Do naszych testów trafił wreszcie Sony Ericsson K750i. To chyba najbardziej oczekiwany przez wszystkich fanów komórek telefon. Można chyba także powiedzieć, że jest to już model kultowy. Jego największą zaletą jest oczywiście kamera z matrycą 2 megapiksele i autofocusem, która jakością zdjęć deklasuje konkurentów. Telefon ten jest równocześnie bardzo wygodny, w pełni multimedialny, ale nie jest niestety pozbawiony wad. Jednym z ważniejszych braków jest wolna transmisja danych - K750i nie obsługuje UMTS, ale nie obsługuje także nawet EDGE. Oczywiście nie przekreśla go to i nowy SE należy do liderów wśród nowoczesnych komórek.
Wygląd zewnętrzny
Sony Ericsson K750i jest chyba najładniejszym telefonem jaki do tej pory testowaliśmy. Jego konkurentem pod względem wyglądu będzie na pewno Nokia 6680. Oprócz wyglądu ważna jest także ergonomia telefonu, a K750i ma wszystko na swoim miejscu.
Klawiatura jest wygodna, duża, choć może trochę za twarda. Z nowości, w telefonie znajduje się specjalny klawisz pod ekranem, który prowadzi nas do najczęściej używanych funkcji, aktualnych zdarzeń (np. nowych wiadomości oraz połączeń) i do zakładek WAP, które zapiszemy w pamięci telefonu.
Wygląd zewnętrzny cd.
Również ekran jest na tyle duży, że każdy będzie mógł z niego korzystać bez problemów. Z boku obudowy znajdują się praktyczne skróty do odtwarzacza MP3 (lub alternatywnie radia), do regulacji głośności oraz spust migawki. Tył obudowy, który zwykle był traktowany po macoszemu przez projektantów również jest bardzo ładny. Telefon nie przypomina do złudzenia aparatu fotograficznego, ale naprawdę niewiele już mu brakuje. Klapka zasłaniająca obiektyw, lampa błyskowa - wszystkie elementy dopracowane są do perfekcji. Chyba po raz pierwszy, aby włożyć kartę SIM i baterię nie trzeba demontować całych "pleców" telefonu. Zdejmuje się tylko niewielka klapka zasłaniająca część baterii i kartę SIM. Karta SIM wkłada się tak jak w T68i, także, aby ją wyjąć trzeba mieć wielką cierpliwość lub super zręczne palce.
Na górze obudowy znajduje się port podczerwieni, ale w dobie kabla USB (jest w komplecie) i w dobie Bluetooth jest to już mało użyteczna funkcjonalność.
Na dole obudowy znajduje się port do transmisji danych, ładowania oraz łącze do słuchawek. Niestety SE zmienił to gniazdo i stare ładowarki tego producenta nie będą już w stanie naładować telefonu. Posiadacze laptopów nie będą mieli z tym jednak problemu, bo K750i można bez problemu ładować przez podłączony do komputera kabel USB.
Z boku klawiatury znajduje się zaślepiony gumą port kart pamięci Memory Stick Duo. Wsadzanie i wyciąganie kart jest stosunkowo proste i nie jest konieczne korzystanie z dodatkowych narzędzi.
Obudowa nie skrzypi i jest wykonana z materiałów o bardzo dobrej jakości.
Ekran
Ekran SE 750i jest wykonany w technologii TFT , ma rozmiar 176x220 pikseli i wyświetla 262 tys. kolorów. Wyświetlacz jest po prostu dobry, nic więcej chyba nie da się dodać. W najwyższych modelach większość producentów osiągnęła już taką jakość, że ludzie oko raczej nie będzie potrafiło wychwycić żadnej różnicy.
Kamera
Jeszcze przed skorzystaniem z głównego menu możemy wykonać zdjęcie lub nagrać film. Aby tego dokonać wystarczy odsunąć klapkę zasłaniającą obiektyw.
Kamera może działać w trybie aparatu lub nagrywania wideo. Cała obsługa jest stosunkowo prosta, a wyborów poszczególnych funkcji dokonujemy wyłącznie joystickiem.
Funkcje aparatu cyfrowego:
tryb normalny, tryb zdjęć panoramicznych, tryb śmiesznych ramek oraz tryb zdjęć seryjnych
wielkość zdjęcia: 1632x1224 lub 640x480 lub 160x120
tryb makro
tryb nocny
samowyzwalacz
efekty: czarno-biały, negatyw, sepia, solaryzacja
balans bieli: automatyczny lub jeden z 4 trybów do wyboru
jakość zdjęcia: norma lub fine
włączanie lub wyłączanie daty i godziny na zdjęciu
wybór miejsca zapisu plików graficznych
Bardzo podobne opcje mamy w przypadku wyboru trybu wideo. Telefon może nagrywać takie pliki z rozdzielczością 176x144 lub 128x96 pikseli. Długość filmu zależy wyłącznie od pamięci jaką będziemy dysponować. Niestety pliki wideo zapisywane są w formacie .3gp, co oznacza, że aby je odtworzyć trzeba się zaopatrzyć w specjalne kodeki lub specjalny odtwarzacz. Przydałaby się opcja zapisywania plików w formacie MPEG.
Kamera cd.
Podczas wykonywania zdjęcia korzystamy z autofocusa, czyli zdjęcie będzie ostre dopiero wówczas, gdy ramka widoczna na ekranie zmieni kolor na zielony. Dodatkowo klawisz regulacji głośności zmienia swoją funkcję i obsługuje w trybie aparatu zoom cyfrowy. Z cyfrowego zbliżenia raczej nie należy korzystać, gdyż wpływa to negatywnie na końcową jakość zdjęcia. Pod ekranem znajduje się lusterko służące do autoportretów.
Zdjęcie w najlepszej jakości wykonane telefonem Sony Ericsson K750i zajmuje około 400-500 KB. Zdjęcia te są gorsze od zdjęć wykonywanych aparatem cyfrowym o podobnej matrycy, ale wśród komórkowych konkurentów nie mają sobie równych. Jakość jest naprawdę dobra i Sony Ericsson ma obecnie najlepszy aparat fotograficzny wbudowany w telefon GSM. Na pewno jednak należy podkreślić, że ten aparat nie robi sam doskonałych zdjęć, należy się trochę do tego przyłożyć, czyli trzymać go stabilnie w dłoniach oraz wykonywać zdjęcia przy najlepszym możliwym do uzyskania w danym miejscu oświetleniu.
Osoby dysponujące tzw. luźną gotówką mogą pokusić się o dokupienie zewnętrznej lampy błyskowej.
Poniżej prezentujemy przykładowe zdjęcia i filmy wykonane telefonem Sony Ericsson K750i
Zdjęcia bez lampy błyskowej
Zdjęcia bez lampy błyskowej cd.
Zdjęcia z lampą błyskową
Film w formacie .3gp znajduje się tutaj (824 KB)
Aby zapoznać się ze zdjęciami wykonanymi przez profesjonalistów tym aparatem należy odwiedzić stronę internetową: http://www.sonyericsson.com/limited/gallery.asp
Zdjęcia w galeriach zostały zmniejszone, ale ich styl i jakość dużo mówią o możliwościach nowego SE.
Pamięć
K750i jest telefonem w pełni multimedialnym, więc potrzebuje wiele wolnej pamięci. Sam telefon ma jej dla użytkownika około 30 MB (bez kasowania plików standardowych), ale można bez problemów korzystać z kart pamięci Memory Stick Duo. Taka karta o pojemności 64 MB znajduje się w komplecie z telefonem. Gdy chcemy korzystać z urządzenia jako bardziej profesjonalnego odtwarzacza MP3 to przydałoby się dokupić do niego większą kartę.
Obsługa samej karty jest nieco skomplikowana. Gdy przegramy pliki JPEG lub MP3 nie do tych katalogów, co trzeba, to telefon tych plików po prostu w ogóle nie będzie widział. Nazwy odpowiednich katalogów są zapisane w instrukcji. Takie rozwiązanie bardzo utrudnia życie i zupełnie nie wiadomo dlaczego zostało wprowadzone.
Przegrywanie plików poprzez kabel USB nie jest najszybsze. Testowy plik o pojemności 5 MB przegrywał się prawie 3 min. Prędkość ta podobno zmienia się całkowicie in plus po wymianie karty na nowszą w wersji Pro.
Pliki można oczywiście przegrywać także poprzez Bluetooth.
Multimedia: odtwarzacz MP3, wideo oraz radio
Telefon jest wyposażony w odtwarzacz MP3, który może działać w tle, czyli np. podczas wykonywania zdjęć aparatem. Muzyka odtwarzana jest poprzez głośnik lub poprzez dołączone do zestawu słuchawki stereo. Jakość dźwięku jest bardzo dobra, a dodatkowo jego charakterystykę możemy zmieniać korzystając z equalizera. Jednym z jego ustawień jest system Mega Bass znany ze sprzętu grającego firmy Sony. W tym samym odtwarzaczu możemy odtwarzać pliki wideo. W czasie testów przegraliśmy do telefonu plik MPEG, ale telefon nie rozpoznał tego formatu. Bez problemu są natomiast odtwarzane pliki nagrane przez sam telefon.
Gdy znudzą się nam nasze pliki MP3 to po podłączeniu anteny, czyli słuchawek będziemy mogli w K750i posłuchać sobie radia FM. Radioodbiornik wyposażony jest w system RDS oraz system AF, czyli przełączanie się pomiędzy nadajnikami nadającymi tę samą stację. Telefon też potrafi sam przeszukać pasmo i zapisać do pamięci 20 stacji. Obsługa radia jest bardzo wygodna i szybka. W radiu nie mamy niestety dostępu do ustawień equalizera.
Książka telefoniczna
W zaawansowanym telefonie nie może zabraknąć nowoczesnej książki telefonicznej. W przypadku K750i nowoczesna nie znaczy bardzo duża i w telefonie można zapisać do 500 kontaktów. Wydaje się, że to dużo, ale okazało się, że po przeprowadzeniu synchronizacji z Outlookiem do pamięci telefonu zostało zapisanych 488 kontaktów. Niestety w przypadku Nokii telefon synchronizuje wszystkie numery zapisane do danego kontaktu, a K750i wybrał sobie losowo jeden. Zapewne wynika to z tego, że numery w Outlooku zapisane są w kategoriach, które Sony pomija przy synchronizacji.
Do jednego kontaktu dołączyć możemy 5 numerów telefonów, adres e-mail, ID usługi Presence, adres internetowy, zdjęcie, dzwonek, komendę głosową do każdego numeru, pełny adres złożony z kilku pól oraz notatkę i datę urodzin. Nic więcej nam nie potrzeba do szczęścia. Synchronizacja z komputerem jest możliwa po zainstalowaniu pakietu PC Suite. Najlepszym rozwiązaniem jest pobranie jego najnowszej wersji ze strony internetowej producenta. Instalacja pakietu nie jest najłatwiejsza, bo po instalacji musimy samodzielnie zainstalować modem, ale także uaktualnić sterownik do USB. Aby to zrobić należy pobrać upgrade, podłączyć kabel, wyłączyć telefon, podłączyć go z wciśniętym klawiszem C i dopiero wówczas komputer wymieni nam sterownik.
Pakiet oprogramowania
Wspomniany powyżej pakiet PC Suite składa się z następujących aplikacji:
Sync Station
File Manager
Image Editor
MMS Home Studio
Mobile Networking Wizard
Sync Station to aplikacja służąca do synchronizacji kontaktów, terminów i zadań pomiędzy komputerem, a telefonem. File Manager pozwala nam przegrywać pliki do pamięci telefonu. Pamięć karty jest natomiast widoczna jako dodatkowy dysk i jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze od konieczności korzystania ze specjalnej aplikacji. Image Editor to bardzo prosty program do przygotowywania np. tapet z plików graficznych, które posiadamy na komputerze PC. MMS Home Studio to łatwy sposób ma przygotowanie MMS-ów złożonych z kilku plików graficznych i tekstu. Takiego MMSa przegrywamy później do telefonu jako szablon.
Dzięki programowi Mobile Networking Wizard użytkownik telefonu ma szanse łatwiej skonfigurować połączenie poprzez kabel lub Bluetooth oraz później nadzorować ilość przesłanych danych.
Sync Station
Image Editor
MMS Home Studio
Mobile Networking Wizard
Wiadomości
Menu wiadomości zawiera następujące usługi: SMS, MMS, e-mail oraz Presence. Ostatnia z wymienionych usług nadal nie działa w Polsce, ale w przyszłości będzie to jedna z bardziej użytecznych usług dodanych w sieci GSM/UMTS. Sony Ericsson K750 wyposażony jest w rozbudowany edytor wiadomości MMS umożliwiający tworzenie MMS-owych pokazów slajdów zawierających obrazki, tekst i dźwięk. Sony Ericsson dodatkowo wydzielił w menu wiadomości głosowe, czyli nagrania z dyktafonu wysyłane poprzez MMS. Takie nagranie może mieć długość 1 min i 4 sekund.
Rozrywka
Sony Ericsson oferuje w menu rozrywka gry oraz aplikacje na pograniczu zabawy oraz biznesu. Gry w SE deklasują konkurentów. Aero Mission 3 (lot myśliwcem wojskowym) oraz Super Real Tennis (symulator gry w tenisa) to gry w pełni trójwymiarowe, z doskonałą grafiką, a do tego działające bardzo szybko. Najprostszą grą jest PuzzleSlider, w której celem jest ułożenie obrazka poprzez kolejne przesuwanie wyłącznie jednego elementu.
Osoby, które nie lubią grać mogą zająć się twórczym zniekształcaniem filmów, obrazków oraz dźwięków odpowiednio w aplikacjach VideoDJ, PhotoDJ oraz MusicDJ.
Rozrywka cd.
Remote control to aplikacja biznesowa dla osób, które chcą skorzystać z telefonu jako pilota do prezentacji. Poprzez Bluetooth można teoretycznie sterować Power Pointem, pulpitem oraz Media Platerem. Nasz testowy komputer oparł się urokowi K750i i nie dał sobą sterować. Aby ta aplikacja działała potrzebna jest obsługa profilu Bluetooth "HID Profile", który u nas chyba nie do końca funkcjonował.
W menu rozrywka znajduje się także dyktafon. Jedyną jego wadą jest to, że po rozpoczęciu nagrywania telefon wydawał z siebie głośny trzask.
Przeglądarka WAP
W związku z tym, że K750i nie obsługuje niczego więcej od GPRS to także przeglądarka WAP 2.0 nie bije rekordów prędkości. Dostrzeżoną w testowym telefonie wadą było to, że czasami po prostu nie chciał się połączyć z WAP, a leżący obok telefon w tej samej sieci łączył się z nią bez problemów. Świat Idei nie działał na K750i poprawnie i niektóre usługi serwisu były niedostępne.
Organizer
Organizer to chyba dział, w którym producent zgromadził największą ilość przydatnych i mniej przydatnych funkcji. Większość osób skorzysta pewnie wyłącznie z alarmów, czyli budzika, ale SE przygotował także:
Aplikacje: HP Print i World Clock
Kalendarz
Zadania
Notatki
Timer
Synchronizację (standard SyncML)
Timer
Stoper
Latarkę
Kalkulator
oraz tajne notatki ukryte za hasłem
Alarm może nas budzić sygnałem lub radiem. Dodatkowo możemy ustawić w jakie dni tygodnia alarm ma działać. Zegar światowy to aplikacja Java, która pozwala nam sprawdzić aktualną godzinę w wybranym obszarze świata. Obszar wybieramy w najprostszy sposób, czyli kręcąc wirtualnym globusem.
Organizer cd.
HP Print to aplikacja pozwalająca przygotowywać wydruki zdjęć, wpisów w kalendarzu oraz kontaktów. Aplikacja działa bardzo wolno i jest praktycznie bezużyteczna.
Bardziej przydatną usługą jest latarka, którą możemy włączyć na minutę, na stałe lub w trybie SOS (czyli latarka po prostu miga). Światło jest naprawdę mocne, więc nie jest to kolejny fikcyjny gadżet.
Bateria
Bateria w K750i to ogniwo Li-Polymer 900 mAh. Bateria jest bardzo dobrej jakości. Producent obiecuje oczywiście dużo więcej, ale w czasie testów ładowanie telefonu trzeba było powtarzać co 3 dni, co jest wynikiem bardzo dobrym. Przy bardziej oszczędnym korzystaniu z telefonu i jego multimedialnych funkcji czas ten na pewno bardzo się wydłuża.
Szybkość działania telefonu
Sony Ericsson K750i ma dużą przewagę nad telefonami wyposażonymi w system Symbian, ponieważ po prostu działa 1 mln razy szybciej. Wszystko co zamierzamy wykonać telefon wykonuje natychmiast. Pewne spowolnienia zauważyliśmy tylko w momencie przeglądania większej liczby miniaturek zdjęć JPEG nagranych poprzez komputer.
Podsumowanie
Sony Ericsson to na pewno udany telefon, który wyznacza nowe standardy w zakresie jakości zdjęć. Telefon ten jednak pewnych standardów nie spełnia - nie obsługuje transmisji UMTS, ani EDGE. Jako odtwarzacz MP3 ma za małą pamięć wewnętrzną, a SE przygotowało już nowe produkty z serii Walkman, które lepiej będą się nadawały do odtwarzania muzyki. SE K750i możemy polecić wszystkim, którzy szukają ładnego, wygodnego telefonu ze wszystkimi funkcjami multimedialnymi jakie można sobie wymarzyć. Jeśli ktoś jednak używa telefonu także do transmitowania danych, to chyba lepiej kupić inny model komórki. SE K750i jest obecnie numerem jeden wśród telefonów 2G. Teraz należy tylko uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż Sony Ericsson wymiksuje model K600i z obsługą UMTS i dwoma kamerami z K750i wyposażonym w karty pamięci oraz wspaniały aparat fotograficzny. Jakby jeszcze dorzucili tam obsługę EDGE…
Paradoksalnie największymi konkurentami SE K750i są inne produkty z tej samej stajni. Inni producenci jeszcze nie osiągnęli takiego poziomu zaawansowania funkcji multimedialnych w swych telefonach.