UKE dokonało analizy przestrzegania na polskim rynku telekomunikacyjnym przepisów UE w zakresie dostępu do otwartego internetu od 1 maja 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r.
Urząd UKE przyjrzał się praktykom handlowym i środkom zarządzania ruchem stosowanym przez dostawców usługi dostępu do internetu.
Wszyscy kontrolowani dostawcy usług wprowadzili do dokumentów umownych zmiany wymagane przez rozporządzenie, w szczególności wprowadzili wymagane informacje o jakości świadczonych usług.
Zmiany te, szczególnie w zakresie informacji o prędkości oferowanych usług, nie zostały wprowadzone w sposób jednolity i nie stanowią w pełni przejrzystego źródła informacji, co spowodowało w niektórych przypadkach konieczność wszczęcia postępowania administracyjnego w związku z nieusunięciem przez kontrolowanych dostawców w wyznaczonym terminie usług nieprawidłowości wskazanych w zaleceniach pokontrolnych.
Dodatkowa kontrola potwierdziła, że wszyscy kontrolowani operatorzy sprzedają dostęp do wybranych usług i treści w modelu „zero rating”. W związku z tym urząd wydał dla operatorów zalecenia nakazujące zmianę stosowanej praktyki..
Nie zidentyfikowano stosowania praktyk zarządzania ruchem stanowiących naruszenie zasad dostępu do otwartego internetu.
Badani operatorzy:
Orange Polska S.A., P4 sp. z o.o., Polkomtel sp. z o.o., T-Mobile Polska S.A., Vectra S.A., Netia S.A., Cyfrowy Polsat S.A., Multimedia sp. z o.o., Premium Mobile sp. z o.o., Inea sp. z o.o.,Toya sp. z o.o., Leon Telekom sp. z o.o. spółka komandytowa, Jerzego Krempa prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Montażowe Urządzeń Elektronicznych TELPOL Jerzy Krempa, Koba sp. z o.o., Oxylion S.A., Zicom Next sp. z o.o. Starlink Internet Services Ireland Limited, Tel-Kab sp. z o.o. Skyware sp. z o.o., Beskid Media sp. z o.o., Asta-Net S.A., Przedsiębiorstwo Promax Spółka Jawna Zofia Fórmanek-Okrój, Wiesław Okrój, Otvarta sp. z o.o., Klucz Telekomunikacja sp. z o.o., Lycamobile sp. z o.o.
Raport UKE jest dostępny do pobrania poniżej.