Szwedzki Urząd ds. Ochrony przed Promieniowaniem (SSI) zbadał, jaki wpływ na nasz organizm ma 21 modeli komórek, produkowanych przez wiodących na świecie producentów telefonów: Alcatela, Ericssona, Motorolę, NEC, Nokię, Panasonic, Philips, Samsunga, Siemensa i Sony.
Wszystkie badania SSI zleciło niemieckiemu laboratorium w Kamp-Lintfort. Naukowcy badali wielkość promieniowania, które pochłania ludzie ciało. Do testów użyto specjalnego modelu głowy, najeżonego czujnikami. Aparaty zaś ustawiono tak, by korzystały ze swej maksymalnej mocy, mimo że podczas zwykłego użytku takiej mocy rzadko potrzebują.
Wskaźnikiem, który pokazuje, ile energii emitowanej przez telefon przyjmuje nasz organizm na każdy kilogram wagi, jest SAR.
Z testów SSI wynika, że w przypadku telefonu Ericssona T28 - ze standardową anteną - wskaźnik SAR niebezpiecznie zbliża się do dopuszczalnej normy 2,0 W/kg i wynosi 1,7 W/kg. Najniższy wskaźnik SAR zanotowano natomiast w przypadku aparatu Motoroli T2288 - zaledwie 0,49 W/kg. Średnia wartość SAR dla badanych 21 modeli to 0,78 W/kg.
Telefonem, który najlepiej wypadł w rankingu i który oferuje najlepsze wyniki niezależnie od zakresu sieci, w której działa, jest zdaniem SSI Ericsson R310s. Drugie miejsce zajął Siemens M35i, trzeci był Ericsson T20s.
Wśród aparatów, najlepiej radzących sobie w sieciach 1800 MHz, na czele znalazła się Nokia 3210, druga była Motorola V3688, a trzeci Siemens M35i.
W przypadku sieci 900 MHz pierwszy był Samsung SGH-A100, zaraz za nim Ericsson 310s, Alcatel One Touch, Nokia 6210, i cała reszta rodziny Ericssona.