Test Sony Ericsson Xperia arc S

Recenzje
Opinie: 3

Klasa smartfonu E (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)

Skala ocen 1-6 (6-celujący)

Wstęp

Sony Ericsson Xperia arc S to nowa wersja znanego i cenionego modelu arc. Nowy arc S prawie niczym nie różni się od protoplasty, ale że tamten model był bardzo udany, więc nie jest to duża wada - jak wiadomo lepsze jest wrogiem dobrego. Sony Ericsson musiał odświeżyć swój flagowy model ze względu na ostrą konkurencję na rynku zaawansowanych smartfonów z najwyższej półki. Arc i arc S wyglądają tak samo, mają ten sam ekran, tyle samo ważą, mają ten sam system w tej samej wersji. Główną i chyba jedyną zauważalną różnicą pomiędzy tymi smartfonami jest procesor Qualcomm, który teraz jest taktowany zegarem 1.4 Mhz (sama architektura chipsetu pozostała taka sama). Producent nie zdecydował się na procesor dual core.

Zestaw – ocena 6

Pudełko z zestawem jest bardzo bogate, bo zawiera kabel HDMI oraz kartę pamięci 8 GB. Kabel HDMI, który powinien już być standardem w wyższych modelach nadal niestety nim nie jest. Oczywiście w pudełku znajdziemy także słuchawki i ładowarkę złożoną z zasilacza i odłączanego kabla USB. Większych wymagań nie można mieć.

 
 
 
 
 

Obudowa/wyświetlacz – ocena 5

Arc S, choć jest naprawdę bardzo piękny (lub nawet najpiękniejszy) lubi sobie minimalnie poskrzypieć. Skrzypi tylna klapka jest chyba zbyt wiotka. Cała obudowa jest jednak tak ładna, że po części możemy wybaczyć SE tę wadę. Telefon jest lekki – waży tylko 117 g. Ważne jest także to, że w obudowie zmieszczono standardowy port mini HDMI i klawisz spustu migawki (jest niestety nadal niezbyt niewygodny).

Oczywiście główną „atrakcją” obudowy jest sam ekran – w arc i arc S ma wielkość 4.2 cala (doskonały rozmiar) i rozdzielczość 480x854 pikseli. Ekran wypada bardzo dobrze także przy porównaniu z konkurencją.

Obudowa arc S trochę się z tyłu grzeje, ale należy pamiętać, że w środku pracuje procesor 1.4 Ghz.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 4

W arc S znajdziemy procesor firmy Qualcomm z rodziny Snapdragon – tym razem jest on taktowany zegarem 1.4 Ghz. RAM ma pojemność 512 MB, a ROM 1 GB. Oznacza to, że nasze multimedia muszą być trzymane na dołączanej do zestawu karcie pamięci. Nasz telefon nie może już się mierzyć w benchmarkach z najmocniejszymi maszynami, ale w codziennym użytkowaniu na pewno ma wystarczającą moc. Czy jest dużo szybszy od poprzedniej wersji – nasze subiektywne testy najpopularniejszych funkcji telefonu tego nie potwierdzają. Duży skok daje się zauważyć dopiero po zmianie procesora na dualcore.

System/ustawienia – ocena 5

W arc S znajdziemy Androida 2.3.4. Na szczęście Sony Ericsson już obiecał, że we wszystkich Xperiach z 2011 r. będzie dostępne uaktualnienie do Androida 4 Ice Cream Sandwich. To dobra wiadomość, bo oznacza, że jeszcze przez długie miesiące nasz telefon będzie bardzo nowoczesny i nie będzie w żaden sposób odstawał od produktów, które pojawią się na rynku na początku przyszłego roku. System jest stabilny, choć w czasie naszych testów znaleźliśmy dosyć uciążliwy błąd w obsłudze Bluetooth. Nasza testowa słuchawka firmy Nokia prawie przy każdej rozmowie na chwilę się z Xperią rozłączała i dopiero po chwili mogliśmy ponownie słyszeć naszego rozmówcę.

Podczas naszych testów pobraliśmy jedno większe uaktualnienie oprogramowania, więc trzeba mieć nadzieję, że drobne błędy zostaną szybko usunięte. Należy jednak kolejny raz podkreślić, że Android to obecnie najlepszy system mobilny na świecie (ex aequo z iOS), więc czepiać się go można tylko o drobne szczegóły, a nie o samą wygodę korzystania z GMAIL, Internetu, kalendarza, Facebooka. Wszystkie te usługi działają w arc S naprawdę bosko.

Ekran główny/nakładka – ocena 6

Sony Ericsson słynie z tego, że próbuje wyróżnić swoje telefony wśród innych urządzeń z systemem Android. Nakładka UXP nie ingeruje bardzo w sam system, ale zmienia znacznie wygląd całego interfejsu użytkownika. Do dyspozycji mamy kilka widżetów stworzonych autorsko przez SE. Także dolna belka na głównym ekranie jest inna niż u konkurencji. Wygodne jest to, że bezpośrednio z siatki ikon możemy w łatwy sposób usunąć aplikację z pamięci telefonu. Flagowym widżetem jest oczywiście Timescape, który w widoku „prawie 3D” pokazuje nam wpisy na Facebooku, Twitterze, SMS-y, połączenia. Po jego kliknięciu może także zmienić swój własny status na Facebooku i Twitterze.

       
       

Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4

Sama aplikacja telefonu nie została zmieniona w stosunku do standardu Androida. Niestety nie działa funkcja smart dialling, więc telefon nie podpowie nam kontaktu po wpisaniu fragmentu numeru. Jakość połączeń jest bardzo dobra.

Kamera – ocena 4

Kamera w LT18i (to nazwa modelu arc S) robi świetne zdjęcia na zewnątrz. W pomieszczeniach z lampą błyskową jest już dużo gorzej – problemem jest duże ziarno i kłopoty z balansem bieli. Znacznie lepiej jest z nagrywaniem wideo. Telefon nawet w pomieszczeniach nagrywa bardzo płynne filmy HD 720p. Na uwagę zasługuje także świetny dźwięk w filmach.

Kamera potrafi uwieczniać panoramy 3D (3D Sweep Panorama), które następnie ladują w specjalnym katalogu galerii. Należy pamiętać, że arc nie jest wyposażony w dwie kamery do kręcenia materiału 3D, więc jest to kolejny jeszcze bardziej uproszczony sposób na stworzenie iluzji trzeciego wymiaru. Panoramy 3D należy oglądać na ekranie telewizora 3D.

   
   
   
   

Przykłady zdjęć i film prezentujemy poniżej:

 
 
 
 
 
 
 
 

Przeglądarka – ocena 6

Przeglądarka w Arc S działa bardzo dobrze i szybko. W porównaniu do poprzedniej wersji nie widać specjalnego skoku prędkości. Flash i Youtube nie są dla Xperii straszne – strony wyglądają tak jak na komputerach PC. Zoomowanie działa znakomicie. W Androidzie można otworzyć na raz kilka okien przeglądarki – zwykle są one widoczne jako miniatury – w Xperii jest to lista tekstowa.

 

Odtwarzacz wideo – ocena 3

Seryjny odtwarzacz wideo nie pozwala w arc S odtworzyć najpopularniejszych w polskim Internecie formatów Xvid i Dvix. Nie radzi sobie także z materiałem FULL HD oraz z wideo o szerokości 1440 pikseli. Bez problemu nasz telefon odtwarza natomiast materiały HD 720p w formacie MPEG4. Jakość obrazu jest bardzo dobra. Dotyczy to także filmów odtwarzanych z Youtube.

Należy jednak podkreślić, że chyba cała konkurencja w telefonach z Androidem wspiera już „w standardzie” Xvid i Divx.

Nawigacja i mapy – ocena 6

W zestawie z arc S otrzymujemy nawigację WISEPILOT w wersji World Wide 30 dni. Jest to nawigacja offline. Alternatywą jest bezpłatna nawigacja online Google oraz płatna nawigacja online NaviExpert. Duży ekran arc S powoduje, że jest to bardzo dobre urządzenie do nawigowania. Oczywiście należy się wcześniej wyposażyć w gniazdo USB pasujące do ładowarki samochodowej.

     
     

Obsługa plików Office – ocena 4

Za obsługę plików biurowych odpowiada pakiet OfficeSuite. Jest on dostępny wyłącznie w wersji light. Wersja Pro SE jest dostępna w cenie 8 euro. Dodatkowo możemy wykupić gwarancję bezpieczeństwa pobrania pliku w cenie 5 euro. W opcji light nie jest dostępna edycja plików biurowych.

A oto wyniki otwierania naszych testowych plików:

  • XLS – plik się nie otworzył, komunikat Memory full

  • PDF – plik otworzył się b. szybko

  • PPS – plik otworzył się b. szybko

  • Word – plik otworzył się b. szybko

Bateria – ocena 3

Bateria arc nas zawiodła. Telefon działa bez ładowania cały dzień (nie całą dobę) przy włączonym Bluetooth i WLAN. W tym czasie korzystaliśmy tylko z usług telefonicznych i Internetu, a nie np. z odtwarzania filmów, czy słuchania muzyki. Przy bardziej „agresywnym” korzystaniu z urządzenia bateria 1500 mAh nie wytrzymuje do wieczora.

Sklep z aplikacjami – ocena 5

Oprócz „zwykłego” sklepu Android Market użytkownicy arc S mają także do dyspozycji aplikacje Get apps oraz Get Games – są to listy programów polecanych przez Sony Ericsson. Dodatkowo w telefonie znajdziemy także platformę PlayNow, w której możemy znaleźć programy dostępne wyłącznie dla posiadaczy telefonów Sony Ericsson.

     

Bajery – ocena 6

Głównym bajerem SE Xperia arc S jest gniazdo mini HDMI. W połączeniu z kablem HDMI, który znalazł się w naszym pudełku stanowią naprawdę bardzo wygodny sposób na prezentowanie zdjęć, filmów lub nawet granie na ekranie telewizora lub monitora. Nasza Xperia plus HDMI plus Youtube potrafią rozkręcić każdą „domówkę”. HDMI przesyła z telefonu dźwięk, choć w grze Angry Birds dźwięk w telewizorze nie był dostępny.

 
 
 
 
 
 

Podsumowanie

Arc S jest bardzo udanym smartfonem, który podoba się prawie wszystkim. Duży ekran nie powoduje wrażenia, że to ogromny sprzęt „tylko dla facetów”. Także biały kolor obudowy sprawia, że arc wydaje się być jeszcze lżejszy niż jest w rzeczywistości. W następnej edycji flagowca Sony poprosimy już o procesor dual core (dla lansu) oraz o lepszą baterię (lub lepsze zarządzanie energią).

Xperia arc S kosztuje teraz (koniec listopada 2011 r.) trochę ponad 1600 zł. Nie jest to mało, ale to naprawdę dobry telefon z wyższej półki.

Zalety:

  • ładny interfejs

  • świetny wygląd telefonu

  • świetny system operacyjny

  • HDMI

  • kabel HDMI w komplecie

  • pewność uaktualnienia do systemu Android 4

  • szybkość działania telefonu

Wady:

  • słabe zarządzanie energią

 
 
 
 

Opinie:

Opinie archiwalne (3):

Komentuj

Komentarze / 3

Dodaj komentarz

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: