Nasz wortal otrzymał do testowania najnowszy telefon Sony Ericsson oznaczony symbolem T300. Jest to pierwsza z serii wprowadzanych właśnie na rynek nowych słuchawek tego producenta. Maja one być źródłem sukcesu rynkowego koncernu i przynieść zmianę trwającego spadku sprzedaży jego telefonów komórkowych. T300 znajduje się w grupie nowych produktów Sony Ericsson z modelami T200 i T600.
Telefon ten jest częściowo podobny do modeli T68 i T68i. Podobnie jak seria T68 ma kolorowy wyświetlacz oraz ten sam układ menu. Nowością są polifoniczne dzwonki, brak natomiast obsługi standardu Bluetooth. Dodano także możliwość korzystania z wymiennych obudów.
Telefon ten jest oczywiście przeznaczony dla innego segmentu klientów niż modele T68. Jest on skierowany do młodszych i nieco mniej wymagających klientów. Telefon tez jest też zdecydowanie tańszy niż T68i, a jego cena powinna jeszcze dalej spadać.
T300, co warte podkreślenia, jest podobnie jak T68 modelem trzysystemowym i można z niego bez problemu korzystać w sieciach na terenia USA i w Azji południowo-wschodniej.
W skład dostarczonego nam zestawu wchodził telefon wraz z bardzo małą i poręczna ładowarką podróżną. W zestawie znajduje się też dodatkowy przedni panel, który pozwala na zmianę wyglądu naszego Sony Ericssona.
Wygląd
Gdy tylko zobaczyłem T300 po raz pierwszy, to pomyślałem, że widzę telefon Alcatela. Bowiem bryła tego telefonu niezwykle przypomina produkty Alcatela. Mnie osobiście taka "kanciasta" obudowa nie przypadła do gustu. Taka konstrukcja została prawdopodobnie wymuszona przez zastosowanie wymiennych paneli.
Z przodu poza klawiaturą, znajduje się manipulator w kształcie joystika, który pozwala na sprawne poruszanie się po menu. Sama klawiatura jest bardzo przyjemna w użytkowaniu i nawet wprowadzanie długich tekstów nie sprawia przy jej użyciu żadnego problemu.
Telefon na wymiary 106 x 46 x 22 i bez problemu mieści się w dłoni, jest przy tym lekki i waży 101 gramów.
Wyświetlacz jest taki sam jak w modelu T68. Wyświetla on obrazy w 256 kolorach w rozdzielczości 101 x 80 pikseli i może wyświetlić do 8 linii tekstu jednocześnie. Kontrast wyświetlacza jest zadowalający a odwzorowanie barw bardzo dobre.
Z prawej strony telefonu znajduje się port podczerwieni IrDA.
Bateria
Telefon jest standardowo wyposażony w baterię litowo-polimerową o pojemności 650 mAh. Bateria ma bardzo małe gabaryty i zajmuje niewiele miejsca we wnętrzu telefonu.
Według producenta telefon powinien wytrzymuje maksymalnie w trybie oczekiwania bez ładowania aż 350 h. W naszym bardziej realistycznym teście, telefon przy około 30 minutach rozmów dziennie i 100 odebranych SMS-ach wytrzymywał około 90 h.
Menu
Menu telefonu jest bardzo zbliżone do tego, jakie znamy z Ericssona T68i. Pozmieniały się jedynie niektóre z poszczególnych jego funkcji. Menu główne składa się z 9 podmenu. Wybór właściwego jest dokonywany przy użyciu joystika. Menu główne jest wyświetlane w formie przejrzystych piktogramów. Możliwe jest także zastosowanie w menu trzech wielkości czcionek, standardowej, dużej lub małej.
Książka telefoniczna
W książce telefonicznej można zapisać do 250 numerów telefonów. W każdej pojedynczej notatce możemy zapisać 3 numery telefonów oraz adres poczty elektronicznej. Każdej osobie z książki można przypisać własny dzwonek nadejścia połączenia oraz własny obrazek wyświetlany gdy dzwoni dana osoba.
Rekordy z książki telefonicznej można przesyłać pojedynczo lub wszystkie naraz poprzez port podczerwieni. Pojedynczo można je także przesyłać w postaci wiadomości SMS lub MMS. W każdym z tych przypadków rekordy są przesyłane do innych urządzeń w formacie vCard..
SMS, EMS, MMS
Pod względem obsługi różnego typu wiadomości Sony Ericsson reprezentuje sobą najwyższą klasę. Poza wysyłaniem zwyczajnych SMS-ów, obsługuje także standardy wiadomości obrazkowych EMS oraz wiadomości multimedialnych MMS. Potrafi także odebrać i wyświetlić obrazki wysyłane z telefonów Nokia. Poza tym, posiada także, podobnie jak T68i wbudowanego klienta e-mailowego z obsługą serwerów DNS. Oznacza to ze adresy serwerów POP3 i SMTP mogą być wpisane w postaci nazw, a nie adresów IP.
Skonfigurowanie telefonu do pracy z wiadomościami MMS zajmuje naprawdę klika minut. Poza tym możliwe jest automatyczne otrzymanie i wprowadzenie do telefonu odpowiednich ustawień przy użyciu specjalnego SMS-a, co jeszcze bardziej skraca ten czas.
Wiadomości MMS były przeze mnie testowane w sieci Plus GSM. Wszystkie MMS-y wysyłane z internetowej bramki MMS-owej Plusa oraz z Sony Ericsson T68i dochodziły bez problemu. Podobnie jak wiadomości w drugą stronę.
Telefon pozwala na budowanie grup kontaktów z książki telefonicznej jako grup wysyłkowych SMS-ów. Pozwala to na wysyłanie wiadomości do wielu osób przy uniknięciu konieczności każdorazowego wprowadzania tych samych danych osób.
Wprowadzanie treści wiadomości następuje z wykorzystaniem polskiego słownika T9. Posiada on bardzo dużą bazę słów, tak, że nie trzeba co chwila wprowadzać ręcznie słowa którego w słowniku nie uwzględniono.
Telefon posiada wewnętrzną pamięć o pojemności 420 kb. W pamięci tej możemy przechowywać obrazki otrzymane MMS-ami oraz dźwięki użytkownika. Są one przechowywane w przejrzystych i wygodnych folderach użytkownika.
Polifoniczne dźwięki
Dźwięk w T300 jest naprawdę pierwszorzędny. Zastosowana 24-głosowa polifonia czyni odgrywane przez ten telefon dźwięki niepowtarzalnymi. Telefon spokojnie może w tym względzie rywalizować z produktami Samsunga, który jako pierwszy wprowadził do swoich telefonów polifonię dźwiękową.
W telefonie jest standardowo zapisanych 12 dźwięków polifonicznych oraz 18 zwykłych melodii. Poza tym możemy zapisać w pamięci telefonu dodatkowe - własne melodie. Można to zrobić poprzez GPRS lub port podczerwieni. Telefon rozpoznaje dzięki w formacie .mid, wiec wczytywać można nie tylko melodie stworzone specjalnie na potrzeby tego telefonu.
Niestety w naszym teście okazało się, że nie wszystkie wczytywane pliki .mid były prawidłowo przez telefon odczytywane. Niektórych wczytanych plików T300 nie chciał odgrywać. Niestety nie udało mi się ustalić, mimo usilnych prób, co powoduje, że jedne melodyjki są a inne nie są odgrywane. Najczęściej jednak po kilkukrotnym wczytaniu jednej melodii udawało się w końcu ją uruchomić.
Melodie można też tworzyć przy użyciu wbudowanego kompozytora.
WAP i GPRS
Telefon obsługuje WAP w wersji 1.2.1. Poza tym obsługuje pakietową transmisję danych GPRS oraz HSCSD.
T300 pozwala na ściągnie danych z wykorzystaniem 3 kanałów GPRS i wysyłanie z wykorzystaniem jednego, co daje maksymalne przesyły wynoszące 40,2 i 13,4 kbit/sekundę.
Przeglądarka WAP działa bardzo dobrze, strony są wyświetlane w sposób szybki i bezproblemowy, a co najważniejsze w kolorze. Najczęściej oglądane przez nas strony możemy zapisać sobie formie bookmarków by potem szybko i sprawnie móc do nich docierać.
Połączenie telefonu z komputerem przez port podczerwieni także nie stanowi większego problemu. Ustawienia dial-up konfiguruje się wstawiając standardowe ustawienia połączeń GPRS. Potem należy już tylko podłączamy telefon do komputera i możemy korzystać z Internetu w dowolnym miejscu.
Gry
Telefon jest standardowo wyposażony w 4 gry: Erix, Alin Scum, Black Deal i Minigolf. Erix jest grą znaną z innych telefonów komórkowych, Black Delta to prosta gra karciana, w przypadku Minigolfa nazwa mówi sama za siebie. Gry te są przenośnymi wersjami gier znanych z automatów lat 80tych, co jak mi się wydaje jest ich wielką zaletą. Gry w T300 są świetnym sposobem na "zabijanie czasu".
Dodatkowo telefon pozwala na ściągnięcie i zainstalowanie nowych gier poprzez WAP i GPRS.
Inne funkcje
Organizer w T300 jest bardzo podobny do tego z T68i. Tutaj również możemy przeglądać kalendarz w ujęciu tygodniowym lub miesięcznym. Każdemu zdarzeniu zapisanemu w kalendarzu możemy przypisać własną ikonę, nawiązującą do tego zdarzenia, co pozwala na lepszą orientację wśród wielu różnych zaplanowanych zadań.
Kolejną funkcją telefonu jest cyfrowy dyktafon, który umożliwia zapisywanie notatek głosowych lub prowadzonych rozmów. Pamięć telefonu pozwala na zapisanie około 10 minut dźwięku.
Jako że telefon przeznaczony jest przede wszystkim dla młodych użytkowników, nie mogło w nim zabraknąć także funkcji chata.
Podsumowanie
Podsumowując muszę stwierdzić, że nowy SonyEricsson to bardzo udana konstrukcja. Zachowuje on prawie wszystkie zalety modelu T68i, a przy tym jest dostępny po niższej, bardziej przystępnej cenie. Niestety cena nie pozwala mu konkurować jeszcze z najtańszymi telefonami, ale te są przez większość producentów wyposażane nadal w czarno-biały wyświetlacz. Jednak już wkrótce, gdy powszechniejsze stanie się przesyłanie wiadomości MMS klienci na pewno coraz śmielej zaczną sięgać po telefony z kolorowymi wyświetlaczami.
Obecnie T300 dostępny jest w promocji sieci Era w cenie 399 zł netto, wydaje się, że jest to bardzo atrakcyjna oferta. Nie należy bowiem zapominać, że SE T300 to w pewnym sensie model rewolucyjny - pierwszy terminal z dolnej półki wyposażany w kamerę oraz kolorowy wyświetlacz.