Sony Ericsson K800i już po swojej premierze stał się telefonem kultowym. Wcześniej w stajni SE prym wiódł model K750, ale K800 bez problemu zajmie jego miejsce. K800i zapewne chce walczyć także o miano najlepszego telefonu komórkowego na świecie. Tutaj jednak musi się spotkać wcześniej w Nokiami, które również są wyposażone w podobnej jakości aparaty oraz oferują równie zaawansowane funkcje.
Wygląd zewnętrzny
Sony Ericsson K800i należy do telefonów, które mają optymalną wielkość. Miniaturyzacja nie przysłoniła ergonomii i zarówno ekran, jak i klawiatura są spore, co zapewne spopularyzuje ten model także wśród starszej grupy odbiorców (np. mężczyźni 40-55 lat). Wiele osób narzeka na to, że ostatnim wygodnym telefonem była Nokia 6310 i do tej pory żaden telefon jej nie dorównał. K800i waży 115 g i mierzy 105 x 47 x 22 mm.
K800i cieszy perfekcją swojego wykonania i wyglądu. Szarości i srebrne wstawki sprawiają, że aparat wygląda bardzo elegancko. Także tył obudowy, który dotychczas w telefonach traktowany był po macoszemu, wygląda znakomicie. SE popełnił tylko jeden błąd i źle rozwiązał system klapki zasłaniającej obiektyw – często otwiera się ona „sama” w kieszeni i telefon przychodzi w tryb wykonywania zdjęć nawet przy zablokowanej klawiaturze. Może to spowodować rozładowanie baterii. Obok obiektywu znajduje się lusterko do autoportretów, a nad obiektywem jest naprawdę spora lampa błyskowa (producent nazywa ją ksenonową), która potrafi oświetlić bliskie przedmioty nawet w zupełnej ciemności.
Aparat fotograficzny obsługujemy w pozycji poziomej, więc zarówno spust migawki, jak i przyciski zoom zlokalizowane są z boku obudowy. Na drugim boku znajdziemy slot kart pamięci (niestety w wersji Sony) oraz klawisz startujący odtwarzacz muzyczny.
Bardzo wygodne są niewielkie klawisze nad ekranem, które zależnie od trybu, w jakim znajduje się aparat, udostępniają wygodne opcje np. pozwalają na szybkie przeglądanie zdjęć w galerii lub w trybie aparatu umożliwiają przełączenie odpowiednich trybów ułatwiających wykonywanie udanych fotografii.
Parametry techniczne
Sony Ericsson K800i jest telefonem trzeciej generacji obsługującym transmisję UMTS. Niestety producent kolejny raz zawiódł oczekiwania i nie wprowadził równolegle z 3G obsługi EDGE. Dla osób korzystających z telefonu jako modemu do laptopa brak EDGE wyklucza wygodne korzystanie z Internetu poza dużymi miastami.
Zawodu dostarcza także wielkość pamięci telefonu, którą mamy do dyspozycji po otwarciu pudełka z aparatem. Standardowo telefon ma 64 MB pamięci, a użytkownik nie znajduje w opakowaniu dodatkowej, nawet najmniejszej karty pamięci. W telefonie multimedialnym z najwyższej półki pamięć już w standardzie powinna mieć dużo większą pojemność.
Powyższe wady są chyba jedynymi, które można dostrzec w telefonie. Inne parametry techniczne są już bardzo wyśrubowane. Ekran ma rozdzielczość 240x320 pikseli i wyświetla 262 tys. kolorów. Subiektywna ocena jakości wyświetlacza jest bardzo wysoka.
To samo dotyczy kamery cyfrowej – 3.2 megapiksela w telefonie to obecnie rekord w telefonach już dostępnych w naszym kraju w sprzedaży.
Menu
Główny ekran K800i nie jest przeładowany - oprócz zegarka (opcjonalnie bardzo dużego), daty i cell info nie znajdziemy na nim np. aktywnego desktopu znanego już np. z niektórych telefonów. Aby szybko przejść do wybranych funkcji telefonu można natomiast skorzystać z niewielkiego klawisza skrótu znajdującego się tuż pod ekranem, po prawej stronie. Użytkownik może tam przeglądać swoje ulubione funkcje, sprawdzać jakie programy obecnie działają oraz umieszczać ulubione łącza internetowe. Po lewej stronie znajduje się siostrzany klawisz, który bezpośrednio łączy z przeglądarką internetową. Również ruch joysticka w odpowiednim kierunku powoduje włączenie wybranych przez użytkownika funkcji w telefonie. Taka personalizacja znacznie przyspiesza np. pisanie SMS-ów lub uruchamianie sprawdzania poczty elektronicznej.
Menu główne składa się z 12 animowanych i bardzo ładnych ikon. Całe menu działa bardzo szybko i sprawnie. Tutaj SE ma niewątpliwą przewagę nad systemami otwartymi typu Windows i Symbian.
Główne menu składa się z następujących funkcji: PlayNow, Internet, Entertainment, Cyber-shot, Messaging, Music player, File manager, Contacts, Video call, Calls, Organizer, Settings.
Cyber-shot
Cyber-shot to marka bardzo znana wśród nabywców popularnych aparatów cyfrowych marki Sony. To już druga marka Sony, po Walkman, która jest wykorzystywana w telefonach SE. Nazwa Cyber-shot zobowiązuje i SE wmontowało w telefon matrycę 3.2 megapiksela. Kamera jest też wyposażona w multum dodatkowych ustawień.
Po otwarciu obudowy ekran staje się wizjerem, a my mamy do dyspozycji klawisze skrótów, które ułatwiają obsługę całego aparatu. Aby użytkownik się nie pogubił pod klawiszem 0 jest spis wszystkich funkcji – to bardzo wygodne rozwiązanie, które powinno zostać skopiowane we wszystkich telefonach.
Funkcje aparatu dostępne dla użytkownika:
sceny: od opcji automatycznych nastawów po portret i sceny sportowe
opcje: normal, BestPic, Frames oraz Panorama
tryb makro, nieskończoność i automatyczny
tryb stabilizacji obrazu
tryby lampy błyskowej (redukcja czerwonych oczu, wyłączanie lampy)
zoom – tylko cyfrowy
samowyzwalacz
efekty: sepia itp.,
balans bieli w różnych opcjach
sposób pomiaru ostrości
Jakość zdjęć wykonanych K800i jest doskonała, jeśli porównujemy ją z innymi telefonami komórkowymi. W internetowych rankingach K800 przegrywa tylko z najnowszymi Nokiami wyposażonymi w optykę Carl Zaiss. Różnice w jakości nie są jednak bardzo duże.
K800 w ciemnych pomieszczeniach nie może oczywiście zapewnić super jakości zdjęć, ale przynajmniej w awaryjnej sytuacji mogą być one nawet wywołane jako odbitki. Na pewno dużą rolę odgrywa wówczas bardzo dobra (jak na telefon komórkowy) lampa błyskowa. Jeśli ktoś szuka telefonu komórkowego z najlepszym aparatem cyfrowym to K800i jest obecnie optymalnym zakupem.
Maksymalna rozdzielczość zdjęć wynosi 2048x1536 (jakość można także zmniejszać do 2 MP, 1 MP lub VGA). Jakość wideo możemy zmieniać w dwóch trybach: „do przesyłania” oraz w trybie wysokiej jakości.
Przykładowe zdjęcia:
Wiadomości
W K800i możemy zdefiniować aż 10 kont e-mail. Każde konto może automatycznie sprawdzane co ustalony interwał, np. co 5 minut lub 12 godzin. Użytkownik może pobierać od razu tylko nagłówki lub także treść. Wielkość pobieranych maili może być ograniczona przez użytkownika np. do 200 KB). Bardzo wygodny i intuicyjny jest edytor wiadomości e-mail. Bezpośrednio w nim możemy np. dodawać załączniki do maila.
Sony Ericsson nie zapomniał w menu wiadomości o modnym ostatnio formacie wiadomości RSS. Czytnik RSS znajduje się tuż koło maili i zapewne sprawi dużo radości bardziej zaawansowanym użytkownikom telefonu i Internetu.
Z drobnych wad K800i należy wspomnieć o słabym rozpoznawaniu numerów telefonów w treściach wiadomości. Gdy numer jest przesłany ze spacjami to telefon już nie potrafi nam go wybrać bezpośrednio z treści informacji – jest to bardzo użyteczna funkcja, więc powinna zostać niezwłocznie poprawiona.
Internet
Przeglądarka internetowa w K800 nie przypomina najnowszych rozwiązań Nokii, czyli nie próbuje udawać zwykłej przeglądarki znanej z komputerów PC na małym ekranie. W K800i strony internetowe dzielone są na kolumny, które trochę żmudnie trzeba przewijać. Przeglądarka jest dużo stabilniejsza od mikro mapy Nokii, ale na pewno wygoda korzystania z obszernych stron (np. portali) jest dużo mniejsza.
Radio i odtwarzacz MP3
W zestawie z telefonem znajdziemy bardzo ładne srebrne słuchawki, które będą nam służyły także jako antena do radia. Antena chyba nie jest zbyt czuła, bo telefon nie potrafił wykryć sam wszystkich warszawskich stacji radiowych. Radio jest wyposażone w RDS, co ułatwia samodzielne wyszukiwanie brakujących stacji.
Odtwarzacz MP3 ma equalizer z 4 stałymi profilami i możliwością manualnego ustawienia charakterystyki dźwięku. Dodatkowo SE oferuje funkcję stereo widening. Odtwarzacz na szczęście potrafi grać „w tle”, co dla wielu innych producentów jest nadal nie do przejścia.
Książka adresowa
Książka adresowa K800i zawiera 1000 pozycji, a nie tak jak większość „słabszych” modeli SE tylko 500. Ilość danych w przypadku jednego kontaktu jest ogromna: oprócz numerów telefonicznych możemy dodać zdjęcie, ustalić dzwonek, wpisać datę urodzenia danej osoby, notatkę, adresy internetowe, etykietę głosową, adresy pocztowe itd. Jak zwykle w SE bardzo wygodne i szybkie są operacje na wszystkich kontaktach lub grupie kontaktów. Można je łatwo kasować, wysyłać i kopiować.
Oprogramowanie
Oprócz oprogramowania, które dołączone jest razem z telefonem na płycie, najważniejsze jest oczywiście oprogramowanie samego telefonu. W czasie testów nie zawiodło ono ani razu. Software jest bardzo stabilny. Ważne jest to, że w przypadku, gdy SE wypuści nowe oprogramowanie to będziemy się mogli o tym dowiedzieć dzięki funkcji Update service. To dobrze świadczy o producencie telefonu.
Gorzej jest z oprogramowaniem dla komputera PC. SE wymaga, aby najpierw instalować specjalne sterowniki do telefonu, których notabene jest bardzo dużo. Następnie należy podłączyć telefon, a później dopiero doinstalować pakiet PC Suite. Instalacja driverów jest bardzo niewygodna, a dodatkowo po zainstalowaniu pakiet oprogramowania zaczął samodzielnie wyłączać komputer. Ta ostatnia „funkcjonalność” wynikała zapewne z konfliktu z pakietem do obsługi telefonów Nokii, ale w przypadku innych producentów nie było aż tak ostrej reakcji na produkty fińskiej firmy.
Aplikacje i gry
Sony Ericsson bardzo dba o jakość gier zainstalowanych w telefonie. W K800 wgrano 3 gry Java: FotoQuest Fishing, Mini Golf Castles, Tennis Multiplay. Najciekawszy jest oczywiście tenis Grafika 3D w tej grze jest najwyższej jakości, a dodatkowo istnieje możliwość gry przez Bluetooth.
W dziale aplikacje znajdziemy trzy aplikacje: FaceWarp, HP Print, Photo Mate. FaceWarp to aplikacja do morfingu twarzy na zdjęciach, HP Print to program do druku, Photo Mate to multimedialna instrukcja jak wykonywać dobre zdjęcia.
Bateria
Standardowa bateria K800i ma pojemność 950 mAh. W czasie testów telefon był zwykle ładowany co 2 dni. W przypadku telefonów multimedialnych to niestety już standard. Nadal wszyscy czekamy na lepsze ogniwa, które pozwolą na działanie telefonu przez np. tydzień.
Podsumowanie
Sony Ericsson K800i ma chyba tylko jednego bezpośredniego konkurenta – telefon Nokia N73. Oba modele mają identyczny rozmiar i walczą o pozycję fotograficznego lidera wśród małych telefonów UMTS.
K800i ma ogromną ilość zalet. Przede wszystkim jest bardzo ładny i elegancki. Ma doskonały aparat fotograficzny wspomagany przez mocną lampę błyskową. Telefon ma funkcję wideo rozmowy i transmituje dane z prędkościami dostępnymi w sieci 3G. Z wad należy wymienić brak EDGE oraz tylną klapkę, która zbyt łatwo się przesuwa i włącza ekran.
K800i to kolejny dowód na to, że fuzja Sony i Ericsson była dobrym pomysłem. Teraz obie firmy powinny się tylko skupić na zwiększaniu sprzedaży telefonów – ich jakość jest już na najwyższym poziomie.