Stacje bazowe nie szkodzą zdrowiu

Newsy
Opinie: 7
Opinie: 7

Instytut Łączności opublikował Raport z pilotażowych badań i analiz dotyczących dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych.

Brak jest dowodów, które by potwierdzały tezy o negatywnym wpływie promieniowania elektromagnetycznego (PEM) na ludzkie zdrowie - to główny wniosek z tego raportu opracowanego przy współudziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stan przeanalizowanej dokumentacji środowiskowej stacji bazowych telefonii komórkowej (SBTK) wskazuje, że jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami i pozwala na dopuszczenie tych instalacji do użytkowania. Przeprowadzone pomiary natężenia pola elektromagnetycznego SBTK w wybranych lokalizacjach w Krakowie i Rzeszowie wskazują, że nie przekroczono dopuszczalnych poziomów. Aktualne dowody nie potwierdziły związku przyczynowo-skutkowego wpływu PEM na zdrowie ludzkie.

Autorzy tego raportu wskazują, że do tej pory nie udowodniono w stopniu wystarczającym jakichkolwiek efektów zdrowotnych poza tymi, jakie związane są bezpośrednio z ogrzewaniem tkanek na skutek działania PEM. Pomimo wielu zakrojonych na szeroką skalę badań epidemiologicznych nie udało się dojść do konstruktywnych wniosków na temat wzrostu ryzyka zachorowalności na nowotwory mózgu, głowy i okolic szyi na skutek zwiększonej ekspozycji na pola elektromagnetyczne. Nie stwierdzono również jednoznacznie zwiększonej liczby nowotworów po tej stronie ciała, która absorbowała większą energię promieniowania.

Stwierdzenia te są w zgodzie z ostatnią opinią Niezależnego Komitetu Naukowego UE ds. Pojawiających się i Nowo Rozpoznanych Zagrożeń dla Zdrowia (SCENIHR), która posiada stałe upoważnienie do oceny zagrożenia wynikającego z ekspozycji na pola elektromagnetyczne. Według ostatnich ustaleń tego Komitetu (z 27 stycznia 2015 roku) trzy niezależne metody dowodowe (badania epidemiologiczne, badania na zwierzętach i in vitro) wykazały, że jest mało prawdopodobne, by oddziaływanie telefonów komórkowych lub masztów telefonii komórkowej prowadziło do wzrostu zachorowań ludzi na raka.

Materiały dodatkowe:

Opinie:

Opinie archiwalne (7):

Komentuj

Komentarze / 7

Dodaj komentarz
 • Users Avatars Mini
  brum pisze: 2017-03-08 08:50
  NIKT mi nie wmówi, że promieniowanie nie szkodzi... Jedno oszukaństwo już dawny TK przyklepał a moja emerytura poszła sie je....
  -8
 • Users Avatars Mini
  gsm pisze: 2017-03-08 09:26
  W Krakowie szkodzi...
  4
 • Users Avatars Mini
  osiłek pisze: 2017-03-08 11:16
  Szkodzi nadawanie fal TV i reklam ,powstawanie smogu to efekta zagęszczania powietrza.
  1
 • Users Avatars Mini
  J pisze: 2017-03-09 10:09
  stacje bazowe degradują krajobraz - tym należy się pilnie zając.
  -2
 • Users Avatars Mini
  dziku pisze: 2017-03-12 13:05
  Ulżyło mi, bo ostatnio spędzam godziny w różnych mexpertch i już się bałem, że umrę od napromieniowania XD
  0
 • Users Avatars Mini
  Niepokorny pisze: 2017-03-14 13:25
  Nie można pisać, że stacje nie szkodzą zdrowiu. Tutaj nie chodzi o ekstremalne zachorowania na raka, Jest cała masa objawów, które degenerują organizm, takich jak: wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia widzenia, bezsenność, alergie skórne, niemożność pracy intelektualnej związanej z zaburzeniami koncentracji, kłopotów z zapamiętywaniem i przypominaniem, znużenie umysłowe, arytmia serca, przyspieszenie akcji serca, niekorzystne oddziaływanie na ludzkie płody i organizmy w stanie rozwoju i niestety wiele, wiele innych. Tego pracownicy Instytutu Łączności nie stwierdzą, a świat już dawno to zauważył. Zamiast sporządzania raportów, należy porozmawiać z ludźmi żyjącymi w pobliżu stacji bazowych.
  0
 • Users Avatars Mini
  Jasne pisze: 2017-04-03 09:34
  Badania prowadzone na świecie dowodzą, że szkodzą. Interpelacje poselskie wskazują na konieczność badań w Polsce, Przytaczają listy osób, które mieszkając w promieniu 200 m do stacji zachorowały na raka. Takie badania zostaną przeprowadzone. Od dawna wiadomo jak pole wpływa na użytkowników medycznych implantów. Rezolucje europejskie wzywają państwa do podjęcia środków ostrożności. NIK wskazuje na liczne nieprawidłowości przy budownie stacji. Orzecznictwo sądowe coraz częściej uznaje racje ludzi dotyczące używania średnich, podawania wartości nieskumulowanych itd. A Polska bazuje na dokumentach dostarczanych przez operatorów, że stacje nie szkodzą.
  0

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: