęć w rozdzielczości 1280x960, aczkolwiek jak można się przekonać oglądając załączone zdjęcia, dużej różnicy w jakości nie widać. Znacznie większa natomiast jest różnica w wielkości pliku - plik ze zdjęciem zrobionym trybie "extended" jest około 2x większy.
VGA | EXTENDED |
Zdjęcia można wykonać dodając do niego ramkę, jeden z czterech efektów (blak&white, sephia, negative, solarize) oraz włączyć tryb "night mode".
Podczas robienia zdjęć dostępne są dwa tryby jakości: normal i fine. Wszystkie załączone zdjęcia wykonywane były w trybie fine.
Z poziomu aparatu cyfrowego można bardzo szybko przełączyć się na poziom kamery wideo. Sekwencje wideo można kręcić w dwóch rozdzielczościach: Large (176x144) i Small (128x96).
Tak jak w przypadku aparatu cyfrowego istnieje możliwość dodania do filmu efektów: "black&white", "sephia", negaive" czy "solarize" oraz włączenia trybu "night mode". W trakcie kręcenia filmów możliwe jest "zoomowanie". K300i nie ma ograniczonego czasu kręcenia sekwencji wideo. Granicą oczywiście jest wielkość dostępnej pamięci (12MB). Czas kręcenia można ograniczyć ręcznie, co jest przydatne, gdy chcemy wysłać klip za pomocą MMS.
Internet Services, czyli po prostu przeglądarka internetowa
Ze stronami WAP, K300i radzi sobie całkiem nieźle. Natomiast stron www raczej sobie nie pooglądamy, zresztą telefon ma na tyle niewielki ekran, że mijałoby się to z celem. W ramach eksperymentów udało się jedynie otworzyć stronę www.google.com, przy próbach otwierania www.wp.pl pojawiało się przez chwilę logo wp, ale po ściągnięciu całej strony na wyświetlaczu nic nie było widać.
Przy próbach otwierania większości stron www pojawiały się komunikaty o błędach lub o zbyt dużym rozmiarze stron.
Rozrywka
W K300i wbudowane są dwie gry Java: Darts oraz FiveStones. Pierwsza gra to po prostu rzutki, w które można grać zarówno przeciwko elektronicznemu przeciwnikowi jak i przeciwko kilku graczom (do 4 graczy). Gra posiada cztery stopnie trudności.
Druga gra polega na ułożeniu pięciu elementów swojego koloru w jednej linii. Gra nieco przypominająca kółko i krzyżyk.
W dziale Rozrywka znajdziemy również odtwarzacz Media Player, pozwalający odsłuchiwać utwory MP3 i oglądać pliki wideo (MPEG4).
Można również ściągnąć sobie za darmo kilka utworów muzycznych w formacie midi ze strony PlayNow, do której skrót znajduje się w tym folderze.
Telefon umożliwia nagrywanie dźwięków. Dotyczy to zarówno dyktafonu jak i nagrywania w trakcie trwania połączenia. Nie ma limitu na nagrywane notatek głosowych.
Dla osób, które chcą stworzyć własne, oryginalne utwory istnieje aplikacja MusicDJ. Sposób tworzenia utworów jest bardzo prosty i nawet osoby o przeciętnych zdolnościach muzycznych będą w stanie stworzyć ciekawe kompozycje. Dla każdego z czterech instrumentów (perkusja, gitara, klawisze, trąbka) można dodać jeden z 32 predefiniowanych dźwięków.
Menadżer plików
Jak sama nazwa wskazuje "File manager" służy do zarządzania plikami w pamięci telefonu. Z poziomu File managera mamy szybki dostęp do wszystkich wgranych do telefonu aplikacji, zdjęć, plików dźwiękowych i wideo, gier, tematów graficznych i innych.
Wiadomości
K300i obsługuje wiadomości MMS, SMS oraz ma wbudowanego klienta e-mail. Telefon posiada także wbudowany komunikator.
Do wiadomości MMS możemy dodać zarówno plik dźwiękowy, jak i wideo oraz oczywiście zdjęcia. Niestety wielkość pliku nie może przekraczać 100kB. Telefon nie potrafi automatycznie zmniejszyć rozmiaru załączanego pliku.
Nie ma takiego ograniczenia w przypadku wysyłania wiadomości e-mail.
Wiadomości można wysyłać do wielu adresatów. Wydaje się, że nie ma ograniczenia, co do ilości odbiorców. Udało mi się dopisać ponad 20 adresów i nadal telefon nie zgłaszał żadnych problemów. Istnieje również możliwość zrobienia zdjęcia, nagrania wideo lub dźwięku i dodanie takiego pliku do tworzonej wiadomości e-mail.
Testowany telefon nie posiadał jeszcze wbudowanego polskiego menu, ani polskiego słownika T9.
Organizer
Poza standardowymi aplikacjami jak kalendarz, budzik, stoper, timer, kalkulator czy lista zadań, w K300i wbudowano funkcję "Code memo". Dla osób, które muszą pamiętać wiele kodów, na pewno funkcja będzie przydatna. Dostęp do "Code memo" zabezpieczony jest czterocyfrowym kodem.
Komunikacja
W folderze tym umieszczono wszystkie konfiguracje dotyczące szeroko rozumianej komunikacji, począwszy od portu podczerwieni po ustawienia streaming.
W katalogu "Data comm." można zapisać profile dostępowe do wszystkich wykorzystywanych usług (Internet, WAP, MMS, SMS, Java czy SyncML). Muszę przyznać, że umieszczenie tych danych w jednym miejscu jest rozwiązaniem przejrzystym i ułatwiającym pracę.
Komunikacja w podczerwieni przebiega bez najmniejszych problemów, zarówno z PC jak i z innymi telefonami.
Przy wgrywaniu większych plików dość dokuczliwy może być brak Bluetooth,. Choć z drugiej strony 12MB pamięci, w jaką zaopatrzono K300i, nie pozostawia zbyt wielkiego pola manewru.
Książka telefoniczna
Telefon ma ograniczoną pamięć na kontakty do 510 pozycji. Wydaje mi się, że jest to wielkość wystarczająca. Do każdego kontaktu można dodać zdjęcie i osobisty dzwonek. K300i pozwala na utworzenie do 10 grup kontaktów.
Ustawienia
K300i pozwala na głosowe wybieranie i odbieranie połączeń, głosową prezentację osoby dzwoniącej oraz głosowe uruchamianie usług telefonu. Telefon ma wbudowane liczniki GPRS (ostatniej sesji oraz wszystkich sesji) oraz liczniki wiadomości SMS i MMS. Podczas rozmowy podawany jest aktualny czas połączenia.
Telefon ma bardzo elastyczne ustawienia alarmów. Zaprogramowane alarmy, mogą być uruchamiane cyklicznie bądź jednorazowo, dodatkowo też mogą być powtarzane co kilka minut. Alarmy można ustawić w dowolnie wybranych dniach tygodnia.
Podsumowanie
Sony Ericsson K300i pojawił się już w ofercie krajowych operatorów. Niska cena telefonu ma dla nich coraz większe znaczenie w dobie powolnego odchodzenia od subsydiów. Na szczęście, producent nie zaniedbał przy tej okazji o walorach jakościowych oraz technicznych produktu. Dobra jakość materiałów, dokładne wykończenie, bogate funkcje, to tylko część superlatyw jakimi można obsypać ten telefon. Do tego można dorzucić dobrą jakość rozmów, łatwość konfiguracji, przejrzystość i prostotę menu czy też ładnie pracującą polifonię.
Nie ma jednak róży bez kolców. Małe rozmiary telefonu, zostały okupione mniejszym wyświetlaczem oraz mniejszą klawiaturą, co dla osób o większych dłoniach może być uciążliwe. Zbyt mała może okazać się również pamięć, bo 12MB jakie mamy do dyspozycji, to niewiele, gdy zaczynamy wgrywać do telefonu pliki MP3.
Ani na plus, ani na minus nie można natomiast zaklasyfikować baterii. Ogniwo o pojemności 700mAh napędzało testowaną "trzysetkę" przez pięć dni. Zapewne wiele osób uzna to za wynik satysfakcjonujący. Jednak korzystanie z telefonu ograniczałem w tym okresie do 10 minut rozmów dziennie i kilku wiadomości, a telefon pracował w trybie maksymalnie ograniczającym zapotrzebowanie na energię. Przez te 5 dni korzystano w sumie przez około 1,5 godziny z dostępnych w telefonie gier, przeglądania zdjęć, czy odsłuchiwania MP3.
Mimo kilku niedociągnięć, myślę, że w chwili obecnej, w swojej kategorii cenowej, trudno jest znaleźć lepszy telefon od K300i.