Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Najnowszy smartfon Sony Ericsson z serii Xperia został nazwany przez producenta Ray. Ma symbol ST18i i jest produktem przeznaczonym dla dosyć specyficznego grona odbiorcy. Są to osoby, które podjęły już decyzję, że smartfon jest im potrzebny, ale nie są gotowe na zakup urządzenia z dużym i wygodnym ekranem dotykowym. Rey obsługuje tę niszę – oferuje bardzo dobrą jakość wykonania, dużą funkcjonalność Androida przy naprawdę niewielkich rozmiarach. Ray nie przypomina w żaden sposób modnych dziś olbrzymich smartfonów z najwyższej półki. Telefon został wyposażony w system operacyjny Android 2.3.3 (Gingerbread), a procesor 1 GHz jest wystarczająco wydajny biorąc pod uwagę klasę tego telefonu.
Zestaw – ocena 4
Zestaw akcesoriów dołączonych do testowanego przez nas telefonu zawierał: ładowarkę (oddzielny zasilacz i kabel USB), kartę pamięci o pojemności 4 GB oraz słuchawki wyposażone w przycisk do odbierania połączeń.
Obudowa – ocena 5
Obudowa Xperii Ray jest wykonana z plastiku wysokiej jakości. Telefon jest bardzo elegancki, ładnie się prezentuje i wielu osobom się podoba. Jest bardzo lekki - waży jedynie 100 g, jednak sprawia wrażenie wytrzymałego. Centralnie pod ekranem umiejscowiono klawisz Home oraz dwa pola dotykowe spełniające rolę klawiszy „back” i „ustawienia”. Klawisze dotykowe są bardzo czułe, a minimalny kontakt powoduje ich aktywację, co jest zaletą raczej wadą, bo czasami zdarza się nieoczekiwane użycie tych klawiszy. U góry znajduje się klawisz włączania\blokady telefonu oraz gniazda słuchawek. Port USB jest z lewej strony telefonu. Z tyłu obudowy znajduje się obiektyw aparatu i lampa błyskowa, natomiast z prawej strony jest regulacja głośności. Najbardziej odczuwalny jest brak spustu migawki, który jest montowany w większości telefonów. Dla osób przyzwyczajonych do tego przycisku jest to spora niedogodność. Obudowa zdejmuje się w prosty sposób poprzez podważenie paznokciem. Slot karty pamięci jest usytuowany pod klapką i musimy wyjąć baterię aby włożyć lub wyjąć kartę. Ekran o rozdzielczości 480x854 i przekątnej 3.3” prezentuje się naprawdę fajnie, choć jest to naprawdę niewielki wyświetlacz.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 5
Sony Ericsson Xperia Ray został wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 o taktowaniu 1 GHz.
Oto pozostałe parametry techniczne urządzenia:
RAM 512 MB
ROM 1024 MB (dla użytkownika 300 MB)
HSDPA 7.2 / HSUPA 2.0
Qualcomm MSM8255 gpsOne obsługujący GPS
Moduły WLAN 802.11b, 802.11g 802.11n
Jak widać ten smartfon posiada całkiem dobre parametry techniczne, dzięki czemu działa płynnie i szybko. Moduł WLAN funkcjonuje dobrze i nie rozłącza się, jednak potrzebuje chwili czasu na połączenie.
System/ustawienia – ocena 5
W Ray znajdziemy Androida w wersji 2.3.3 . System jest bardzo szybki, łatwy w obsłudze, przy czym też bardzo funkcjonalny. Płynnie działające aplikacje potwierdzają renomę tego systemu. Sony Ericsson przygotował szereg własnych aplikacji, które dodatkowo poszerzają funkcjonalność smartfonów z serii Xperia. Także sam interfejs jest lekko modyfikowany, aby wyróżnić się na tle konkurentów. SE chyba jako pierwszy producent opanował tworzenie katalogów na głównym ekranie telefonów z Androidem.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Obsługa pionowej klawiatury wirtualnej jest w miarę wygodna, jednak ze względu na niewielki ekran zdarzają się omyłkowe przyciśnięcia nie tych przycisków co chcemy. Cała dotykowa powierzchnia jest bardzo czuła, dlatego nawet najdrobniejszy kontakt z ekranem wystarczy aby wygenerować literę. Po obróceniu telefonu na bok i ukazaniu się bocznej wersji klawiatury pisanie jest dużo łatwiejsze ze względu na duże przyciski i odstępy między nimi.
Kontakty – ocena 6
Synchronizacja kontaktów z Facebookiem i Gmailem jest już standardem. W tym telefonie nie mogło być inaczej, cała operacja przebiega bez problemów. Xperia synchronizuje zdjęcia, jak też i inne dane z Facebooka i przypisuje je do kontaktu. Jest to wielkie ułatwienie dla użytkowników, którzy często korzystają z Internetu. Można przypisać kontakty do dowolnie stworzonych grup, jak i również dodawać do ulubionych.
Kalendarz – ocena 4
Kalendarz w Xperii Ray jest identyczny jak w innych modelach z serii Xperia. Składa się z widoku miesięcznego z podziałką tygodniową. Po wejściu w konkretną datę wyświetla się terminarz godzinowy, gdzie możemy wprowadzać wydarzenia.
Telefon (aplikacja) i jakość połączeń – ocena 4
Telefon testowany był w Warszawie i jej okolicach w sieci Orange 2G i 3G. Ray czasem gubił zasięg, szczególnie na obrzeżach miasta - w centrum nie było tego problemu. Zarówno głośnik jak i mikrofon są wysokiej jakości, dzięki czemu słyszymy naszych rozmówców bardzo dobrze.
Kamera – ocena 4
Xperia została wyposażona w aparat o matrycy 8 megapikseli z możliwością nagrywania wideo w jakości HD 720p. Do aparatu dołączono lampę błyskową. Zdjęcia są dobrej, a nawet bardzo dobrej jakości. Filmy nagrywane w formacie HD telefon zapisuje w formatach 3GP i MPEG4 - ich jakość jest dobra, nie zauważa się przeskoku klatek ani przycięć.
Przykłady zdjęć i filmów:
Mapy/Nawigacja – ocena 4
Do naszej dyspozycji oddano dwa sposoby nawigowania: poprzez nawigację dostarczoną seryjnie przez Sony Ericsson oraz nawigację Google. Nawigacje działają prawidłowo, choć zdarzają się opóźnienia na rondach - informują o skręcie trochę za późno. Innym mankamentem tego modelu jest słabe działanie pozycjonowania w pomieszczeniach.
Przeglądarka – ocena 6
Przeglądarka internetowa w Sony Ericssonie jest dopracowana, a przeglądanie stron jest łatwe i czytelne. Obsługa multitouch ułatwia przybliżenie wybranego wycinka strony w celu jego przejrzenia.
Odtwarzacz muzyczny – ocena 6
Odtwarzacz muzyczny w Xperii Ray jest nieco bardziej rozbudowany niż w innych telefonach z Androidem. Mamy wiele możliwości dopasowania listy utworów według naszych potrzeb. Zastosowano synchronizacje z Facebookiem dzięki czemu nasi znajomi będą widzieć jaki utwór nam się podoba. Telefon posiada również radio z RDS oraz Track ID, który pomoże nam poznać tytuł odtwarzanego utworu.
Odtwarzacz wideo – ocena 4
Odtwarzacz wideo uruchamia bezproblemowo plik MPEG4 w formacie HD 720p. Innych plików w wyższych rozdzielczościach nie udało się uruchomić. Telefon nie wykrył pliku Xvid AVI, które bardziej zaawansowane telefony wykrywają i radzą sobie bez żadnego problemu z jego odtworzeniem .
Przeglądarka zdjęć – ocena 4
Przeglądarka zdjęć działa bardzo płynnie, nawet przy dużej ilości fotek. Telefon potrzebuje jednak chwili na wczytanie miniatur oraz całego zdjęcia w podglądzie.
Youtube – ocena 6
Odtwarzanie filmów z YouTube w testowanym telefonie działa na b. wysokim poziomie, zarówno pod względem jakości obrazu, jak i dźwięku.
Obsługa plików Office – ocena 5
Ray otworzył testowe pliki Office z wyjątkiem arkusza kalkulacyjnego Excel (komunikat o braku pamięci). Pozostałe pliki biurowe, a więc Word, Power Point , PDF otworzyły się bez najmniejszego problemu. Ich przeglądanie jest wygodne, wyświetlany tekst jest ostry i czytelny.
Współpraca z PC – ocena 5
Ray współpracuje z komputerem jako dysk przenośny lub za pomocą programu PC Companion 2.0. Może zatem nastąpić pełna synchronizacja telefonu z PC, ale w obecnych czasach większość użytkowników w ten sposób przegrywa już tylko muzykę.
Bateria – ocena 4
Ray został wyposażony w baterię o pojemności 1500 mAh, która przy bardzo intensywnym użytkowaniu wytrzymuje dobę. Gdy telefon nie był użytkowany zbyt intensywnie to bateria potrafiła wytrzymać aż 2/2.5 dnia. Telefon wyposażono również w funkcje Pawer save mode, która uruchamia się gdy stan baterii jest mniejszy niż 20%. Możemy wówczas aktywować jej pełne działanie, co powoduje wyłączenie zbędnych funkcji i aplikacji telefonu aby jak najdłużej pozostał on uruchomiony.
Podsumowanie
Sony Ericsson Xperia Ray to telefon, który przez niektórych testerów jest porównywany do małego kabrioletu. Nie jest to auto z super sportowymi osiągami, ale jest małe, zwinne i wszystkim się podoba. Niestety kabriolet nie jest tak funkcjonalny jak rodzinne kombi. Ray na pewno należy do urządzeń niszowych – tak mały ekran powoduje, że przeglądanie Internetu, pisanie maili jest mniej wygodne niż u konkurencji. Część klientów jednak na razie mówi stanowcze NIE dla ekranów 3.7 i 4 cale. Do nich właśnie skierowany będzie Ray. Na razie nie jest znana jego dokładna cena, ale należy się obawiać, że nasz mobilny kabriolet nie będzie zbyt tani.
Zalety
Świetny wygląd
Dobre wykonanie
Android w wersji 2.3.3
Waga
Wady:
Mały ekran
Brak spustu migawki
Długi czas obracania się ekranu
Brak HDMI