Sprawdziliśmy słuchawki HUAWEI FreeBuds 5 – od dziś są w Polsce

Newsy | Recenzje
Opinie: 0
HUAWEI FreeBuds 5

Od kilku dni testujemy najnowsze flagowe słuchawki FreeBuds 5. W Polsce są one oficjalnie dostępne od dzisiaj w cenie 699 złotych. Od 17 do 30 kwietnia dostępna jest specjalna oferta promocyjna - w prezencie otrzymujemy etui zabezpieczające oraz 50% zniżki przy zakupie nowej słuchawki w przypadku jej zgubienia lub uszkodzenia.

Na polskim rynku będą sprzedawane trzy wersje kolorystyczne: biała, srebrna i najciekawsza - koralowa.

Obecnie portfolio słuchawek Huawei w oficjalnych kanałach sprzedaży prezentuje się następująco:

Nowe FreeBudsy są następcami modelu 4. Piątki mają zupełnie inny design słuchawek i etui. Ponadto, posiadają certyfikat Hi-Res Audio Wireless, co oznacza, że obsługują strumień dźwięku do 990 kb/s (to kodek LDAC).

HUAWEI FreeBuds 5

Design

Design nowych FreeBudsów może się bardzo podobać, ale bez wątpienia jest to projekt szalony i odważny. Projektanci podobno wzorowali się na matematycznych krzywiznach kropli księcia Ruperta (można je znaleźć na Wikipedii). Słuchawki płynnie wylewają się z naszych uszu i przypominają duże damskie kolczyki lub klipsy. Należą się gratulacje za to, że Huawei nie kopiował rywali przy projektowaniu piątek. Słuchawki Samsunga (Buds Live) miały podobny design, ale były zupełnie inaczej lokowane w naszych uszach. Wadą takich nieco udziwnionych konstrukcji jest to, że nie blokują one dobrze kanału słuchowego. Dzięki temu są wygodniejsze, można z nich dłużej korzystać, ale taka konstrukcja słabiej wspomaga funkcję ANC. Podczas treningu takie słuchawki po prostu po jakimś czasie nam zaczynają wypadać z uszu.

Dzięki IPX4 możemy używać piątek w deszczowe dni lub podczas treningu. Słuchawki są również odporne na pył. W komplecie z FreeBuds otrzymujemy specjalne gumki, które możemy naciągnąć na słuchawki. Są one bardzo cienkie i niestety łatwo się rwą.

Bardzo ładne jest nowe etui, które ma kształt jajka i nie przypomina innych pudełek na TWS. Etui można ładować przez USB-C lub bezprzewodowo.

HUAWEI FreeBuds 5

Jakość dźwięku i ANC

FreeBuds 5 wyposażono aktywną redukcję szumów Open-fit ANC 3.0. Każda słuchawka ma 3 mikrofony, z których dwa wykrywają hałas otoczenia, a jeden dźwięki przedostające się do ucha. Niestety, konstrukcja prawie w ogóle nie izoluje nas od otoczenia, przez co ANC nie działa tak skutecznie, jak w przypadku innych modeli. Aktywna redukcja szumów dostępna jest w trzech trybach: dynamic, cozy oraz general.

Piątki obsługują zakres od 16 do 20 tys. herców. Bas jest przyjemny, głęboki, ale nie jest tak mocny, jak w przypadku słuchawek JBL lub Jabra. FreeBuds oferują dużą przestrzeń i nawet bardziej wymagający melomani powinni być zadowoleni.

W piątkach brakuje trybu wzmocnienia dźwięków otoczenia, co uniemożliwia nam odsłuchanie komunikatów na lotnisku lub informacji ogłaszanych w metrze. HearThrough stał się standardem w tej cenie, dlatego brak tego trybu jest niespodzianką.

Najnowsze słuchawki Huawei obsługują następujące kodeki: LDAC HD, AAC, SBC, L2HC2.0, LC3.

HUAWEI FreeBuds 5

Aplikacja i gesty

Przy zakupie piątek zaleca się zainstalowanie na naszym smartfonie aplikacji HUAWEI AI Life. Dzięki temu będziemy mogli aktualizować ich oprogramowanie oraz konfigurować gesty. Użytkownicy iPhone'ów i smartfonów Huawei bez problemu zainstalują tę aplikację. Niestety, aplikacji nie ma w sklepie Google PLAY. Aplikacja Huawei Health, służąca do obsługi zegarków, również zniknęła z tego sklepu. Te programy trzeba teraz instalować bezpośrednio z serwerów Huawei.

W aplikacji można także regulować ANC, dostosowywać charakterystykę dźwięku, wyszukiwać słuchawki za pomocą sygnału dźwiękowego oraz sprawdzać poziom naładowania baterii. Aplikacja jest czytelna i wygodna w użyciu. Piątki można podłączyć do dwóch urządzeń jednocześnie.

HUAWEI FreeBuds 5

Bateria

Bateria FreeBuds 5 pozwala na użytkowanie ich przez 5 godzin bez ANC lub przez 3,5 godziny przy włączonym ANC. Nie są to rekordowe wyniki, ale na szczęście wystarczy 5 minut ładowania, aby móc słuchać muzyki przez kolejne dwie godziny. Pełne naładowanie słuchawek w etui zajmuje nieco ponad 20 minut.

Etui zapewnia do 30 godzin słuchania muzyki i rozmów głosowych bez ANC lub 20 godzin przy włączonej redukcji szumów. Aby naładować etui do pełna, potrzeba 40 minut kablowego ładowania. Istnieje także możliwość bezprzewodowego ładowania, ale w tym przypadku proces trwa już 4 godziny.

HUAWEI FreeBuds 5

Podsumowanie

FreeBuds 5 wyróżniają się przede wszystkim odważnym designem, który determinuje to, że są to słuchawki bardzo ładne i wygodne, ale niestety słabo tłumią dźwięki otoczenia. Są to słuchawki typu "daily", które zapewniają użytkownikom komfort długotrwałego użytkowania. Czas działania na baterii mógłby być nieco dłuższy, choć i tak jest lepszy niż w modelu czwartej generacji. Słuchawki są przede wszystkim dedykowane użytkownikom iPhone'ów i smartfonów Huawei, ponieważ pozostali użytkownicy nie będą mieli wygodnego dostępu do aplikacji Huawei AI Life w sklepie Google Play. Nie są to słuchawki przeznaczone dla osób uprawiających sport.

HUAWEI FreeBuds 5

Specyfikacja słuchawek HUAWEI FreeBuds 5:

Słuchawki

 

Bluetooth

Bluetooth 5.2

Jednoczesne połączenie Bluetooth z dwoma urządzeniami: obsługiwane

Automatyczne parowanie: obsługiwane*

Wykrywanie założenia: obsługiwane**

*Wymaga smartfonu lub tabletu z systemem EMUI 10.1 lub nowszym.

**Wymaga smartfonu lub tabletu z systemem HarmonyOS 3.0 lub nowszym.

Wspierane protokoły

A2DP 1.3, Hands-free profile (HFP) 1.7, AVRCP 1.6

Czas i sposób ładowania

ok.20 minut dla słuchawek (w etui ładującym)

ok. 40 minut dla etui ładującego bez słuchawek (przewodowo)

ok. 240 minut dla etui ładującego bez słuchawek (bezprzewodowo)

Czas pracy na baterii

Odtwarzanie muzyki na jednym ładowaniu:

5 godzin (wyłączona redukcja szumów)

3,5 godziny (włączona redukcja szumów)

Odtwarzanie muzyki przy użyciu etui ładującego:

30 godzin (wyłączona redukcja szumów)

20 godzin (włączona redukcja szumów)

Etui obsługuje ładowanie bezprzewodowe oraz przewodowe (USB-C).

Zakres częstotliwości

16 Hz do 20000 Hz (dla odtwarzania dźwięku)

Kodek A2DP

LDAC HD, AAC, SBC, L2HC2.0, LC3 (do gier)

Głośnik

Dynamiczny przetwornik magnetyczny LCP 11 mm

Mikrofony

3 (2x zewnętrzne + wewnętrzny)

 

Etui ładujące

 

Wskaźnik

Dioda LED na zewnątrz etui informuje o ładowaniu słuchawek i etui, zmieniając kolor na czerwony, żółty, zielony lub biały, w zależności od stanu.

Czas ładowania

Ładowanie przewodowe: 40 minut (bez słuchawek)

Ładowanie bezprzewodowe: ok. 4 godzin (ze słuchawkami)

 

 

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: