Jeśli lubisz nasze newsy to polub także nasz profil na Facebooku - KLIKNIJ TUTAJ
Klasa smartfonu S (skala „Mercedesa” A, B, C, E, S)
Skala ocen 1-6 (6-celujący)
Wstęp
Sony Xperia Z3 to smartfon, który wzbudza emocje szczególnie wśród posiadaczy Xperii Z1 i Z2. Z3 jest przez nich nielubiana, bo zastępuje ich całkiem nowe smartfony, a jednocześnie chcą ją bardzo mieć, bo wiedzą, że Sony wprowadziło do nowego modelu kilka ulepszeń. Xperia Z3 to ewolucyjne „dopieszczenie” poprzedniej generacji. Patrząc bardzo pobieżnie zmiany nie są znaczące. Gdy jednak spędzimy z Z3 dłuższą chwilę to okazuje się, że rzeczywiście warto przesiąść się na nowego flagowca Sony. Należy jednak zaznaczyć, że część nowości zawartych w oprogramowaniu Sony zamierza lub już udostępniła posiadaczom poprzednich generacji Xperii.
Oto lista najważniejszych zmian w Sony Xperia Z3:
Główne wady i zalety smartfonu Sony Xperia Z3
Zalety:
Wady:
Porównanie Z3 z poprzednimi wersjami Z, Z1 i Z2 znajduje się tutaj.
Porównanie Z3 z największymi rynkowymi konkurentami (Galaxy S5, LG G3 itd.) znajduje się tutaj.
Zestaw – ocena 4
Nasz zestaw testowy był niestety tylko zestawem demo nie przeznaczonym do sprzedaży. W zwykłym pudełku ze sklepu klient otrzyma zasilacz, kabel USB oraz słuchawki bez redukcji szumów oznaczone symbolem MH 750. My mieliśmy szansę dodatkowo sprawdzić jak z Z3 działają słuchawki MDR-NC31EM z Digital Noise Cancelling, czyli cyfrową redukcją szumów. Zestaw sprzedażowy Xperii Z3 niczym specjalnym się więc nie wyróżnia.
Obudowa – ocena 6
Jeśli chodzi o obudowę to Z3 naprawdę pozytywnie zaskoczyła pierwszych recenzentów. Smartfon jest wyraźnie lżejszy i wygodniejszy w trzymaniu. Z3 waży tylko 152 g, a należy pamiętać, że ma potężny 5.2 calowy ekran oraz hartowane szkło z przodu i tyłu obudowy. Grubość Z3 to zaledwie 7.3 mm. Dla przypomnienia Z2 to 163 g i 8.2 mm.
Nowa Z3 wygląda bardzo elegancko i ekskluzywnie. My testowaliśmy wersję białą, ale większość klientów zapewne marzyć będzie o nowej i oryginalnej wersji miedzianej.
W czasie testów wykryliśmy, że kłopoty może sprawić duża gładkość obudowy. Gdy położymy telefon na gładkiej i lekko pochylonej powierzchni to niestety może nam zrobić niespodziankę i zjechać na podłogę, szczególnie, gdy jest podłączony do zbyt krótkiego i napiętego kabla USB. Gdy trzymamy telefon w dłoni także należy o tym pamiętać, bo szkło w Z3 jest idealnie gładkie.
Boczne krawędzie Z3 są aluminowe, za wyjątkiem samych zaokrąglonych rogów wykonanych z plastiku. Wszystkie elementy są genialnie spasowane. Na przedzie obudowy nadal rzucają się w oczy bardzo duże ramki na dole i górze ekranu. Boczne ramki nie są już tak duże, ale i tak większe niż w najnowszym LG G3 i Huawei Mate 7.
Największą zaletą obudowy Z3, oprócz jej naprawdę świetnego wyglądu, jest jej odporność na wodę i kurz. Z3 spełnia normy IP65 i IP68, co w skrócie oznacza, że można z nią nurkować na głębokości 1.5 metra przez 30 minut. Oczywiście przed kąpielą należy zatkać zaślepkami wszystkie łącza – otwarte jest tylko gniazdo słuchawkowe.
Wyświetlacz – ocena 6
Wyświetlacz w Xperii Z3 to ekran wykonany w technologii IPS o wielkości 5.2 cala i rozdzielczości Full HD 1080p. Jest to znacząco lepszy ekran niż w poprzednich edycjach flagowca Sony. Kolory są dużo bardziej nasycone, „weselsze”, a kąty widzenia jeszcze lepsze. Ekran Z3 ze swoją charakterystyką coraz bardziej zbliża się do Super AMOLEDów w Samsungach.
Sony chwali się, że w wyświetlaczu zastosowano rozwiązania Super Resolution, Intelligent Image Enhancer, TRILUMINOS, Mobile BRAVIA Engine 3, Live Colour LED, X-Reality. Wszystkie te technologie mają sprawić, że obraz będzie ostrzejszy, wyraźniejszy, bardziej realistyczny i bardziej szczegółowy. Nasz smartfon m.in. analizuje gorszej jakości materiały graficzne i próbuje je lepiej wyświetlić dorabiając brakujące piksele.
Procesor/pamięć/parametry techniczne – ocena 6
Sony to flagowiec, więc w jego środku znajdziemy wszystko co najlepsze. Napędza go procesor Qualcomm Snapdragon 801 taktowany zegarem 2,5 GHz. Krytycy oczywiście narzekają, że nie zastosowano najnowszego procesora 805, ale naprawdę nie jest on potrzebny, bo Z3 działa bardzo, bardzo szybko.
Smartfon posiada aż 3 GB pamięci RAM. Realna pamięć na multimedia i aplikacje to 11.57 GB. To zbyt mało, więc na pewno należy dokupić do Z3 kartę microSD (do 128 GB).
Co jeszcze znajdziemy w Z3:
Pełne dane techniczne Sony Xperia Z3 znajdują się tutaj
System – ocena 5
Sony w modelach Z3 i Z3 Compact wprowadziło delikatne zmiany do swojej nakładki na Androida. Zmiany są subtelne i najbardziej rzuca się w oczy powiększenie ikon w menu. To zmiana prosta, ale dobrze wpłynęła na design całego interfejsu. Zmieniła się także konfiguracja panelu szybkich ustawień. Wprowadzono zmiany w interfejsie kamery. Przy odtwarzaniu dźwięku uzyskaliśmy dwa nowe systemy: DSEE HX (Digital Sound Enhancement Engine), który polepsza stare pliki MP3 oraz High-Res Audio, czyli obsługę plików zbliżonych do nagrań studyjnych.
W czasie 3 tygodniowych testów Xperia Z3 zawiesiła się nam 2 razy, ale po chwili odzyskała pełną sprawność. Android 4.4.4 jest bardzo dobrym i stabilnym systemem, a nakładka Sony nie modyfikuje go jakoś radykalnie. Piętą achillesową Sony jest nadal skomplikowane oprogramowanie kamery, które potrafi sprawić figla.
Wprowadzanie tekstu – ocena 6
Klawiatury w smartfonach coraz bardziej się komplikują, aby coraz lepiej wspierać osoby, które często popełniają błędy przy pisaniu. Oprócz zwykłej korekty Z3 oferuje nam najnowsze rozwiązanie, czyli uczenie się naszego stylu pisania obserwując nasze wpisy na GMAIL, Facebook oraz Twitter. Pisać możemy bez odrywania palca od klawiatury (Swype). Klawiatura może mieć różne skórki i może być także przysunięta do krawędzi, aby ułatwić pisanie jedną ręką. Dla ułatwienia przy pierwszym uruchomieniu Z3 przeprowadzi nas przez proces konfiguracji wszystkich ustawień.
Kamera – ocena 5
Sony od dawna walczy o prymat w smartfonowych kamerach. Są więc fani zdjęć z Sony, Samsunga, Apple czy też Nokii. Różnice w jakości pomiędzy najdroższymi urządzeniami nie są już tak duże, więc producenci prześcigają się w dodatkowych funkcjach. Sony chyba nawet przesadziło w tym wyścigu, bo trybów dodatkowych jest aż za dużo, a kolejne możemy pobierać z internetu. Część z nich działa niestabilnie, a część (i to większa) pracuje w niższych od nominalnej rozdzielczości. Aparat w Z3 ma matrycę 21 megapikseli, a np. zdjęcie w nowym trybie Face In ma tylko rozdzielczość 1920x1080, czyli FULL HD. Część trybów pracuje w trybie 8 megapikseli. Dotyczy to m.in. standardowego „złotego” trybu Superior auto, który włącza się po uruchomieniu aparatu. My większość zdjęć chcieliśmy wykonywać w trybie 20.7 mega, czyli z rozdzielczością 5248x3996 w proporcji 4:3. Ten tryb zapewnia najlepszą jakość i łatwiejszą edycję lub kadrowanie na komputerze w tzw postprodukcji.
Nadal niestety w Z3 niedokładnie działa tryb rozmazywania tła (background defocus). Dużą nowością jest specjalny tryb ISO 12800.
Zdjęcia (jak widać na naszych przykładach) mają bardzo dobrą jakość, choć zauważyliśmy, że przy zdjęciach pod światło na fotografiach pojawiają się aż za duże flary świetlne.
Jeśli chodzi o nagrania wideo to Z3 potrafi nagrywać materiał 4K oraz FULL HD 60 fps. Dodatkowo mamy także do dyspozycji tryb FULL HD 30 fps, tryb HD 720p oraz Timeshift video, czyli nagrywanie slow-mo. Ten ostatni tryb uzyskał bardzo wygodny i intuicyjny interfejs pozwalający spowalniać tylko wybraną część nagrania, co daje naprawdę genialne efekty.
W przypadku nagrań wideo Sony osiągnęło naprawdę światowy poziom stabilizowania nagrań. Cyfrowa stabilizacja SteadyShot działa lepiej niż optyczna stabilizacja u innych producentów. Część nagrań wygląda tak jakbyśmy korzystali ze statywu. Stabilizacja jest dostępna także w trybie 4K. Funkcja Steady Shot może działać w zależności od trybu nagrania w opcji Intelligent active, Standard lub też możemy ją wyłączyć.
Przedni aparat do selfie ma matrycę 2.2 megapiksela.
Przykładowe zdjęcia:
Przykładowe wideo:
Tryb 4K
Tryb slow motion
Tryb FULL HD 60 fps
Bateria – ocena 5
Bateria w Sony Xperii Z3 ma sporą pojemność 3100 mAh. Sony jest jednym z producentów, którzy najszybciej dostrzegli wagę dobrej baterii w smartfonie. Z modelu na model jest coraz lepiej. W Z3 smartfon przy maksymalnym obciążeniu bez problemu działa całą dobę. Oszczędni pewnie „dojadą” do dwóch dni, ale nam się to nie udało. Gdy w pobliżu nie mamy gniazdka to wówczas możemy włączać kolejne opcje oszczędzania energii. Do dyspozycji mamy:
Wadą baterii jest bardzo długi czas jej ładowania – u nas do 100% ogniwo ładowało się 2-3 h, co sprawia, że najlepiej podłączać Z3 do gniazdka na noc.
Podsumowanie
Sony Xperia Z3 będzie musiała na rynku konkurować z Galaxy S5, LG G3, a także ze swoją mniejszą siostrą Z3 Compact. Fani marki Sony będą mieli nielichą rozterkę czy wybrać dużą Z3 z większym ekranem FULL HD, czy zgrabniejszy Compact z ekranem HD. Topowe androidowe smartfony z najwyższej półki nie różnią się od siebie znacząco. Klienci wybierają je patrząc głównie na markę, wygląd smartfonu, jego ekran, nakładkę i cenę. Z3 należy na pewno do TOP3 najlepszych urządzeń dostępnych teraz w Polsce. Jaką kolejność w tym rankingu ułoży sobie klient będzie zależało już tylko od jego osobistych preferencji i przyzwyczajeń.
Dla kogo jest Sony Xperia Z3:
Dla kogo nie jest Xperia Z3: