Nasza redakcja otrzymała do testów jeden z najnowszych produktów Sony Ericsson, telefon K500i. Słuchawka nie pojawiła się jeszcze na polskim rynku i tym samym nie ma jej jeszcze w ofercie polskich operatorów, a już wzbudziła zachwyt i emocje wśród osób ją testujących.
Zawartość pudełka z telefonem nie daje powodów do euforii i zadowolenia z dodatkowych gadżetów. Wręcz przeciwnie: po jego otwarciu znajdujemy tylko to, co powinno się w nim znaleźć, będąc nam przydatnym w użytkowaniu słuchawki: ładowarkę sieciową, baterię i sam telefon. Brak jakichkolwiek dodatkowych bonusów ze strony Sony Ericsson (płytka CD z dodatkowym oprogramowaniem, kabelek USB do podłączenia do PC, zestaw słuchawkowy, etc.) skłania ku refleksji, że producent chciał za wszelką cenę obniżyć cenę tego modelu dla swoich klientów, czyli europejskich operatorów.
1. Wygląd
Sam wygląd telefonu zrobił na mnie dość dobre wrażenie. Obudowa telefonu została wykonana ze srebrnego, matowego plastiku dość dobrej jakości, ale miejscami sprawia wrażenie zbyt delikatnej. Elegancję podkreśla grafitowa wstawka, ciągnąca się wzdłuż boków telefonu, która w dolnym i górnym zwieńczeniu oddziela od siebie przedni i tylny panel telefonu. Wymiary słuchawki, które podaje producent to zaledwie 102x46x14 mm, wiec są to wielkości nieporównywalnie lepsze od innych konkurentów występujących w tej klasie telefonów, wyposażonych w aparat fotograficzny. Telefon nie ustępuje konkurencji również w przypadku, gdy chodzi o jego wagę. Podane przez producenta 88 gram mogą świadczyć o tym, że model ten ma uchodzić za telefon przeznaczony zarówno do noszenia go w kieszeni koszuli, jak i marynarki, bez uciążliwych wrażeń z jego posiadania.
Tylny panel telefonu to multimedialne źródło dźwięków i obrazu. W jego górnej części wkomponowany jest niewielki głośnik, oddający dobitnie barwę dzwonków 40 głosowej polifonii. Pod nim na lekkim okrągłym zgrubieniu dostępny jest aparat skrzętnie ukryty za plastikową przysłoną. Mechanizm otwierania i zamykania aparatu jest niezwykle prosty i skuteczny, co więcej zabezpiecza on kamerę przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami z zewnątrz. Na górnej krawędzi telefonu znajduje się przycisk włączający. Obok niego - dodatkowe oko telefonu, potrzebne przy komunikacji przez podczerwień. Górna część prawego boku to znany z innych telefonów tego producenta przycisk szybkiej komunikacji w technologii WAP, zaś jego lewa część to przyciski +/-, które pozwalają m.in. na zwiększenie głośności podczas rozmowy lub słuchanej muzyki i przycisk znanej już z telefonów SE funkcji QuickShare.
2. Wyświetlacz i klawiatura
Układ klawiatury telefonu jest zbudowany w sposób przejrzysty i bardzo prosty. Do poruszania się po menu K500i służy pięciofunkcyjny joystick, któremu, w zależności od wyjściowego położenia, można przypisać 4 bezpośrednie skróty do głównych funkcji menu telefonu. Bezpośrednio w jego otoczeniu znajdują się dwa klawisze funkcyjne, tuż pod nimi kolejne dwa, dobrze znane z innych modeli Sony Ericsson. Układ tych klawiszy jest dość dobrze pomyślany. Podświetlona na kolor pomarańczowy klawiatura może się podobać. Nawet użytkownicy o dużych dłoniach nie mają żadnego problemu, by swobodnie się nią posługiwać. Fakt ten w przypadku tak małej słuchawki jaką jest K500i jest argumentem niezaprzeczalnie przemawiającym za wygodą obsługi telefonu.
Ponad klawiaturą wkomponowany jest wyświetlacz. Jest to 16 bitowa matryca TFT o rozdzielczości 128 x160 punktów. Obraz przedstawiany na niej jest wyświetlany w 65 tysiącach kolorów, co ma swoje przełożenie w znakomitej jakości odwzorowywanej grafiki, czy to w przypadku zdjęć, ruchomych obrazów, czy filmów wideo. Podczas testów przy świetle słonecznym nie został zaobserwowany spadek jakości odwzorowywania barw i żywych kolorów.
3. Bateria
Na wyposażeniu standardowym telefonu znajduje się litowo-jonowa bateria 3.6 V o pojemności 700 mAh. Podczas przeprowadzonych testów bateria utrzymywała telefon bez ładowania przez ok. 80 h, przy średnim korzystaniu z rozmów ok. 1-2 h i sporadycznej ilości wysyłanych/odbieranych wiadomości SMS w ilości ok. 5 SMS / dobę w tym czasie. Wspomnieć należałoby również przy tym o zwiększonym poborze energii podczas odtwarzania utworów mp3. Telefon pozwala nam na umieszczenie w nim tylko 12 MB muzyki i mimo tego będzie się to wiązało ze zwiększonym apetytem na prąd.
4. Książka telefoniczna i wiadomości
Pamięć K500i pozwala na zapisanie w książce telefonicznej do 510 pozycji. Pojedynczy wpis w książce telefonu jest w tym przypadku wzbogacony o dużą ilość dodatkowych informacji, które można przypisać konkretnej osobie. Oprócz oczywistych informacji, jak imię, nazwisko, numeru telefonu, możliwe jest dodanie adresu email, strony internetowej, zdjęcia danej osoby, przypisania jej konkretnego dzwonka, komendy głosowej, szeregu informacji dotyczących jej stanowiska w firmie, pełnego adresu domowego lub firmowego oraz sporządzenia krótkiej notatki, którą możemy się posługiwać przy wspomnianym kontakcie. Książka telefoniczna oferuje również sporządzenie wizytówki biznesowej właściciela telefonu, opartej na w/w informacjach, którą można przesłać przez SMS lub przez podczerwień drugiej osobie.
W K500i możliwa jest również dowolna definicja grup kontaktów, które można samemu stworzyć, nazwać, a następnie przypisać do nich konkretne osoby. Szukając określonego kontaktu w telefonie otrzymujemy wszystkie wpisy w książce w formie listy, zaś w momencie wejścia na jeden z nich telefon wyświetla dostępne numery telefonów zapisane pod danym postem. Wygodne i poręczne, bez zbędnych kliknięć. Opcje książki adresowej pozwalają na dowolne zarządzanie kontaktami, kasowanie pojedynczego wpisu lub wszystkich razem, przesłanie ich na inny telefon lub kopiowanie z / do karty SIM.
W dobie przechodzenia ze zwykłych wiadomości tekstowych SMS na wiadomości multimedialne MMS, producent nie zapomniał również o wszelkich ułatwieniach przypisanych do definiowania wiadomości MMS w telefonie. W skrzynce wiadomości mamy propozycję definicji jednego, bądź drugiego typu z tego samego menu, telefon ponadto oferuje bardzo łatwy interfejs tworzenia, obróbki i wysyłania zdjęć lub obrazów zapisanych w pamięci.
W K500i jest ponadto wbudowany klient poczty elektronicznej w protokołach POP3 i IMAP4. Intuicyjna konfiguracja i obsługa klienta przebiega bardzo sprawnie, ciekawostką jest możliwość ustawienia przedziału czasowego od 5 min. do 12 godz., po którym telefon sprawdza, czy nie ma nowych wiadomości na serwerze pocztowym.
5. Kamera
K500i wyposażono w aparat fotograficzny VGA. Na potrzeby użytkowników producent zdefiniował 4 rozdzielczości, w których można pracować: wysoka (640x480), średnia (320x240) i mała (160x120), oraz rozszerzona (1280x960). Aparat umożliwia także ustawienie jasności zdjęcia, by było ono dopasowane kolorystycznie.
Producent w K500i umożliwia ponadto fotografowanie obiektów w trybie nocnym oraz pracę z szeroką gamą efektów (zdjęcia czarno-białe, negatyw, sepia, efekt solaryzacji). Wesołym i dosyć przyjemnym gadżetem wydaje się być stworzona na potrzeby fotografowania K500i funkcja umożliwiająca zrobienie zdjęcia przy pomocy przygotowanego i pojawiającego się na wyświetlaczu specjalnego szablonu (funkcja Frames). Tym samym możemy zrobić zdjęcie koledze, którego twarz umieszczona będzie np. w owalu na plakacie z napisem "Wanted". Dopełnieniem funkcji aparatu K500i jest wybór pomiędzy robieniem zdjęć o niskiej lub wysokiej jakości i ustawianie samowyzwalacza (10 sek.).
Ważną funkcją telefonu jest możliwość nagrywania i odtwarzania sekwencji Video MPEG4 wzbogaconych o dźwięk. Telefon nagrywa w 2 rozdzielczościach: duża (176x144) i mała (128x96). Użytkownik ma ponadto do wyboru 4 x zoom cyfrowy, ustawienia jasności tła oraz te same efekty, co w funkcji robienia zdjęć. Producent podszedł jednak do zagadnienia wideo dosyć profesjonalnie - na uwagę zasługuje fakt możliwości definiowania długości filmu: ograniczona (9 sek.) i nieograniczona (brak czasowego ograniczenia). Format plików video w K500i to 3GPP, który bezproblemowo jest odtwarzany we wszelkich mobilnych aplikacjach do tego przeznaczonych lub po prostu przez Real Player na komputerze domowym. W sąsiedztwie aparatu producent umieścił mini-lusterko. Przydatne wydaje się być ono dla osób chcących uwiecznić na zdjęciu własną osobę na tle wyjątkowego miejsca.
Przykłady zdjęć wykonanych telefonem Sony Ericsson K500i
Rozdzielczość 160x120 | Rozdzielczość 320x240 |
Rozdzielczość 640x480 | Rozdzielczość 1280x960 |
6. Połączenie z komputerem
Jak na początku zaznaczono na wyposażeniu standardowym telefonu nie znajduje się kabelek USB, ani płytka CD wraz z ewentualnym oprogramowaniem. K500i nie posiada także wbudowanego modułu Bluetooth. Tym samym kontakt telefonu z komputerem opiera się o komunikację przez podczerwień. W przypadku Windows XP telefon jest traktowany jako dodatkowe narzędzie, do którego po znalezieniu przez komputer można przesłać dowolną treść przeznaczoną do tego modelu (tapetę, dzwonek, motyw, etc.). Nie wymaga to instalowania dodatkowych sterowników. Identycznie jest w przeciwnym kierunku - K500i może przesłać do PC przez podczerwień dowolne zdjęcie lub film video znajdujący się w pamięci telefonu. Telefon obsługuje dostępne protokoły WAP: 1.2.1 i 2.0.
7. Dźwięki
Dźwięki to jedna z mocnych stron K500i. Telefon generuje je z zastosowaniem 40 głosowej polifonii, wiec barwa i jakość dźwięku mogą się podobać tym, którzy je słyszą po raz pierwszy. Telefon umożliwia wgrywanie przez podczerwień plików mp3 i midi, które potem można wykorzystać jako dzwonki. I tutaj znów natrafiamy na barierę wprowadzoną przez producenta: pamięć telefonu pomieści tylko 12 MB muzyki, co w dobie dostępności plików mp3 nie idzie w parze z logiką. Niemniej jednak muzyce odtwarzanej na K500i nie można niczego zarzucić.
Telefon oferuje możliwość generowania własnych dźwięków przy pomocy aplikacji MusicDJ, którą znamy z innych modeli producenta. Telefon jest również wyposażony w dyktafon cyfrowy oferujący możliwość sporządzania notatek głosowych. K500i posiada (jako główny punkt menu) wbudowaną aplikację Media Player, która obsługuje pliki mp3 zawarte w pamięci. Przy odtwarzaniu plików muzycznych użytkownik może posłużyć się dostępnym korektorem barwy dźwięków (Equalizer). Pozytywnie została oceniona możliwość zminimalizowania okna wspomnianego odtwarzacza, w momencie gdy pliki muzyczne są odtwarzane, z jednoczesnym pojawieniem się symbolu małej nutki informującej o tym fakcie, tuż obok symbolu zasięgu sieci. Aplikacja jest dość prosta i funkcjonalna zarazem. Pozwala na odgrywanie plików pojedynczo, jak i na ich losową kolejność.
8. Gry
Producent wyposażył K500i w cztery całkiem atrakcyjne gry Java: Darts (rzuty lotkami do tarczy, z możliwością rozegrania wielu partii z przeciwnikiem lub komputerem), Fighters (wirtualny pojedynek z przeciwnikiem w walkach z rodzaju karate-boks), Splinter Cell (oceniana realistycznie trójwymiarowa sceneria dla pościgu komandosa za prawdą i sprawiedliwością) oraz Super Real Tennis. Możliwe jest wgrywanie do telefonu również innych gier Java, przygotowanych na ten model.
9. Podsumowanie
Sony Ericsson K500i może się podobać. Jest jednym z telefonów, które miałem okazję testować przy mniejszym lub większym współudziale innych osób. Te za każdym razem podkreślały swoja aprobatę dla tego modelu. O ile telefon komórkowy jeszcze nie tak dawno służył wyłącznie do porozumiewania się, czy to za pomocą głosu, czy wiadomości SMS, dzisiaj nie wyobrażamy sobie, aby zabrakło w nim kalendarza, budzika, zegarka, czyli funkcji, z których korzystamy na każdym kroku. Taki też jest K500i. Druga strona medalu to krok w stronę multimediów. I tutaj również pozytywne zaskoczenie: dobra jakość dźwięku i obrazu, wbudowana kamera, odtwarzacz wideo, dyktafon. K500i więc i tutaj punktuje.
Żal pozostaje mieć tylko do producenta, że wyposażył swój telefon w funkcje, które mają małe pokrycie w możliwościach zapisu danych: 12 MB na pliki muzyczne i video to zdecydowanie za mało, aby w pełni cieszyć się słuchawką. Brak jakiejkolwiek karty zapisu danych i brakująca komunikacja w technologii Bluetooth to kolejny minus. Należy jednak pamiętać, że jest to nowoczesny telefon ze średniej półki, a funkcje, które posiada, jeszcze niedawno były niedostępne nawet w najdroższych modelach.