Średnia prędkość internetu w Polsce przez 4 lata urosła o 160 procent

Newsy
Opinie: 0
Średnia prędkość internetu w Polsce przez 4 lata urosła o 160 procent

UKE dokonało analizy przestrzegania na polskim rynku telekomunikacyjnym przepisów UE w zakresie dostępu do otwartego internetu od 1 maja 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r.

Urząd UKE przyjrzał się praktykom handlowym i środkom zarządzania ruchem stosowanym przez dostawców usługi dostępu do internetu.

Wszyscy kontrolowani dostawcy usług wprowadzili do dokumentów umownych zmiany wymagane przez rozporządzenie, w szczególności wprowadzili wymagane informacje o jakości świadczonych usług.

Zmiany te, szczególnie w zakresie informacji o prędkości oferowanych usług, nie zostały wprowadzone w sposób jednolity i nie stanowią w pełni przejrzystego źródła informacji, co spowodowało w niektórych przypadkach konieczność wszczęcia postępowania administracyjnego w związku z nieusunięciem przez kontrolowanych dostawców w wyznaczonym terminie usług nieprawidłowości wskazanych w zaleceniach pokontrolnych.

Dodatkowa kontrola potwierdziła, że wszyscy kontrolowani operatorzy sprzedają dostęp do wybranych usług i treści w modelu „zero rating”. W związku z tym urząd wydał dla operatorów zalecenia nakazujące zmianę stosowanej praktyki..

Nie zidentyfikowano stosowania praktyk zarządzania ruchem stanowiących naruszenie zasad dostępu do otwartego internetu.

Na przestrzeni  ostatnich lat zauważalny jest wyraźny wzrost prędkości transmisji danych w kierunku pobierania. Średnia prędkość od 2020 r. z poziomu 50,6 Mb/s wzrosła do ponad 130 Mb/s w 2024 r., co stanowi wzrost prawie o 160%. W tym samym okresie średnia prędkość wysyłania danych wzrosła o ponad 100% - z poziomu 21,4 Mb/s w roku 2020 do poziomu 49,1 w roku 2024.

Badani operatorzy:

Orange Polska S.A., P4 sp. z o.o., Polkomtel sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., Vectra S.A., Netia S.A., Cyfrowy Polsat S.A., Multimedia sp. z o.o., Premium Mobile sp. z o.o., Inea sp. z o.o.,Toya sp. z o.o., Leon Telekom sp. z o.o. spółka komandytowa, Jerzego Krempa prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Montażowe Urządzeń Elektronicznych TELPOL Jerzy Krempa, Koba sp. z o.o., Oxylion S.A., Zicom Next sp. z o.o. Starlink Internet Services Ireland Limited, Tel-Kab sp. z o.o. Skyware sp. z o.o., Beskid Media sp. z o.o., Asta-Net S.A., Przedsiębiorstwo Promax Spółka Jawna Zofia Fórmanek-Okrój, Wiesław Okrój, Otvarta sp. z o.o., Klucz Telekomunikacja sp. z o.o., Lycamobile sp. z o.o.

Raport UKE jest dostępny do pobrania poniżej.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: