15 grudnia 2004 roku Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił pozew Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie postanowień: "Zmiana wysokości opłat w Cenniku nie stanowi zmiany treści umowy" oraz "Wszelkie inne zmiany niż wynikające z ust. 1 wymagają wyłącznie formy pisemnych aneksów podpisanych przez obie strony" wzorca umownego TP "Umowa o świadczenie usługi linia cyfrowa ISDN TP" za niedozwolone, uznając, że nie mają one charakteru abuzywnego, czyli nieuczciwego wobec klientów.
Orzeczenie to miało związek z wydaną przez Prezesa UOKiK w dniu 24 listopada 2003 roku decyzją uznającą za nadużycie pozycji dominującej na krajowym rynku świadczenia usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN działania TP polegające na: jednostronnej - tj. bez uzyskania zgody abonenta - zmianie warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN w trakcie jej obowiązywania, oraz narzucanie w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN warunku, zgodnie z którym zmiana wysokości opłat przewidzianych w cenniku świadczenia tych usług nie stanowi zmiany treści umowy. Decyzja Prezesa UOKiK nakładała też na TP karę finansową w wysokości 7.000.000 zł.
W dniu dzisiejszym Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpatrując sprawę z odwołania od decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 24 listopada 2003 roku, DPI - 74/2003, w sprawie nadużycia przez Telekomunikację Polską S.A. pozycji dominującej na krajowym rynku świadczenia usług w sieci cyfrowej z integracją usług ISDN, przychylił się do prezentowanej koncepcji i zmienił decyzję w ten sposób, że nie stwierdził stosowania przez TP zarzuconych w decyzji praktyk.
W decyzji Prezez UOKiK stwierdził, że TP naruszyła zakazy określone w art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust 1 w związku z art. 8 ust 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów poprzez:
1) jednostronną - tj. bez uzyskania zgody abonenta - zmianę warunków umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN), w trakcie jej obowiązywania oraz
2) narzucanie w umowach o świadczenie usług telekomunikacyjnych w sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN) warunku, zgodnie z którym zmiana wysokości opłat przewidzianych w cenniku świadczenia tych usług, nie stanowi zmiany treści umowy.
SOKiK nie zgodził się z tą oceną i uznał, że TP nie naruszyła ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.
Wyrok Sądu oznacza, że TP nie ma obowiązku zapłaty do budżetu kary w wysokości 7 000 000 zł (słownie: siedem milionów złotych), będącej konsekwencją stwierdzonej praktyki
Od wyroku prezesowi UOKiK przysługuje apelacja do Sądu Apelacyjnego.