W Gdańsku wystartuje najszybszy w Europie superkomputer

Newsy
Opinie: 0
W Gdańsku wystartuje najszybszy w Europie superkomputer

Politechnika Gdańska uruchomi jeden z najszybszych superkomputerów w Europie. Otwarcie kompleksu Centrum Kompetencji STOS ma nastąpić w pierwszym kwartale 2023 roku. Obiekt powstał na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej, a dokładnie na zboczu Góry Szubienicznej w Gdańsku Wrzeszczu – przy ul. Traugutta.

CK STOS PG będzie nową siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG.

Po uruchomieniu superkomputera politechnika zyska możliwość prowadzenia zaawansowanych prac badawczych i rozwiązywania problemów z zakresu medycyny, biotechnologii, fizyki i astronomii.

Prowadzone są także rozmowy z władzami innych trójmiejskich uczelni na temat tzw. kolokacji, czyli przeniesienia ich serwerów do nowego centrum.

Bazowy koszt realizacji projektu CK STOS to 156 mln zł, z czego 90,1 mln zł pochodzi ze środków unijnych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Do tego doliczyć trzeba jednak również środki, za które uczelnia wyposaży centrum w dodatkowy sprzęt, w tym dodatkowe elementy superkomputera, który będzie mógł być ulepszany i rozwijany przez wiele lat. Całkowity koszt inwestycji sięgnie zatem nawet ok. 250 milionów złotych.

Na parterze budynku, wraz ze specjalną częścią, czyli tzw. bunkrem z zespołem serwerowni, znalazły się: hol, portiernia, showroom oraz pomieszczenia biurowe. Na 1 piętrze powstały biura z salą konferencyjną oraz zapleczem socjalnym i pomieszczenia techniczne. Poziom 2 i 3 to biura, ale także m.in. wentylatornia oraz urządzenia chłodnicze.

Metraż budynku to ok. 13 tys. m kw., a jego kubatura to ponad 62 tys. m3.

Źródłem chłodu technologicznego dla całego budynku będzie pięć zewnętrznych agregatów wody lodowej. Bezpieczeństwo i ciągłość dostarczania energii zapewnią z kolei dwa ogromne agregaty prądotwórcze. Aby je dostarczyć i zamontować na dachu wykorzystano ogromny dźwig, ponieważ każdy z agregatów waży 40 ton.

Według władz PG, będzie to najnowocześniejsza i najbezpieczniejsza serwerownia w Europie. Spełnia wymagania tzw. TIER-u III z elementami IV, a to najwyższe możliwe poziomy zabezpieczenia dla centrów służących przechowywaniu danych. Dzięki temu w każdej chwili możemy przeprowadzić wszelkie prace serwisowe czy naprawcze bez wyłączania serwerowni. Ukoronowaniem inwestycji będzie rozbudowa superkomputera do mocy obliczeniowej ok. 10 petaflopsów, czyli największej w kraju.

Obiekt posiada w pełni zintegrowany system bezpieczeństwa oparty o systemy kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego, jak również system włamania i napadu.

Opinie:

Rekomendowane:

Akcje partnerskie: