Do testów otrzymaliśmy prototyp telefonu Sony Ericsson Xperia X2 Vulcan. Licząc ilość niedociągnięć i błędów różnego typu był to chyba bardzo wczesny prototyp, choć urządzenie w finalnej wersji powinno już być dostępne w sprzedaży. SE podało bowiem, że „XPERIA X2 dostępna będzie na wybranych rynkach od pierwszych dni czwartego kwartału 2009”.
Oficjalna specyfikacja tego telefonu znajduje się tutaj.
Porównanie z X1
Najciekawsze podczas testu X2 powinno być jego porównanie ze starą wersją, czyli Xperią X1. Porównanie nie jest jednak tak ciekawe, jakby się zapowiadało. X2 to przede wszystkim dwie główne nowości – Windows w wersji 6.5 (prawie niczym się nie różni w stosunku do 6.1) oraz kamera 8.1 megapisela. X2 ma także nieco większy ekran – 3.2 cala. Nieliczni posiadacze X1 nie powinni się więc śpieszyć z wymianą swoich aparatów.
Zestaw
W komplecie z urządzeniem (w pudełku zastępczym) otrzymaliśmy kabel USB, ładowarkę (wykorzystuje kabel USB), słuchawki z pilotem oraz kabel wideo.
Wygląd zewnętrzny
Sony Ericsson bardzo dużą wagę przywiązuje do perfekcji w projektowaniu swoich telefonów – są one wykonane zwykle lepiej od produktów konkurentów – nie uginają się, są sztywniejsze i wyglądają bardziej elegancko. Podobnie jest z X2 – choć jest to telefon z dotykowym ekranem i równocześnie z pełną fizyczną klawiaturą QWERTY to wygląda zgrabnie i miło dla oka. Jest także bardzo podobny do swojego protoplasty, należy więc do najwyższego segmentu aparatów.
Wielkie brawa dla SE należą się także za mechanizm rozsuwania klawiatury – działa wyjątkowo sprawnie, choć wydaje dosyć głośny odgłos przypominający przeładowanie broni.
Gorzej jest natomiast z ekranem – to nieco przedpotopowa konstrukcja, która ma dwie główne wady – ekran jest za mały oraz jest obsługiwany rysikiem (choć niektóre źródła internetowe podają, że w X2 jest ekran pojemnościowy). Na pewno niczego nie można zarzucić natomiast jego rozdzielczości -480x800 pikseli oraz jakości wyświetlanych barw. Wyświetlacz niestety bardzo słabo reaguje na dotyk palcami (niektóre opcje menu WM 6.5 zostały do tego przystosowane), ale co najgorsze słabo reaguje także na rysik.
Pod ekranem znajdziemy cztery klawisze funkcyjne (w tym skrót do sławnych paneli Xperia) oraz pad, który ma zastąpić kursory i myszkę. Pad jest trochę nieprzewidywalny i chyba lepszym rozwiązaniem byłaby kulka służąca do nawigowania i potwierdzania – taka jak np. w G1.
Z boku obudowy jest klawisz migawki i klawisze zoomu kamery (regulują także głośność). Rysik jest ładowany z góry obudowy, obok przycisku włącznika telefonu, gniazda jack i pięknie ukrytej diody informującej o statusie urządzenia. Obiektyw kamery jest przykryty szkiełkiem, które może się rysować w kieszeniach. Obok obiektywu jest dioda LED. Z lewej strony obudowy jest łącze miniUSB, które jest trochę zbyt luźne i dołączony kabel miał stale tendencję do wypadania z otworu.
Klawiatura QWERTY jest wygodna – ma spore klawisze z tzw. klikiem. Ktoś jednak wpadł na pomysł, żeby białe (srebrne?!) litery umieścić na srebrnym tle, co zaowocowało tym, że klawiatura jest całkowicie nieczytelna w ciemniejszym pomieszczeniu. Litery pojawiają się na niej dopiero, gdy telefon trzymamy w pionie, a wówczas trochę „słabo” się na nim pisze. Na klawiaturze jest parę przycisków funkcyjnych – niebieski kwadrat obsługujący dodatkowe funkcjonalności pozostałych klawiszy, klawisz Windows oraz klawisz szukaj (wymaga użycia niebieskiego klawisza). Są też bezpośrednie skróty do symboli walut.
Aby zainstalować kartę pamięci (na szczęście w standardzie microSD) należy zdemontować wcześniej tylną klapkę – jest to jednak zadanie bezproblemowe i szybkie. To najlepsza tylna klapka jaką ostatnio spotkaliśmy w telefonie komórkowym ;-).
System
Xperia X2 działa pod kontrolą systemu Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional z kernelem Windows CE 5.2.21419 wraz z panelami przygotowanymi przez Sony Ericsson i wybranych przez tę firmę developerów.
Uruchomienie telefonu trwa zbyt długo i przypomina problemy ze startem Windows na komputerach PC. Co więcej, w czasie testów zaobserwowaliśmy spore problemy już na etapie podawania PIN-u do karty – gdy chcemy do zrobić szybko, tuż po wyświetleniu odpowiedniego ekranu, to telefon jest na to nie gotowy i wpisanie poprawnego PIN granicy z cudem (wpisujemy np. 10 cyfr, bo coś się na chwilę blokuje). Po tygodniu testów sytuacja ta uległa znacznej poprawie – i to bez żadnej wytłumaczalnej przyczyny.
System WM 6.5 zmiksowany z nakładkami Sony Ericcson nie jest dojrzałym rozwiązaniem porównywalnym np. z nakładkami HTC lub Samsunga. Sony Ericsson zajął się tylko ekranem tytułowym, a pozostali producenci przygotowali profesjonalne nakładki, które umożliwiają pełną obsługę telefonu palcami. Oznacza to więc, że problemy z systemem to nie jest do końca wina Microsoftu. Na razie ta wersja oprogramowania z prototypu na pewno nie powinna się pojawić na pułkach sklepowych – jest na to za wcześnie.
Ekran główny
Wielkie brawa natomiast należą się SE za stworzenie wielu paneli, które pozwalają na wygodną konfigurację telefonu. Ich obsługa nie jest może wygodna i szybka, ale na pewno są one ładne, bardzo eleganckie i różnorodne. Poniżej prezentujemy przykłady tego jak może wyglądać ekran tytułowy w Sony Ericsson Xperia X2. SE przewiduje także pobieranie kolejnych paneli, ale link do nich nie działał.
Do wybranych paneli możemy dodawać własne ikony, ale niektóre z nich są bardziej ograniczone pod względem własnej personalizacji. Wybrane panele obsługują także wirtualne pulpity.
Lista dostępnych standardowo paneli przedstawia się następująco: CNN panel, Facebook panel, Google panel, Growing panel, MS Today, Pixel City, Pixel City Night, SPB Mobile Shell Lifestyle, Spb Shell Professional, Tilewave Panel.
Panele mogą się automatycznie zmieniać w zależności od pory dnia korzystając ze specjalnej osi czasu.
Na górze ekranu głównego mamy dostęp do ważnych informacji typu moc sygnału GSM, działanie sieci WLAN, komunikaty systemowe, skrót do zarządzania pamięcią/aplikacjami oraz informacje o stanie naszego mobilnego komputerka.
Menu główne – ekran Today
Menu główne, czyli tzw. plaster miodu to już pomysł firmy Microsoft. Menu jest czytelne, wygodne i eleganckie. Jedyną wadą jest naprawdę ogromna ilość skrótów (standardowych), w których niezbyt zaawansowany użytkownik może się pogubić. Zaawansowany wielbiciel WM będzie natomiast na pewno zadowolony. Ikony można przestawiać tylko na początek plastra, a nie w dowolne miejsce tak jak w iPhone i Android, co nieco utrudnia własne szybkie ich rozplanowanie.
Poczta elektroniczna
Za obsługę poczty elektronicznej w Xperii X2 odpowiada mobilny Outlook. W czasie testów wykorzystaliśmy konto mailowe z obsługą synchronizacji danych Exchange. Maile w telefonie pojawiały się natychmiast po ich przesłaniu. Gorzej było już z ich lekturą – czasami po kliknięciu na dany list należało czekać nawet kilkadziesiąt sekund (w zasięgu HSDPA), aby zobaczyć jego treść (zwykle gdy zawierał on HTML). Listy tekstowe otwierały się natychmiast. Dużą zaletę klienta e-mail w WM jest to, że HTML w poczcie jest obsługiwany i to naprawdę w bardzo szerokim zakresie – z grafiką, tabelami itd. Spowalnia to nieco czytanie poczty, ale w niektórych przypadkach naprawdę ułatwia lekturę bardziej skomplikowanych newsletterów. Outlook potrafi także zawijać tekst na szerokość ekranu lub też wyświetlać domyślną szerokość tekstu (wówczas pojawiają się paski przewijania). W programie widzimy wszystkie zdalne katalogi serwera Exchange. Outlook to bardzo duża przewaga Windows Mobile.
Kontakty
Kontakty w Windows Mobile to podobnie jak e-mail klasyka gatunku. Microsoft wyznaczył standardy swoim Outlookiem i również w wersji mobilnej mamy do dyspozycji ogromną ilość pól opisujących daną osobę. Tak jak u konkurencji adres pocztowy można bezpośrednio z kontaktów znaleźć na mapach Google. Dobrze działa także lista kontaktów – jej przewijanie jest powolne, więc bez problemu mamy szansę wybrać ten kontakt którego szukamy (wcześniej wybierając literę na którą się zaczyna).
Kalendarz
Kalendarz to również świetna, dojrzała aplikacja, która w pełni synchronizuje się z Outlook w wersji online (Exchange) i offline (Activesync i kabel USB). Użytkownik ma do wyboru widok dnia, tygodnia, miesiąca, roku i agendy. W aplikacjach biznesowych WM na pewno nie warto niczego zmieniać.
Telefon
Aplikacja telefonu jest bardzo prosta i czytelna. Mamy wirtualną klawiaturę, listę ulubionych numerów, kontakty oraz listę połączeń. Do dyspozycji użytkownika jest także wygodne wyszukiwanie kontaktów. Bezpośrednio z aplikacji telefonu możemy wysłać SMSy, MMSy (także specjalne MMS-y głosowe) wizytówki oraz łączyć się z książką telefoniczną w naszej firmie. Xperia potrafi sama odbierać połączenia po ustalonym czasie oraz wysyłać SMS-y, gdy odebrać telefonu nie jesteśmy w stanie.
Przeglądarka internetowa
Mobilny Internet Explorer się nieco zmienił i stał się bardziej użyteczną przeglądarką. Microsoft wprowadził proste dolne menu, które można obsługiwać palcami – jest także zoom.
Przeglądarka Microsoftu ma jednak jedną wadę – jest strasznie wolna. Strony ładują się do niej jeszcze w miarę szybko, ale później ich przewijanie trwa w żółwim tempie. Najprawdopodobniej to „zasługa” procesora telefonu. Płynnie działa natomiast zoomowanie. Czasami zdarzało się, że witryna internetowa dzieliła się na losowe powierzchnie i te prostokąty przesuwały się względem siebie zamierając na dłuższą chwilę.
Office Mobile
W czasie naszych testów smartfonów obsługę plików Office badamy w podobny sposób – nasze zaawansowane dokumenty otwieramy w telefonie i oceniamy jak szybko uda się tego dokonać. Oto wyniki naszych testów (każdy testowy plik na komputerze PC otwiera się mniej niż 5 sekund).
Dokument Excel – plik otworzył się po sekundach, ale nie w całości – było już możliwe jego przewijanie – cały otworzył się w mniej niż 1 minutę – wynik doskonały
Dokument Word – podobna sytuacja jak wyżej w przypadku Excela, choć dokument otwierał się w całości około 2 minut – wynik bardzo dobry.
Dokument Power Point – szybkie otwarcie całości w 20 sekund – wynik doskonały.
Duża prezentacja PDF – otwarta po kilku sekundach, przewijanie stron dostępne natychmiast – wynik doskonały.
Podsumowując Windows Mobile nie ma sobie równych pod względem obsługi plików biurowych.
Multimedia
Sony Ericsson Xperia X2 jak każdy nowoczesny telefon z wyższej półki może stać się centrum multimedialnej rozrywki.
Xperia X2 poradziła sobie np. z odtwarzaniem filmu zakodowanego kodekiem DivX bez instalacji dodatkowych driverów – niestety odcinek serialu Dexter odtwarzał się gubiąc większość klatek - dźwięk był poprawny.
Po podłączeniu Xperii X2 do telewizora (kabel jest w zestawie z telefonem) filmów już się nie udawało odtwarzać. Można było oglądać zdjęcia i menu, ale jakość obrazu była okropna, a dodatkowo cały ekran telewizora migał na niebiesko. Kabel to więc tzw. zwykły bajer bez większego znaczenia.
Wbudowane w Xperię X2 głośniki nie są zwalające z nóg, ale nie są także tragiczne. Słuchawki są od nich jednak o klasę lepsze, choć w ich pilocie brakuje regulacji głośności.
Muzyki w SE możemy słuchać poprzez dedykowany odtwarzacz dostępny bezpośrednio np. z panelu MS Today. W telefonie zainstalowano także standardowy Windows Media Player.
Kamera
Kamera w X2 to świetna aplikacja, która zapewne jest efektem doświadczenia SE z serią Cybershot. Menu kamery jest czytelne i proste. Zdjęcia możemy wykonywać w maksymalnej rozdzielczości 8.1 megapikseli, a filmy nagrywać w jakości WVGA.
Bardzo wygodne jest to, że wszystkie aktualne parametry ustawień widoczne są w specjalnym górnym pasku wyświetlacza. Niektóre ustawienia aparatu są ukryte w menu, a niektóre dostępne bezpośrednio z głównego ekranu z podglądem fotografowanych obiektów. Więcej ustawień jest oczywiście dostępnych w trybie manual. Teraz SE powinien jeszcze poprawić jakość obiektywu, skrócić start kamery i czas zapisu zdjęć do pamięci i moduł aparatu będzie zbliżony do doskonałości.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowy film znajduje się tutaj.
Dodatkowe aplikacje
Microsoft i Sony Ericsson przygotował dla posiadaczy X2 kilka dodatkowych aplikacji, które otrzymujemy w tzw. standardzie. Oto przykłady tych programów:
MSN Money - z informacjami giełdowym
My Phone - służący do synchronizacji całej pamięci telefonu z serwerem Microsoft
Wyszukiwanie – wyszukiwarka informacji w pamięci telefonu
Pogoda MSN – prognoza pogody dla wybranych przez użytkownika miast
Spb Backup – alternatywny wobec My Phone program do kopii zapasowych danych
Boingo Mobile – program do obsługi sieci bezpłatnych hot spotów
Ustawienia telefonu
O ustawieniach telefonu zwykle w ogóle nie wspominamy, ale w przypadku Windows Mobile warto o tym napomknąć. Ustawienia znajdują się w kilkunastu miejscach, co osobę niewprawną może doprowadzić do kompletnej kapitulacji. Microsoft nie zważa na osiągnięcia konkurentów i dalej utrzymuje w swoim mobilnym systemie matriks ikonek i parametrów.
Marketplace
W sklepie z aplikacjami Marketplace jest obecnie (4.11.2009) około 14 programów. Nie jest to więc „zbyt dobre” źródło programów dla Windows Mobile. Uruchomienie takiej oferty przez takiego potentata na rynku oprogramowania to najprawdopodobniej żart, bo na poważnie nie da się czegoś takiego obronić.
Bateria
Bateria w naszym prototypie X2 doprowadzała nas do prawdziwego szału. Jej nominalna pojemność wynosiła 1500 mAh, ale telefon działał maksymalnie 5 godzin, niezależnie czy się nim bawiliśmy, czy też leżał z wygaszonym ekranem i włączonym jedynie radiem GSM. Telefon musiał mieć jakieś zwarcie lub duży błąd w oprogramowaniu. Najgorsze jest to, że X2, który otrzymał zaprzyjaźniony polski developer, również działał tylko 12h. X2 ma na razie spory problem ze swoim zasilaniem.
W czasie testów pojawiał się okresowo także błąd z samym procesem ładowania ogniwa – po paru godzinach podłączenia do ładowarki okazywało się np., że telefon nie naładował się w ogóle.
Podsumowanie
Testowany prototyp Sony Ericsson Xperia X2 może wybranymi cechami zachwycać, ale może także doprowadzać do szału. X2 powinien być już na rynku, więc należy mieć obawy, że SE ma kłopoty z usunięciem błędów w oprogramowaniu, na które napotykaliśmy się podczas testów. W X2 zachwycić się można na pewno tzw. hardwarem, czyli jakością obudowy i wyglądem samego telefonu. X2 trafi na bardzo trudny rynek Windows Mobile, gdzie dominują produkty HTC i Samsunga. Urządzenia tych producentów na pewno są lepsze od X2, więc ten telefon, nawet po usunięciu wad w oprogramowaniu, możemy polecić wyłącznie dwóm grupom – wielbicielom rysików oraz wielbicielom produktów Sony Ericsson. Gdy wady oprogramowania będą usunięte to także osoby, które edytują dokumenty Office na komórce powinny się bliżej przyjrzeć X2 – klawiatura i wzorcowa obsługa plików Office rzadko się zdarza. Posiadaczom X1 na pewno nie zalecamy przesiadki na X2 – szkoda na to pieniędzy, bo zmiany nie są aż tak wyraźne. Czekamy na finalną wersję X2, choć chyba sam Sony Ericsson bardziej już wierzy w udany romans z Androidem lub Symbianem.