Test Sony Ericsson XPERIA X10

Recenzje
Opinie: 4

Wstęp

Na XPERIĘ X10 „trochę” trzeba było poczekać, ale było warto. To bardzo dobrze wykonany, ładny i w miarę lekki telefon, choć znajdziemy w nim także nieco minusów. Główną zaletą X10 jest system – wreszcie doczekaliśmy się SE z Androidem, czyli dobrego hardware-u z dobrym softwarem. I tu pojawia się mały minus – jest to „stary” Android 1.6 – nowy pojawi się dopiero za kilka miesięcy. 4 calowy ekran w X10 jest naprawdę boski i duży, ale gdy porównamy go z AMOLED-ami to różnica na niekorzyść SE jest więcej niż zauważalna. Następnie możemy wymienić sporą serię zalet: boska integracja z serwisami społecznościowymi, kamera 8 megapikseli, HSDPA 10.2, HSUPA 2.0, naprawdę piękne, nieprzekombinowane menu i ekran główny, świetne funkcje Timescape i Mediascape, nawigacja satelitarna (aplikacja), dobrze działający Youtube. Warto też napisać o mocnym procesorze Qualcomm Snapdragon 1 GHz. I na koniec dwa minusy: bardzo słaba bateria oraz brak nagrywania 720p.

Zestaw

W zestawie z telefonem znajdziemy tylko słuchawki z dumnym napisem BASS REFLEX i ładowarkę z odłączanym kablem USB. Kabel USB jest długi, co należy docenić. Oprogramowanie do komputera PC jest dostarczane na karcie pamięci microSD 8 GB - plus za rezygnację z kart pamięci standardu firmy Sony (Memory Stick Pro).

   
 

 

Obudowa

Obudowa XPERII X10 jest naprawdę ładna - telefon jest bardzo elegancki, wszystko jest przemyślane. Dla fanów białego koloru jest jeszcze wersja X10 w tej barwie, która na pewno bardziej rzuca się w oczy. Pod ekranem znajdziemy trzy główne klawisze sprzętowe: back, menu, powrót do głównego ekranu (oraz równocześnie podgląd aktywnych aplikacji). Na górze telefonu umieszczono włącznik telefonu, jack oraz USB. Z tyłu telefonu bez osłony znajduje się jego chluba, czyli kamera 8 megapikseli. Obok jest dioda, która ma doświetlać zdjęcia. Z boku są klawisze regulacji głośności (też zoom) i spust migawki.

   
   
   


Ekran dotykowy

Potężny ekran X10 ma 4 cale, więc jego konkurentem będzie w przyszłości Samsung Galaxy S. Ekran ma rozdzielczość 480 x 854 pikseli. Gdy go oglądamy po raz pierwszy naprawdę pozytywnie nas zaskakuje – jest tak do momentu, w którym porównamy go z ekranami typu AMOLED. Sam dotyk działa dobrze, tak jak w Nexusie, ale gorzej niż w iPhone.

System/ustawienia

Android 1.6 to system, który w większości nowych telefonów jest już zastąpiony przez wersję 2.1. Działa on stabilnie. W czasie testów tylko raz telefon nie chciał wygasić podświetlenia i trzeba go było wyłączyć i włączyć (wyciągając wcześniej baterię). Android pod kontrolą procesora 1 GHz działa naprawdę szybko – żadne opóźnienia nie wchodzą w grę. Oczywiście wszystko działa znacznie lepiej, gdy znajdujemy się w zasięgu WLAN, bo wówczas nie blokuje nas łącze do Internetu.

     
     

Ekran główny

Ekran główny w X10 to tylko trzy wirtualne pulpity, na których możemy rozkładać widgety, skróty do aplikacji oraz skróty do folderów. Najciekawszymi widgetami są skróty do Timescape, do Google Latitude oraz panel Quick settings służący do włączania WLAN, Bluetooth i profilu silent.

     

Zwykły pulpit może zostać także zastąpiony przez aplikację Timescape. Jest to jeden z gadżetów, do którego przekonujemy się po pewnym dopiero czasie. Timescape to obręcz z płytek, na której powierzchni wyświetlają się zdarzenia związane z naszymi działaniami oraz działaniami naszych znajomych. Na płytkach możemy wyświetlać muzykę, którą odtwarzaliśmy, komunikaty Twittera, dane z Facebook, logi naszych połączeń, wiadomość SMS/MMS, e-maile, nasze zdjęcia. Timescape ma opcję filtrowania – nie wszystkie wcześniej wymienione opcję muszą się pojawiać na naszej obręczy. Na Timescape nie widzieliśmy niestety maili z głównego konta GMAIL Androida. Wadą Timescape jest słabe odświeżanie – często nie widać było ostatnich postów z FB, choć odświeżanie ustawione było z częstością co 15 minut (częściej się nie da).


Wprowadzanie tekstu

Tak jak w większości telefonów z dotykowym ekranem użytkownik X10 ma do dyspozycji dwie klawiatury – poziomą i pionową. Klawiatura w widoku poziomym jest oczywiście wygodniejsza. Wadą wirtualnej klawiatury w X10 jest to, że przy pisaniu SMS-ów mamy do dyspozycji tylko małe okienko z jednym wierszem – to b. niewygodne rozwiązanie. Polskie znaki są dostępne po dłuższym naciśnięciu przycisku z daną literą.

     

Poczta elektroniczna

Pocztę w Androidzie najlepiej testować posiadając konto w systemie poczty GMAIL lub posiadając pocztę z własną domeną w Google. W X10 nie będziemy zaskoczeni – klient e-mail wygląda dokładnie tak jak w każdym telefonie z Androidem. Niespodzianką było natomiast to, że Gmail po wejściu do aplikacji nie pokazywał ostatnich maili, a był ustawiony w trybie push. Aby zobaczyć nową pocztę trzeba było ręcznie odświeżyć skrzynkę. Za obsługę kont typu Activesync Exchange odpowiada pakiet programów Moxier znany też z telefonów HTC.

Kontakty

Kontakty w X10 działają tak jak w każdym telefonie z systemem Android. Niestety użytkownik nie ma opcji szybkiej integracji swojej skrzynki z systemem Facebook np. automatycznego przypisania zdjęć do książki adresowej. Kontakty z Twittera i Facebooka można „linkować” ręcznie poprzez opcję w książce adresowej.

Kalendarz

Kalendarz w XPERII X10 działa na takiej samej zasadzie jak w innych telefonach z Androidem. Synchronizacja z kontem GMAIL przebiega bez żadnych problemów.

Telefon

Aplikacja telefonu (Dialler) w X10 to prosta i zrozumiała aplikacja, choć pozbawiona wygodnej funkcji podpowiadania kontaktów, z którymi chcemy się połączyć przez telefon. Szybciej wybierzemy połączenie ze spisu połączeń lub z tzw. Ulubionych, czyli kontaktów, które oznaczymy wcześniej gwiazdką.

Niestety jakość połączeń głosowych nie jest najlepsza – w telefonie okresowo słychać trzaski, a największą wadą jest to, że w przypadku chwilowej ciszy podczas połączenia telefon w ogóle wyłącza dźwięk (szum), więc rozmowa wydaje się być co chwilę przerywana.

Kamera

8 megapikseli to chyba najlepsza matryca jaką można spotkać w telefonie z Androidem. Zdjęcia na zewnątrz są świetne, co widać na przykładach. Brawa także za super proste i piękne menu funkcji aparatu. We wnętrzach, nawet jasnych, telefon dobiera za duże ISO i jakość fotografii jest słaba. Dziwne jest także nieco działanie lampy – można ją włączyć na stałe, czyli dioda oślepia fotografowaną osobę lub w ogóle ją wyłączyć. Nie znaleźliśmy w telefonie „zwykłego” trybu błysku. Nadal okazuje się, że komórka nie zastąpi dobrego, zaawansowanego compacta.

Przykłady zdjęć:

   
   
   
   
   
   

Jeśli chodzi o nagrywanie wideo, to telefon może to robić w formacie VGA lub WVGA 800x480. Brakuje bardzo obsługi standardu 720p.

Parametry nagranego przez X10 filmu przedstawiają się następująco:
============= Strumień: 1 ===============
Major type: Video
Sub type: Unknown ({5634504D-0000-0010-8000-00AA00389B71})
FourCC: MP4V (Media Excel MPEG4 Video)
Bit planes: 24
Dimensions: 800x480
============= Strumień: 2 ===============
Major type: Audio
Sub type: AAC - Advanced Audio Coding
Channels: 1
Audio tag: 0x00FF (AAC)
Frequence: 16000 Hz
Bitrate: 256000

Poniżej przykładowe filmy nagrane telefonem:

Pierwszy film znajduje się tutaj.

Drugi film znajduje się tutaj.


Mapy

Nawigacja w X10 została potraktowana poważnie. Oprócz standardowej opcji Google Maps znajdziemy także Navigation, czyli nawigację firmy Google (w Polsce jeszcze nie działa) oraz program Wisepilot, który działa w naszym kraju naprawdę dobrze. Nie wiadomo, czy w telefonie znajdzie się opcja trial, czy też pełna wersja, ale Wisepilot pokazuje trasy w Polsce, a ilość opcji w programie dowodzi, że jest to dojrzała aplikacja. Wisepilot jest dostępny na wiele innych modeli telefonów, a ich lista znajduje się tutaj: https://www.wisepilot.com/nav11/site/portal.jsp?action=77

       
       

Przeglądarka

Przeglądarka w X10 działa bardzo szybko i sprawnie, szczególnie, gdy telefon korzysta z szybkiego łącza WLAN. Najbardziej przeglądarce brakuje funkcji multitouch, która powinna być już standardem, gdy mamy do czynienia z ekranem dotykowym. Multitouch brakuje także bardzo, gdy przyglądamy zdjęcia.

Odtwarzacz muzyczny/wideo

Odtwarzacz muzyczny i wideo sprawuje się bez zarzutu, a do tego ładnie wygląda. Jego jedyną wadą jest to, że X10 nie radzi sobie z odtwarzaniem standardu Xvid i Divx, a jak wiadomo dla polskich użytkowników to najważniejsze obecnie formaty plików wideo.

Instant messaging

Android, system z multitaskingiem, doskonale nadaje się do korzystania z komunikatorów. W standardzie znajdziemy tylko Gtalk, ale co nam szkodzi bezpłatnie pobrać z Android Market aplikację Gadu-Gadu lub Parlingo. Komunikator, w odróżnieniu od iPhone, może działać w tle.


Serwisy społecznościowe

Xperia ma natywnego klienta Facebook. Bez problemu możemy dograć także Twitter. Portale te są zintegrowane z galerią zdjęć, z funkcją „share”, z aplikacją Timescape.

W pewnym sensie aplikacją obsługującą SM jest także Mediascape, czyli „zwykła” przeglądarka mediów – jest ona w pełni zintegrowana z serwisami społecznościowymi – może to być Facebook, Picasa itd.

Innymi słowy X10 to wspaniałe narzędzie do obsługi tzw. social mediów.

Youtube

XPERIA X10 została wyposażona w dedykowanego klienta Youtube. Jakość odtwarzanych filmów jest boska – jest to w głównej mierze zasługa 4 calowego ekranu oraz procesora 1 GHz.

Obsługa plików Office

Za obsługę Office odpowiada oczywiście klient poczty GMAIL, ale także seryjny pakiet OfficeSuite. To wielki plus dla SE, bo inni producenci zwykle zapominają o osobach, które wykorzystują Androida do pracy. W czasie naszych testow dużych plików:

  • PDF otworzył się szybko

  • Excel – nie otworzył się w ogóle i ogłosił brak pamięci

  • Power Point otworzył się szybko

  • Word otworzył się szybko

     

Sklep z aplikacjami

Android Market to jedyny poważny konkurent sklepu Apple, więc w tym przypadku nie trzeba zachwalać tej platformy z aplikacjami – dużo programów (także polskich), wielu developerów i wiele bezpłatnych programów.

   


Współpraca z PC

Sony Ericsson XPERIA X10 po podłączeniu do komputera jest widoczny jako dysk przenośny. Dodatkowo na karcie pamięci znajdziemy dwa programy: Media Go oraz Sony Ericsson PC Companion. Pierwszy służy głównie do obsługi multimediów, a najważniejszą funkcją drugiego programu jest obsługa uaktualnień do naszego aparatu.

Bateria

Bateria Sony Ericsson XPERIA X10 jest sporą wadą tego aparatu. W czasie naszych testów, w okresie tzw. katowania bateria nie wytrzymywała całego dnia (nie chodzi w tym przypadku o dobę). I dotyczy to testów prawie bez połączeń głosowych, tylko przy dużej ilości transmitowanych danych i podświetlonym ekranie. Na szczęście nasz telefon może być ładowany z komputera przez USB.

 

 

Podsumowanie

XPERIĘ X10 możemy polecić, a co więcej sami byśmy chcieli z niej na co dzień korzystać. To naprawdę wspaniały telefon, szczególnie dla osób nałogowo korzystających z GMAIL, Facebook, Picasa. Telefon jest elegancki, ładny i bardzo dobrze wykonany. Co nas „wkurzało” – bardzo słaba bateria oraz brak multitouch. Fani Androida „zjedzą” też XPERIĘ za używanie starej wersji systemu – nowa jest obiecana, ale pojawi się zapewne pod koniec roku i pewnie znowu nie będzie najnowszą dostępną wersją. Bez wątpienia jednak XPERIA X10 jest najlepszym telefonem firmy Sony Ericsson w historii.

Opinie:

Opinie archiwalne (4):

Komentuj

Komentarze / 4

Dodaj komentarz
  • Users Avatars Mini
    olo pisze: 2010-05-19 23:39
    Czy słów " compacta " albo " unboxing " nie dałoby się zastąpić polskimi odpowiednikami? Przecież aparat kompaktowy czy rozpakowywanie brzmią dużo naturalniej... Sam telefon mi się nie podoba. Z tyłu wygląda tandetnie, obiektyw aparatu jak dziura na antenę zewnętrzną. SE się nie popisał.
    0
  • Users Avatars Mini
    mateusz pisze: 2010-05-25 12:22
    olo masz rację, przecież tył telefonu jest najważniejszy, to właśnie na tył telefonu użytkownik najwięcej patrzy. Tył widzimy podczas rozmowy, podczas pisania smsów i podczas obsługi programów i gier... Jest to powód który dyskwalifikuje ten telefon. A tak chciałem go kupić.
    0
  • Users Avatars Mini
    Gustav pisze: 2010-05-26 21:53
    Z testu jasno wynika przynajmniej dla mnie, że nie jest lepszym telefonem niż HTC Desire.
    0
  • Users Avatars Mini
    artek pisze: 2011-04-08 01:04
    może ja jestem dziwny ale jak gram, pisze smsy, a na pewno jak rozmawiam to nie patrze na tył telefonu :(
    0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: