Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Za model Xperia arc należą się Sony Ericsson gratulacje. Dlaczego? Z kilku powodów:
bo jest to obecnie najlepszy telefon z Androidem, który można już kupić w polskich sklepach
za moment wprowadzenia tego smartfonu na rynek, bo groźnych „dual core-owców” Samunga, Motoroli i LG jeszcze na nim nie ma
oraz za „wstawienie” arc do oferty polskich operatorów komórkowych już na starcie sprzedaży.
Xperia arc to także po prostu bardzo udany model smartfonu. Teraz czekamy jeszcze na Xperię PLAY i SE wróci do pierwszej ligi producentów smartfonów z najwyższej półki.
Zestaw – ocena 5
Nasz testowy zestaw nie był podobno jeszcze finalnym zestawem, który będzie dostępny w salonach i sklepach, ale wiemy jedno – brakowało w nim kabla HDMI, który zapewne nie będzie także dostępny w ostatecznej wersji zestawu. To zapewne nieduży koszt dla producenta, a przydatny bonus, który by wyróżnił arc od konkurentów. W pudełku oprócz telefonu znajdziemy kabel USB, zasilacz, który ten kabel wykorzystuje, telefon, kartę pamięci microSD 8 GB oraz słuchawki. Słuchawki są wyposażone w mikrofon oraz jeden przycisk.
Obudowa – ocena 4
Na obudowę Xperii arc większość testerów trochę narzeka, głównie z powodu bardzo wątłej tylnej klapki. Na pewno nie można narzekać natomiast na wygląd urządzenia - arc jest po prostu piękny. Smartfon choć ma ogromny ekran jest naprawdę delikatny i nie sprawia wrażenia kolosa skierowanego wyłącznie do facetów. Tylna klapka rzeczywiście wygląda podejrzanie, ale dzięki jej grubości telefon jest o parę gramów lżejszy i waży zaledwie 117 g. Dla nas niewielką wadą jest przycisk migawki (bardzo dziwnie się go przyciska) oraz obiektyw umieszczony niemal na krawędzi obudowy. Ułatwia to nagrywanie lub fotografowanie naszych palców - oczywiście przypadkowe i niepożądane. Są też osoby, które krytykują pozycję portu jack stereo umieszczonego z lewej strony obudowy.
Z prawej strony obudowy znajdziemy wspominany przycisk migawki, regulację głośności, port mini USB, regulację głośności oraz diodę informującą o statusie telefonu. Dioda powinna być chyba umieszczona nad ekranem.
Na górze obudowy jest włącznik oraz port mini HDMI. Z lewej strony obudowy jest wyłącznie gniazdo jack. Tył obudowy to obiektyw kamery oraz lampa LED.
Przód obudowy to wspaniały ekran 4.2 cala (Mobile Bravia Engine) o rozdzielczości 480x854 pikseli, czujnik światła oraz trzy androidowe przyciski na dole – back, home oraz menu. Przyciski niestety nie są podświetlane. Podświetlono jedynie dwie szpary między nimi.
Niestety port kart pamięci jest umieszczony wewnątrz obudowy, a dodatkowo dostęp do niego jest blokowany przez baterię. To spory błąd konstruktora.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
Sony Ericsson Xperia arc jest napędzana procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8255 1 Ghz. Pamięć RAM to 512 MB, a pamięć ROM to także 512 MB (287 MB dostępnych dla użytkownika). Telefon obsługuje łącza USB w wersji 2.0, Bluetooth 2.1, HDMI. Dane mogą być transmitowane poprzez HSPDA 7.2, HSUPA 5.76 oraz WLAN b, g, n. WLAN działa bardzo dobrze, choć „zżera” ogromne ilości energii.
System/ustawienia – ocena 5
Android 2.3 w Xperia arc to spora niespodzianka. Obecnie tylko Samsung/Google Nexus S ma seryjnie zainstalowany ten system. Android to już dojrzały i w miarę stabilny system, który walczy o prymat tylko z iOS. W czasie testów tylko raz telefon poważnie się zawiesił, więc nie jest to zły wynik. Niestety zdarzało mu się także samodzielnie resetować.
Zaletą Androida jest to, że większość głównych usług jest już bardzo zaawansowana i dopracowana, a także duża integracja z usługami Google.
Ekran główny/nakładka – ocena 6
Funkcji głównego ekranu jest naprawdę sporo. Do dyspozycji mamy 5 pulpitów, na których możemy rozkładać widżety i ikony. Skrótem może być aplikacja, zakładka, artysta, album, numer telefonu itd. Po raz pierwszy w Androidzie ikony na głównym ekranie możemy segregować na foldery.
Najważniejszym widżetem jest oczywiście Timescape, czyli kafelki 3D, na których możemy wyświetlać (do wyboru): rozmowy, wpisy na Facebooku, wiadomości, wpisy z Twittera. Przydatnośc Timescape jest wątpliwa, ale na pewno jest to najładniejszy widżet jaki można spotkać w telefonie. Po kliknięciu w Timescape program wybiera Facebooka w wersji przeglądarkowej – to błąd.
Ikony w menu możemy sortować na 4 sposoby: własne sortowanie, alfabetyczne, najczęściej używane i ostatnio używane.
Nakładka, ikony, wszystkie menu są bardzo ładne i jest to zaleta samego Androida, jak i SE.
Wszystkie seryjne funkcje arc są intuicyjne i działają bardzo sprawnie.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Obie klawiatury (pozioma i pionowa) są bardzo wygodne. Tak duży ekran bardzo ułatwia pisanie. Pomocna jest także wygodna edycja tekstu, czyli m.in. nowy sposób na zaznaczanie fragmentu tekstu lub wskazywanie odpowiedniej litery.
Kontakty – ocena 6
Lista kontaktów spełnia wszystkie najnowsze wymagania dotyczące tej podstawowej w smart fonie usługi. Kontakty mogą być synchronizowane z Exchange, Facebook, Skype, Sony Ericsson Sync oraz innymi programami, które zainstalujemy i będą oferowały taką usługę. Sama prezentacja kontaktu jest również bardzo udana np. zdjęcie jest lekko rozmazane na krawędziach, aby bardziej pasowało do całego stylu menu arc. Liczba danych, które możemy dopisać do nowego kontaktu zaspokoi najbardziej wybrednych.
Kalendarz – ocena 6
Kalendarz w Android 2.3 nie różni się niczym szczególnym od poprzednich wersji Androida. Do dyspozycji mamy widok agendy, dnia, tygodnia i miesiąca. Bardzo ułatwia korzystanie z kalendarza wielki ekran arc. Ergonomia dzięki temu znacznie się poprawia. Kalendarz może wyświetlać dane z kilku kont, podobnie jak usługa kontaktów.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 5
Korzystanie z aplikacji telefonu jest bardzo wygodne. Klawiatura jest ogromna, dostęp do kontaktów wygodny. Lista kontaktów ulubionych synchronizuje się z kontem GMAIL. Czego brakuje w arc – tylko tzw. smartdialingu., czyli dobierania kontaktów po wpisaniu kilku liter lub cyfr.
33.jpg
Kamera – ocena 6
Kamera w arc to 8 megapikseli i obiektyw Exmor R firmy Sony. Zdjęcia są naprawdę dobre, choć przy gorszym oświetleniu telefon dobiera trochę zbyt duże ISO i widać wówczas spore ziarno. W przypadku filmów kamera oferuje jakość HD 720p. Kamera radzi sobie nawet w nocy, choć oczywiście tak jak w przypadku zdjęć pojawia się większe ziarno i rozmycia. W przypadku kamery brakuje nam trochę lepszej stabilizacji obrazu. Jakość jest coraz lepsza, ale obraz drga znacznie, więc łatwo rozpoznać, że materiał był nagrywany kamerą. Może już niedługo smart fony będą miały mocowanie do statywów.
Największą wadą kamery jest wspominany na początku recenzji spust migawki - miękki i słabo wyczuwalny.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy filmy nagrany telefonem:
Mapy/Nawigacja – ocena 4
Jako wielbiciele programu Automapa jak zwykle musimy podkreślić, że posiadając telefon z systemem Android na razie nie mamy szans na zainstalowanie naszej ulubionej aplikacji nawigacyjnej. Pozostaje nam Naviexpert lub inna nawigacja dostępna w Android Market.
Przeglądarka – ocena 6
Przeglądarka Androida 2.3 jest po prostu genialna. Dodatkowo w arc wspomaga ją także ogromny ekran 4.3 cala. Zoom multitouch działa jak rakieta. Po prostu nie ma się do czego przyczepić.
|
Odtwarzacz muzyczny – ocena 6
W odtwarzaczu muzycznym w Androidzie zawsze odejmujemy punkty ze względu na brak sklepu internetowego z muzyką. Nawet Linux Ubuntu ma taki sklep, więc system na rynek masowy jakim jest Android również powinien się już go dorobić. Tym razem jednak sam producent zadbał o to, aby dostęp do muzyki był zapewniony. SE wykorzystał swoją starą platformę PlayNow, na której możemy kupować oryginalną muzykę. Sam odtwarzacz Androida jest piękny i wygodny w obsłudze. Osoby, które lubią „podkręcać” dźwięk mają do dyspozycji equalizer ze sztywnymi profilami typu normal, dance itd.
Odtwarzacz wideo – ocena 4
Odtwarzacz wideo trochę nas zawiódł. Player nie widział naszego testowego pliku Xvid MP4, nie dał rady także odtworzyć pliku Full HD oraz pliku o szerokości 1440 pikseli. Bez problemu seryjny odtwarzacz radził sobie z formatem HD 720p. Szczególnie brak obsługi Xvid dla polskiego internauty może być problemem.
Przeglądarka zdjęć – ocena 6
Przeglądarka zdjęć różni się nieco od tej znanej z Androida 2.2, ale różnice nie są znaczące. Zamknięte katalogi ze zdjęciami możemy podejrzeć zoomując je jak strony w przeglądarce. Bezpośrednio z przeglądarki możemy uruchomić kamerę. Przeglądarka działa znakomicie szybko, a jej obsługa jest bardzo prosta. Jak zwykle w Androidzie mamy też multum opcji „share”, czyli opcji dzielenia się swoimi fotkami w portalach społecznościowych lub innych magazynach zdjęć „w chmurze”.
Instant messaging – ocena 6
Gadu- Gadu, Gtalk, Skype – to tylko niektóre komunikatory dostępne dla systemu Android. Wszystkie komunikatory działają znakomicie – nie można mieć już chyba większych wymagań.
Serwisy społecznościowe – ocena 6
Xperia arc, jak i sam Android 2.3 bardzo dobrze obsługują Facebooka. Natywny klient jest bardzo udany, a dodatkowo Facebooka możemy czytać klikając w nasze kontakty lub korzystając z Timescape. Podobnie wygląda integracja z Twitterem.
Youtube – ocena 6
Klient Youtube dla Androida jest obecnie najlepszym odtwarzaczem mobilnym Youtube spotykanym w urządzeniach mobilnych. Filmy mają świetną jakość, dodatkowo możemy logować się do własnego profilu. Bezpośrednio z aplikacji możemy wgrywać także do Youtube naszą własną produkcję filmową.
Obsługa plików Office – ocena 3
Pakiet OfficeSuite zawiódł nas na całej linii. Oto efekty otwierania naszych testowych, biurowych plików:
Excel – plik XLS otwierał się wolno i na końcu wyświetlił komunikat Memory Full
Power Point – plik PPT bardzo szybko się wyświetlił i szybko działał, drugi raz już się nie otworzył i wyświetlił komunikat o zawieszeniu się pakietu OfficeSuite
Word – plik DOC otwierał się wolno, ale wcześniej, przed całkowitym otwarciem już można było przewijać dokument
Po tych testach należy chyba odpuścić sobie otwieranie dokumentów w zewnętrznej aplikacji i po prostu czytać je jako załączniki do poczty GMAIL.
Sklep z aplikacjami – ocena 5
Android Market nadal pozostaje na drugiej pozycji wśród sklepów z mobilnymi aplikacjami. Po ostatnim uaktualnieniu sklep wygląda znacznie nowocześniej, ale nadal jakość aplikacji jest dużo gorsza niż w App Store. Także ilość aplikacji jest nadal dużo mniejsza. Należy jednak podkreślić, że nie oznacza to, że Android Market jest „biedny” – to wspaniałe miejsce, aby wyszukiwać dla swojego smartfonu nowe usługi.
Aktualizacje już pobranych aplikacji również odbywają się prawie automatycznie – telefon informuje nas, że update jest dostępny i pobieramy go jednym kliknięciem.
Współpraca z PC – ocena 5
Współpraca z PC może polegać na podłączaniu arc jako dysku USB lub też na korzystaniu z dedykowanego pakietu Sony Ericsson PC Companion. Pakiet jest wgrany na kartę pamięci dostarczaną z telefonem, więc jego instalacja jest dziecinnie prosta. Oprócz synchronizacji danych pakiet pozwala także na pobieranie uaktualnień oprogramowania do naszego telefonu.
Bateria – ocena 3
Bateria BA750 o pojemności 1500 mAh delikatnie mówiąc nie zachwyca. Telefon przy ciągłej synchronizacji danych z GMAIL oraz włączonej sieci WLAN nie wytrzymywał całej doby. Oznacza to jedno – arc musi być każdej nocy podłączony do ładowarki. Tylko taki tryb ładowania pozwoli nam zapomnieć o tej przypadłości naszego smartfonu.
Bajery – ocena 5
HDMI to obecnie „kablowy” standard wysyłki obrazu do monitorów i telewizorów. W arc po prostu łącze HDMI jest i to duży plus dla tego modelu i samego producenta.
LiveWare manager – to specjalna aplikacja, która pozwala łączyć zdarzenia związane z podłączaniem akcesoriów z automatycznym uruchomieniem dowolnej aplikacji. Oznacza to, że gdy podłączymy słuchawki włączy się odtwarzacz muzyczny. Gdy nie chcemy być nudziarzami to po podłączeniu słuchawek może włączać się nam Gmail lub przeglądarka internetowa.
Podsumowanie
Sony Ericsson Xperia arc to jeden z najlepszych telefonów dostępnych na rynku. Możemy go polecić każdemu….no może prawie każdemu. Osoby, dla których działanie baterii w telefonie jest najważniejsze powinny zdecydować się na jakiś inny model. arc ma wszelkie predyspozycje, aby stać się androidowym hitem sprzedaży w najwyższym segmencie rynku. Działa wspaniale, ma super kamerę, super system operacyjny, ma HDMI, super ekran 4.2 cala – czego chcieć więcej…. Teraz szybko SE powinno wprowadzić na rynek telefon z dual core, aby na dłużej odzyskać pozycję w czołówce smartfonowego peletonu.
Zalety:
świetny wygląd – nie dotyczy srebrnej wersji
świetny ekran
HDMI
Android 2.3
bardzo dobra kamera
funkcje: chrome to phone, gmail, reader, facebook
wygodne zaznaczanie tekstu
Wady:
mała pamięć wewnętrzna
system się czasami samodzielnie resetuje
brak przedniej kamery
zły spust migawki
zła lokalizacja obiektywu
karta pamięci pod baterią
brak NFC.