Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Sony Xperia Z2 to zrealizowana obietnica japońskiego koncernu, że kolejne flagowce będą pojawiały się na rynku mniej więcej co pół roku. Posiadacze „starej” Z1 mogą jednak spać spokojnie, bo ich smartfon otrzymał zarówno KitKata, jak i większość aplikacji z nowszego modelu. To poważne traktowanie klientów, którzy mogli by mieć żal, że tak szybko pojawiają się nowe wersje flagowców Sony.
Z2 to w porównaniu do Z1:
Zmiany nie są więc bardzo znaczące, więc na pewno posiadacze Z1 nie powinni wykonywać gwałtownych ruchów i kupować nowego modelu. Na Z2 mogą się przesiąść posiadacze modelu Z, bo nowy smartfon jest po prostu dużo szybszy i lepszy.
Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia Z2
Zalety:
Wady:
Zestaw – ocena 6
Nasz zestaw testowy składał się ze smartfonu, zasilacza, kabla USB i zwykłych słuchawek Sony. Był to zestaw demo, w którym brakowało słuchawek z funkcją cyfrowej niwelacji szumu (Digital Noise Cancellling). Takie słuchawki znajdują się w zwykłym zestawie z Z2, którym kupujemy w sklepie. Na szczęście te topowe słuchawki nam dosłano i możemy o nich szczerze napisać, że są naprawdę genialne. Świetnie wyciszają odgłosy otoczenia, mają dobrą dynamikę i bardzo głębokie basy. Wadą (i to sporą) słuchawek jest brak pilota. Słuchawki pozwalają na prowadzenie rozmów, choć na początku nie mogliśmy znaleźć w nich mikrofonu. Okazało się jednak, że mikrofony są aż dwa - są zamontowane w słuchawkach i służą jednocześnie do aktywnej redukcji szumów. Bardzo fajnie, że Sony dołączyło tak fajne akcesorium już do pudełka z telefonem. To chyba najlepsze słuchawki jakie znaleźliśmy w standardowym zestawie ze smartfonem.
Obudowa – ocena 6
Jeśli chodzi o obudowę to Z2 do złudzenia przypomina Z1. Zmiany są kosmetyczne, choć np. Z2 ma głośniki stereo umieszczone nad i pod ekranem. W Z1 głośnik był jeden na samym dole obudowy. Na górze obudowy nad ekranem nadal znajduje się spora dioda sygnalizacyjna. Na szczęście (świeci w nocy) można ją wyłączyć w menu. Na lewym boku obudowy zastosowano jedną zamiast dwóch zaślepek.
Z2 jest wykonana naprawdę perfekcyjnie. Jest bardzo elegancka i prosta. Niektórzy krytycy zarzucają Sony, że przez swoją kanciastość Z, Z1 i Z2 nie są wygodne w trzymaniu, ale to chyba kwestia gustu i konieczność wyboru – piękno lub doskonała ergonomia.
My otrzymaliśmy Z2 w wersji białej i szczególnie jej perłowy tył naprawdę zachwyca. Z przodu obudowy rażą nieco spore ramki nad i pod ekranem. Sony powinno je w Z3 zredukować. Nadal jedynym gniazdem, które nie wymaga zaślepki jest gniazdo słuchawkowe.
Xperia Z2 nie należy do smartfonów najlżejszych – waży 163 g. Główną tego przyczyną jest zastosowanie wytrzymałego szkła zamiast lekkich tworzyw sztucznych. S5 waży 145 g, mały iPhone 5s 112 g, a M8 160 g. Należy jednak pamiętać, że Z1 waży 170 g, a ma mniejszy od Z2 ekran.
Obudowa spełnia normy odporności na wodę (certyfikat IPX5 i IPX8) oraz kurz (certyfikat IP5X). Telefon można więc zanurzać do półtora metra na nie dłużej niż 30 minut.
Wyświetlacz – ocena 6
Wyświetlacza w Sony Xperia Z1 czepiali się prawie wszyscy recenzenci tego telefonu. Sony na pewno nie było szczęśliwe czytając o gorszych niż u konkurencji kolorach. Tym razem, w Z2, zastosowano panel nieco większy wykonany w technologii IPS TFT (TRILUMINOS). Większy rozmiar ekranu (5.2 cala w porównaniu do 5 cali w Z1) przy tej samej rozdzielczości FULL HD to nieco mniejsza gęstość pikseli, która teraz oscyluje wokół 424 ppi.
Nowy wyświetlacz ma piękne kolory i ładną czerń. Nasycenie barw jest bardziej naturalne niż u koreańskiej konkurencji. Ekran nie jest już pokryty dodatkową folią, która lubiła się rysować. Kąty widzenia są bardzo dobre. Sony chwali się stosowaniem technologii Sony Mobile BRAVIA Engine 3.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
Sony Xperia Z2 zawiera najnowocześniejsze komponenty techniczne jakie można sobie obecnie wymarzyć. W środku Z2 pracuje najszybszy obecnie procesor Snapdragon 801 taktowany zegarem 2.3 Ghz. W Z1 pracował procesor 800 taktowany zegarem 2.2 Ghz. Dziwne jest to, że nasza Z2 w benchmarku AnTuTu notowała gorsze wyniki niż Z1. Może to świadczyć o tym, że Sony nie uruchamia w nowym modelu specjalnych „podkręconych” trybów po uruchomieniu programów testujących.
Brawa dla Sony należą się za pamięć operacyjną 3 GB. Główni konkurenci (S5 i One M8) oferują tylko 2 GB. Nasza testowa Z2 miała 16 GB pamięci użytkownika. Dla użytkownika pozostaje do dyspozycji 11.57 GB. Oczywiście wielkość tę możemy rozszerzyć kartą pamięci.
Co jeszcze oferuje nam Z2:
System – ocena 5
Jeśli chodzi o system to posiadacze „starych” Z1 mogą spać spokojnie. W nowej Z2 Android jest w tej samej wersji i wygląda naprawdę identycznie. Drobną, choć uciążliwą różnicą jest to, że w Z2 jest w końcu dostępny przycisk do zamykania na raz wszystkich działających w tle programów. Nowością jest także podwójne stuknięcie w ekran jako skrót do jego wybudzenia. To bardzo przydatna funkcja i pewnie są szanse, że Z1 otrzyma taką aktualizację. Reszta programów (po aktualizacjach) wygląda już identycznie.
Android KitKat 4.4.2 w Z2 działa szybko, sprawnie i stabilnie. Nakładka Sony jest bardzo dopracowana i elegancka. System nie jest przeładowany. Co nam się najbardziej spodobało:
Żal do Sony mogą mieć tylko osoby, które przesiądą się z Z1 do Z2 – różnice są naprawdę subtelne, więc efektu nowości kompletnie nie zauważymy.
Wprowadzanie tekstu – ocena 5
Klawiatura w Z2 jest ze względu na rozmiary ekranu wygodna i szybko się na niej pisze. Niestety producent zapomniał o możliwości umieszczenia dodatkowego rzędu z cyframi.
Klawiatura ma bardzo dużo ustawień. Jest np. możliwość zmniejszenia rozmiarów klawiatury i przesunięcia jej do boku ekranu. Możemy również personalizować jej „skórki”. Są też skróty do ogromnej liczby emotikonek. Klawiatura może uczyć się naszego stylu pisania z aplikacji Gmail, Facebook i Twitter. Jest dostępna także opcja pisania bez odrywania palca od ekranu.
Kamera – ocena 5
Kamera w smartfonie to obecnie najważniejsza funkcja telefonu. Sony ściga się o najlepszą jakość zdjęć i wideo z Samsungiem, Nokią, Apple i LG. Inną drogą wybrało HTC i niestety zdjęcia z M8 ze względu na swoją bardzo niską rozdzielczość nie dają się już porównać z czołówką stawki.
W Z2 zastosowano kamerę z obiektywem Sony G o matrycy 20.7 megapikseli, czyli takiej samej jak w poprzednim modelu Z1. Jakość zdjęć uległa jednak bardzo dużej poprawie. Zdjęcia są bardziej szczegółowe oraz mniej zaszumione przy trudnych warunkach oświetleniowych. Zapewne wynika to z lepszej pracy rozwiązań BIONZ for mobile i Sony Exmor RS.
Oprócz lepszej jakości zdjęć w porównaniu do poprzedniego modelu, Z2 oferuje także bajer w postaci nagrywania filmów w jakości Ultra HD, czyli 4K. Bardziej praktyczny jest jednak tryb Full HD 60 fps zapewniający perfekcyjną płynność obrazu. Przy nagrywaniu wideo przeszkadza nieco autofocus, który czasami niepotrzebnie „pulsuje” na nagraniu.
W przypadku zdjęć ułomnością jest to, że większość trybów dodatkowych wymaga automatycznego obniżenia rozdzielczości do 8 MP (3264x2448). Tryb Motion Shot działa już tylko w rozdzielczości HD.
Sam aparat to już naprawdę kombajn różnych ustawień i opcji. Nie oznacza, że sam interfejs jest przeładowany. Wszystko w Z2 jest pod ręką, a dodatkowo użytkownik zawsze może włączyć tryb Superior auto, który automatycznie dobierze nam najlepsze ustawienia.
Z dodatkowych trybów czasami zawodzi działanie nowej opcji Background defocus, czyli rozmazywanie tła za głównym obiektem. Czasami rozmazanie wygląda delikatnie mówiąc słabo.
Osoby, którym jest za mało „standardowych” ustawień mogą dociągnąć sobie ze specjalnego sklepu kolejne, których jest coraz więcej.
Nam najbardziej spodobały się tryby:
Należy pamiętać, że dłużej włączona kamera bardzo nagrzewa cały smartfon i wówczas aplikacja samoczynnie się zamyka.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Tryb 4K
Tryb slow motion
Tryb FULL HD 60 fps
Dodatkowe aplikacje – ocena 4
Wiodący producenci ścigają się także na dostarczenie użytkownikowi topowych smartfonów unikatowych aplikacji, których nie znajdziemy w innych urządzeniach. W Z2 są to m.in.:
Bateria – ocena 4
Bateria w Xperii Z2 ma pojemność 3200 mAh, czyli o 200 mAh więcej niż w Z1. Smartfon bez problemu działa przy sporym obciążeniu cały dzień, a oszczędni wydłużą ten czas dwukrotnie. Do dyspozycji będą mieli znany już z poprzednich modeli tryb Stamina. Sony niestety nie wprowadziło do Z2 fajnego pomysłu znanego z S5 i M8, czyli trybu ultra oszczędzania energii (czarno biały ekran i działające tylko wybrane aplikacje).
Wadą baterii w Z2 jest to, że ładuje się dużo wolniej od ogniw w S5 i iPhone 5s.
Podsumowanie
Sony Xperia Z2 to obecnie jeden z dwóch najlepszych smartfonów z Androidem na świecie. To bardzo dopracowane urządzenie z najszybszym procesorem, wspaniałym dużym ekranem i najlepszą na rynku kamerą. Z2 to także piękny i elegancki smartfon, który nie wymaga od nas specjalnej troski – można go zalewać, kurzyć i nic mu nie grozi. Z2 może służyć także jako podwodny aparat oraz kamera.
Jedynym realnym konkurentem Xperii Z2 jest Samsung Galaxy S5, który wygrywa z nią bardziej rozbudowaną ofertą aplikacji, ale przegrywa dużo mniej prestiżowym wyglądem.
Dla kogo jest Sony Xperia Z2:
Dla kogo nie jest Xperia Z2: