Nasza redakcja otrzymała do testowania nowy telefon Sony Ericsson - model T310. Jest to słuchawka popularna, przeznaczona dla masowego odbiorcy. Jest wyposażona prawie we wszystkie funkcje, które mogą przydać się przeciętnemu użytkownikowi telefonu, a przy tym charakteryzuje się dużą łatwością obsługi.
T310 jest bezpośrednim następcą modelu T300, który uzyskał sporą popularność dzięki bardzo dobremu stosunkowi ceny do swoich możliwości. Był to też jeden z pierwszych tanich modeli z kolorowym wyświetlaczem. T310 nie różni się wiele od swojego poprzednika, najistotniejsza różnicą jest zastosowanie 32-głosowej polifonii dźwiękowej. Zmieniono też wygląd telefonu - wydaje się, że na lepsze, bowiem T300 nie był zbyt urodziwy. Bez zmian pozostał natomiast wyświetlacz oraz sprawdzony, obecny już w T68, układ menu.
Wraz z telefonem otrzymaliśmy instrukcję w języku angielskim oraz podróżna ładowarkę (symbol CST-13).
Wygląd telefonu
Wygląd telefonu został zdecydowanie zmieniony w porównaniu do modelu T300. Zrezygnowano także ze stosowanych wcześniej wymiennych obudów. Wymiary telefonu to 104 x 49 x 19 mm, waży on natomiast 97 gramów.
Mnie wygląd nowego Sony Ericsson przypadł bardzo do gustu, jednak nie od samego początku. Zauważyłem, przedstawiając ten telefon znajomym, że przy pierwszym kontakcie jego wygląd budził wiele negatywnych opinii. Jednak im dłużej ktoś przyglądał się tej słuchawce, tym bardziej doceniał jego walory w tym względzie.
W budowie telefonu zwraca uwagę zastosowanie dwóch dominujących kolorów.
Budowa klawiatury jest przemyślana. Klawisze są rozmieszczone w wygodny sposób, i nie ma niebezpieczeństwa przypadkowego wciśnięcia 2 przycisków jednocześnie. Do nawigowania po menu służy manipulator - joystick. Uzupełniają go klawisze zielonej czerwonej słuchawki oraz klawisz podręcznego menu i C.
Ponad klawiatura znajduje się wyświetlacz, ten sam, co w modelu T300 i T68. Wyświetla on 256-kolorwe obrazy w rozdzielczości 101 na 80 pikseli. Na wyświetlaczu może się zmieścić naraz do 8 linii teksu.
Wiele osób w komentarzach narzeka na słabą jakość wyświetlacza, jest w tym wiele racji, lecz trzeba wziąć pod uwagę fakt, że producentowi chodzi tu zapewnienie niskiej ceny telefonu. Zastosowanie lepszego ekranu ciekłokrystalicznego podniosłoby cenę tego telefonu, z czego zapewne też mało kto byłby zadowolony.
Z prawej strony obudowy umieszczony został port podczerwieni, a z lewej strony, na tej samej wysokości suwak służący do zmiany głośności telefonu podczas rozmowy. Użycie go poza rozmową, skutkuje wyświetleniem statusu telefonu i wybranego profilu. Niestety telefon nie ma funkcji, znanej z wcześniejszych modeli Ericsson, szacowania pozostałego czasu pracy baterii.
Na dole umieszczone jest standardowe wejście do podłączeni ładowarki oraz akcesoriów.
Bateria
W telefonie standardowo jest stosowane ogniwo litowo-polimerowe o pojemności 700 mAh (symbol BST-22).
W naszym teście telefon przy około 60 minut rozmów i około 100 odebranych smsach dziennie, wytrzymywał bez ładowania mniej więcej 72 godziny. Skracało znacząco ten czas intensywne korzystanie z GPRSu, w tym głownie wysyłanie i odbieranie wiadomości MMS.
Menu
Jak już wspomniałem, układ menu pozostał bez zmian od czasów Ericssona T68. Dzieli się ono na 9 głównych podmenu w których zgrupowano poszczególne funkcje. Ostatnie menu o nazwie "Moje skróty" pozwala na zdefiniowanie funkcji, do których najczęściej docieramy, by można było to robić sprawniej.
Niestety wielką wada tego telefonu, a także wcześniejszych modeli, jest bardzo wolne działanie menu. Objawia się to szczególnie podczas korzystania z funkcji odwołujących się do karty SIM. Także inne czynności, a szczególnie pisanie wiadomości, staje się przez to bardzo niewygodne.
Na uwagę zasługuje szybki skrót do funkcji wyciszeni telefonu i blokady klawiatury. Funkcje te można wybrać po dłuższym naciśnięciu klawisza C. Dostępna jest także opcja automatycznej blokady klawiatury, nie ma natomiast możliwości zablokowania klawiatury hasłem lub kodem.
Dodatkowe funkcje serwisowe telefonu dostępne są w specjalnym menu. Aby się do niego dostać trzeba wykonać następującą sekwencję: joystick w prawo, nacisnąć *, lewo, lewo, *, lewo, *.
Książka telefoniczna
Pamięć telefonu pozwala na zapisanie do 250 pozycji. Każdy rekord może zawierać 3 numery telefonów i adres e-mail. Dostęp do pamięci karty SIM jest możliwy, ale dość trudny, więc telefon automatycznie proponuje przekopiowanie zawartości karty do swojej pamięci.
Każdej pozycji z książki można przypisać własny obrazek, lub zdjęcie, które będzie się pokazywało na wyświetlaczu, gdy ta osoba będzie do nas dzwonić. Każda osoba może mieć także własny dzwonek.
Rekordy można także grupować, by np. wysyłać SMS-y do całej grupy. Każdy kontakt może być wysłany w formacie vCard przez SMS lub port podczerwieni. Przydatna, szczególnie przypadku zmiany telefonu, jest opcja umożliwiająca przesłanie poprzez IrDA całej zawartości książki telefonicznej.
Wiadomości
Telefon pozwala na odbieranie i wysyłanie wiadomości w formatach SMS, EMS oraz MMS. Posiada także wbudowanego klienta e-mail. Wyposażony jest także w polski słonik T9, co teoretycznie umożliwi szybkie wpisywanie wiadomości. Praktycznie jednak, telefon jest tak wolny, że słownik nie nadąża za wprowadzanymi przez użytkownika literami.
Telefon posiada pamięć na 70 wiadomości SMS, do tego dochodzi jeszcze pojemność pamięci kart SIM. Możliwe jest wpisywanie i wysyłanie długich, łączonych wiadomości. Niestety, co jest niezbyt dla mnie zrozumiałe, licznik ilości znaków w SMS-ie pojawia się dopiero, gdy przekroczymy 160 znaków. Możliwe jest także zdefiniowanie szablonów wiadomości, tak by móc szybciej wysyłać standardowe wiadomości.
Standard EMS pozwala na dołączanie do wiadomości obrazków, animacji i dźwięków.
Telefon obsługuje także MMS-y. Telefon testowany w sieci Plusa bezproblemowo radził sobie z wysyłką i odbieraniem tych wiadomości. Wiadomości MMS są przechowywane w dynamicznie przydzielanej pamięci o pojemności 1 MB.
Wbudowany klient e-mail pozwala na odbieranie poczty z serwerów POP3 i IMAP. Funkcja także działa bez problemu, tym bardziej, że nie jest już konieczne wpisywanie adresów serwerów w postaci numerów IP. Telefon może przechowywać na raz do 6 odebranych lub wysłanych wiadomości.
Dźwięki
Ogromną zaletą tego telefonu jest 32-głosowa polifonia. Melodie odtwarzane przez telefon brzmią naprawdę świetnie i chyba trudno na rynku znaleźć drugi telefon charakteryzujący się tak dobrą jakością dźwięku.
Telefon fabrycznie posiada ponad 20 zwykłych i polifonicznych dzwonków. Dodatkowe dzwonki w formacie midi mogą być ściągane przez WAP albo port podczerwieni. Są one umieszczane w dynamicznej pamięci telefonu.
Dodatkowo telefon jest wyposażony w rejestrator dźwięku, pozwalający na nagrywanie prowadzonych przez telefon rozmów. Rozmowy są także zapisywane we współdzielonej pamięci. Nagrana 5 minutowa rozmowa zajmuje około 190 KB tej pamięci.
Obrazki
We współdzielonej pamięci jest także umieszczona galeria, czyli zbiór obrazków i zdjęć. Mogą być one wykorzystywane do tworzenia MMSów, jako tapety wyświetlacza lub jako obrazki przypisywane pozycjom z książki telefonicznej.
Dodatkowo telefon jest wyposażony w możliwość wymiany Motywów (Themes). Są to zbiory obrazków, które zmieniają tapetę oraz wygląd całego menu. Dodatkowe motywy można ściągać przez WAP lub port podczerwieni.
Profile
Znana z wcześniejszych telefonów tego producenta jest koncepcja profili. Pozwalają one nie tylko dostosować dźwięki telefonu do otoczenia, ale umożliwiają także zróżnicowanie przekierowań lub też całkowita blokadę niektórych połączeń.
Telefon jest wyposażony w profil podstawowy oraz 6 dodatkowych profili. Wszystkie one mogą być dowolnie edytowane. Niektóre z profili są powiązane z dodatkowymi akcesoriami, takimi jak zestaw słuchawkowy, lub głośnomówiący.
GPRS i WAP
Telefon wyposażono w obsługę standardu GPRS oraz HSCSD. Podczas połączeń z wykorzystaniem GPRS-u może on podbierać dane z prędkością 40,2 kbit/sekundę oraz wysyłać je z prędkością 13,4 kbit/sekundę.
Do połączenia telefonu z komputerem może posłużyć port podczerwieni lub kabel połączeniowy USB.
Telefon posiada przeglądarkę obsługującą WAP w swojej najnowszej, kolorowej wersji 2.0. Pozwala ona na zapisywanie ulubionych witryn w formie wygodnych zakładek. Poprzez WAP możliwe jest pobieranie obrazków, muzyki, gier lub motywów zmieniających wygląd menu.
Gry
T310 jest wyposażony w gry stworzone na platformie Synergenix firmy Mophun, tak samo jak jego poprzednik. Jest wyposażony standardowo w 3 gry, które działają także na modelu T300. Są to: Minigolf, Ace of Spade i Deep Abyss. Oczywiście możemy korzystać z wielu innych gier, które możemy ściągać poprzez WAP.
Inne funkcje
Telefon jest wyposażony także w wygodny alarm umożliwiający jednorazowe lub cykliczne budzenie. Dodatkowo opcja zdarzenia pozwala na definiowanie różnego typu spotkań i przypominanie o nich, jest to uproszczona forma kalendarza. Kolejne funkcje, w które wyposażono telefon to kalkulator, minutnik i stoper.
Podsumowanie
Należy stwierdzić, że Sony Ericsson jest bardzo dobrym telefonem. Pomijając niezwykle irytującą powolność w wykonywaniu niektórych czynności, telefon sprawuje się znakomicie. W stosunku do swojego poprzednika T300 zyskał kilka nowych funkcji, przede wszystkim nowe 32-głosowe dzwonki polifoniczne. Moim zadaniem także wygląd T310 zmienił się na lepsze w porównaniu do poprzedniego modelu.
Telefon ten można polecić dziś wszystkim tym, którzy planowali zakup T300. Powinien on także zainteresować wszystkich tych, którzy szukają dobrego i taniego telefonu z kolorowym wyświetlaczem. Sony Ericsson T310 prezentuje bowiem bardzo dobry stosunek ceny do oferowanych możliwości.