Samsung Galaxy S23 Ultra ma teraz jeden z najbardziej zaawansowanych zestawów aparatów ze wszystkich smartfonów na rynku. W jednym telefonie znajdziemy pełen zakres ogniskowych: od superszerokiego kąta aż po bezkonkurencyjny teleobiektyw z dziesięciokrotnym powiększeniem optycznym. W sieci można już znaleźć wiele testów potwierdzających bardzo szerokie możliwości tego zestawu. My postanowiliśmy wykorzystać go w praktyce – fotografując graffiti w Berlinie.
Stolica Niemiec jest chyba najbardziej popularną europejską destynacją dla fanów street artu. W tym mieście co chwilę trafiają oni na wspaniałe murale, perfekcyjne mniejsze prace, ale także mikroskopijne graficzne żarty i ciekawe wklejki. Są niemal wszędzie i ich wyszukiwanie, i fotografowanie to wspaniała rozrywka. Berlin graficznie rozkwitł od momentu upadku berlińskiego muru. To właśnie na jego zachowanym najdłuższym fragmencie jest największa berlińska galeria sztuki ulicznej. Ma ponad kilometr. W Berlinie jest także regularne i zachwycające muzeum street artu. Jego twórcy zupełnie niepotrzebnie mieli wątpliwości, czy powinno się sztukę uliczną zamykać z muzealnych salach. Do takich zdjęć Ultra ze swoim kompletem obiektywów nadaje się znakomicie.
My przez 2 dni z dwoma smartfonami Samsung S23 Ultra w kieszeniach odwiedziliśmy między innymi:
Ultra sięga tam, gdzie nie sięgają inne smartfony i nie jest to tzw. marketingowy bullshit. Jeśli chodzi o ekstremalne tryby jak 8K/30 czy powiększenie optyczne x10 i cyfrowe dobrej jakości do x30 to Samsung jest nie do pobicia. Jeśli więc mamy ambicje fotografować i filmować mobilnie w najlepszej dostępnej aktualnie jakości to wybór mamy jeden.
Główny aparat |
200 MP, f/1.7, 23mm, Super Quad Pixel AF, Laser AF, OIS |
Szerokokątny aparat |
12 MP, f/2.2, 13mm, 120˚, dual pixel PDAF |
Teleobiektyw |
10 MP, f/2.4, 70mm, dual pixel PDAF, OIS, 3x powiększenie |
Drugi teleobiektyw |
10 MP, f/4.9, 230mm, dual pixel PDAF, OIS, 10x |
Aparat do selfie |
12 MP, f/2.2, 25mm, PDAF |
Jakoś nagrywanego wideo |
8K@24/30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/240fps |
Już po dotarciu pociągiem do Berlina okazało się, że bardziej profesjonalne fotografowanie sztuki ulicznej jedynie przy pomocy głównego aparatu nie jest możliwe. Konieczne jest sięgnięcie po aparat szerokokątny. Jeszcze częściej graffiti wymaga też użycia teleobiektywu. Na szczęście Samsung dopracował stabilizację podczas fotografowania na dużych powiększeniach. Teraz utrzymanie obiektu w kadrze jest o wiele łatwiejsze niż w poprzednich edycjach serii S. W ciągu dwóch dni w Berlinie często sięgaliśmy do 10x powiększenia optycznego, którego nie oferuje żaden inny smartfon na rynku. Do wielu dzieł po prostu nie dawało się podejść zbyt blisko. W efekcie wiele zdjęć z tego wyjazdu nie powstałoby przy użyciu innego smartfonu, który nie oferuje takich możliwości jak Ultra. Ultra jest też już doskonałą alternatywą dla profesjonalnej cyfrowej lustrzanki z ciężką torbą różnych „wypasionych” obiektywów.
W najnowszym Galaxy S23 Ultra Samsungowi udało się też znacząco poprawić stabilizację wideo. Obecnie dorównuje ona stabilizacji w kamerach sportowych. Bardzo ułatwia to nagrywanie stabilnych ujęć bez konieczności sięgania po gimbal. Łatwiej jest się skupić na zwiedzaniu i znajdowaniu ciekawych kadrów. Zdjęcia i filmy robi się szybciej i jest ich więcej do późniejszej selekcji.
Galaxy S23 Ultra jako jeden z nielicznych smartfonów pozwala filmować w rozdzielczości 4K wszystkimi czterema aparatami, a także przełączać się pomiędzy nimi bez przerywania filmowania. Podobnie jak w przypadku zdjęć taka elastyczność pozwala nagrać ujęcia dla innych urządzeń nieosiągalne. Tryb nagrywania 8K w 30 klatkach pozwala na wyciągnięcie z filmu kadrów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Nagrania w 8K w samsungowej Ultrze nie mają gorszej stabilizacji i mniejszej płynności niż standardowe wideo 4K!
Nocą Berlin zmienia swoje oblicze. Warunki do fotografowania były złe, bo zaczął padać także deszcz. Ultra poradziła sobie bez najmniejszego problemu. W fotografii nocnej wykorzystuje wysoką rozdzielczość 200 megapikseli i łączenie 16 pikseli w jeden, aby zebrać jak najwięcej światła. W połączeniu z bardzo skuteczną stabilizacją optyczną i fotografią obliczeniową można liczyć na bardzo dobre efekty w każdych warunkach oświetleniowych i pogodowych.
W miarę dobre zdjęcia nie są dzisiaj trudne do osiągnięcia dla większości lepszych smartfonów. Dopiero trudniejsze warunki pozwalają odróżnić dobry aparat w smartfonie od najlepszego. Galaxy S23 Ultra bez wątpienia zalicza się do tych najlepszych, które radzą sobie w każdych warunkach, także w słabo oświetlonych pomieszczeniach i w deszczową noc. Wyróżnia się też bogatym zestawem dostępnych obiektywów. Daje gwarancję jakości bez względu na to, z którego aparatu w danej chwili korzystamy. Trzy z czterech aparatów mają stabilizację optyczną, wszystkie mają autofocus. Powiększenia innych flagowców kończą się tam, gdzie u Samsunga sięga pierwszy z dwóch teleobiektywów. Gdy wybieramy się do Berlina fotografować sztukę uliczną to ta elastyczność robi ogromną różnicę i pozwala przywieźć więcej udanych kadrów.
Wszystkie zdjęcia i filmy w tym materiale zostały wykonane smartfonem Samsung Galaxy S23 Ultra bez żadnej obróbki w programach graficznych.